première_phase

מבחן האופי לכלבי רועים גרמניים (IPO)- נבחן מחדש שיטת ניקוד והערכה חדשה למבדק האופי לכלבי רועים גרמניים

שם הכותב/ת: קונרד קלר

צילום: קונרד קלר

תערוכת הזיגר תתקיים השנה בחודש ספטמבר בעיר אולם (Ulm) תערך בדיוק לפי אותה מתכונת בה נערכו תערוכות הזיגר הקודמות אך היום הראשון המוקדש למבדקי האופי יוערך השנה באופן אחר. הביקורת על המבדק כפי שנערך בתערוכות הקודמות מושמעת זה מספר שנים. אין מדובר בשינוי המסלול, בהקלה או החמרה של המבדק כי אם בשינוי שיטת ההערכה. בתערוכת הזיגר של 2011 שנערכה בנירנברג בחודש ספטמבר 2 זכרים שהיו אמורים להתברג בעשרייה הפותחת (והנושאים תוארי עבודה) לא צברו את הניקוד המספק ונשרו מהתחרות.

בכיתות הנקבות נתקלו המארגנים בתופעה דומה אם כי בקנה מידה גדול בהרבה (ושהוגדר כקטסטרופה…) כל הכלבים עוברים את מבחני העבודה כחלק מהכשרתם לתצוגה ולגידול וללא תארים אלו אינם יכולים להשלים את תארי האלוף הבינלאומי.

המבחן מחולק לשני שלבים, הגנה והתקפה.

בשלב הראשון הנוהג מוליך את הכלב לצידו ומתוך מסתור מתגלה אוחז השרוול (המגלם את התוקף שיש להכריעו). הכלב  צריך להגיב לפקודה כמעט ספונטאנית ולתקוף ע”מ לנטרל את התוקף (אינו עוזב את השרוול) עד שהנוהג פוקד עליו לחדול.

בשלב השני הכלב רגוע עד לרגע בו פוקדים עליו לצאת ולתקוף ואז עליו לצאת בצורה מיידית וישירה ולנטרל את התוקף עד שהנוהג פוקד עליו לחדול.

לאחר הכישלון הסידרתי בתערוכה האחרונה הוחלט לנסות ולנתח את הסיבות לנשירה כה גדולה ולנסות להבין היכן נעוץ הכשל וכיצד ניתן למונעו בעתיד. תוצאות הבדיקה הביאו להבנה טובה יותר של הבעיה ולמסקנה שלשיטת ההערכה חלק נכבד בכך. המבחן ישאר בדיוק במתכונתו אך הניקוד ישונה ויעמוד על סרגל הישגים בדירוג מ1- ועד 5.

שיטת הניקוד תהיה לפיכך:

מבחן ההגנה:

הציון הגבוה ביותר WZ 5: הכלב נמצא בשליטה מלאה של הנוהג ואינו מפגין כל סימן להתרגשות או לחץ. כשאוחז השרוול מתגלה תגובתו מיידית, ספונטאנית, ישירה, החלטית, עוצמתית ומעידה על אופי ויצר מצויין. הנשיכה אפקטיבית, מיידית וחזקה מבלי שהכלב עוזב עד שפוקדים עליו לחדול.

הציון השני בטיבו WZ 4: הכלב “חג” בהיסוס קל מסביב לאוחז השרוול ומשהה קצת את תגובתו. כשיגיב, הוא מגיב במהירות ותגובתו טובה מאוד ומעידה על אופי טוב מאוד. הנשיכה טובה אם כי אינה במלוא העוצמה בכל משך הנשיכה, סימן לעצבנות בחלק משלביה.

הציון השלישי בטיבו WZ 3: הכלב “מצפה” לפקודה או זקוק לפקודה נוספת עד שהוא מגיב. תגובתו מושהית משהו או שהוא זקוק לעידוד נוסף עד שיתקוף ותגובתו אינה מהירה כנדרש. בתגובתו הוא מעיד על אופי טוב אם כי הנשיכה חלשה, לא מלאה וחסרת ביטחון. הכלב מתקשה לעמוד במרדף.

הציון הרביעי בטיבו WZ 2: הכלב “מצפה” לפקודה ומגיב מבלי שהנוהג פוקד עליו למרות מספר נסיונות ריסון. הוא מהסס בתגובתו ועוצר לפני שהוא נושך. הנשיכה חלשה ובעוזבו את השרוול הוא מסוכן לשופט. הכלב מראה עצבנות וחוסר תכלתיות.

הציון החמישי בטיבו WZ 1: הכלב אינו נושך.

מבחן ההתקפה:

הציון הגבוה ביותר WZ 5: הכלב רגוע ושקט עד לפקודה לתקוף. תגובתו מיידית, ספונטאנית, ישירה, החלטית, עוצמתית ומעידה על אופי ויצר מצויין. הנשיכה אפקטיבית, מיידית וחזקה מבלי שהכלב עוזב עד שפוקדים עליו לחדול. בכל משך התקיפה והנשיכה – השיפוט בטוח לחלוטין

הציון השני בטיבו WZ 4: הכלב מעט עצבני לפני שפוקדים עליו לתקוף. הוא זקוק למעט עידוד ורק אז הוא מגיב. כשהגיב, תגובתו טובה מאוד ומעידה על אופי טוב מאוד. הנשיכה טובה אם כי אינה במלוא העוצמה בכל משך הנשיכה, סימן לעצבנות בחלק משלביה.

הציון השלישי בטיבו WZ 3: הכלב עצבני, זקוק לעידוד רב מהנוהג, ומגיב לאחר מספר פקודות, הוא משהה את תגובתו ודעתו מוסחת בקלות ממטרתו, היציאה שלו צריכה להיות מהירה יותר והחלטית. האופי טוב כמו גם המרדף. הנשיכה נמוכה, לא מלאה ופחות עצבנית, הכלב אינו אוחז בשרוול בעקביות, עוזב ותופס בשנית.

הציון הרביעי בטיבו WZ 2: הכלב זקוק לעידוד רב מאוד. הוא אינו משלים את תנועתו וכמעט עוצר לפני אוחז השרוול, מפגין חוסר ביטחון ועצבנות. הנשיכה אינה משמעותית, עצבנית ולא יעילה.

הציון החמישי בטיבו WZ 1: הכלב אינו מגיב לקראת האוחז בשרוול המתקרב אליו.

בשיטת ניקוד זו נלקח הציון מכל אחד מחלקי המבחן כשהציון 55 (המקסימום האפשרי בשני החלקים) הוא הציון המירבי.

התפלגות הציונים לפיכך:

יצר חזק: wz55 (הציון המירבי כפי שאמרנו לשני חלקי המבחן), 54, 53, 45, 44, 43, 35, 34

יצר קיים: wz 52, 42 ,32 ,25 ,24,23 ,22

יצר חלש: wz51 (הציון המירבי בחלק הראשון אך הציון הנמוך ביותר בחלק השני), 41, 31, 21

כעת, כל שנותר לנו לעשות הוא לחכות לחודש ספטמבר השנה ולראות כיצד תשפיע שיטת הניקוד החדשה על התוצאות במבחני האופי, ולקוות שהפעם אכן תוקן העיוות וניתן לחזור למסלול התערוכה הרגיל.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf