IMGP0147

סודות מהמטבח האיטלקי

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום: יאוניד שיינקר

כשמדובר על גזע עתיק שמקורו בארץ המגף, יהיה זה אך טבעי להזמין שופט “מקומי”, כלומר איטלקי. הקאנה קורסו הוא גזע איטלקי שהתקיים במשך מאות שנים ברחבי איטליה והמשיך לבצע את המטלות המסורתיות של כלב עבודה רב תכליתי. לאחר שנים בהן נדחק הצידה בשל אופנות וחוסר שימת לב, הוא חזר אל קידמת הבמה וכיום משגשג ברחבי העולם כמו בישראל בזכות אופיו ויכולתו הגופנית מעוררי השתאות. אך לפני שנצלול אל תערוכת הקאנה קורסו, זוהי חובה נעימה לספר מעט על השופטת.

דר’ אדריאנה גריפה נחשבת (ובצדק) לאחת השופטות הטובות והמוערכות באיטליה ובמיוחד מחוצה לה. היא מתמחה בקשת מגוונת למדי של גזעים מקבוצות 2, 9 ו-10. זוהי הפעם הרביעית שאדריאנה מגיעה לשפוט בארץ, אם כי בפעם הראשונה היה זה ביקור בלבד (כזכור, סערה פתאומית גרמה לביטול התערוכה הבינ”ל במעיין חרוד). אדריאנה נחשבת לאחת ממגדלות הניופאונדלנד הטובות בעולם (וכפי הנראה הטובה מכולם מחוץ לארה”ב וקנדה) ומוזמנת לשפוט את הגזע בכל העולם. בית הגידול שלה הנקרא גמינירום (Geminorum) כשמו האסטרונומי של מזל התאומים.

את הניופאונדלנדית הראשונה שלה “קארינה” היא רכשה בשנת 1980 ומשם החלה לגדל דורות של מנצחים. היא מתגאה שכל הנקבות בבית הגידול הן בנות, נכדות ונינות של אותה נקבה מייסדת. בזכות הבנה ייחודית ובחירה של קוי גידול גרמניים, דניים ואמריקאים היא הצליחה לבנות קו גידול של כלבים טיפוסיים, בריאים עם אופי נהדר ואריכות חיים מרשימה.

אדריאנה, משפטנית בהשכלתה, בעלת השכלה רחבה, מתגוררת בטורינו שבצפון איטליה, אך את הניופאונדלנדים שלה ניתן לפגוש על הפודיומים בכל רחבי העולם. את קריירת השיפוט שלה החלה בשנת 1990 ומאז היא מרבה לשפוט וכבר כיסתה שתי וערב את הגלובוס כולו. בשנים האחרונות היא החלה לגדל ניופאונדלנדים בצבע הלבן-שחור והיא סופרת כעת עשרה אלופי-על בצבע זה (בנוסף על כמה עשרות נוספים בצבעים שחור וחום). בנוסף לניופאונדלנדים, אדריאנה גידלה פודלים אפורים בינוניים ולאחרונה החלה לגדל וולפינו איטלקי – כלב שפיץ איטלקי עם דמיון לשפיץ הגרמני בגודל הבינוני, אם כי הוא מעט מאורך ממנו.

את הביקור הנוכחי ערכה אדריאנה ביוזמתה כשהמארח שלה, דורון רכלין, מלווה אותה גם כמתרגם וגם כמארח. דורון פגש את אדריאנה בכנס של מגדלי ניו פאונדלנד שנערך בטורינו בשנת 1996. בכנס סיפר דורון על הניופאונדלנד וגידולו באזורים חמים. בסיומו של הכנס הזמינה לביתה את דורון ואת אילנה דיאמנט (חברה נוספת במועדון הישראלי לניופאונדלנד). דורון ואילנה נסעו לבקרה בביתה שבלב שמורת טבע בפרברי טורינו. דורון מספר כי לאחר נסיעה של כרבע-שעה בשבילי עפר הם הגיעו לשער גדול, שלפניו ניצבו שמונה ניופאונדלנדים ולא נשמעה אפילו נביחה אחת… מאותו יום הפכו השניים לחברים ואדריאנה סייעה רבות בייעוץ ואף במשלוח של כלבים איכותים לארץ.

הקאנה קורסו פרץ אל התודעה העולמית בשנות השמונים של המאה שעברה כאשר החלו להגיע לארץ כלבים מהגזע. בתחילה, היו אלו כלבים ששיקפו את המצב בו הגזע היה שרוי – חיפוש והגדרת טיפוסיות כאשר בכל כיתת שיפוט הוצגו טיפוסים שונים במגוון של צבעי פרווה. ניתן היה להבחין בגזעים מוכרים ה”מבצבצים” מתוך הגידול; טיפוסים דמויי בוקסר, דני ענק ומסטינו. הקאנה קורסו אינו אף אחד מהטיפוסים הללו; גזע זה הוא צאצא ישיר למולוסרים הקדומים שהתפתחו באיטליה. מהטיפוס הכבד יותר והריבועי במבנהו התפתח המסטינו, ומהטיפוס האתלטי יותר וקל התנועה התפתח הקאנה קורסו. מבין ראשוני הכלבים שהובאו לארץ לא היו רבים שהציגו את הטיפוס הנכון. מספר מגדלים, והבולט שבניהם דר’ לזר גרסי, “הופנטו” ע”י הגזע והחלו לחקור אותו. הם החלו לערוך סבבי ביקורים בחלקי המגף האיטלקי שאינם מיועדים לתיירים. כישראלים, שאינם מצוים בזירות השיפוט באיטליה או באירופה, הם לא היוו איום על המגדלים ואלה הסכימו למכור גורים וכלבי קאנה קורסו בוגרים וכך החלה להיווצר בארץ קהילה של מגדלים. כיום ניתן לראות בבירור את תוצאות הגידול, כשכוכב התערוכה הבינלאומית גבעת חיים בינואר 2011 היה קאנה קורסו מרשים מגידול ישראלי כחול-לבן.

אך הגידול של דר’ גרסי ואחרים אינו מוגבל בהישגיו רק לישראל. בתערוכה העולמית שהתקיימה בצרפת זכה קאנה קורסו ישראלי מגידולו של דר’ ג’רסי כמנצח הגזע בתערוכת הגזע המיוחדת, כך גם בתערוכה האירופאית ובתערוכות בינלאומיות נוספות ברחבי העולם.

דר’ אדריאנה גריפה שפטה את הקאנה קורסו בארץ לראשונה לפני כחמש שנים וכבר אז הופתעה למצוא רמה מאוד גבוהה של כלבים. בנחת האופיינית לכל ההתנהלות של אדריאנה, ובהתאם שעת הצהריים המנומנמת, יצאה התערוכה לדרך כשלזירה מתייצבים כ-35 כלבים, חלקם הוצגו זו הפעם השניה באותו יום. הזכרים היו ברמה טובה יותר מהנקבות אם הרמה הכללית של שני המינים היתה מצויינת. כפי שניתן למצוא בכל תערוכה של הגזע, ניתן היה לראות פה ושם כלבים מטיפוסים מעט כבדים או מעט קלים אך למרבית המשתתפים הוענק הציון מצויין (ובצדק) והדירוג הוכרע על נקודות בודדות. אדריאנה ציינה שבמרבית התערוכות אותן היא שופטת, הנקודות הבעייתיות מתרכזות בטיפוסיות הראש וההבעה. הראש וההבעה הנכונה הינם מארג עדין מאוד של יחסים בין הגולגולת לזרבובית ולמרבית הכלבים שהוצגו לפניה מארג זה היה נכון וכך גם הטיפוסיות. הקאנה קורסו הוא גזע המתבגר לאיטו ובכיתות הצעיריום והמתבגרים ההתייחסות שלה היתה בהתאם. אחת הבעיות הנפוצות בגזע היא מנשכים שאינם תקינים. הקאנה קורסו צריך להציג מנשך סנטרי צמוד, כלומר החותכות התחתונות חופפות וצמודות לחותכות העליונות עם לסת תחתונה רחבה וסגירה חזקה. השגיאה הנפוצה היא מנשכי מספריים או צבת ואילו כמעט בכל הכלבים המנשכים היו תקניים והשגיאות (אם היו) היו בשל מרווח מעט גדול בין הלסתות.

מנצח התערוכה, Dorian Gerassi Corso, הגיע מכיתת האלופים (שאגב, גבר על אביו באותה כיתה) והיה (איך לא) אותו כוכב תערוכה בינלאומית שניצב על הפודיום באותו מקום בהפרש של חודש ימים בלבד. אין ספק שזכר מרשים זה הוא אחד הזכרים המרשימים שנראו בזירות וישאיר, כך אנו מקווים, את חותמו על הדורות הבאים.

הנקבה הטובה ומנצחת המין הנגדי, Tequila Gerassi Corso, לא נפלה ממנו בהרבה אך למרות איכותה, הזכר היה מרשים ממנה וניצח.

בתערוכה הוצגו בתי גידול ואדריאנה נהנתה מאוד להכתיב את הדו”ח לבית הגידול ג’רסי קורסו וכמגדלת החמיאה לטיפוסיות ולאחידות, שהם המדדים האמיתיים לגידול איכותי. אדריאנה ציינה את הגידול לא רק בטיפוסיות כי אם גם באיכות החיים ותוחלתם כפי שניתן היה לראות בכיתת הקשישים, מדד חשוב מאין כמוהו בגזעים אלו. כל הכלבים היו בעלי אופי מצויין, ללא אגרסיביות כפי שניתן היה לצפות מכלבי עבודה ובמיוחד בכיתות הזכרים שהיו מרובות משתתפים.

סיימנו בשעת ערב אך עם טעם של עוד. למחרת כשנפגשתי עמה היא הודתה שהיתה זו חוויה מדהימה ולמרות העייפות בסיומו של היום, היא לא היתה מחמיצה זאת. כשופטת, אדריאנה מחפשת בראש ובראשונה את הכלב המאוזן, הבריא והטיפוסי. את שלושת המאפיינים הללו היא מצאה במרבית הכלבים והיא חזרה על המחמאות שהרעיפה על המגדלים הישראלים.

כאן המקום להודות לאנשי החוג הישראלי לדוגה על החוויה האיטלקית ובמיוחד ללאוניד שיינקר שצילם ולדורון רכלין שאירח את אדריאנה וליווה אותה בכל שהותה בארץ.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf