bfoood

מזון לציפורים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מזון לציפורים הוא גם שמה של בדיחה מיתולוגית מ״שלושה בסירה אחת״ (תכנית רדיו פופולרית ששודרה בשנות השישים) ומספרת על מבריח קפה שנתפס, וכשהמוכס שאל אותו ״מה זה״ השיב המבריח ״מזון לציפרים״. המוכס המופתע שאל אותו ממתי ציפורים אוכלות קפה והמבריח השיב ״ירצו יאכלו״…

צחוק בצד, תזונת ציפורי מחמד היא נושא שיש להתייחס אליו ברצינות רבה. הציפורים שאנו מגדלים כחיות מחמד מגיעות מאזורים עם מקורות מזון ייחודיים. בכדי לספק את צורכיהם לאורך שלבי ההתבגרות שלהם עלינו לתת מענה תזונתי המתאים לציפורים שבטבע חיות ביערות הגשם של דרום אמריקה או היערות הטרופיים של אוקיאניה.

בכדי להבין את הצרכים התזונתיים של ציפורי מחמד החיות בשבי הקימה בשנת 1985 חברת האגן הקנדית את HARI, מרכז מחקר ייחודי והמוביל מסוגו (Hagen Avicultural Research Institute) בתחומי תזונה ורבייה. בראש המרכז עומד Mark Hagen, אחד מבניו של מייסד החברה שהתמחה בלימודיו האקדמיים בתחומים אלו. תזונה נכונה היא המפתח להתפתחות תקינה ובריאות. בכדי להבין מהי התזונה המתאימה ביותר לסוגי ציפורים באזורי העולם השונים יצאו אנשי HARI למשלחות מחקר לאזורי מוצא שונים, והביאו מסד נתונים חשוב ומפורט. הנתונים עובדו והמידע הרב שנאסף הוא הבסיס לסדרות המזון השונות. בשלב הראשון, מתכונות ניסיוניות הוגשה לאוכלוסיית הציפורים שמאכלסת את מרכז המחקר. התוצאות שנאספו לאורך שנים הוכיחו כי הפתרונות התזונתיים אכן מתאימים. תזונה נכונה משתקפת בבריאות טובה וברבייה מוצלחת. למעלה מ-350 זוגות מ-58 מינים שונים של ציפורים הטילו ביצים וגידלו גוזלים. דורות של גוזלים צימחו נוצות וגדלו להיות ציפורים בוגרות מרשימות בהופעתן ובבריאותן. כאשר התזונה אינה נכונה אנו עלולים לראות התפתחות לא תקינה של השלד בשל חוסר בוויטמינים ומינרלים ובמיוחד בסידן. התפתחות מאוחרת ולא מספקת של נוצות ופלומה ובמקרים קיצוניים, הפרעות בהבשלת מערכות חיוניות (מערכת העיכול, הכליות והכבד).

מרבית הציפורים שאנו מגדלים כחיות מחמד ניזונות מהצומח כשאת החלבון מן החי הן משלימות בלכידת חרקים. אמנם גרעינים וזרעים מכילים ערכים תזונתיים גבוהים אך אין רק באלו לספק את כל הצרכים התזונתיים ובמיוחד בתקופה של הטלה וגידול צאצאים. סדרת הטרופיקאן נוצרה בכדי לענות על הצרכים התזונתיים והיא מלווה את כל שלבי הגידול, מהמזון הניתן בהאכלת יד ומיועד לגוזלים ועד מזונות בהתפלגות תזונתית לפי סוג הציפור וגילה. תזונה נכונה משתקפת בכל המאפיינים: החשק בה הן אוכלות, והאטרקטיביות של המזון המוגש, מצב רוחן, צבעי נוצות ופלומה, שירה ופטפוט וכיוב׳.

נקודה חשובה שמצריכה התייחסות נוספת היא הדרך בה אנו מגישים את המזון. למעשה מעסיקים את הציפורים שאנו מגדלים היא הפעילות שאנו מספקים להן. ציפורים בטבע מתעופפות כל היום בחיפושי מזון. הציפורים שאנו מגדלים מוגבלות בתנועתן וגם אם הכלוב בו הן חיות יהיה מרווח מאוד עדיין לא יתאפשר להן המרחב לפעילות גופנית דומה לו חיו בטבע החופשי. חשוב על כן להתאים את המזון והרמה האנרגטית לצרכים של כל ציפור. מומלץ על הכנסת צעצועים המעוררים פעילות של דיירי הכלוב, אך חשוב שהצעצועים יהיו בטיחותיים ומעת לעת תבחן כשירותם. אם התבלו בצורה העלולה לסכן את הציפורים, יוחלפו.

נקבות לפני ובעת ההטלה והקינון, זקוקות לתוספת גבוהה של סידן ותוסף של סידן חיוני לתזונתן. תוספת של מזון טרי (פירות וירקות) מומלצת ביותר. למזון הטרי רצוי להוסיף את סדרת התוספים של פריים, המספקים את מלוא תצרוכת הוויטמינים והמינרלים הדרושה. הפריים נוח לשימוש וכאבקה יש לפזרו על הפירות והירקות הטריים. האבקה סופגת את מיץ הפירות והירקות ומתגבשת עליהם. כאשר הציפור ניזונה מהם האבקה שטעמה אגוזי נבלע עם הפרי או הירק. הפריים חשוב במיוחד לציפורים גדולות וניתן להבחין מיד בהשפעתו על שפעת הפלומה ויפי הנוצות.

מגוון המזונות שמציעה האגן הינה הפתרון התזונתי הטוב מסוגו, מיטיבה עם תהליך העיכול ומפחיתה את תדירות היציאות ואת ריחן. ואפרופו יציאות, זוהי אחת הבעיות המלוות גידול של ציפורי מחמד. ניתן להפחית משמעותית את הריח ולשפר את איכות החיים של ציפורי המחמד שלכם (ושלכם) בעזרת חול לקרקעית הכלוב. אמנם רבים מניחים נייר עיתון על הקרקעית, אך נייר העיתון אינו מספיק לעתים והריח יכול להטריד.

חול לקרקעית הכלוב הוא פתרון יעיל מאין כמוהו. Sanibird Rosemary הוא חול מיוחד לכלובי הציפורים (נמכר באריזות של כשליש ליטר) ומרקמו גבישי עדין. החול בריח רוזמרי בעל כושר ספיגה מעולה ומונע היווצרות שלוליות נוזלים בקרקעית וריחות לא נעימים. הציפורים נהנות מאוד להלך עליו והוא קל מאוד לניקוי והחלפה. לכלובים גדולים יותר ניתן לרכוש את ה-Sanibird Classic, חול ללא בישום בעל תכונות דומות הנמכר באריזות גדולות יותר של 5 ו-35 ליטר.

לפרטים נוספים:

1-700-500-488 www.mwsea.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf