water

מוסר כליות

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מחלות כליה הן ממצא נפוץ בכלבים וחתולים ושכיחותן עולה עם הגיל. במחלות אלה יכולת הכליה לרכז את השתן, לאזן את רמת המלחים ולסנן רעלים יורדת. סימני מחלה מופיעים רק לאחר ש 75% מאברוני הסינון בכליה (נפרונים) נהרסים. מחלות כליה מסווגות למחלות אקוטיות (פתאומיות) וכרוניות (מתמשכות).

במחלה אקוטית, על רקע הרעלה למשל, סימני המחלה מופיעים בבת אחת והם חמורים בעוצמתם.

אבחון מוקדם וטיפול נכון עשויים לסייע בהחלמה.

במחלת כליה כרונית התקדמות המחלה עשויה להיות איטית מאוד והסימנים יהיו מתונים ולא ספציפיים, כלומר מחלות באיברים אחרים יכולים להתאפיין בסימנים דומים. מחלות כרוניות הינן בלתי הפיכות ומחמירות עם הזמן.

הגורמים למחלות אקוטיות וכרוניות הם בחלקם שונים.

גורמים למחלות כליה אקוטיות :

 • הרעלה
 • זיהום (חיידקי, ויראלי, פטרייתי)
 • התייבשות חמורה

הגורמים למחלות כליה כרוניות:

 • גיל
 • זיהום
 • גידולים סרטניים
 • דלקת
 • מחלות אוטואימוניות
 • טראומה
 • הרעלה
 • מומים מולדים / מחלות גנטיות
 • מחלות אגירה (של חלבון) / עמילואידוזיס

מה הם הסימנים של מחלות כליה?

חלק מהסימנים של מחלות כליה אינם ספציפיים ויכולים לאפיין מצבים אחרים כמו מחלת כבד ולבלב או מחלות דרכי שתן תחתונות:

עליה בצריכת המים, עליה בנפח השתן או ירידה בנפח השתן, אי מתן שתן, השתנה לילית, שתן דמי, ירידה בתאבון, הקאות, ירידה במשקל, עייפות שלשול, ירידה בפעילות פרווה לא מטופחת.

בנוסף, בזמן הבדיקה הרפואית הווטרינר עשוי להבחין בחיוורון ריריות כתוצאה מירידה בייצור כדוריות דם אדומות, כליות גדולות או קטנות מהרגיל במישוש, כיבים בפה, ריח רע מהפה כתוצאה מהצטברות רעלנים בדם. בשלבים מתקדמים של המחלה – בצקות בגפיים, נוזלים בטניים והתרככות של העצמות (בכלבים צעירים עם מחלת כליות מולדת).

אבחון מחלות כליה

ישנן מספר בדיקות מעבדתיות המסייעות באבחון כשל כלייתי, חומרתו וגורם הרקע.

פאנל ביוכימי (בדיקת דם) – במצב של כשל כליה יכולת ההפרשה הכלייתית של תוצרי פסולת יורדת ולכן ערכם של שני המרכיבים החלבוניים BUN ו-Creatinine יעלו. רמת הזרחן גם כן תהיה גבוהה מהרגיל.

ספירת דם – ירידה בספירת הדם האדומה (אנמיה) היא ממצא נפוץ.

בדיקת שתן – תמצא ירידה בריכוז השתן ולעתים חלבונים המופרשים עקב הרס אברוני הכליה.

רנטגן – מסייע בהדגמת גודל הכליות ונוכחות אבני כליה.

אולטרסאונד – הדגמת שינויים בצפיפות הרקמה, ציסטות, מורסות ולקיחת ביופסיה כלייתית.

טיפול במחלת כליה אקוטית

הטיפול מתמקד ברובו בתיקון ההתייבשות ומאזן המלחים ושמירה על ייצור שתן מספק, ע"י מתן נוזלים ומשתנים תוך ורידי וכן מתן מגיני מערכת עיכול ע״מ להגן מפגיעת רעלנים שהצטברו בדם. לעתים דרוש גם טיפול אנטיביוטי.

תזונה – חשוב להקפיד על תזונה המתאפיינת ברמה נמוכה של חלבון בעל נעכלות גבוהה, על מנת לא להעמיס על הכליה הפגועה. נדרשת תזונה דלה בזרחן (משום שרמתו של הזרחן עולה בזמן מחלה עקב חוסר יכולת של הכליה להפריש אותו בשתן).

במקרה של חוסר תאבון חשוב להזין את בעל החיים בצינור קיבה. הזנה מוקדמת משפרת את סיכויי ההחלמה ומקצרת זמני אשפוז. חשוב מאוד להתחיל להזין במזון כלייתי רק לאחר שבעל החיים משתחרר מהאשפוז ומרגיש טוב, על מנע להימנע מהתפתחות של "סלידה מהמזון"| הרפואי. סלידה זאת יכולה להיווצר כאשר בעל החיים מקשר בין מצב מחלה ותחושה גופנית רעה לבין מזון מסוים.

טיפול במחלת כליה כרונית

בע"ח החולים במחלת כליה כרונית יקבלו תוספת של נוזלים בהזרקה תת עורית, תחילה ע"י הווטרינר ולאחר מכן על בסיס יומי בבית, ע"י הבעלים. יכולת הכליה לרכז שתן יורדת ולכן נפח גדול יותר של נוזלים מופרש בשתן. יש לפצות על החסר בהקפדה על תזונה מועשרת בנוזלים ובהזרקה תת עורית יומית. לעתים קרובות הטיפול התרופתי כולל גם מגיני מערכת עיכול ותרופות להורדת לחץ דם.

חשוב לעקוב אחרי ירידה בתאבון ובמשקל ולאפשר גישה חופשית למים טריים.

גם כאן, חשוב להקפיד על תזונה בעלת רמת חלבון נמוכה וכן נעכלות גבוהה. רמה נמוכה מידי של חלבון עלולה להוביל לחסרים תזונתיים משמעותיים ולהחמיר את המחלה ואת המצב הגופני הכללי. לכן, חשוב לעקוב אחרי המשקל ולבצע בדיקות דם תקופתיות, על מנת לוודא שרמת החלבון מספקת וספירת הדם תקינה.

תזונה ייעודית תורמת לאיזון רמות המלחים, ובעיקר זרחן נתרן ואשלגן. וכן מסייעת במיתון רמת הדלקת ונזקיה ע״י תוספת של חומצות שומן ונוגדי חימצון.

כמו כן, על מנת להימנע מסלידה מהמזון הכלייתי חשוב לא להזין את בעל החיים במזון זה בזמן אשפוזו ובזמן אינו מרגיש בטוב.

עם התדרדרות המחלה והחמרה בסימנים הקליניים (בחילה, חוסר תאבון, כיבים בפה) בעל החיים עשוי לסלוד מהמזון הרפואי הראשוני ויש למצוא מזונות כלייתיים אלטרנטיביים, בעלי מרקם וטעם שונה ובכך לעודד אכילה.

אחד הפתרונות לעידוד שתיה בחיות מחמד הוא יצירת סביבה המעודדת שתיה. ביחידת המחקר והפיתוח של חברת האגן הבינו את מהות הבעיה והפתרון שפיתחו עושה שימוש באחד מהכוחות הטבעיים החזקים ביותר, האינסטינקט: הם פתחו מתקן שתיה דמוי-מזרקה המכיל משאבה, מערכת מסננים פנימית (מיקרוני ופחם) המעבירה את המים במעגל סגור, מצננת אותם ומזרימה אותם על פני משטח המגדיל את מידת החימצון שלהם. המתקן שקט כמעט לחלוטין וצליל הפכפוך חרישי ונעים לכל בני הבית. אין צורך לחבר את המכשיר אל מערכת המים, יש למלא את מיכל המילוי לפי הצורך. מערכת המסננים של המזרקה תסלק כל שארית לא רצויה והמים ישארו צלולים וקרירים. המסננים נמכרים בנפרד ומוחלפים מעת לעת, וכך מובטחת פעילות תקינה לאורך זמן של המתקן.

במבחני השטח שנערכו בארה״ב וקנדה ניצפו חתולים וכלבים שהושארו בחדר בו פעלה מזרקה. חתולים וכלבים כאחד לא יכלו להישאר אדישים לרעש הפכפוך ולתנועת הזרימה וניכר היה כי והתחושה של מים צוננים הזורמים על הלשון מעוררת אותם לשתות והם חזרו אל המתקן שוב ושוב.

מזרקת המים מיוצרת בשלושה גדלים: 2 ליטר לבית בו חיים חתול או שניים, 4 ליטר לבית בו חיים כלב אחד או שניים ו-6 ליטר, לבית בו חי כלב גדול או מספר חתולים. המזרקה הגדולה ביותר מצויידת בהגבהה, המקלה על כלבים גדולים את השתייה וחוסכת להם את הצורך בהתכופפות.

להשיג בחניות המובחרות לחיות מחמד. לפרטים נוספים: www.mwsea.co.il

תזונה מסייעת בהתמודדות עם מחלת כליות כרונית בכלבים וחתולים

תזונה מסייעת לכלבים וחתולים הסובלים מכשל כלייתי חשובה בהתמודדות עם המחלה. לצד רכיבים המסייעים בהתמודדות עם תפקוד חסר של המערכת הכלייתית, יש הכרח להקטין את הצריכה של הרכיבים המחריפים את הבעיה.

רויאל קנין היתה הראשונה לשווק את סדרת ה-RENAL מזון ייעודי המיועד לחיות מחמד הסובלות מכשל כלייתי. בשנים האחרונות נוספו פתרונות נוספים בסדרה וגם לחתולים. סדרת ה-RENAL מצטיינת באחוזי חלבון נמוכים, דלה בזרחן, עשירה בסיבים, חומצות שומן (EPA ו- DHA) ובנוסחאות מוגנות פטנט של קוקטיילים של אנטי אוקסידנטים.

כתוצאה מהתדרדרות התפקוד הכלייתי אנו עדים לירידה בתאבון בעקבות תופעה הנראית כבררנות אך יוצרת תופעה שהמחקר הרפואי הגדיר כ״סלידה ממזון״. כתוצאה מכך מצמצם החתול והכלב את המזון שהוא אוכל. צמצום זה עלול לגרום לאובדן מסה וחולשה. במצב כזה, בעיות משניות כמו זיהומים עלולים להפוך למסוכנים. אובדן חדוות החיים והתיאבון גורמים לחיית המחמד לצמצום התנועתיות למינימום האפשרי. כאשר הגוף אינו בתנועה חילוף החומרים מואט ומתחיל תהליך שסופו עלול להסתיים בקריסת מערכות.

ה-RENAL מצטיין בנעכלות גבוהה במיוחד המבטיחה שגם חתול או כלב עם תאבון מוגבל מאוד הסובל מסלידה ממזון יקבל את מרבית הרכיבים הרצויים, גם אם מנת המזון שיצרוך תהיה קטנה. תשומת לב רבה ניתנה לטעימות, והכופתיות צופו ברכיבים שלא ישאירו את החתול או הכלב אדישים.

בעשור הראשון של המאה ה-21 יצא לשוק סוג מזון נוסף במשפחת המזונות הייעודיים. ה-RENAL SPECIAL, הדומה בהרכביו ותכונותיו התזונתיים ל-RENAL אך מעניק תשומת לב מיוחדת לטעימות ותרכובת ייחודית שהוספה לכופתיות, מעניקה למזון ניחוח גבינתי.

לפני שנה לערך הושק ה-RENAL SELECT, הדומה בהרכביו ותכונותיו התזונתיים ל-RENAL ול-RENAL SPECIAL אך מעניק תשומת לב מיוחדת לחתולים: הכופתית של ה-RENAL SPECIAL תוכננה להיות אטרקציה של ממש בהיותה פריכה מבחוץ עם מילוי רך בחלקה הפנימי (דמויית כרית). לא רק המרקם ״גוייס״ לעורר את התאבון כי אם גם הטעימות. הכופתיות צופו בתרכובת ייחודית שהוספה לה חומצה בוטירית, המעניקה למזון ניחוח של גבינה ״בשלה״.

גם הכלבים לא קופחו וגם הכופתיות בעבורן צופו בניחוח גבינתי שבכדי לממש את מלוא הפוטנציאל הארומטי שלו ממליצים ברויאל קנין להשרות את הכופתיות במים בטמפרטורת החדר.

ה-RENAL, ה-RENAL SPECIAL וה-RENAL SELECT מאפשרים גיוון של הפתרונות התזונתיים לחיות מחמד הסובלות מכשל כלייתי ומסייעים בהתגברות על תופעת הסלידה מהמזון העלולה להוביל לתת תזונה ולסיבוכים הנלווים אליה.

לפרטים נוספים:  אורי שמעוני ori@beit-erez.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf