DSC00264

מחלת “שרטת החתול”

שם הכותב/ת: ד”ר ג. קונבר וד”ר ל. האלוס, מריאל

צילום:מערכת חיות הבית

חתולי בית הינם נשאים עיקריים לחיידק הברטונלה הנסלה (Bartonella henselea), הגורם למחלת “שרטת החתול”. זוהי אחת מהמחלות הזאונוטיות (עוברות מבעלי חיים לבני אדם) הנפוצות ביותר במדינות המתועשות, והיא עלולה להיות מסוכנת ביותר עבור אוכלוסיות מסויימות, כמו ילדים או אנשים הסובלים ממערכת חיסונית מוחלשת. מה ניתן לעשות כדי למנוע אותה?

נראה כי מחלת “שרטת החתול” נמצאת במגמת עלייה במהלך העשורים האחרונים וזאת בגלל שאוכלוסיית החתולים באזורים מיושבים בצפיפות הולכת וגדלה ובגלל שרמת איבחון וזיהוי המחלה והגורמים לה השתפרו באופן משמעותי בשנים האחרונות.

במחקרים שנערכו נמצא כי דרגת הנגיעות בחיידק הברטונלה משתנה בין ארצות חמות לארצות קרות, ובין סוגי אוכלוסיות החתולים השונות (חתולי-בית וחתולי רחוב). בארצות בהן יש אקלים קר רמת הנגיעות נמוכה מאוד (0% בנורווגיה), ובארצות חמות יותר רמת הנגיעות גבוהה משמעותית (43% באיטליה). מספר בני האדם הנושאים את חיידק הברטונלה נע בין 3.6-6% והינו גבוה יותר בקרב אוכלוסיות ספציפיות, כמו וטרינרים וילדים.

המחלה בחתולים

טרם נערכו מחקרים מקיפים על הופעת המחלה בחתולים, אם כי מטבע הדברים מרבית החתולים הנושאים את חיידק הברטונלה הינם בריאים. מקרים של דלקת עיניים חמורה או מקרים נדירים יותר של דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס) מיוחסים לחיידק זה. חתולים נשאים הינם בסיכון מוגבר לפתח מחלת כליות, זיהומים בדרכי השתן, אפטות וזיהומים בבלוטות הלימפה. חתולים נושאים את החיידק בדמם במשך שבועות וחודשים, ואף למעלה משנה. שכיחות המחלה עולה משמעותית בחתולים נגועים בפרעושים, חתולים הנוהגים לצוד את מזונם בטבע, גורי חתולים וחתולים במקומות בהם יש אוכלוסיית חתולים צפופה.

המחלה בבני אדם

בארה”ב מתועדים 22,000-24,000 מקרי הידבקות במחלה מדי שנה. מתוכם כאלפיים מקרים מצריכים אישפוז. ברחבי אירופה ישנם אלפי מקרי הידבקות במחלה. המחלה מתגלה לרוב בילדים ואנשים שגילם פחות מ20- שנה, ואצל בעלי חתולים בני שנה או פחות הסובלים מפרעושים. אלו נמצאים בסיכון גבוה עד פי 15 מבעלי חתולים בוגרים. ישנם גם מקרים אקראיים של אנשים שנשרטו מחתולים נגועים שאינם במגע קבוע עם חתולים.

בבני אדם בעלי מערכת חיסונית מוחלשת המחלה תבוא לידי ביטוי בבלוטות לימפה מוגדלות, שיופיעו לאחר שריטה מחתול. לתסמין זה יתלוו לעיתים גם חום, תחושה כללית רעה וכאבים. ב-5%-9% מהחולים במחלת שריטת החתול עלולים להתפתח תסמינים חמורים ביותר: זיהומים בעדשת העין, דלקת מוח (אנצפליטיס), דלקת פנים הלב, אנמיה המוליטית, הגדלה של הטחול והכבד, כשל כלייתי חריף, דלקת ריאות ודלקת העצם.

במבדקים סרולוגיים נמצא כי 64% מהסובלים מזיהומים בעדשת העין היו נשאים של חיידק הברטונלה הנסלה. דלקת שריר הלב נגרמת מחיידק הברטונלה קוינטנה (זן נוסף של החיידק) וברטונלה הנסלה. מחלה זו הינה מסוכנת ביותר ואחוזי התמותה ממנה עומדים על כ-7%.

חתולים נגועים בפרעושים הינם גורם הסיכון העיקרי למחלת שריטת החתול, חתולים הסובלים מהידבקויות חוזרות בפרעושים עלולים להדביק במחלה בני אדם במשך כל השנה.

כיצד נדבקים?

אצל חתולים, פרעושים הינם הגורם העיקרי להידבקות. החיידק נשאר במערכת העיכול של הפרעוש למשך מספר ימים והוא נמצא גם בהפרשות הפרעוש, שם הוא מדבק גם מספר ימים לאחר שיצא מהגוף. הפרעושים מעבירים את המחלה מחתול לחתול; החתולים נדבקים בה מעקיצת הפרעוש או מחדירת ההפרשות שלו לתוך פצע או שריטה בעור שלהם.

מרבית מקרי ההידבקות מתרחשים בעונות החמות, ושכיחותם יורדת משמעותית בעקבות טיפול נגד פרעושים.

בבני אדם המקור להדבקות הינה שריטה מחתול שציפורניהם מזוהמות בהפרשות פרעושים נגועים. הסיכון להידבקות מנשיכה קטן משמעותית (נוכחות החיידק ברוק טרם תועדה באופן מובהק). הידבקות ישירה של בני אדם מעקיצת פרעוש נגוע טרם הוכחה, והיא כרגע היפותטית בעיקר.

חיידק הברטונלה נמצא ב1-53% מהחתולים ברחבי העולם, וב-2.9-17.4% מהפרעושים. לכן קיים סיכון תמידי להיחשף למחלה.

טיפול ומניעה

טיפול אנטיביוטי בחתולים הנושאים את החיידק אינו שכיח ויעילותו אינה מוכחת, אם כי רמת החיידקים בדם עשויה לרדת באופן זמני בעקבות טיפול שכזה.

מניעה אפקטיבית של התפשטות המחלה תיעשה דרך שיתוף פעולה בין רופאים לווטרינרים.

הדברה יעילה של פרעושים הינה הכרחית.

מניעת פרעושים תמנע את מחלת שרטת החתול

מניעת המחלה יכולה להיעשות ע”י שמירת אזור המחייה והחתול נקיים מפרעושים. גם אם החתול נושא את החיידק, הסיכון להידבק במחלה ייקטן משמעותית אם אין נוכחות של פרעושים וצואת פרעושים. אם החתול מיועד למגורים בבית בו יש אנשים הסובלים ממערכת חיסונית מוחלשת או ילדים, יש לבחור בחתול הבא מרקע נקי מפרעושים, שנבדק ונמצא נקי מהחיידק. יש לבצע טיפול נגד פרעושים בחתולים אלו במהלך כל השנה. טיפול יעיל בפרעושים ישבור את מעגל החיים של הפרעוש ויימנע הידבקות מחודשת. יש לבחור בחומרי הדברה בטוחים שיעילותם הוכחה גם בטיפול על בעל החיים עצמו גם בטיפול בסביבת המחייה שלו.

עקרונות הטיפול היעיל בפרעושים:

חומר ההדברה צריך לפעול במהירות רבה ככל האפשר, כדי למנוע מהפרעושה להספיק להטיל מחזור נוסף של ביצים. הפרעושה מתחילה להטיל ביצים כ-24 שעות לאחר שמצאה לה מארח, ופרעושים שזה עתה בקעו יתחילו לייצר הפרשות כ-24 שעות לאחר ארוחת הדם הראשונה שלהם.

הטיפול צריך להיות קל לביצוע כדי לא להקשות על בעל החתול לבצע אותו כהלכה.

החומר הפעיל צריך להשמיד את הפרעוש בכל אחד משלבי חייו (ביצה, זחל, גולם ובוגר), גם על בעל החיים עצמו וגם בסביבת המחייה שלו; ביצי הפרעוש, הגלמים והזחלים נמצאים בעיקר בסביבת החתול ולא על גופו.

טיפול בפרונטליין® פלוס

פרונטליין פלוס משלב שני חומרים פעילים ובעלי פעולה מתמשכת, פיפרוניל ו-S-methoprene. פרונטליין פלוס קטלני לפרעוש הבוגר ומונע את בקיעת הזחלים בסביבת המחייה, ומבטיח בית נקי מפרעושים והפחתה דרמטית בסיכון לחלות במחלת שריטת החתול. פרונטליין פלוס עונה על עקרונות הטיפול היעיל שתוארו לעיל: הוא פועל במהירות, תוך 24 שעות ומונע מהפרעושים להטיל ביצים ולייצר הפרשות מידבקות; פרונטליין פלוס קל ונוח לשימוש בעזרת פיפטה, אחת לחודש במהלך כל השנה; הודות לשילוב שני החומרים שבו אוכלוסיית הפרעושים על כל שלבי חייה, על החתול ובסביבתו, תושמד ולא תחזור למשך חודש.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf