Lexi (14)

מסטיף בלגי – גזע השב לחיים

שם הכותב/ת: איתן הנדל עם מר גרט דה דונקר

צילום:מערכת חיות הבית

התערוכה האירופאית שהתקיימה בחודש אוגוסט 2016 בבריסל בירת בלגיה היתה חגיגת גזעים מכל קצוות העולם אך נדמה שכיכבו בה הגזעים הבלגיים ובניהם המסטיף הבלגי (Belgian Mastiff או Matin Belge) שקיבל חשיפה נרחבת מעל הבמה העולמית. המסטיף הבלגי הוא כלב גדול, מזכיר בצלליתו את הברוהולמר (מסטיף דני) אך זרבוביתו פחות ריבועית וצבע פרוותו חום או שחור עם טן. בעברו הגזע היה נפוץ בכל רחבי ארצות השפלה ומילא תפקידים מגוונים בחוות הקטנות. היה זה כלב רב תכליתי שמילא שלל תפקידים מסורתיים; הוא שמר, משך עגלות עם תוצרת חקלאית או סובב את מכונת הדייש. עד סוף המאה ה-19 היה נפוץ מאוד וכשהחלה כלבנות מתועדת עורר עניין גם בקרב מגדלים. בשנת 1899 נערכה תערוכה ראשונה. אחד השופטים היה פרופ׳ ראול, הרוח החיה בהגדרת הגזעים הבלגיים. במעמד אותה תערוכה כתב פרופ׳ ראול את הקווים הכלליים לתאור הגזע שייעודו – משיכת משאות. מאוחר יותר ישמשו קוים אלו לכתיבת תקן ראשון. עד מהרה אימצו את הגזע מגדלים אחדים, בעיקר ממעמד מבוסס ומהאצולה כשמטרתם לטפח את הגזע ולהעניק לו צללית מאוזנת יותר ונאה. עד לאותה תקופה הכלבים הציגו טיפוסיות מגוונת למדי בשל תכונות העבודה שהיו חשובות יותר. הגזע שהיה מרשים בגודלו הצליח מאוד בין 1910 ל-1930 ובשנים אלו הפך נפוץ ביותר גם בארצות השכנות.

בימי מלחמת העולם הראשונה בלט חלקם של המסטיפים הבלגיים כמושכי עגלות ציוד שעליו הורכבו נשק ותחמושת. הוא ליווה את הלוחמים אל שדה הקרב וסייע בחילוץ פצועים. על חלקו במלחמה זכה לתהילת כל הכוחות הלוחמים, בלגים ואחרים. רבים מהכלבים שגויסו למלחמה נפלו על משמרתם לצד החיילים שליוו, נאמנים עד מוות. המאה ה-20 הביאה עימה חידושי טכנולוגיה שהחליפו את מקומם של הכלבים. הסביבה החקלאית התחלפה בסביבה עירונית שלא תמיד איפשרה לאזרחים שברובם חיו בבתים קטנים להחזיק בכלב כה גדול וכך הוא הלך ונעלם וכל שהותיר היו תצלומים מצהיבים בארכיונים. עדויות כתובות אחרונות אודות כלבים מהגזע ניתן למצוא עד שנות ה-60 של המאה ה-20 ואחר כך מקובל להניח כי הגזע פשוט נעלם.

הרעיון לשחזר את הגזע עלה במוחו של אלפונס ברטלס. הוא ניסה להגיע לתוצאה כמתואר בתקן הראשון מתחילת המאה ה-20. את הניסיונות שלו ליווה מר רוברט פולט שבעצמו היה ממניחי היסודות לכלבנות הבלגית ולכלב הרועים הבלגי בעיקר. הם ניסו לעקוב אחר התאור שרשם פרופ׳ ראול לאחר אותה תערוכה ב-1899. הזכר הראשון שענה על ההגדרות הללו היה Bacon, אלפונס ברטלט עשה חייל בגידול שלו והתוצאות היו מצוינות. החייאת הגזע עוררה עניין מועט מצד הכלבנות הבלגית או הציבור הרחב ואלפונס ברטלס שהגיע לגיל מופלג (90) לא יכל היה להמשיך במפעלו ונאלץ להניח לו.

כאן נעשה אתנחתה ונציג לפניכם את מר גרט דה דונקר, יו״ר המועדון למסטיף בלגי ומגדל של הגזע. גרט מספר כי הכל החל לגמרי במקרה. בשנת 2004, לוקה, הלברדור המשפחתי הלך לעולמו בשיבה טובה. גרט חיפש לרכוש כלב למשפחה ואת עינו צד מאמר אודות המסטיף הבלגי והתצלום של Bacon, כלב חזק, מאוזן שגודלו המרשים עורר את התעניינותו והתעניינות המשפחה כולה. ״מצאתי כלב גדול ומרשים, מאוזן במבנה גופו ואופיו רגוע וצייתן״. כך הגיע גרט לגזע וכאשר מר אלפונס ברטלס לא יכל להמשיך בגידול, לקח גרט את המושכות מידיו וב-2012 החל לגדל בעצמו. כיום מגדל גרט חמישה כלבי מסטיף בלגי ועד כה היו לו ארבע המלטות. בחודש מאי 2014 אירגן המועדון מפגש לכלבי המסטיף הבלגי באשר הם. 25 כלבים הגיעו למפגש. למפגש גם הוזמנו ראשי ההתאחדות הכלבנית הבלגית שהגיעו לבחון את הכלבים. הגב׳ ליליאן דה רידר בליווי המומחה למולוסים מר באס בוש בחנו את הכלבים ויוס דה קייפר יו״ר ועדת הגידול המדעית הבלגית נטל מהכלבים דגימות DNA ובעקבות תוצאות בדיקות אלו התוותה תכנית גידול להמשך. אחת הבעיות הניצבות כעת לפיתחם של גרט וחבריו הוא הבסיס הגנטי המצומצם (60 כלבי מסטיף בלגי סה"כ) ועל כן הכרחי למצוא גזעים דומים להרבעות שירחיבו את הבסיס הגנטי ויזרימו דם חדש. אלפונס ברטלס עשה שימוש במסטיף אנגלי לצורך בניית הבסיס לגזע והרעיון הראשון היה לחזור על ההרבעה (עם זכר אחר) ואכן Oda, אחת הנקבות מהמלטה זו זכתה לציון מצוין באליפות אירופה של 2015. בעצה אחת עם ועדת הגידול המדעית הבלגית הוחלט להכניס לגידול גזעים נוספים והפעם הוכנס זכר מגזע כלב שוויצרי גדול לשתי נקבות מסטיף בלגי. מהרבעות אלו נולדו שני שגרים שייבחנו בקפדנות אם כי בימים אלו לא ניתן לאמוד את הפוטנציאל הגידולי שלהם בשל גילם הצעיר.

נכון לעכשיו, אומר גרט, קשה לומר מתי ניתן יהיה להגדיר את הגזע אך בהתבסס על העניין והתמיכה לה אנחנו זוכים מההתאחרות הכלבנית הבלגית ונכונות של המגדלים שלנו יהיה זה רק עניין של זמן עד שיבשילו התנאים לקבל הכרה בגזע, גם אם כעת זה נראה רחוק.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf