IMG_9765

סיפור מצוייץ

שם הכותב/ת: אולגה לפידוס

צילום:מערכת חיות הבית

אולגה לפידוס נולדה בעיר קלינגרד בברית המועצות. במקצועה היא מרצה לגאוגרפיה אך בארץ, ויתרה על המשך הקריירה ובחרה בחצי משרה ע״מ שתוכל לפנות לעצמה את שארית היום לטיפול בכלבים. סיפור האהבה בין אולגה והכלבים החל עוד בברית המועצות; משפחתה של אולגה התגוררה בבית עם חצר גדולה. תמיד גידלה המשפחה כלבים מעורבים. בגיל 12 התלוותה אולגה לחברה שקיבלה כלבת קולי גזעית לתערוכה ״אמיתית״. הסתבר שהכלבה היא ללא תעודות ולא תוכל להשתתף בתערוכה, אך עבור אולגה היה זה מפגש שישנה את חייה לעד; כשחזרה הביתה היא סיפרה בהתלהבות להוריה על התערוכה ועל גזע שהקסים אותה שם: איירדייל טרייר. עברו שנתיים עד שהחלום הפך למציאות ובגיל 14 קיבלה אולגה את כלבת חלומותיה, איירדייל טרייר מבית גידול מוביל ואיכותי. אולגה החלה לאלף את הכלבה ועם ההשקעה באו הזכיות וההצלחות.

אולגה בגרה, נישאה וילדה את מיכאל, והמשיכה להציג בתערוכות. בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, בתערוכה בפולין פגשה מגדל של כלבי סיני מצוייץ. בתחילה, משלא הכירה את הגזע לא בדיוק הבינה ״מה הם בדיוק״ אך משהתקרבה מעט יותר היא ראתה את הניצוץ השובב בעיניים והבינה שזו אהבה ממבט ראשון ״התאהבתי. פשוט לא יכולתי לעמוד בפניהם, הם היו ניראים כמו ילדים קטנים וחמודים עם מבט שובב בעינים הייתי מוקסמת לחלוטין״, מספרת אולגה. למזלה של אולגה, כל המשפחה תמכה בה ואולגה מיד החלה לממש את אהבתה; עוד באותה שנה היא יוצאת להשתלמות בבתי הגידול בפולין ובגרמניה מהם היא תרכוש בהמשך אותה שנה 4 כלבים. באותן שנים, אלו היו הארצות בהם התקיים הגידול האיכותי בעולם; אולגה רכשה זכר ושתי נקבות קרחים ונקבת פאודר פאף אחת והם היוו את הבסיס לבית הגידול LOLAKS; שילוב השמות של אולגה ובעלה. ההשקעה, המסירות וההתמדה תמיד מביאים תוצאות, וכבר באליפות העולם בשנת 2000 שנערכה בפולין מציגה אולגה פאודר פאף שזוכה להיות סגן אלוף עולם.

לפני שנמשיך, מידע כללי על הגזע: הסיני המצוייץ הוא גזע היפואלגני המופיע בשתי צורות; האחת בה גופו קירח משיער למעט שיער דליל הצומח על ציצית הראש, חלקם התחתון של הגפיים ובקצה הזנב. גזע זה משתייך לקבוצת הכלבים הזעירים אם כי קיימים 2 גזעים דומים במאפייניהם; הכלב המקסיקני הקירח והכלב הפרואני הקירח. 2 גזעים אלו מציגים שלושה גדלים שלא כמו הסיני המצוייץ המציג גודל אחד, ושניהם שייכים לקבוצת כלבי השפיץ בעוד שהסיני המצוייץ שייך לקבוצת הזעירים. המוטציה הגורמת לכלב להיות קרח, באה לידי ביטוי גם באובדן שיניים ולכלבים רבים מגזעים קרחים חסרות שיניים. לגזע וריאנט שעיר, הפאודר פאף, המוצג באותן זירות ומתחרה על אותם התארים עם הסיני המצוייץ הקירח. ככלב עם פרווה חובה שכל שיניו תהיינה בפיו. לצרכי הרבעה, אין להרביע בין כלבים קירחים לבין עצמם כי אם רק בין כלב קירח לשעיר. כפי שכבר ציינו, השיער של הכלב דומה מאוד לשיער האדם ואינו גורם לאלרגיה גם אצל הרגישים ביותר. הצללית המיוחדת והמראה ״הפנקיסטי״ הופך את הסיני המצוייץ למרכז העיניינים בכל מקום אליו הוא מגיע. הצבעים המאוד מיוחדים והניגוד בין העור הקרח לשיער ״המצוייץ״ לא משאירים את הקשוח שבקשוחים אדיש…

כשמיכאל (הבן) הגיע לגיל 16 החליט לעלות לישראל. כמה שנים מאוחר יותר בעקבות מיכאל; אולגה, בעלה וארבעת כלביהם מחליטים לעלות לארץ ומתמקמים באור עקיבא. לאחר תקופה לא פשוטה מחליט בעלה של אולגה שלא הצליח להתאקלם בארץ לחזור לרוסיה. אולגה שהתאהבה בארץ מחליטה שהיא נשארת, ומאז אולגה מציגה בכל תערוכה ומשתתפת בכל ארוע כלבני; ובמשך השנים גידלה אלופים צעירים, אלופי ישראל ואלופים בין לאומיים. אולגה נעזרת בפז ויעל דוידוביץ, שתי מציגות צעירות, בוגרות מצטיינות של מסלול ה״נוהג הצעיר״. העבודה של יעל ופז עם הכלבים רציפה בכל השנה; הן מכירות את הכלבים היטב ובזירה התוצאות בהתאם.

כלבים מגזע סיני מצוייץ אינם נפוצים בארץ, ובכל פעם שאולגה יוצאת עם הכלבים שלה היא מעוררת התעניינות רבה. החלום של אולגה הוא ״לגרום לאנשים להכיר את הגזע הקסום הזה; גזע קטן, עתיק מאוד ומיוחד עם אופי ענק.״ מגע עורו של הכלב חמים ועדין ובאופיו הוא אוהב להתכרבל, מה שהופך אותו לגזע אידאלי במיוחד בימים קרים. חשוב לזכור כי בשל עורו החשוף יש לשמור עליו מפגעי מזג האויר, ולא לחשוף אותו לקרינת השמש או לרוחות החורף הקרות. הפאודר פאף מציג פרווה ארוכה וגולשת המזכירה מאוד את שיער האדם, ובטיפוח בסיסי, ללא תספורות מיוחדות; הברשה קבועה ושמירה על פרווה נקייה, הכלב נראה מעוצב כפסל יוקרתי.

אולגה בוחרת בקפידה את קווי הגידול שלה בכדי להימנע ממחלות גנטיות ״עד היום לא נתקלתי בבעיות מיוחדות. זהו גזע ללא בעיות ידועות, אך במידה ויתגלה כלב המציג בעייה גנטית כזאת או אחרת, הוא יסורס/תעוקר ויצא ממעגל הגידול ״.

ומסכמת אולגה: ״אנשים המגדלים כלבים ובעיקר כלבים קטנים ועדינים כמו הסיני המצויץ, מודעים יותר לסביבתם ומכירים טוב יותר את הצורך של הקטן והחלש; וכך הופכים להיות אנשים טובים יותר״…

מה אוכלים הכלבים של  אולגה: ”רויאל קנין כמובן, הסיני המצוייץ הקירח עלול לסבול עם השנים מנשירת שיניים והכופתיות מותאמות בדיוק לגודל, וגם אם חסרות כמה שיניים זה לא נורא. לפאודר פאף השיער נראה נהדר עם המזון של רויאל קנין וזה תמיד הסימן הכי טוב ”.

מה אוכלים הגורים והאם המניקה: אמנם המלטות של סיני מצוייץ אינן מרובות גורים, אך אולגה מקפידה להאכיל לפי הספר: מתחילת הייחום ועד היום ה-42 ב-HT42D ובשבועיים האחרונים סטרטר. ”הכלבות מתלהבות מהסטרטר והחלב שלהם סופג את הריח שלו. וכשהגורים יגיעו לגיל 3 שבועות ויתחילו לאכול דייסת סטארטר, הריח הזהה יקל על המעבר״. תחליפי חלב אולגה אינה אוהבת: ״אין כמו הדבר האמיתי״. אך במידת הצורך היא סומכת על תחליף החלב של רויאל קנין.

מי יכול לקנות גור: “הסיני המצוייץ אינו כלב לגינה, רק לבית. הוא כלב היפואלרגני, כל מי שסובל מאלרגיה לכלבים או חתולים ולא רוצה לוותר על חבר אמיתי מוזמן לנסות, זהו כלב קטן עם אופי ענק ועורו העדין אפילו מעט מחוספס בהשוואה לאופיו״.

טיפוח הכלבים:  ״צריך להשקיע רק ב- 50 אחוז״, צוחקת אולגה, ״אפילו הפרעושים מתייאשים מהקירחים, אבל אנחנו מטפלים בפרונטליין גם בהם כל חודש כל השנה.״ הפאודר פאף מצריך הברשה וככל שמברישים יותר, כך הפרווה נראית יפה יותר, "אין דבר מרגיע יותר מאשר לשבת בשקט ולהבריש ביסודיות את הפאודר פאף שלי מסכמת אולגה״.

לפרטים נוספים: אולגה לפידוס 050-7842005 או y.a2108@gmail.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf