Gouldian Finch - Erythrura gouldiae

מדריך מקוצר לבחירת הציפור הראשונה שלכם

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

בשורות הבאות נביא בפניכם מספר טיפים שראוי שתשקלו לפני שאתם רוכשים את הציפור הראשונה שלכם.

הדרך בה אנו מחליטים להכניס חיית מחמד אל חיינו, יכולה לנבוע מסיבות רבות, אך חשוב שהבחירה תהיה מושכלת.

לפני הכל, חשוב שההחלטה לגדל ציפור נוי תהיה החלטה משפחתית. בדרך כלל יהיה בן משפחה אחד הקשור יותר ועל כן מטפל מסור יותר אך חשוב שחלוקת העבודה תהיה בסדר היום המשפחתי. ילדים צעירים צריכים לקבל אחריות המתאימה לגילם. חשוב ביותר לדאוג לסוגרים ולאמצעי ביטחון מספקים גם במקרה של פתיחה בשוגג. תאונות לעתים קורות; חשבו על האפשרות שבה הציפור שלכם עלולה לצאת מהכלוב אל חלל החדר ודאגו לרשתות מתאימות על החלונות כך שבמידה והציפור מצליחה לצאת מהכלוב היא אולי תצליח לעופף בין החדרים אך לא תוכל לצאת החוצה.

העולם חושב קטן; מכוניות קומפקטיות מחליפות דגמים בזבזניים בדלק ומאתגרי חנייה. כלבים מגזעים קטנים פופולריים יותר בשנים האחרונות מגזעים גדולים ועוד דוגמאות רבות שלא נביא את כולן כאן. גם בנושא הציפור שתבחרו לגדל, הגודל משמעותי מאוד. אמנם המחיר יגביל אתכם לציפורים קטנות יותר, אך לפעמים אנו נסחפים כנגד כל הסיכויים ויוצאים להרפתקה הגדולה מכפי מידתנו.

ציפורים גדולות מהוות אתגר מורכב; מחייבות מתקנים מרווחים יותר בכדי לחלץ עצמות ולהתעופף; וגם מלכלכים הרבה יותר. הגודל גם קובע את תשומת הלב שהם זקוקים לה. הרעש שהם יכולים להקים גם הוא בהתאם לגודלם ועלול להיות בעייתי בסביבות מגורים עירוניות. למתחילים הגרים בסביבה עירונית אנו מציעים לבחור באחת מציפורי הנוי הקטנות יותר; ניתן לבחור במגוון שובה עין וצבעוני של ציפורים בגודל בינוני-קטן, כאלו שיתאימו לכל סביבה ובמיוחד למתחילים. היו סבלניים והקפידו להתייעץ עם המוכר בחנות בעלי החיים לגבי סוג הציוד, גודלו המומלץ של הכלוב ביחס לציפור שתיקחו וכמובן על המזון  המומלץ. קחו בחשבון כי אם אתם החלטתם לרכוש ציפור צעירה היא תגדל ויהיה צורך להתאים עבורה כלוב מתאים.

ביחס לגיל הציפור שמומלץ לקחת, הספרות יודעת לספר כי ציפור הבוקעת כגוזל ״מוחתמת״ ורואים בהבאת גוזל הביתה את הדרך הנכונה לגדל ציפור, והבסיס הנכון לקשר עמה. כיום, כל הציפורים הנמכרות כחיות מחמד גודלו בשבי. רובן הודגרו באינקובטורים והואכלו בהאכלת יד. מחקרים שנערכו במהלך השנים הוכיחו כי ציפורים שגודלו בשבי רגילים לחברת בני אדם ויפתחו עימו קשר מצוין אם יקבלו את הטיפול המסור לו הם ראויים. אם אתם מתחילים עם ציפור צעירה, השתדלו שהיא תהיה בוגרת ככל האפשר. גוזל פגיע הרבה יותר, מחייב האכלת יד וטיפול או השגחה לאורך כל היממה.

אמנם הקשר שיווצר בין גוזל לבעליו יהיה חזק, אך על פי המחקרים קשר מצוין ייווצר גם עם ציפור בוגרת; כדי לבנות קשר טוב לאלפה ולהרגילה אליכם כל מה שיהיה צריך הוא להתמיד בטיפול והענקת תשומת הלב. תוחלת החיים של ציפורי נוי קטנות 10-8 שנים וציפור שכזאת מגיעה לבגרות לאחר חודשים ספורים כך שאין כל יתרון בגוזל על פני ציפור בוגרת.

הכינו עצמכם היטב לקראת הדייר/ת החדשה: איספו חומר על סוג הציפור שבחרתם, ולימדו את מנהגיה, הרגליה, מהיכן הגיע, מה המזון המועדף עליו וכיוב׳. השתדלו ליצור קשר עם מגדל של סוג ציפור זאת ולקבל ממנו את המידע שיסייע לכם להימנע מטעויות. לפני שאתם רוכשים את הציפור, הקדישו זמן להתבוננות. הסימנים של ציפור בריאה פשוטים לאבחנה; הנוצות סדורות נקיות ומבהיקות, העיניים נוצצות, החיוניות טובה והציפור אוכלת ותנועותיה חדות. נוצות דהויות לא סדורות וחסרות ברק, נוצות זנב שאינן נקיות ושרידי הפרשות דבוקים אליהן, עיניים עכורות מבט ושקועות בארובותיהן, התנהגות אדישה, נשימות לא סדירות ומורגשות יכולים להיות סימנים לבריאות שאינה תקינה. מצאו וטרינר שמרפאתו סמוכה למקום מגוריכם. חשוב שיהיה זה וטרינר המתמחה בציפורים, על זאת יוכלו מגדלים ותיקים להמליץ בפניכם. האינטרנט הוא מקור מוצלח מאוד למידע שכזה. כשהציפור הגיע לביתכם, חשוב ליצור עם הווטרינר קשר ראשוני ולהביא אליו את הציפור לביקורת. בעיות בריאותיות רבות נגרמות עקב סטרס. מצבים בהם הציפור נבהלת יכולים לגרום נזקים קשים וחשוב שסביבתה תהיה רגועה ובלתי מאיימת ככל שניתן. הציפורים יודעות להסתיר את תחלואיהן היטב ולרוב נראה סימנים מחשידים כשכבר המחלה במצב מתקדם. בביקוריכם אצל הווטרינר, התייעצו עימו לגבי מצבי חירום, סימנים המעידים על התפתחות טראומה והדרך הנכונה לעצור את המצב. בכל מקרה המלצתנו תהיה להגיע אל הווטרינר אך לעתים התערבות מושכלת יכולה למנוע התדרדרות מסוכנת.

כשאתם רוכשים את הציפור החדשה שלכם, השתדלו לעשות זאת מוקדם בבוקר וכך תאפשרו לציפור שעות אור רבות יותר להסתגל אל מקומה החדש. השתמשו בכלי בטוח לצורך ההעברה. לעתים חנות החיות תצייד אתכם בקופסת קרטון לצורך ההעברה. רצוי שהמכל בו תעבירו את הציפור החדשה שלכם יהיה מאובטח כך שהציפור לא תתעופף באמצע הדרך. את ההעברה אל הכלוב החדש עשו לאחר שציידתם את הכלוב במים ובשתייה כך שברגע שהציפור תוכנס פנימה לא תופרע למשך השעות הבאות. בצעו בצורה אטית ללא הפתעות. השתדלו להניח לה לנפשה ואם אתם רוצים לבדוק לשלומה, עשו זאת מרחוק. ילדים הם שותפים נפלאים אך קחו בחשבון שהתרגשותם לעצם הגעתה עלולה לגרום לציפור לחוש שלא בנוח. היו ערים לכך ומנעו סטרס מיותר מכל הצדדים.

זהו רגע מופלא להפוך ולהיות בעלים של ציפור נוי. הנה אתם עומדים ומסתכלים בו והוא מסתכל בכם, הכל חדש ומסעיר ואתם רצים לספר לכל העולם על הברייה המופלאה שנכנסה לחייכם. כדאי לפחות בהתחלה לתת לזמן לעשות את שלו. נסו להרגיל אותו למקומו החדש, העניקו לו (או לה) את תשומת הלב שלכם והשתדלו לא להפריע יותר מדי או בצורה העלולה לגרום לסטרס. אם בבית חיים בעלי חיים נוספים, הקפידו לפחות בימים הראשונים שלא ייווצר חיכוך העלול ליצור סטרס מיותר. כמו כל דבר חדש, יש להניח שהציפור תקבל מכם תשומת לב יותר מהממוצע, דבר שעלול לבוא על חשבון תשומת הלב לחתול או הכלב. תגובת נגד מצד בעלי החיים האחרים יכולה להיות בעייתית, קחו זאת בחשבון ודאגו שהרכישה החדשה לא תהפוך למושא קנאה. המיקום שבו הכלוב יעמוד צריך להיות בגובה העיניים לפחות ולקחת בחשבון שהציפור תזכה לזווית ראיה רחבה ותראה, וכך תסתגל לסביבתה החדשה. רצוי שהכלוב יועמד לא במטבח שם ריחות הבישול, אדים וחמרי ניקוי יכולים להפריע. אל תמקמו את הכלוב מול מקור חימום קבוע או זרם אויר היוצא ממזגן. אל תשתמשו במטהרי אויר ומבשמים בסמוך לכלוב, זיכרו שהציפור שלכם אינה יכולה לצאת ממנו ולהימלט מהם…

ישראל היא מדינה חמה אך החורפים יכולים להיות קרים למדי. מרבית ציפורי הנוי המוכרות מגיעות מאזורים חמים, חלקם הגדול מאזור קו המשווה שם הטמפרטורות ממוצעות ושוות במהלך רוב ימות השנה והלחות גבוהה. מרבית אמצעי החימום הם מנורות חימום. חשוב לשים לב שהתאורה לא תפגע במחזור היום והלילה של הציפור. גוזלים וציפורים צעירות יכולים להיות רגישים יותר לשינוי טמפרטורה, אך גם לציפור בוגרת יכול להיות חם מדי, חשוב לשים לב שבכלוב יהיה אזור קריר יותר אליו ניתן לעבור אם החום נעשה כבד מדי.

הפתגם ״אוכלת כמו ציפור״ אינו קשור למנהגי האכילה היכולים לגרום ללכלוך לא קטן. לעתים הם מחליטים להשתכשך בכלי המים תוך כדי התזה רבתי. גם ההפרשות שלהם מתרכזות בקרקעית הכלוב שם עם שאריות המזון יכולות להרקיב ולהוות מצע האידאלי להתפתחות זיהומים. הקפידו על ניקיון הכלוב ודאגו שהמצע עבור גוזלים או ציפורים צעירות אינו עלול לסכן אותם. מצע דפי עיתון יעשה את העבודה. לגוזלים כדורי נייר עיתון למשל או כל חומר ממוחזר שאינו מתפורר לפירורים יכול להתאים. רחצו היטב את הכלים בהם מוגש האוכל והקפידו שכל מי שניגש אל הכלוב רחץ ידיים היטב. חבילת מגבונים לחים בסמוך לכלוב היא פתרון יעיל מאוד גם לכאלו שמתעצלים לגשת אל הכיור הקרוב. חשוב עוד יותר לתדרך את האורחים בנושא מקוריהם החדים של ציפורים בוגרות העלולים להיות מאוד מסוכנים לאצבע לא מוכנה.

בטבע ציפורים מתרוצצות מרבית שעות האור. הן מחפשות מזון, מתעופפות מקפצות ולא נחות לרגע. בכלוב הן אינן יכולות להתעופף אך החיוניות להן דומה לזו של הציפורים בחוץ. ע״מ לשמר אותה ניתן להוסיף אמצעים ואביזרים המותקנים בחלל הכלוב. בחנויות לממכר בעלי חיים ניתן למצוא שפע של צעצועים ומתקנים. הצעצועים מיוצרים מחומרים שונים. חשוב מאוד שצעצועים אלו יהיו איכותיים ובטיחותיים. לרוב הציפור תנקר, תנסה לפרק ותתלה עליהם. זהו תפקידם של הצעצועים וכך הם מסייעים לשמור את הציפור פעילה וברמת חיוניות טובה. כשאתם בוחרים צעצוע חדש, הקפידו כי הוא מאיכות טובה, אינו מתפרק, נפרם או מתפורר בקלות ולאחר שהתקנתם אותו, צפו בציפור שלכם משחקת בו. לאחר שהתבלה נפרם או התפורר, בדקו את מצבו, קצרו חוטים שנפרמו, שייפו שבבי עץ שיצאו או החליפו אותו בצעצוע חדש. תחלופה של צעצועים תגרום לציפור עניין מחודש ותספק לה תעסוקה ופעילות גופנית.

אם כבר יש לכם ציפור אחת ואתם מוסיפים ציפור נוספת, אל תציבו את הכלובים שלהם בסמיכות בתקופה הראשונה וחכו לראות כיצד הציפור החדשה מתאקלמת. מחלות רבות נישאות באויר, אמצעי זהירות אינם עולים כסף ושווים זהב… בנוסף יש להתייעץ ולשקול היטב איחוד מגורים. בכדי למנוע קטטות מיותרות. יש לאפשר לציפורים להכיר אחת את השניה (כל אחת בכלובה) ולאחר פרק זמן (רצוי בהתייעצות עם מגדלים ותיקים) להעביר את שתיהן לכלוב משותף אחד חדש, בו כל אחת תמצא את מקומה מחדש ולא תחוש כאילו הוכנסה אל הטריטוריה של שכנתה.

עשר הדיברות לגידול נכון של ציפורים:

 • ההחלטה לגדל ציפור מחמד צריכה להיות החלטה משותפת ואחריות משפחתית המחולקת בין כל בני הבית
 • לפני שאתם רוכשים, התייעצו עם מגדל מנוסה לגבי סוג הציפור המתאימה למשפחתך ולסגנון חייכם
 • רצוי מאוד שתפגשו מי שכבר מגדל ציפור מהסוג שאתם תגדלו, הוא גם יכול לייעץ לכם מנסיונו.
 • הקדישו מחשבה לאיכות הכלוב – הוא חייב להיות מרווח, נקי כל העת עם שפע מים נקיים ומזון
 • מקמו את הכלוב בגובה העיניים, באזור מוגן הרחק מהמטבח, משמש ישירה וממשב הרוח של המזגן
 • אל תכבלו בשרשרת – הדרך הנכונה היא לקצץ את נוצות הכנף. הניחו זאת לוטרינר המתמחה בכך או מגדל ותיק בלבד
 • קיצוץ ציפורניים או קטימת מקור חיוניים לעיתים אך הניחו זאת למומחים שיעשו זאת עבורכם
 • כל ציפור ובמיוחד הגוזלים וציפורים צעירות זקוקות לקשר האנושי, פנו את הזמן והקדישו להם תשומת לב כפי שראוי
 • התזונה חשובה ביותר, דאג להרכב תזונתי מאוזן וגוונו בעזרת ירקות פירות וזרעים
 • הכירו היטב את הציפור שלכם – לימדו את אורחותיה והכירו את הסימנים המקדימים היכולים להצביע על התפתחות מחלה.
 • דאגו לקשר רציף עם וטרינר מתמחה בציפורים, ובקרו אצלו עם הציפור שלך לפחות פעם בשנה. דאגו להעביר לכל בני המשפחה כיצד לזהות ולנהוג במקרה שהציפור במצוקה

הצליח לכם, הכלוב עומד במקומו, זוג ציפורים יפה כנף מצווח לו בחדווה ועכשיו כל מה שנותר לכם הוא לדאוג למים ולמזון.

תתחדשו!

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf