all promo bags

מזון לגזעי כלבים – תזונת בריאות המותאמת לצרכים מיוחדים של כל גזע וגזע

שם הכותב/ת: אורי שמעוני - יועץ תזונה רויאל קנין, בית ארז

צילום:מערכת חיות הבית

תזונה נחשבת לגורם המרכזי המאפשר את מימוש מלוא הפוטנציאל של כל אורגניזם. גם ייצור חד תאי לא יתפתח והתפשטותו תואט אם אמצעי התזונה שמסביבו יהיו דלים. מבין היונקים, הכלב הוא היונק היחיד המציג שונות ומגוון כה גדול של וריאנטים. כיום מוכרים למעלה מ-400 גזעים ברחבי העולם, ממשקל של פחות מקילוגרם אחד (צ'יוואוואה) ועד לכלב הזאב האירי שמימדיו כשל חמור בינוני ומשקלו מעבר ל-100 ק"ג. הכלב מלווה את האדם משחר ההיסטוריה. בתחילה הוא עקב אחריו מרחוק, ניזון משיירים שהאדם השאיר. לפני כ-10,000 שנים החל תהליך הביות ונוצרה שותפות אמת בין הכלב לאדם. האדם פיתח גזעים לתפקידים שונים. כלבים ליוו את הצייד אל הצייד, שמרו על עדרי הבקר והובילו אותו למרעה, צעדו לפני הגייסות הכובשים במסעות כיבושים אימפריאליים, משכו מזחלות של מגלי ארצות בדרך לקוטב, סייעו במשיכת רשתות דייגים בחופים סלעיים ועוד.

הם הציגו גדלים שונים, סוגי פרווה שונים במרקם ובאורך ואופי שהתאים לתפקיד; חלקם היה רגוע וסבלן ואילו אחרים היו תזזתיים ונמרצים.

היו שיצאו אל המרחבים, קוראים תגר על יובלי נהרות שוצפים וגלי ים סוער, אחרים, ליוו את הסוסים והמרכבות ביום והשמידו מכרסמים בלילה. ברי המזל, שובבים וקטני מידות נשארו בחדרי הגבירות ושעשעו את יושבי הבית או הארמון. הקידמה הביאה עימה שינויים רבים. חברה חקלאית ברובה התיישבה בערים, ויערות ושטחים פתוחים הפכו לכרך סואן. גזעי כלבים שעבדו לפרנסתם מצאו עצמם לפתע מובטלים ומרביתם הפך במקרה הטוב לחיות מחמד.

בכדי שמורשת זאת תשמר גם לדורות הבאים, הוקמו לקראת סוף המאה ה-19 ארגונים ששמו למטרה לשמר את הגזעים הללו, גם אם יעודם הבסיסי נעלם מהעולם. לכל גזע נכתב תאור (תקן) של מכלול תכונותיו, מאפייניו ההתנהגותיים, צורתו הטיפוסית, משקלו וכיוב'.

השונות הרבה בין הגזעים באה לידי ביטוי במובנים רבים: צרכים תזונתיים, משך תהליך הגדילה והבגרות, האופי והעיסוק וכן הלאה.

בכדי לענות על משימות אלו, לפני יותר מ-40 שנה החלו לייצר בצרפת מזון לכלבים ולחתולים תחת המותג "רויאל קנין".

בשיתוף פעולה עם מגדלים של כלבים מסביבתם הקרובה, החלו לבדוק נוסחאות שונות והרכבים מגוונים של המזון שייצרו. המוטו המניע את החברה קדימה גם כיום, "Knowledge and Respect", מעניק את הבכורה לידע ואת הכבוד לחיית המחמד. לאחר 40 שנות מחקר ופיתוח, רויאל קנין מציגה מענה תזונתי כולל לחתולים ולכלבים בכל שלב התפתחותי, לכל אורח חיים ולכל מצב בריאותי.

רשת של מגדלים מכל רחבי העולם מהווה את החיישנים האמיתיים במחקר מתמשך בדרך לתזונה המושלמת. התוצאה למאמצים כבירים אלו; מזונות ספציפיים לגזעים, המעניקים מענה מדוייק; גם לכלבי ציוואוואה, שמגיעים לגודלם המירבי כבר בגיל 7 חודשים וגם לכלבי דני ענק, שיגיעו לגודלם המירבי לאחר 18 חודשים ואף יותר.

התזונה המיוחדת לגזעים נותנת מענה לצרכים המדוייקים של כל גזע וגזע; החל מצורת הכופתית, דחיסותה וגודלה, הרכבי התזונה המצטיינים בנעכלות גבוהה במיוחד (90%), תוספי תזונה בנוסחאות מוגנות פטנט (קוקטיילים של ויטמינים וחומצות אמינו לפעולה סינרגטית); סיבים תזונתיים לפיתוח פלורת מעיים תקינה ולהקטנת נפח וריח הגללים ועוד. התוצאה: בשלבי הגידול הראשונים, קצב גדילה מתון ומאוזן, מערכת עיכול יציבה ובריאה, איזון בין משקל הגוף למבנה השלד בשלבי הגדילה ומימוש מלוא פוטנציאל הגדילה של הכלב. כמתבגרים וכבוגרים, התזונה דואגת למערכת עיכול מאוזנת עם דגש על בעייתיות טיפוסית כמו עור ופרווה, מפרקים, משנן וכיוב'. לגיל השלישי והשינויים המגיעים עם הגיל, מזון מופחת בקלוריות עם דגשים על תוספי תזונה מערכבי חימצון למלחמה ברדיקלים החופשיים ולחיזוק מערכת החיסון.

בחודשי הקיץ הקרוב יערכו בית ארז, יבואני רויאל קנין בישראל, מבצע שקי בונוס למספר גזעים: לפאג, ווסט היילנד טרייר (ווסטי), ולכלבי דקל 500 גר' מתנה בקניית שק של 500 גר'. יורקשייר טרייר 300 גר' מתנה ברכישת שק של 1.3 ק"ג. בוקסר, בולדוג אנגלי, רועה גרמני, גולדן רטריבר ולברדור רטריבר, 2 ק"ג מתנה בקניית שק של 12 ק"ג. לגזעי רועה גרמני, גולדן רטריבר ולברדור רטריבר, המבצע כולל מזון לגורים ולבוגרים.

מזונות רויאל קאנין לגזעים; המזון המתאים ביותר לכלבך, ובחודשי הקיץ גם כדאי ביותר לכיסך!

לפרטים נוספים: ori@beit-erez.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf