PardoY302

מורה, שופט ומגדל

שם הכותב/ת: יוחאי ברק

צילום: יגאל פרדו, ארכיון המשפחה

יוחאי ברק הוא בין הפרצופים היותר מוכרים בעשייה הכלבנית בישראל; יו”ר המועדון הישראלי לכלבי רטריבר, חבר ועד בחוג לכלבי ספניאל ופעיל במועדון לכלבי ציד, עמד בראש המדרשה הישראלית לכלבנות, כיהן כחבר הנהלת הי”ל במשך 8 שנים וכסיו”ר חבר השופטים, סגן מנהל בתיכון עירוני ד’ בת”א ושופט בינ”ל שנכון לעכשיו אוחז במספר הגזעים הרב ביותר (מבין השופטים בארץ) אותם הוא ספציפית רשאי לשפוט (מבלי להיות שופט מקיף). יוחאי הוא דור שלישי בארץ, סבו היה בין מקימי קבוצת כנרת. אימו עלתה לארץ על סיפונה של האניה האחרונה שהפליגה מנמל גדנסק שבפולין באוגוסט 1939 לאחר שזייפה קצת את גילה כדי להיכנס בשערי הארץ. ההורים היו מראשוני רמת חן, שנבנתה על שרידיו של כפר ערבי, וגידלו אווזים. לימים, כאשר חב’ רסקו החלה לפתח ולבנות בתים צמודי קרקע, קיבלו בעבור אדמתם בית נאה. הנציג הכלבי בבית המשפחה היה פלוטו, בן תערובת חביב שהוטרינרית שלו, דר’ ריטה טריינין, סברה כי בעורקיו זורם דם של שפיצים צפוניים. בילדותו יוחאי גר בשכנות לשלומית פשבוזניק ז"ל שהייתה שופטת ומגדלת של שנאוצרים וממנה למד על הכלבנות הגזעית.

לאחר שירות צבאי בחיל הים יצא יוחאי לפעילות ערכית בהדרכת בני נוער במושב בדרום ובהמשך פנה ללימודי זואולוגיה באונ’ תל-אביב. סיים לימודי תואר ראשון ושני. במקביל, ריכז את הסיורים של החב’ להגנת הטבע במרחב איילון. כשנאלץ לפרוש בשל פציעה, החליט לממש את תעודת ההוראה שלו והחל ללמד בתיכון עירוני ד’ בתל-אביב. עם השנים וההסמכות החל מטפס בסולם הדרגות ובשנים האחרונות מצא את עצמו בתפקיד סגן המנהל. את ההיכרות הראשונה עם הכלבנות המקצועית החל רק באמצע העשור השלישי לחייו; בשנת 1994 כאשר קיבל מצילי גוטפריד (בית הגידול שלדג) את כלבת הרטריבר חלק השיער הראשונה, “מרגול”, שהפכה לאלופת ישראל- צברית ראשונה מהגזע. בעצת צילי מחליט יוחאי להרביע את מרגול עם זכר מוביל מחו”ל ויוחאי מייבא את "רוס" Almanza Master of Disaster. את ההמלטה הראשונה רושם יוחאי תחת השם “גוספל” כשהמשמעות לשם שבחר זהה לשירה ווקלית של האפרו-אמריקאנים (בהימנונים דתיים בעיקר) שילוב אידאלי בין הצבע (שחור) לגזע (נשמה). גזע הרטריבר חלק השיער נחשב ל”פיטר-פן” של עולם הכלבים, תמיד נכון לפעילות, אינו מראה סימני עייפות וגומל מלוא חפניים אהבה על כל בדל תשומת לב. החיבור בין גזע מלא קסם זה לבין יוחאי היה מושלם.

בהמשך ייבא יוחאי כלבים נוספים מבית הגידול השבדי המפורסם Almanza, את בלה (Almanza steal the spotlight) שהפכה לידידת נפש (ממנה נאלץ להפרד לפני כשנתיים) ואחרים. בתקופה בה בית הגידול היה בשיא פריחתו היו בחזקתו של יוחאי (בבעלות ישירה או בבעלות משותפת) 10 כלבי רטריבר חלק שיער. אורח החיים התובעני של מגדל התנגש עם העיסוקים הנוספים שהחלו להערם על כתפיו ויוחאי החליט להתמקד בפעילות במועדונים ובשיפוט. עבורו, היה זה מפלט וצוהר “שפוי” מול תובענות מערכת החינוך והמעורבות הכרוכה מול מנהלות ממוסדות מחד ותובענות של תלמידים והוריהם מאידך. בשנת 1999 הוסמך יוחאי לשיפוט גזע הרטריבר חלק השיער ובסיועם של מר צביקה קופרברג והגב’ אגי קרטס החל נוסע בעולם (על חשבונו) כדי ללמוד גזעים נוספים. המרץ הבלתי נדלה של הרטריברים חלקי השיער גרם לרבים לבחור בגזעים רגועים יותר והגזע בארץ החל לדעוך.

בעצת ויקטור, בן זוגו לחיים, מחליטים השניים להוסיף גזע נוסף לחייהם. הבחירה נופלת על הווימרנר ולאחר התייעצות עם אילנה בר-טל, מציגה ומגדלת מהותיקות והמקצועיות ביותר בכלבנות הישראלית הוחלט על ייבוא משותף של גורה מבית הגידול Fala Love’a Weimaraners, בית גידול פולני העושה שימוש מושכל בקוי דם אירופאיים ואמריקנים והתוצאות ניצבות על הפודיומים ברחבי העולם.

לארץ מגיע גורה יפיפיה, Fala Lavea Sof Haderech (סופה), אחת הנקבות הבולטות באירופה כיום, שעברה בסערה בכל המקומות הראשונים האפשריים עד לתואר אלופת-על ישראלית, וגם אלופת רומניה בולגריה (שם גם קטפה את תואר כוכב התערוכה) וסלובניה, סגנית אלופת אירופה, סגנית לכוכב תערוכת עפולה 2010, ו-2011 והרשימה עדיין לא נסגרה. ההישג עליו גאה יותר מכל יוחאי הוא הזכיה באליפות העולם בסלובניה, שם גברה על 24 נקבות בכיתת המתבגרות והיא בת 17 חודשים בלבד. לפני כשנתיים הורבעה סופה עם זכר אמריקאי. ההרבעה, המלטה וכל מה שקשור אליה נעשתה בבית הגידול Fala Lavea וכך, למעט גורה אחת (“אומה” הנמצאת אצל חגית דדיה), כל שאר הגורים מהמלטה זאת נפוצו ברחבי אירופה שם הם קוצרים הצלחות בכל הזירות. שאחת הגורות החיה כיום ברוסיה ניצחה את הגזע והפכה לאלופת אירופה באליפות האחרונה שהתקיימה ברומניה. בביתם של ויקטור ויוחאי בת”א חיה כיום סופה ושני רטריברים נוספים חיים בבתיהם של חברים. יוחאי גאה בעיקר בתכנית הלימוד במדרשה לכלבנות אותה גיבש ותכנן כמסד גם לשנים הבאות. בשנים האחרונות עשה יוחאי קפיצת מדרגה בנפח הגזעים אותו הוא רשאי לשפוט, והוסמך כשופט ל-5 קבוצות ולגזעים נוספים בקבוצות הנותרות, והוא מרבה לשפוט בארץ ובחו”ל.

מה אוכלת סופה של יוחאי: “אני נוהג בעצת מומחים,” מדגיש יוחאי, "עברתי כמה וכמה סוגי מזון ולבסוף על פי עצת אורי שמעוני יועץ התזונה של רויאל קאנין, אני מאכיל ב”סנסיבל” (לטיפוח הפרווה ולעור רגיש), ובבוקר סופה מקבלת גביע של יוגורט ביו".

מי יכול לקנות גור: “גזע הויימרנר הינו כלב ציד ייחודי, זה כלב שחושב שהוא בן אדם ומתעקש להתנהג ממש כבן משפחה. אם רק היה יכול היה עושה את צרכיו בשירותים ואוכל איתי בצלחת חרסינה ליד השולחן. כלב שמדבר הרבה (מהצד זה נשמע לעיתים כיבבות) וחייב קשר עין מתמיד עם בעליו. זהו כלב אנרגטי שמחייב אימון ספורטיבי אינטנסיבי לפחות פעם אחת ביום. מצד שני הפרווה הקצרה מאד נוחה בבית והנאמנות והאמינות הם ממש כיף.

הוא אינו מתאים לאנשי כורסה ולא יתאים לאנשים המחפשים כלבים עצמאיים לחלוטין. אין זה כלב חצר אלא כלב בית. בשנתו הראשונה הויימרנר הינו כלב שובב במיוחד המחייב השקעה באילוף ובתשומת לב רבה, ולא – הלך הבית”.

טיפוח הכלבים: “הטיפוח מחייב תזונה נכונה שהכלב לא ישמין ושהפרווה הקצרה (וחסרת פרווה תחתית) תהיה סמיכה מספיק ומבריקה משומן מגן. לטובת הכושר הגופני ושמירת על טונוס השריר- ריצה יומית. כנגד פרעושים אני משתמש בפרונטליין – כל חודש כל השנה”.

המספר הוא בוגר תואר שני בזואולוגיה מאונ’ תל-אביב, יו”ר המועדון הישראלי לכלבי רטריבר, חבר ועד המועדון הישראלי לכלבי ספנייל, חבר מועדון כלבי הציד, מרצה במדרשה הישראלית לכלבנות ושופט כלבים בינ”ל.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf