dreamstime_1982659

נזקי תספורות לכלבים

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום:מערכת חיות הבית

שפע האפשרויות – בצורה ובסוגי הפרוות

 ישנם כארבע מאות גזעי כלבים שונים ומשונים המציגים פסיפס מרתק של עיסוקים ותרבויות. אם פעם כלבים עבדו לפרנסתם הרי שהיום מרביתם עברו לרבוץ על ספות, ומסתפקים בטיולים קצובים בנופים אורבניים. מאות הגזעים המוכרים לנו מציגים סוגי פרווה שונים ומגוונים. אורך השיער יכול להיות ארוך, בינוני או קצר. אנו רואים פרווה הצמודה לגוף וישרה או כזאת המונחת גלים גלים. פרווה ישרה וסמורה או זיפית וקשיחה, לגזעים המיועדים לעבוד במים פתרונות יצירתיים משלהם, עם שיער ישר או מקורזל ועם מאפיינים שומניים הדוחים מים. הפרווה היא שורת ההגנה הראשונה המגינה על הכלב. לא בכדי למרבית הגזעים רעמת שיער נכבדה באזור הצוואר. זהו האזור בו עוברים כלי דם חיוניים ובמקרה של נסיון נשיכה לצוואר, היא לרוב תסתיים עם מלתעות מלאות שיער.

שני סוגי פרווה: ישנם שני סוגי פרווה. (אם נוציא מהחשבון את הכלבים הקרחים כמובן) הסוג הראשון – פרווה קצרה בדרך כלל, ישרה וצמודה לגוף ונוצרת משכבה אחת של שיער. סוג פרווה זה ניתן לראות בפינצ'ר, בוקסר ודומיהם. פרווה זו אינה נושרת בצורה מאסיבית על פי עונות השנה. שיער מת נושר ומאחר ומדובר על תופעה יומית, נמצא תמיד שערות בודדות במקומות שונים. סוג הפרווה השני הוא הפרווה הכפולה. הפרווה הכפולה מורכבת מפרווה תחתית רכה, צפופה ועדינה ופרווה עליונה, קשיחה וארוכה ממנה המכסה את הגוף. הפרווה הכפולה מספקת בידוד כפול לגוף. הפרווה התחתית כולאת את האויר החם ואילו העליונה מרחיקה את הרטיבות והקור ואינה מאפשרת לאויר הקר לחדור בעדה.  כשהעונות מתחלפות, הפרווה התחתית נושרת בחלקה ובכך מאפשרת לזרימת אויר קרוב יותר לעור ובכך לסייע באיזון טמפרטורת הגוף כשבחוץ חם. הפרווה העליונה אינה נושרת באותה צורה מאסיבית אם כי כאשר השיער העליון נושר, הוא ארוך יותר ולכן גם מורגש יותר. כאשר עונת השנה מתחלפת או נקבה מתייחמת, מתרחשת נשירה מאסיבית של הפרווה התחתית. הברשה והסרת הפרווה התחתית בצורה מבוקרת יכולה למנוע את פיזורה בכל הבית.

הפרווה חלון הראווה של כלבכם

לחלק מגזעי הכלבים תספורות ייחודיות, (מה שמעלה את רמת התספורות לכלבים, ומעלה מאוד את רמת החיים של הספרים…). השיפוט בתערוכות כלבים מחשיב את סוג הפרווה וטיפוסיותה. ספרי הכלבים, בדומה לספרים של בני אדם, עברו השתלמויות והוכשרו לטיפוח וטיפול בפרוות מסוגים שונים. הם גם מכירים היטב את הבעייתיות שמתעוררת לקראת חילופי העונות. השיער צומח מתוך נקבוביות העור. בכל נקבובית בלוטות המפרישות חלב שומני המצפה את השערה הצומחת. חלב זה משמש בתפקיד כפול, כשומן הדוחה מים וכחומר אנטי בקטריאלי המתפרק על פני העור ומסייע במניעת זיהומים. בפרווה כפולה, מתוך כל נקבובית צומחות כמה שערות קצרות היוצרות את הפרווה התחתית, ושערה ארוכה אחת לפחות היוצרת את הפרווה העליונה. מרבית המגדלים, אינם מציגים את כלביהם בתערוכות ועל כן אינם מודעים לחשיבותה של הפרווה כחיץ הראשון השומר על בריאותו של כלבם. אחד הסממנים המובהקים המצביעים על בריאותו של הכלב היא מצב פרוותו. פרווה שופעת ובוהקת, תצביע במרבית המקרים על איזון ובריאות, נפשית וגופנית. פרווה מדובללת ודהויה, חסרת ברק ודלילה היא סממן מובהק להתדרדרות במצב הבריאותי, או לחץ נפשי וטראומה. לעיתים גזע עם פרווה שופעת נראה לגמרי אחרת לאחר שפרוותו גולחה או נשרה.

ישראל- לא מקום אידאלי למרבית סוגי הפרווה:

כמדינה ים תיכונית עם מים עשירים בסידן (מים קשים) אנחנו לא מספקים תנאים אידאלים לצמיחת פרוות איכותיות. קור מעודד צמיחה של פרווה; החום יגרום לתהליך הנשירה. השמש הישראלית, בחשיפה ישירה, מסוכנת בשעות החמות של היום. אך גם חשיפה בשעות קרירות יותר אך לזמן ממושך תגרום לכל חומר לדהות ולאבד את  צבעו. לא פעם אנו רואים כלבים ה"מתחרדנים" בשמש. גם כשאנחנו נמנעים מלצאת אתם החוצה הם יצאו לאמבטיית שמש. אגב, הכנענים, ישהו מרבית שעות היום בצל ויצאו רק בלילה. הפרווה שלהם אינה מפוארת, אך בהתחשב בעובדה שמעולם לא נחפפה, היא נאה ובריאה בדרך כלל. אך נחזור אל הכלבים הביתיים שלנו, תכשירים לא יעזרו, רק הימנעות מרביצה ממושכת בשמש יכולים לעזור בשימור הפרווה ומאפייניה, ויעידו על כך מגדלים שייבאו כלב עם פרווה מפוארת מחו"ל. הפרווה הלכה והשתנתה לאחר כמה חודשים ועד מהרה לא דמתה אפילו לצילה המפואר של אותה פרווה כשהכלב אך הגיע.

עונת הגז הגיעה

כשהקיץ מגיע, ברחבי העולם אוספים כלבי צאן את הכבשים והעיזים בעדרים גדולים ומעלים אותם בטור ארוך אל הגזיזה. הכבשים מגולחות משפעת צמרן ונשלחות לדרכן. הצמר נשלח לעיבוד והכבשים עד החורף, תשלמנה את החסר עד לעונת הגז הבאה. מרבית הכבשים הללו מתגוררות באזורים קרירים, מאחר שככל שהאזור קריר יותר, כך הפרווה עשירה וצומחת מהר יותר. גם בישראל נחוג חג הגז, אך חג זה אינו כולל רק אוכלי עשב מפריסי פרסה. בחג זה, ובמשך כל חדשי הקיץ, נוהרים אל המספרות כלבים עם פרוות באורכים שונים שאחת דינם: גזיזה. וכך יוצאים הכלבים האומללים קרחים מכאן וגם מכאן. לעיתים מושארת הפרווה על הרעמה והראש סטייל ראש אריה מטופש, וכל זאת מדוע? מאחר והבעלים לא יודעים כיצד להתמודד עם הטיפוח האלמנטרי, וגם בגלל שלכלב נורא נורא חם… מיותר לציין שמאחר ומדובר בפרנסה, אין לי להלין על הספרים אם כי צר לי כי אינם יוזמים חינוך בנושא.

אז מה בעצם רע כאן?

אם מנסים לשפוט לגבי החום שהכלבים סובלים ממנו, הרי שהתספורת מסירה את השיער, אך חושפת את העור. קרינת השמש מגיעה אל העור שלא ראה שמש מימיו (ולא היה מתוכנן לראות אור שמש). העור, מקבל קרינה ישירה ועלול לפתח כוויות בדומה לכוויות על עור של בני אדם. השיער מונע לעיתים בצורה פיזית מטפילים ושאר מרעין בישין להגיע אל העור. כשהפרווה גזוזה, העור פגיע וחשוף לפגיעות פיזיות. הדבר דומה לחבורה על הראש הנגרמת מהתנגשות עם פינת חלון; לאדם ששיער על ראשו, המכה תגמר בחבורה כואבת, לאדם קרח זה יכול להגמר בכמה תפרים. חשוב שגם מגדלים שאינם מקצועיים יבינו את חשיבות הפרווה וחשוב במיוחד שהספרים ימצאו את שביל הביניים בין תספורת הגז לבין טיפול וטיפוח אחראי יותר עם חינוך נכון יותר.

'ואתם, קוראים יקרים, חישבו פעמיים לפני שאתם שולחים את מחמדכם אל שולחנו של הכורת…

 

כיתוב לתמונה:

לא צוהלת ולא שמחה: תספורת אריה עם פומפון לזנב. העור נותר מגולח וחשוף.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf