hsk (81)

מחלת הנסיעה

שם הכותב/ת: מערכת "חיות הבית"

צילום: מערכת "חיות הבית"

הקיץ בפתח ורבים יצאו לחיק הטבע עם חיות המחמד שלהם (חתולים לא בדיוק ״נוסעים לטייל״ כך שלרוב יהיו אלו כלבים כמובן).

האם אתם יודעים כיצד הוא יתנהג בנסיעה? לקראת עונת הנסיעות הקרובה אספנו עבורכם מספר טיפים שיעזרו לכם לעבור את הנסיעות הללו בשלום.

נסיעה יכולה להיות חוויה נעימה. רבים נכנסים לרכבם מעשה שבשגרה כל יום, כמה פעמים ביום ויש כאלו המבלים את מרבית שעותיהם בנסיעה, ליעדים רחוקים או כחלק משגרת עיסוקם; מאחורי ההגה או כחלק מצוות ההפעלה. יש אנשים שרק איזכור המילה נסיעה (יבשה, ים או אויר) מעוררת אצלם תחושה קשה מאחר ובפרק הזמן בו הם נמצאים בתוך כלי רכב נע, הם סובלים סבל פיזי של ממש. הסימפטומים לכך הם בעיקר הקאות וטשטוש, אך אצל כלבים וחתולים יכול להתפתח גם שלשול. הבעיה המרכזית היא חוסר השקט בו הכלב או החתול מנסים להיחלץ מהמצב, וכמעט תמיד מחריפים אותו עוד יותר.

הסיבה המרכזית לתחושות אלו מגוונת ונובעת ממספר גורמים שהמוח מפרש בצורה לא נכונה וגורם לשרשרת התגובות שתארנו להלן. בואו לרגע נחזור אל גינת המשחקים ואל הקרוסלה; לאחר שפרק זמן הסתובבנו בקרוסלה, עצרנו וירדנו ממנה; יהיה לנו קשה להלך על פני קו ישר; כאילו אנחנו עדיין ממשיכים להסתחרר ויחלפו מספר דקות עד שנתאזן ו״נתיישר״. מנגנון ההתמצאות האופקי/אנכי של היונקים מצוי באוזן הפנימית. כאשר אנחנו מבצעים תנועות המשנות בצורה מהותית את המצב הטבעי של הגוף, תחושות אלו עוברות מהאוזן הפנימית אל המוח.

המוח מפרש זאת כאילו מערכת העצבים מתעתעת בנו, כלומר הוזה; והמסקנה שהוא מסיק מכך היא כי רעלן חדר אליה ומשבש את פעולתה. מאחר והדרך היעילה ביותר להוצאת הרעלן היא בהקאה, מפעיל הגוף את המנגנון ומתחילות הקאות. הרגישות לתנועתיות זו משתנה בין אורגניזם אחד למשנהו.

כפי שכבר פרטנו, מצב זה יכול להתרחש במספר נרחב של מצבים בהם האוזן הפנימית מקבלת גירויים של תנועה, נסיעה אופקית או תנועה גלית בשייט למשל או טיסה (בשל כיסי אויר וכיוב׳). יש הסוברים כי כלב או חתול הנוסעים אך לא רואים את הדרך החולפת יפחיתו את התסמינים ואחרים מוכנים להישבע שדווקא כך תסמינים אלו רק גוברים.

כולם יודעים כמה סבל ואי-נוחות נגרמים לנוסע החש ברע בנסיעות. אם כך, מה עושים כשהכלב או החתול רגישים לכך?

חתולים אינם נוסעים לטייל ולרוב הנסיעות שלהם קשורות יותר לביקור אצל הווטרינר. חתולים נלחצים מאוד מביקורים אצל וטרינר, הוסיפו לכך את חוויית הנסיעה המפוקפקת והרי לכם מרשם בדוק לאסון.

ניתן להפחית בצורה משמעותית את התגובות הקשות לנסיעה ע״י חשיפה מבוקרת, הכנה מתאימה וסביבה מותאמת.

כל מי שמגדל חתול חייב להתחיל מגיל צעיר להרגיל את החתול שלו להיכנס לכלוב נסיעה. כפי שאנו מקפידים על חגירת חגורות בטיחות לפני כל נסיעה כך אנו חייבים להקפיד על בטיחותם של הכלב או החתול שלנו; הם צריכים להיות מוחזקים ברכב בצורה הבטוחה ביותר. כלוב נסיעה הוא אחד הדרכים הבטוחות ביותר, ויש לעגן אותו כך שבמקרה חירום הוא לא ינתק ממקומו וישמש לכלב או לחתול מרחב מוגן מחד, ולא יהפוך למשקולת מתעופפת מאידך.

לאחר שהתרגל לכלוב הנסיעה (המותאם לגודלו) ניתן לקחת אותו ממקום למקום. אפשר לשאת אותו ביד כשלב ראשון ורק בהמשך לצאת עימו לנסיעה קצרה. השתדלו שלא יאכל לפני הנסיעה, ושיהיה רגוע במידת האפשר. התהליך צריך להיות הדרגתי ורגוע. חשוב שהכלוב יהיה במקום מאוורר ולא יטולטל יתר על המידה. למקרים קשים, ניתן להיעזר בתרופות מרגיעות ובתרופות כנגד הקאה; חתולים וגם כלבים החשים ברע יכולים להיות מטופלים בתרופות מרגיעות ומונעות הקאות. חייבים להתייעץ עם וטרינר לפני מתן תרופות בכלל גם אם אלו תרופות ללא מרשם (כמו במקרים שלפנינו). חייבים להבין מה אופי התרופה, למי היא מתאימה ובאיזה מינון.

גם במקרה של כלבים הרגישים לנסיעה, ניתן להקל על הסימנים. כלבים החשים בהמולה שלפני הנסיעה נכנסים למתח ויש לתת תשומת לב להרגעתם ע״י חינוך והטמעת הביטחון במקומם במשפחה היוצאת לנסיעה. טיילו איתם לפני הנסיעה; השתדלו שלא יאכלו לפניה, אל תנסו ל״עייף״ אותם ע״י פעילות גופנית מאומצת, אם תהיו חייבים לתת להם תרופות מרגיעות עלול הדבר להפריע.

 חשוב הרבה יותר לבצע את ההכנה בהדרגתיות עם מספר פעולות קבועות אותם תתרגלו. במידה ולפניכם נסיעה ארוכה, דאגו לעצירות ולאפשרות לחילוץ עצמות. כפי שכבר ציינו, כלב חייב להיות מרוסן וחגור וכלוב טיסה הוא מקום בטוח ונכון עבורו, דאגו שהוא מותאם מבחינת גודל ונוחות  וקיבעו אותו למושב. כלב הניצב החלון פתוח או פתוח למחצה מסתכן בחדירת עצמים , חרקים או חול לעיניים והוא גם עלול לנסות לקפוץ החוצה. אויר רענן וביום חם מזגן ישפר מאוד את הרשת כל נוסע, בני אדם ובעלי חיים כאחד.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf