Unknown-17

מכרה זהב הונגרי

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

סיפרו: סבטלנה לוקובקינה ודן סימקין  צילום: מארכיון המשפחה

סבטלנה לוקובקינה ודן סימקין מגדלים ויסלה הונגרי ונמנים על המציגים היותר רציניים ומקצועיים בזירות שלנו. שניהם עומדים בתחילת שנות השלושים לחייהם אך גישתם הבוגרת לנושא שבו בחרו לעסוק יכולה להוות דוגמה גם למבוגרים יותר. מטבע הדברים, דן שהעברית שגורה בפיו כשפת-אם תרגם גם את דבריה של סבטלנה ולמעשה הפך לדובר (העברית) של הצמד.

דן גידל מאז ומעולם כלבים, מאומצים בעיקר. הוא נולד בעיר מוגילוב שבבילרוס. בשנת 1990 עלה דן עם אימו ואחותו לארץ והתיישבו בבאר שבע (שם גם סבטלנה ודן בחרו להתגורר לאחר נישואיהם). אימו ואחותו מגדלות היום שני פודלים ננסיים. עד לפני שנתיים עבד דן בתחום המחשוב כראש צוות והעניק תמיכה טכנית. הגעתה של סבטלנה לארץ שינתה כל זאת והוא הפך את התחביב שכה אהב לעיסוקו העיקרי. לצד הוויסלות ממשיך דן לגדל את מיה, כלבה מאומצת בת 12 וגם אוגר סורי ״עם תעודת יוחסין מבית הגידול היחיד בארץ שככל הידוע לנו מנפיק תעודות יוחסין לאוגרים שלו״, אומר דן.

סבטלנה נולדה וגדלה בסנט פטרסבורג ומאז שהיא זוכרת עצמה תמיד רצתה לגדל כלבים. סבא-רבא שלה גידל סטר אירי בתחילת המאה ה-20 אך מלחמת העולם השנייה קטעה זאת. כשחזר מהמלחמה ורוסיה עמדה בחורבנה עדיין מצא יש מאין וחזר לגדל סטר אירי. למרות עברו הכלבני המפואר של הסב, המדליות והתמונות, הוריה לא התרצו ורק כשמלאו לה 12 שנים הגיע הכלב הראשון, רועה גרמני. ההתעקשות הצליחה ומאז ועד היום להוריה יש כלבים, למרות שכבר שנים היא אינה מתגוררת עימם. כילדה וכנערה נשאבה כולה לעולם הכלבנות שהעסיק אותה בשעות הפנאי שלה. לאחר סיום בית הספר פנתה ללימודי משפטים ובסיומם הפכה לפרקליטה בשירות המשטרה. כל אותו הזמן הלכה והתמקצעה בגידול ובהצגה, עיסוקים שלהם הקדישה זמן רב במקביל לשרות במשטרה. המשרה המשטרתית לא איפשרה לה לצאת ולבוא כרצונה לתערוכות כלבים בעולם וסבטלנה החליטה לוותר על קריירה בשורות המשטרה לטובת הכלבנות. ב-2012  פרשה סבטלנה מהמשטרה והתמסרה רק לכך, צוברת ניסיון רב במכלול עיסוקים כלביים: הצגת כלבים, אילוף ופיתרון בעיות התנהגות, מדריכת הרבעות ואף רכזת גידול של מספר גזעים במועדונים שונים ברחבי סנט פטרסבורג (רועה גרמני, סיני מצוייץ, וויסלה הונגרי). לאורך התקופה גם הפכה למנהלת תכנית הגידול של חברת שמירה גדולה. בזמן זה מלבד הגזעים בהם היתה פעילה היא גידלה גזעים נוספים, רועה קווקזי ובולטרייר. בשנת 2009 נפגשו סבטלנה ודן בפורום של מגדלי וויסלה ושנה מאוחר יותר נפגשו פנים-אל-פנים באליפות אירופה בסלובניה. דבר הוביל לדבר ולבסוף האהבה של שניהם לגזע שהם מגדלים גרמה לשניהם להתאהב זו בזה. דן וסבטלנה נישאו ואיחדו כוחות לטובת הגזע האהוב. למרות שלכל אחד מהם שם בית גידול נפרד, כיום דן וסבטלנה מתכננים את הגידול יחד.

את גזע הויסלה שניהם מעריצים. ״גזע הויסלה נחשב במקור ׳לזהב הונגרי׳ ושימש את אצילי הונגריה״, מספר דן, ״הוא ניתן רק במתנה וכאות לכבוד ולא הומר בכסף. זהו גזע עתיק ובאמנות עדויות רבות לכך. ככלב צייד אוניברסלי הוא אתלטי וקשוב ומצויין ככלב לוויה וספורט. מדובר בבן משפחה שמאוד אוהב לשחק, לצאת לטיולים ארוכים, אוהב מים, לא מפספס שום הזדמנות להפגין חיבה לבעליו וניתן שעות לצפות בתנועתו האצילית או בשנת המלכים הרגועה שלו״.

את הכלבים הראשונים שניהם רכשו בהונגריה. בנוסף יש ברשותם קוי גידול אוסטרליים, אמריקאים ואנגליים. הטיפוס שהם יצרו הוא בעצם תערובת של קוים אלה. ״המטרה שלנו בגידול כלבים היא שמירה על איזון והרמוניה. אנו מנסים לשכלל את מרבית התכונות: בריאות, אופי, יכולת עבודה ויופי. בכדי להבטיח תוצאה מאוזנת אנו משתמשים בגידול שלנו רק בכלבים בריאים עם אופי יציב המייצגים נאמנה את הגזע״, מוסיף דן.

״גזע הויסלה הוא גזע בריא יחסית אך קיימות מספר בעיות כמו אגן, אפילפסיה ואחרות. אנו בוחנים בשבע עיניים את תעודות היוחסין ומבצעים את הבדיקות האפשריות בכדי לגדל רק עם כלבים בריאים״.

כפי שניתן לראות בזירות הוויסלה, קיימים טיפוסים שונים וסבטלנה ודן מחפשים את שביל הזהב. שניהם מציגים מיומנים והוויסלות שהם מציגים מרחפים לצידם בתאום מושלם בזירה. סבטלנה ודן מציגים במרבית התערוכות בארץ ונוסעים לתערוכות החשובות גם בעולם. התוצאות עד כה מרשימות למדי אך למרות כל זאת צניעותם אינה מסגירה זאת. כמציגים ההתנסות עם גזעים שונים מחייבת הבנה רחבה בתכונות שונות. ״לכל גזע יחוד ויופי משלו, כל כלב הוא עולם ומלואו לבעליו. חשוב למצוא את הגישה האישית לכל כלב ולבנות קשר של אמון והבנה הדדית. כך יוצרים הרמוניה עם הכלב. בדרך זו הבעלים של הכלב רואה את כלבו מנצח וגם נהנה מעצם התהליך כולו. עבודתו של המציג מזכירה את עבודתו של מלטש היהלומים שמקלף מהאבן הלא מעובדת את השכבות הגסות וחושף תכשיט מלוטש, יצירת אומנות״, אומר דן.

סבטלנה ודן מתכננים להמשיך בגידול הויסלה ולהציג כלבים בתערוכות בארץ ובעולם. ״אנחנו מקווים מאוד לראות את הכלבנות הגזעית בארץ מתפתחת, גדלה ופורחת״, מסכמת סבטלנה.

סבטלנה ודן הציגו כל אחד לחוד ושניהם ביחד וויסלות מגידולם וטבלת ההישגים מרשימה מאוד:

2010 – אליפות אירופה, סלובניה: אלוף אירופה צעיר, הצעיר הטוב בקבוצה וסגן שני לכוכב התערוכה הצעיר

2010 – אליפות עולם, דנמרק: סגן אלוף עולם צעיר

2011 – אליפות עולם, צרפת: סגן אלוף עולם

2012 – אליפות עולם, אוסטריה: הגור הטוב, אחד מ-5 הגורים הטובים של יום השיפוט הגור הטוב, מנצח גזע (ספיישלטי)

2013 – אליפות אירופה, שוויץ: סגן אלוף אירופה הגורון הטוב בגזע

2014 – אליפות עולם, פינלנד: אלופי עולם צעירים (זכר ונקבה) בית הגידול הטוב בגזע

2015 – אליפות עולם, איטליה: סגן אלוף עולם

2015 – אליפות אירופה, נורווגיה: אלוף אירופה

הישגים בארץ של כלבים שלנו או מגידול שלנו: כוכב תערוכת כלבי הצייד לזכר סמדר זקס 2008 ,2010, הקשיש הטוב תערוכת כלבי הצייד לזכר סמדר זקס 2015. בשנים האחרונות הויסלות של דן וסבטלנה מתברגים על הפודיומים במרבית התערוכות. בנוסף יש לשניים לא מעט כלבים אלופים צעירים, בוגרים ואלופי-על של ישראל, רוסיה, שוודיה, נורווגיה, פינלנד, בילורוס, לטביה, ליטא, אסטוניה ומדינות נוספות. כמציגים הפכו תחת ידיהם כלבים מגזעים שונים לאלופי ישראל צעירים, אלופי ישראל, אלופי על ואלופים בינ״ל. זכו בכוכבי תערוכה בתערוכות מועדון, תערוכת כלבי הצייד לזכרה של סמדר זקס ז"ל והתברגו על הפודיום בתערוכות בינ״ל.

מה אוכלים הוויסלות של דן וסבטלנה: ”רויאל קנין מקסי ג'וניור לצעירים, אדולט לבוגרים, סטארטר ותחליף חלב לגורים”.

מי מתאים לגדל גור של ויסלה? ״ויסלה הונגרי מתאים לאנשים אוהבי טיולים, מים וטבע. מתאים מאוד לאנשים שחיים חיים פעילים וספורטיביים. מתאים למשפחות עם ילדים, הויסלות מאוד אוהבים ילדים והרווח בשילוב שלהם הוא של כל המשפחה. הגזע מתאים למגורים בבית קרקע או בדירה אך לא מתאים לחצר או גינה.״

טיפוח הכלבים: ״לגזע אין ריח כלבי אופייני, הנשירה מועטה, סירוק קל מספר פעמים לאורך השנה ומקלחת כשצריך (לאחר שחיה בים לדוגמה). כנגד פרעושים וקרציות אנו משתמשים בסרטיפקט״.

סבטלנה לוקובקינה מגדלת, מאלפת ומציגה מקצועית, מדריכת הרבעות (מעל 20 שנה) ורכזת הגידול (לשעבר) של רועה גרמני, סיני מצויץ וויסלה הונגרי בסנט פטרסבורג. מעל לעשור שימשה כמנהלת תוכנית גידול כלבי עבודה בחברת שמירה. דן סימקין בוגר המדרשה לכלבנות של ההי״ל, מגדל ויסלה הונגרי, מאלף ומציג כלבים. לפרטים נוספים: rodina77@gmail.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf