A'dam_Winner 2012-4393

מסורת של יותר מ-120 שנה

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום: ארנסט פון שליוון ורון באלוטס מ- Kynoweb

מסורת מלכותית של תערוכה אירופאית באחת הערים היפות והבינלאומיות ביותר בעולם: הצצה לתערוכת האמסטרדם ווינר המביאה מגוון נאה של גזעים ומציגים ונערכה בסוף חודש נובמבר 2012 בקומפלקס התערוכות המודרני, ה-Amsterdam RAI, המארח בדרך כלל את התערוכות המסחריות הגדולות והחשובות של אירופה.

בסוף השבוע הלפני אחרון של חודש נובמבר הגיעו למעלה מ-4,500 משתתפים מ-36 מדינות שונות וקהל של אלפים לתערוכת הווינר המסורתית של אמסטרדם. למעלה מ-50 שופטים מכל רחבי העולם, 40 זירות, תצוגות אילוף, ריקוד, אג’יליטי ו-flyball (ראו מסגרת) משכו קהל צופים במהלך שעות הבוקר, כשבשעות אחר-הצהריים היותר מאוחרות מתרכזת הפעילות בזירה המרכזית, באולם צבעוני וססגוני במיוחד. בכל יום נשפטו קבוצות שונות כשביום שבת נשפטות קבוצות 2, 3 5 ו-9, וביום ראשון שאר הקבוצות. בכל יום נערכה בחירה של הגור, הצעיר, הקשיש והזוג הטוב של היום. מנצחי הקבוצות שבו והתייצבו ביום ראשון לבחירת כוכב התערוכה. במהלך יום שבת וראשון נערכו תחרויות הנוהג הצעיר בהם הופגנה רמה גבוהה מאוד עם כיתות צפופות מציגים (צעירים) במיוחד. תואר ה-winner נחשב לאחד התארים הנחשקים ולגזעים המוכרים ע”י ה-KC הבריטי נחשב לכרטיס כניסה לתערוכת ה-Crufts.

אנו בישראל מורגלים לשתיים או שלוש תערוכות בינלאומיות רב-גזעיות בשנה. מסביב, המדינות השכנות אינן מקיימות פעילות כלבנית, ולמעט קפריסין ולאחרונה גם טורקיה, המזרח התיכון בלשון המעטה “אינו שוקק” פעילות כלבנית כלשהי. המגדלים הארופאיים חווים מציאות אחרת לגמרי. גבולות פתוחים מאפשרים להם בנסיעה של מספר שעות לחצות מדינות ולהגיע ברכבם הפרטי ליעדים לאורכה ולרוחבה של אירופה. במרבית סופי השבוע ניתן למצוא תערוכה כזאת או אחרת ולאלו שחפצים להציג יש כר נרחב לפעילותם זו. במהלך השנים נוצרו מסורות של תערוכות המרכזות מציגים מכל רחבי המדינה והמדינות השכנות ובמקביל החלו להיווצר תארים ייחודיים לתערוכות אלו, תארים שהפכו נחשקים במיוחד.

אחת התערוכות המפורסמות ביותר מבין התערוכות האירופאיות היא ללא ספק האמסטרדם ווינר. השנה ציינו מארגני התערוכה את התערוכה ה123-, ללא ספק מעין שיא של מצויינות אירופאית שהפכה זה מכבר למסורת. יוזמי התערוכה – “Cynophilia“ ייסדו את אירגונם באפריל 1890, כשהכלבנות המודרנית אך החלה את צעדיה בכל רחבי העולם. באותה שנה ערך האירגון בעיר סחיוינינגן (Scheveningen) את תערוכתו הראשונה. בתערוכה נחשונית זו הוצגו 300 כלבים מכ-50 גזעים שונים. שנה מאוחר יותר התערוכה הועתקה לאמסטרדם וכך החלה המסורת של ה”ווינר”. אירגון ה”קינופליה” שקיבלה את חסות בית המלוכה (The Royal Dutch Kennel Club Cynophilia) לא היתה האירגון היחיד או הראשון בהולנד. 16 שנים קודם לכן בחודש ינואר 1874 נוסד מועדון הציידים “נמרוד” (Koninklijke Nederlandsche Jacht Vereeniging Nimrod). בחודש דצמבר 1901 חבר אירגון שלישי; איחוד הכלבנים ההולנדי (Kynologen Vereeniging Nederland) ושלושת האירגונים הכלבניים התאחדו והקימו את ה”ראד ואן בכר” האירגון ההולנדי שאנו מכירים היום (Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland). התערוכה הראשונה שלאחר המלחמה נערכה בשנת 1947 והביאה 25,000 מבקרים ו1,367- כלבים, נתון מרשים ביותר לאור העובדה שאך שנתיים קודם לכן הולנד היתה תחת כיבוש בתנאים קשים של דיכוי ומחסור.

בשנת 1985 ערך ה-FCI בהולנד את הקונגרס העולמי שלכבודו אירגנה קינופליה תערוכת Winner חגיגית במיוחד.

תערוכת ה”ווינר” אינה המסורת הכלבנית היחידה שמיסדה “קינופליה”. במסגרת הפעילות הכלבנית שעורך האירגון מדי שנה מספר חידושים שהועתקו מאוחר יותר גם למדינות שכנות. לדוגמא “כלב השנה” בו החל האירגון בשנת 1979 ומשנת 1996 עורך אותו באופן בלעדי בשיתוף פעולה צמוד של ה”ראד ואן בכר”. במסגרת זו נבחר כלב הרשום בספר הגידול ההולנדי ושהשיג את מכלול התארים הנרחב ביותר במהלך השנה. בשנת 2010 לתואר זה התווספה קטגוריה “הקשיש הטוב”. תואר “כלב השנה” נחשב לאחד התארים הנחשבים ביותר ומוכנס לתעודת היוחסין.

אירגון ה-“קינופליה” לוקח חלק חשוב בנושאים נוספים כמו משמעת וחינוך לאזרחות ולכלבנות טובה בתכניות שהוא מפעיל ברחבי הולנד. בתערוכת הווינר מציג האירגון את פעילויות האילוף והמשמעת ובנוסף, אג’יליטי, flyball (כחלק מתכנון אירופאי כולל להפוך ענף זה לענף רשמי בדומה לאג’יליטי). בזירות השונות השיפוט התנהל בדרך כלל בסדר מופתי. במהלך היומיים בהם נערכה התערוכה פקדו את הזירות אלפי מבקרים. הם גדשו את זירות השיפוט  וגם נשארו לצפות בארועי הזירה המרכזית שנערכה בשעות אחר הצהריים המאוחרות. אין ספק שקהל אוהד הוא התפאורה המושלמת לארוע ססגוני שכזה ותשואות הצופים לכלבים המנצחים היוו פס קול הולם במיוחד למצעד הזוכים.

האמסטרדם ווינר במספרים: אין ספק שהאמסטרדם ווינר היא תערוכה קוסמופוליטית – והראיה – מציגים שהגיעו מכל רחבי העולם; מרבית הכלבים הגיעו מהולנד כמובן (2,944) במקום השני בלגיה (433) ובמקום השלישי גרמניה (389). אחריהם צרפת (139) אנגליה (135) דנמרק (70) איטליה (65) פולין ורוסיה (39) פינלנד (36) הונגריה (35) ושבדיה (30). מארה”ב היחסית רחוקה הגיעו 11 מציגים. 10 מצכיה, 9 מציגים הגיעו מצפון אירלנד, נורבגיה ומשוויצריה. 8 מציגים הגיעו מספרד. 6 מלטביה ומגיברלטר. אחריהם – סלובניה (5), אוקראינה (4), לוקסנבורג (3), פורטוגל (2). ברזיל, בולגריה, קנדה, קרואטיה, ליטא, רומניה, סרביה וגם ישראל שלחו נציג אחד.

הפלייבול (flyball) נולד בסוף שנות השישים בדרום קליפורניה וביסס את מעמדו בשנות השבעים כשצוות המורכב ממספר גזעים ערך תצוגת תכלית בתכניתו של ג’וני קארסון (The Tonight Show Starring Johnny Carson) וכל השאר היסטוריה. ה-flyball מורכב ממסלול מכשולים דומה במקצת למכשולי האג’יליטי ובסופו של המסלול מתקן מיוחד המשחרר כדור טניס כאשר הכלב מציב את כפותיו עליו.

העיקרון המנחה מביא צוות של נוהגים וכלביהם להתחרות נגד השעון. כל כלב בתורו מקבל את ההזדמנות לעבור את המסלול בזמן קצר ככל האפשר. לאחר שהכלב “עף” (fly אמרנו כבר?) את מסלול המכשולים הוא מגיע אל סופו שם מחכה לו מתקן שכאשר הכלב מציג את כפותיו, משקל גופו, הודף את הלוח הקדמי וכדור טניס משתחרר ישר למלתעותיו. כשהכדור בפיו הוא “עף” בחזרה וכאשר הוא חוצה את קו המכשול הראשון הכלב הבא אחריו יוצא לדרך. התחרויות יכולות להיות בין קבוצות בהן הכלבים אינם מאותו גזע או גודל. במקרה כזה, גובה המכשול יקבע ע”י הכלב הקטן ביותר (מכאן גם שמו “כלב הגובה”). ומדידת הזמן היא בממוצע לכל כלב ובסך הכולל של הזמן שלקח לקבוצה כולה לעבור את המסלול. התארים הניתנים במסגרת ספורט זה הינם על בסיס ההישג הקבוצתי וההישג האישי.

ספורט זה נולד כדי לספק תעסוקה לבעלי כלבים שאינם בהכרח גזעיים שחיפשו דרך יעילה ומהנה להוציא את המרץ של הכלבים באופן הפורק מהם את מרבית המתחים ומלמד אותם להסתדר עם כלבים אחרים. מספר מאמנים חברו יחדיו לשיטת תירגול וחיברות, אם כי את הפטנט על המתקן פולט הכדורים יש להעניק להרברט ווגנר (Herbert Wagner) שגם היה באותה הדגמה בתוכניתו של ג’וני קארסון. שיטת האימון הפכה לענף תחרותי בשנת 1983 כאשר נערך הטורניר הראשון בארה”ב. מאז חצה יבשות וימים ובכל שנה נערכות תחרויות מקומיות וארציות בכל רחבי העולם. אליפות אירופה השנה נערכה באנגליה ובשנה הבאה צפויה להערך באוסטריה.

ה-flyball מהווה ספורט מתפתח המושך אליו מדי שנה אוהדים חדשים ובארה”ב הפך לשגעון של ממש ובמסגרתו נערכים טורנירים אזוריים, ארציים ופדרליים המושכים אליהם צופים רבים המוכנים לשלם את דמי כרטיס הכניסה לארוע. נכון לעכשיו, אין בישראל מי שעוסק בצורה רשמית בספורט מלהיב זה אך כפי שעיסוקים אחרים הגיעו לכאן, יש להניח שבסופו של עניין יימצא אותו “משוגע לדבר” שידביק את כולנו…

עשרת הגדולים: הגזעים הפופולריים גם כאן כבשו את המקומות הראשונים כשבמקום הראשון הגולדנים (99), במקום השני הבולדוג הצרפתי (91). בהפרש מה מאחריהם עם 70 כלבים חולקים במקום השלישי אמסטף ולברדור רטריבר. דווקא המשך הרשימה מפגיש אותנו עם מספר גזעים שאנו בדרך כלל נוהגים לספור על אצבעות יד אחת במקומותינו. הרטריבר חלק שיער והרוטווילר חולקים את המקום הרביעי (68) ואת החמישי חולקים הפג והשי-צו (65). במקום השישי הרודזיאן רידג’בק (60) והבורדר קולי במקום השביעי (59). במקום השמיני בוביה דה פלנדריה (52), תשיעי הרועה האוסטרלי (49) ובמקום העשירי הבולמסטיף (47).

עוד קצת סטטיסטיקה: מספר הכלבים הרב ביותר הוצג בכיתת הצעירים (1,320) ולאחריו בכיתה הפתוחה (1,053), במקום השלישי כיתות האלופים (813) וברביעי כתת המתבגרים עם (560).

גורים (3-6 ו-6-9) 514 ן-165 בכיתות הקשישים. הכיתות הדלילות ביותר הינן כיתות השירות עם 47 כלבים בלבד.

הסטטיסטיקה מאפשרת לנו לזהות שינוי במגמות והעדפות, אם כי בתערוכה זו התוצאות צפויות למדי; הקבוצה בה הוצגו מספר הכלבים הגדול ביותר היא קבוצה 2 (פינצ’ר, שנאוצר ומולוסים) עם 882 כלבים. במקום השני קב’ 1 (כלבי רועים) עם 680 כלבים. במקום השלישי קב’ 9 (זעירים) עם 675. במקום הרביעי קב’ 3 (טריירים) עם 548 כלבים, במקום החמישי קב’ 8 (רטריברים ספניאלים וכלבי מים) עם 489 כלבים, במקום השישי קב’ 7 (כלבי ציד) עם 339 כלבים במקום השביעי קב’ 5 (כלבי שפיץ) עם 290 כלבים. במקום השמיני קב’ 6 (האונדס) עם 197 וקב’ 4 (כלבי דקל) במקום התשיעי עם 194 כלבים. סוגרת את הרשימה קב’ 10 (כלבי רוח) עם 178 מציגים. חשוב להזכיר כי לא מדובר רק על פופולריות של גזעים, קיים הבדל גדול בין הגזעים המאכלסים את קבוצות השונות. לדוגמא קב’ 10 מאכלסת 13 גזעים וקב’ 4 מאכלסת 9 גזעים בלבד לעומת קב’ 1 שם ניתן למצוא 40 גזעים ויותר (מבלי לספור תצורות פרווה ארוך/קצר) או קבוצה 2 שם ניתן למצוא 48 גזעים (גם במקרה זה מבלי לספור תצורות פרווה ארוך/קצר).

תודה מיוחדת לארנסט פון שליוון ורון באלוטס מ"קינוווב" על הצילומים המעולים. אתם מוזמנים לגלוש למצגת המרהיבה של 200 תצלומים מהתערוכה: http://www.kynoweb.com/winner2012

null

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf