bHhrmn 054

סיפור על צפון, דרום וחתונה אחת

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום: יגאל פרדו

סיפורנו מתחיל על ציר השבר הסורי אפריקאי; בגובה 1000 מעל פני הים על כתף החרמון מחד ובגובה פני הים במפרץ אילת מאידך. אבל לפני שנקדים את המאוחר, בואו נכיר את הנפשות הפועלות; אירנה בז'נר בן-דור נולדה באמצע שנות השמונים במולדבה, אז רפובליקה של ברית המועצות. בשנת 1991 כשאירנה היתה בת 5 לערך המשפחה עלתה ארצה ומיד בהגיעה לנמל התעופה שאל אב המשפחה מהו המקום הטוב ביותר לגדל בו ילדים. התשובה היתה אילת, וכך הם המשיכו באותו היום דרומה לאילת. גידי נולד בדרום מזרח האי הבריטי בעיירה קטנה בשם מרגייט. בשנת 1980 כשגידי בן שנה עלתה המשפחה לארץ, והצטרפה לנוה אטי"ב.

אהבת חייה של אירנה היו בעלי חיים בכלל, וסוסים וכלבים בפרט. היא הצטיינה ברכיבה מגיל צעיר והתעניינה בכל הקשור לגידול וטיפוח. באחד הימים התגלגלה לידיה חוברת בשפה הרוסית על גזעים שונים ונעצרה בקטע אודות הקאנה קורסו. הסקרנות התחלפה באהבה גדולה שדומה שרק מתגברת מיום ליום.

בשנת 2004 סיימה אירנה את חוק לימודיה והתגייסה לצבא. גידי אך רכש את כלבת הרועים הגרמנית הראשונה שלו ושניהם נפגשו בתערוכת החוג לרועים גרמניים. גידי, טרי בענייני תערוכות מחפש מציג, וכך נולד משפט הפתיחה המקורי ביותר בעולם: "התוכלי להציג לי את הכלבה?"

אירנה ענתה בחיוב וזו היתה תחילתה של ידידות מופלאה. וכך התנהלה מערכת יחסים על קו השבר הסורי אפריקאי, וגידי ואירנה היו נפגשים אחת לכ-6 שבועות. אירנה חילקה את חופשותיה בין בית הוריה באילת לבין נוה אטי"ב. לאחר פציעה בכתף, סיימה אירנה את שירותה מוקדם מעט מהצפוי, עלתה צפונה והצטרפה לגידי בנוה אטי"ב. בחודש יולי 2008 נישאו השניים ומאז הם חיים באושר ואנחנו נאחל להם גם עושר (כלבני כמובן). אגב, את ירח הדבש ערכו קצת באיחור אך כמובן באיטליה אצל מגדלי קאנה קורסו…

הכלב הראשון שאירנה וגידי רוכשים ביחד הוא נקבת רועה גרמני אך אנו נתמקד בקאנה קורסו. אירנה יוצרת קשר עם בית הגידול "בלו פרינט" (Blueprint) של אדי גרין. ובהשתלשלות מקרים שכרוכים בה בעיקר מזל מגיעות לארץ בסוף שנת 2005 דמוס (הבת) ופריטי (האם) וכך הונח היסוד לבית הגידול די דרקריוס Di Dracaryus ("מתוך אש הדרקון", למי שאינו בקיא בסיפורי הפנטסיה). לאחר שנה טסה אירנה לאדי גרין להרביע בפעם הראשונה את פריטי עם אורקו – כלב מרשים שהיה אמור להגיע לצורך ההרבעה משבדיה. פריטי קבעה לעצמה לו"ז אחר והתייחמה קודם הזמן ואירנה הרביע לבסוף עם אולטימו, צעיר יותר ומבטיח לא פחות. אירנה חזרה עם פריטי המעוברת לארץ וזוהי בעצם ההמלטה הראשונה של בית הגידול די דרקריוס. מאוחר יותר אירנה משכנעת את אדי גרין לשלוח את אורקו לארץ בכדי שיסיים כאן אליפות ובאותה נשימה גם ירביע את דמוס. אירנה מספרת שהמלטה הראשונה שלה היתה מוצלחת (2 גורים יוצאו לצרפת). בהמלטה של דמוס ויוניקו (פאקו) נקבה אחת חוזרת לאיטליה מולדת הקאנה קורסו. היו המלטות נוספות, ובזכות הגורים שיצאו לצרפת ולפינלנד מקבלת אירנה זכר אפור ומרשים (הלא הוא פאקו). בזמן כתיבת הכתבה נסעה אירנה וחזרה מאיטליה (גם אפר וולקני לא עוצר אותה בדרך לקאנה קורסו המושלם) ויש להניח שהתנועה הזאת מהמגף לארץ ובחזרה תמשך…

לסיכום הסחרחרה הזאת נציין את קוי הגידול אותם אירנה מחזיקה: זכר שמהווה בסיס לקוי גידול רבים באיטליה: Bayron del Dyrium מבית הגידול Della Valle Dei Lord של לואיג'י די ריאנזו (Luigi Di Rienzo) ונקבה שמשמשת מודל אף היא Carla (Erika) Degli Angioni. על בסיס קו זה ממשיכה אירנה עם קוים של רוברטו ג'יאנולי ובית הגידול שלו דל אנטיקווה אפוליה (Dell Antiqua Apulia). נכון לעכשיו אירנה וגידי מתהדרים בגורים שיצאו להצליח בניכר, שם הם עושים את צעדיהם (המוצלחים יש לומר) הראשונים. אירנה מציגה בתערוכות ומבססת את הגידול שלה. קאנה קורסו הוא גזע שמבשיל לאט ויש להניח שבעתיד הקרוב נוכל למצוא את השם די דרקריוס על פודיום המנצחים גם בארץ וגם בעולם.

מה אוכלים כלבי הקאנה קורסו של אירנה וגידי: הקאנה קורסו הוא כלב מאסיבי, חזק עם מסת שריר ניכרת. הוא גדל בעקומה מהירה למדי ומתפתח לבשלות בקצב איטי. אירנה מאכילה במקסי של רויאל קאנין, לפי הגיל. באיטליה מרבית המגדלים מאכילים עם רויאל קאנין ואכן המזון מעניק את הרכיבים הנכונים ומתאים בצורה מעולה לצרכים של הגזע.

מה אוכלים הגורים והאם המניקה: הבסיס לתזונה הוא על תחליף חלב, סטארטר וריקברי של רויאל קאנין. הגורים של הקאנה קורסו גדלים ומתפתחים במהירות עד לגיל מספר שבועות. הסטרטר מעניק להם את הבסיס התזונתי המתאים ביותר. גם הנקבה מקבלת סטארטר ובמיוחד לאחר המלטה הן מקבלות את הריקברי, שמעמיד אותן שוב על הרגליים אפילו אם ההמלטה היתה תובענית במיוחד. תחליף החלב ניתן במקרה של שגרים גדולים וכתוסף בשלב המעבר כשאירנה מכינה לגורים תערובת של תחליף חלב וסטארטר. תוספות ופינוקים ניתנים לעיתים על בסיס של תוכן קיבה ואיברים פנימיים של עוף ובקר. הגורים מקבלים תוספי ויטמינים ומינרלים המסייעים לגדילה מאוזנת.

מי יכול לקנות גור: קאנה קורסו הוא כלב חזק הדורש תשומת לב מיוחדת. הוא צריך לגדול במשפחה שתעניק לו בית חם ורצוי בתוך הבית. האופי חזק, וצריך לחשוף את הגור למרבית הגרויים בכדי להשלים לו את תהליך הסוציאליזציה בצורה טובה. הכלבים יוצאים לבתים של חברים ואנשים מוכרים. כל כלב משובב עם שבב הנושא את פרטי הפנסיון של אירנה "בית החרמון" וכך כל כלב שהולך לאיבוד מאותר ונאסף. אירנה שומרת על קשר עם כל גור וגור גם לאחר שנים. היא תעשה הכל בכדי להביא את הכלבים לתערוכות, ותייעץ בכל דבר ועניין. כל כלב שאינו יכול להיות מוחזק במשפחה שקנתה אותו חוזר קודם כל לאירנה שמצהירה שהאחריות שלה כלפי כל כלב היא לכל החיים.

טיפוח הכלבים: לקאנה קורסו פרווה באורך קצר עד בינוני, שהמאפיין הבולט שלה היא צפיפותה. הפנסיון שגידי ואירנה מגדלים "בית החרמון" נוטה על כתף החרמון בגובה של יותר מאלף מאה מטר האויר צלול ויבש. בדרך כלל בשעות הערב קריר גם בקיץ. כלבים עם בעיות עור נשלחים לפנסיון להחלמה והתוצאות בהחלט מפתיעות. אירנה וגידי מייבאים בעבור הכלבים שלהם מספר מוצרים על בסיס טבעי. הגיאוגרפיה והמסירות עושים את העבודה. את הפרעושים והקרציות מדבירים בפרונטליין, ומאחר והכלבים מטופלים כל השנה – חורף וקיץ – הבעיה כמעט ואינה קיימת. בנוסף הם דואגים לתילוע ולחיסון שוטף כנגד תולעת הפארק שאמנם אינה נפוצה באזור החרמון אך התערוכות מביאות את הכלבים גם לאזור המרכז והסיכון אינו שווה את ההימור.

אירנה וגידי בן דור מתגוררים במושב נוה אטי"ב ומנהלים את פנסיון "בית החרמון". אירנה החלה בלימודי וטרינריה אך נמצאת כעת בהפסקה. גידי הוא ברוקר בשוקי ההון ובעל חברת אבטחה "מגן ארת".

 

לפרטים נוספים אתם מוזמנים להתקשר: טל. 054-4810279

קאנה קורסו הוא גזע איטלקי, אתלטי וחזק שהיה קיים באיטליה במשך שנים רבות ככלב עבודה בעיקר בחלקו הדרומי של המגף. המסטינו הכבד והמרשים גזל ממנו את התהילה אך משוגעים לדבר החיו את הגזע והחזירו אותו למשפחת הכלבים. במהלך שנות השבעים עשה הגזע כברת דרך בנושא טיפוסיות אם כי עדיין ניתן למצוא מספר קוים עם מאפיינים שונים. מאפיין נוסף של צבעים שונים שאפיינו את תחילת הגידול הפכו על בסיס טעם המגדלים למבחר מצומצם יותר של מכלול צבעים כהים בעיקר. הגזע באיטליה נפוץ היום במספרים יפים והמועדון מציג תערוכות רבות משתתפים מספר פעמים בשנה. הוא נפוץ לא רק באיטליה והגזע זכה בשנים האחרונות לפופולריות רבה בארץ ובכל העולם.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf