ליצי 6

סופר מודל – סופר כלב

שם הכותב/ת: שחר מנשה

צילום: יגאל פרדו וארכיון המשפחה

תמיד הייתה לי כמיהה לגור כלבים. אך הוריי לא הסכימו, גרנו בבית משותף בחולון והיה נראה כי אין מספיק מקום בבית. את החלום החלטתי לממש לאחר שנישאתי לדליה, ובנינו בית בחצר ביתם של הוריה במושב מצליח. חבר שקנה גור של מסטינו נפוליטאני הצית את דמיוני אך מאחר ולא מצאתי גור מהגזע החלטתי לחפש גזע דומה. הדוג דה בורדו הלהיב אותי, גזע המשדר עוצמה מחד אך עדין ורך מאידך. לאחר שתהליך ההתאהבות בגזע הושלם יצאתי לחפש גור מתאים. בסוכות 2004 רכשתי מאחד מבתי הגידול בארץ את “עוז”, הגור הראשון בחיי. ההתרגשות הייתה רבה והגידול היה לפי הספר: מזון איכותי, טיולים בשדות המושב והמון חיבה. אך החלום לגדל גורים בעצמי לא נתן מנוח. לקחתי את נעם בתי הבכורה ונסענו להביא לעוז חברה. על המהלך לא סיפרנו לאיש, גם לא לדליה אשתי. בדרך כלל ארועים שכאלו נגמרים אחרת, אך נעם שהייתה אז בת 6, החליטה שנאמר ש”אין מה לעשות, קנינו ואי אפשר להחזיר”, וכך נכנסה “ליצ’י” לחיינו. עוז וליצ’י עברו להתגורר בחצר המרווחת. כעבור כשנה וכשהצמד חמד היה בן שנתיים הגיע הזמן להגשים את חלום הילדות ולהפוך למגדל. ההמלטה הראשונה היתה בלתי נשכחת. ליצ’י המליטה לאחר כ-20 שעות 15(!) גורים אך לצערינו, רק כמחצית מהם שרדו. ההתרגשות והשמחה המהולה בעצב רק העצימו את החוויה ו”פתחו את התאבון” להמלטות נוספות.

עוז הוא כלב עם אופי מקסים, מאד עדין ורך אך בשעת הצורך הופך ל”אריה” ומגן בחירוף נפש על בעליו. עם הזמן העמקתי לחקור על הגזע וגיליתי כי בעולם קיימים כלבי דוג דה בורדו מאסיביים יותר מהטיפוס שמייצג עוז והחלטתי שבכדי לשפר את הגידול שלי עלי לרכוש כלב בחו”ל. כלבת היבוא הראשונה שלי נרכשה בבית הגידול הפולני MERCATOR ואנו קוראים לה ג’יזל. עד מהרה הפכה ג’יזל לאלופת ישראל ולאלופת-על עם שתי מועמדויות לאליפות בינ”ל (עד עתה). ג’יזל היא כלבה מיוחדת, גדולה ומרשימה, נמרצת ובעלת תנועה קלה ואופי מצוין.

גזע הדוג דה בורדו הוא אחד הגזעים המובילים במועדון כלבי הדוגה המרכז מספר גזעים גדולים. כמגדל נלהב אני מקפיד להשתתף בכול התערוכות ונהנה מהמפגשים החברתיים. מאחר שהתחרויות הן תחרויות יופי החלטתי לקרוא לבית הגידול שלי “Super Models”, כשאני מכין לגורים עתיד של דוגמנים/דוגמניות מפורסמים, לפחות בשמותיהם! כחלק מההתמקצעות השקתי אתר www.smkennel.co.il שעזר לי רבות בקידום התכניות הגידוליות שלי. כל מגדל יודע הצלחות אך חייב לדעת להתמודד גם עם אכזבות;

כשנה מאוחר יותר נקרתה לפני הזדמנות לרכישה נוספת מבית גידול פולני עימו קשרתי קשרי ידידות אמיצים. בתו של אחד מאלופי העולם המפורסמים (Brandouxe Toezzz) הורבעה עם כלב צרפתי מרשים (Belenos De La Tour Gelée). וכך הגיע לארץ Hagrid שגדל להיות דוג דה בורדו מדהים עם ראש מלא הבעה וגודל מרשים אך בשל תנועה כבדה אינו מתאים לתערוכות. כלב נוסף שייבאתי (במשותף עם חבר) מבית גידול קרואטי מפורסם Leonov De La Maison De Glebof המצטיין בכלבים איכותיים הגיע לארץ, עשה רושם מצויין אך הסתבר כבעל אגן לא תקין וגם הוא ישאר מחוץ למעגל ההרבעות.

בצד האכזבות ניתן להתנחם במספר הצלחות כמו Ayten de Legeane (קלאודיה) מבית הגידול ההולנדי De Legeane שהוציא מנצחים רבים כמו Moby De Legeane. הקו ההולנדי מצטיין באיכויותיו האתלטיות ואכן קלאודיה בעלת תנועה מרשימה, בית חזה עמוק ורחב והיא אלופת ישראל צעירה העושה בבטחה את צעדיה בזירות.

הרצון לכלבים איכותיים לא בא על סיפוקו, וכשנודע לי כי ידידתי אולה מבית הגידול Wielki Duńczyk עומדת להרביע את אלופת העולם שלה, מייד הודעתי לה שאני רוכש ממנה גור זכר, אך ההחלטה הפכה עד מהרה ל”החלטותיים” וכך קיבלתי את רומיאו ויוליה שהיום הם בני 16 חודשים. רומיאו הוא זכר מרשים בעל מסכה שחורה, כלב גדול (כ-65 ק”ג כרגע ועדיין גדל) ויפיפה, כלב עירני ושומר מעולה על הבית, שכבר השיג מועמדות לאליפות יופי ישראלית ובינ”ל. ההצלחה הגדולה יותר (טפו, טפו, טפו) לדעתי היא אחותו, אשר לה אנו קוראים ג’וליה, כלבה מאד מרשימה, רחבה וחזקה, מעט “משוגעת” ואוהבת להשתולל ולהצחיק, ג’וליה אלופת ישראל צעירה וזכתה בצעיר הטוב בתערוכת דצמבר בשנה שעברה ואני צופה לה עתיד מזהיר בתערוכות.

נושא הבריאות של הכלבים מאד חשוב לי, לכן הכלבים הבוגרים שלי עברו בדיקת לב אצל קרדיולוג ולשמחתי נמצאו בריאים ואת ה”חבר’ה” הצעירים נבדוק בקרוב, כמו כן אנו מקפידים שלא להרביע כלבים בעלי אגן לא תקין. אני מאד מקפיד לשמור על בריאות נפשית של הכלבים ובמיוחד של הגורים שנולדים אצלי; חלק מאד חשוב בהתפתחות של גור הינו חשיפה חברתית. כל הגורים הנולדים אצלי זוכים לביקורים יומיומיים של הילדים שלי ושל שכנים וקרובי משפחה. דוג דה בורדו הינו כלב גדול ועוצמתי וטיפוח ביטחון העצמי של הגור הוא ערובה לאופי יציב בדרך להיות כלב משפחה למופת.

כל המלטה של דוג דה בורדו הינה “פרויקט” בפני עצמו, החל מהשלב של הצירים אני לא זז מהכלבה, ואכן לעיתים ההמלטה מסתבכת וחייבים סיוע של וטרינר. ארגז ההמלטה חייב להיות נקי, מחומם ומאווורר, עם מדף פנימי למניעת מעיכה של גורים. חשוב לעקוב אחרי סדירות ההנקות והניקיונות ולסייע לנקבה בשבועיים הראשונים. היו לי כבר המלטות בהן לקחתי חופשה של שבועיים מהעבודה, ובמהלכן עברתי להתגורר בסמוך לארגז ההמלטה כשבדרך אני משיל 4 ק”ג ממשקלי. נעם, בתי הגדולה (14), עוזרת לי לשמחתי במהלך השבוע הראשון והקשה ביותר ומתחלקת בנטל “המשמרות” על האם והגורים. שני הילדים הקטנים שלי נולדו לאחר שהבית התמלא בכלבים והם מאד נהנים מהחברים על ארבע, בכל המלטה הילדים בוחרים לעצמם גור משלהם והם מטפחים ואוהבים אותו במיוחד, לפני שהגורים עוזבים לבתיהם החדשים אנחנו נפרדים ומצלמים כל אחד מהם .

כל רוכש גור מקבל חוברת שערכתי במיוחד על גידול דוג דה בורדו, הכוללת דגשים חשובים בגידול הגור במיוחד לבעלים חדשים חסרי ניסיון.

אני נהנה לשמור על קשר עם הרוכשים של הגורים ומעת לעת מזמין אותם למפגשי גורים במושב על הדשא, אליהם אני מזמין את ידידי הצלם יגאל פרדו המנציח את המפגש לשמחת כל.

בשנת 2007 סיימתי את הקורס הבסיסי של המדרשה לכלבנות ואני מקווה בעתיד הלא רחוק להתחיל להעמיק את הידע הכלבני שלי לכוון של מסלול שיפוט. אני גאה על תרומתי להתפתחות גזע הדוג דה בורדו בארץ; הקשרים המצוינים שייצרתי עם מגדלים באירופה במרוצת השנים עומדים לזכותם של מגדלים נוספים מהחוג, וכך מגיעים לארץ כלבים מקווי דם חדשים (לאחרונה הגיעו חמישה כלבים חדשים).

שחר מנשה הוא איש רכש במקצועו, בוגר תואר שני בכלכלה, בוגר המדרשה לכלבנות ואב גאה לשתי דוגמניות ודוגמן…

מה אוכלים הכלבים של שחר: הדוג דה בורדו נחשב בגודלו לגזע ענק. בדרך כלל זהו כלב האוהב לאכול (בין 700 גרם ליותר מ-1 ק”ג לכלב ליום!), ניסיתי מגוון מזונות איכותיים ולדעתי רויאל קאנין GAINT הכי מתאים להם, למרות שלא מדובר במזון זול הוא המשתלם מסוגו בסופו של דבר ושומר על בריאות הכלבים לאורך זמן.

מה אוכלים הגורים והאם המניקה: כלבות הרות ומניקות זקוקות להמון אנרגיה לכן אני מאכיל אותן ברויאל קאנין סטרטר, גורים מגיל 3 שבועות מתחילים לאכול דייסת סטארטר ובגיל 5 שבועות כבר נגמלים מחלב אימם. במקרים של שגר גדול, אני מסייע לכלבה במלאכת ההנקה ומניק את הגורים בדייסה מתוצרת רויאל קאנין baby.

מי יכול לקנות גור: דוג דה בורדו הוא כלב גדול ולעיתים אפילו ענק, למרות גודלם הם מאד מתאימים לגור בדירה, גם אם היא קטנה, וישמחו פחות לגור בחצר. זהו גזע מאד עדין, רך ומתוק, אשר מוצא פינה שלווה בבית ומעדיף לנוח רוב היום. הוא מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים; הם נהנים מ”ההצקות” של הילדים וגם אם אצבעות קטנות מוצאות דרכן לעיניים/אף/אוזניים/פה של הכלב לא קורה דבר. כמובן שהכלב שומר מצויין על הבית ובני המשפחה ואף אורח לא-רצוי לא ישאר שליו בעקבות מפגש עם הענק העדין.

טיפוח הכלבים: דוג דה בורדו הוא גזע קצר פרווה אך לא חף מפרעושים… ואלו כבר הפכו למכת מדינה. הפיתרון שלי הוא פרונטליין פלוס, אחת לחודש בקביעות, וכך אני קוטע את מחזור החיים של הפרעושים והכלבים נקיים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf