Champion Class

ספיישלטי כנעני 2012 מיזורי ארה"ב

שם הכותב/ת: לי בוייד

צילום: DDL Photography

תערוכת הספשייליטי ה-19 של המועדון הכנעני האמריקאי נערכה ב-17 לאוגוסט, (ממש לפני כשבועיים) בחוות הנשר (Eagle Ranch Resort) קולינס במדינת מיסורי ארה"ב. התערוכה נערכה בחסות ה-UKC, אירגון נוסף וקטן יותר מה-AKC המוכר לנו. ה-UKC מתייחס לגידול גזעי ולתערוכות בצורה "עממית יותר" מהדרך בה בחר ה-AKC. במסגרת תערוכות ה-UKC מוצגות כיתות לכלבים מעוקרים ומסורסים במסגרת מיוחדת בתערוכה. כפי שנהוג באנגליה ובארה"ב, ניתן להציג בכיתות מקבילות. בתערוכה עצמה השתתפו 43 כלבים (בערך פי עשר מהתערוכות המוצלחות ביותר של כנענים בישראל) כשמחציתם הוצגו ביותר מכיתה אחת כך שעל פי מספרי המציג ספרנו 63. המציגים הגיעו מכל רחבי ארה"ב; קולורדו, אילינוי, קנזס, מינסוטה, אוהיו, טקסס, יוטה ווירגיניה. (שימו לב – כל המקטרים על התערוכות בערד או בעפולה…) בתערוכה הוצגו גורים מגיל חודשיים ועד לקשישים בני 14 (כנענים להזכירכם).

ה-UKC אינו מאפשר למציגים מקצועיים להציג בתערוכות שבחסותו והתערוכות נושאות בדרך כלל אוירה משפחתית יותר.הבעלים או חבריהם הציגו את הכלבים כשכולם משיאים עצות לכולם. חלוקת הכיתות כפי שכבר ציינו מגוונת הרבה יותר מהשיטה שאנו מכירים בארץ וניתן למצוא כיתות לזכרים מרביעים, לנקבות ממליטות, ואפילו כיתות האלופים מחולקות לאלופים מהשורה ולאלופי על.

כך שבסיכומו של עניין כמעט כולם יוצאים עם פרס כזה או אחר, (חומר למחשבה למארגני התערוכות בארץ). השופטת, הגב' טינה קאמפ, (Mrs. Tina Camp) מגדלת בוקסרים במקורה ממש כמו בני הזוג מנצל שהיו בבסיסם מגדלי בוקסרים ומאוחר יותר נשבו בקסמי הכנעני והיו האחראים להצגתו כגזע. בני הזוג מנצל כמו גם ישראל מקבלים תשומת לב רבה כפי שניתן להתרשם מכל התנהלות המועדון.

הגב' קאמפ שפטה בנינוחות ותיבלה בהומור שהוסיף לאוירה המשפחתית הנעימה ששרתה על כל הנוכחים. כפי שניתן לשער, החיבור בין כנענים – תערוכה ומציגים לא הכי מיומנים יכול להסתבך עד מהרה אך העצות והסבלנות מצד השופטת עשו את שלהם וכולם יצאו בתחושה של סיפוק שלמדו משהו בתערוכה.

בשיפוט שמה הגב' קאמפ חשיבות על התנועה ועל היכולת של הכלב לשרוד בתנאי המחיה הקשוחים שעמם הוא מתמודד. בסיום השיפוט ביקשה השופטת לציין את המאפיינים המאוד טבעיים במיוחד בצורתה של התנועה – עליה היא שמה דגש בתערוכה, במיוחד ציינה את יעילותה וגמישותה כפי שהוצגה יפה ע"י מרבית הכלבים בכיתות השונות. כפי הנראה מצאנו לנו אוהדת נוספת של הגזע שכבר החלה להתכתב עם מירנה שיבולת במטרה להרחיב את ידיעותיה בגזע.

מנצח כיתת האלופים ומנצח הגזע; ענק אדום מבית אלפא (UCH UR03 UCD Anak Adom me Beit Alpha (Anak) בבעלותו ומגידולו של ויקטור קאפטל. אביו של ענק, צ'ריס פייר אנד ריין (UGRCH UAGII NBOB Cherrysh Fire and Rain) מגדל: שריל הנינגס, בעלים לי בויד ניצח בכיתת אלופי העל.

מנצח כיתת הזכרים המרביעים היה אף הוא מגידולה של שריל הנינגס Cherrysh Hosea Prince Rock. הנקבה הטובה Gemari’s Zoom Zoom מגידולם ובבעלותם של מיכאל בניסטר ומלווין לארסן.

כפי שכבר הזכרנו, ה-UKC מאפשר לכלבים וכלבות מעוקרים ומסורסים להשתתף בתערוכות ואלו זוכים בתחרות משלהם. בתואר מנצח הגזע האלטרנטיבי זכה צ'ריש מי קורזון מירקל (UCH NBOB Cherrysh mi Corazone Miracle), מנצח הקשישים היה התקווה צ'ריש טבי דרים מגידולן של אלא גרץ ושריל הנינגס ובבעלותה של ריסה באומרינד. הקשישיה הטובה היתה ראשית בית אלפא משער הגיא (UCH URO1 UCD Rashit Beit Alpha me Shaar Hagai) מגידולה של מירנה שיבולת ובבעלות ויקטור קאפטל. הזכר הטוב היה Cherrysh Sing So Into You UGRCH UR02, מגידולה של שריל הנינגס ובבעלותו של מלוין לארסון ומיכאל בניסטר. הנקבה הטובה היתה UCH Cherrysh Day Star Diamond מגידולה ובבעלותה של שריל הנינגס.

מנצח הכתה הפתוחה מזל טוב יומי בת ברק (Mazel Tov Yomi bat Barak) הוצג על יד ליילה ריימונד, המציגה הצעירה הטובה כשאלכסנדר גרץ מסיים את תחרות הנוהג הצעיר במקום השני. שריל הנינגס הפיקה את הפרסים בתערוכה ובנוסף לגביעים חולקו גם רצועות וקולרי עור מעשה ידיה להתפאר. לסיום התערוכה, משב אויר קריר הפיג את חום היום והיווה סיום מוצלח למדי לאחר קיץ חם ויבש העובר השנה על ארה"ב.

תם ולא נשלם; בסוף השבוע הארוך נערכו 4 תערוכות UKC רב-גזעיות שגם בהן בלטו הכנענים; מנצח הגזע Diamond, UCH Sufat Sheleg Jasper’s Dubhan בבעלות קטי דון ו-NBOB Cherrysh The First Noel מגידולה ובבעלותה של שריל הנינגס כל אחד מהם בתורו עתיד לעמוד על דוכן כוכב התערוכה. סופי גרץ קטפה בשלוש מארבע התערוכות את התואר "המציג הצעיר" כשליילה ריימונד קוטפת את התואר בתערוכה הרביעית ומשלימה צמד זכיות נאה.

הכנענים אינם רק כלבי תערוכות וחלקם משתתפים במבחני משמעת והאג'יליטי; היה זה מחזה משובב עין לראות רוב כנעני בתחרויות אלו ולסיים שלוש מארבע התערוכות הרב גזעיות כשכנענים ניצבים על דוכן כוכב התערוכה. בתערוכה סיימו 4 כנענים נוספים את התואר אלוף (בארה"ב מדובר על משימה מורכבת בהרבה ממה שאנו מכירים בארץ) וכלבים נוספים הגדילו את "קופת הניקוד שלהם" לקראת תואר אליפות קרוב. כעת אנו מצפים לספשיליטי השנתי הבא, בחודש יולי 2013 בטורטונטו, קנדה.

המועדון לכלבים כנענים ישראליים של אמריקה (the Israel Canaan Dog Club of America, Inc) נוסד בשנת 1994 ע"י קומץ אוהדי הגזע שראו את הכנענים בישראל והבינו כי הם שונים מאוד מהכנענים הקיימים בארה"ב. אנשי המועדון חששו שהגירסא האמריקאית של כנענים עלולה לפגוע בשימור הגזע ועל כן תוספת המילה ,ישראל לשם המועדון- תזכורת למחוייבות לשימור הגזע כפי שאנו מכירים בארץ. חברי המועדון שמו כמטרה עליונה שימור כל אותם ערכים ההופכים את הגזע למה שהוא היום; מבלי להיכנע לאופנות חולפות, נסיונות להפוך לגזע פופולרי או להשתעבד למרוץ אחר תארים. כל חברי המועדון נרשמים בספר הגידול של ה-UKC אך אין כל מגבלה מצד המועדון כי ירשמו גם בספר הגידול של ה-AKC. כל חבר מועדון מתחייב לקוד אתי שנועד להגן על הגזע ולשמר אותו קרוב ככל האפשר למקור כפי שאנו מכירים בישראל. חברי המועדון מכירים בהיותו של הגזע גזע ייחודי בתכונותיו ובצורך של הבעלים להכיר היטב את דרך הגידול הנכונה והמתאימה. לשם כך הם מפעילים רשת מידע וייעוץ בזמן אמת הפועלת בסיוע לחברים באשר הם לפתור בעיות התנהגותו או לסייע בשיפור הקשר של בעלים וכלביהם. הכלבים הרשומים במועדון פעילים בחוגים רבים ועושים חייל בפעילותיהם; 18 כלבים השיגו את תארי האליפות (חלקם אלופים וחלקם אלופי על). 11 כלבים זכו בתוארי הצטיינות אזרחיים. 5 כלבים אוחזים בתואר עבודה, 3 בתארי אג'יליטי, 2 מתהדרים בתארי רעייה ושלושה כלבים נוספים משמשים ככלבים טיפוליים.

אנשי המועדון עומדים בקשר אמיץ עם מירנה שיבולת ואנו יכולים רק לקוות כי האלטרנטיבה שהציבו אנשי המועדון לכלל מגדלי הכנעני בארה"ב "תדביק" רבים נוספים ואנו נזכה לראות את הכנענים באמריקה חוזרים לתצורתם הטבעית כפי שאנו מכירים בארץ כיום.

הכנענים הראשונים שנשלחו לארה"ב נשלחו ע"י רודולפינה מנצל בתחילת שנות השישים. כעת, כמעט חמישה עשורים מאותם כלבים ראשונים ניתן להבחין כי הגזע כפי שאנו רואים בפרסומי ה-AKC נראה שונה (ולא במעט) מהגזע הכנעני כפי שאנו מכירים בארץ. הכלב הכנעני הוא כלב מטיפוס פרימיטיבי, קרוב מאוד לכלב הבר המסוגל לשרוד בתנאים קשים ללא סיוע כל שהוא ולשגשג באזורים בהם תנאי המחייה נראים לנו בלתי אפשריים. ע"מ שכל זאת יוכל להתרחש על הכלב להיות עמיד ביותר ומאוזן מכל בחינה גופנית ונפשית. הכנענים האמריקאיים החלו להתרחק מהמקור, והפכו לסוג של שפיץ רחוק מאוד מאותו כלב בר.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים לגלוש ל-

http://www.itb.it/canaan/icdca/index.html

דר' חגי ידין, רופא וטרינר

סיים לאחרונה את ניהול

החטיבה לוירולוגיה

במכון הוטרינרי ע"ש קימרון

בבית-דגן

פרופ' ברנרד דניס הינו חוקר בעל שם המשתייך להתאחדות הכלבנית הצרפתית (Société Centrale Canine) ופרסם לאחרונה את המהדורה העדכנית אודות צבעי הפרווה בכלבים.

זו הפעם השניה שרשויות הביטחון בנמל התעופה בן גוריון מדווחים על כ-15 ישראלים בליווי שני מבוגרים אחראים מתכנסים בנסיבות מחשידות לידי דלפקי חברת התעופה הלאומית הצרפתית כשיעד הטיסה- פרובנס. בירור יותר מעמיק העלה כי מדובר על סיור של ארבעה ימים בנופי דרום צרפת. רועי דותן זהר ורמי מילטין שהתלוו לסיור על תקן המבוגרים האחראים 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf