DSCF3858

מבדק יצר רעייה

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום:מערכת חיות הבית

באחת מהשבתות החמות של חודש יוני, בפינה של עמק יזרעאל – באורווה של משמר העמק, אם נדייק, נערך מבדק יצר רעייה לכלבי החוג לכלבי רועים. אנשי החוג מגדלים כלבים מגזעים המסייעים לרועה בעבודתו עם עדרי הצאן והבקר, נהיגה או שמירה.

כלבי רועים היו מאז ומעולם וליוו את התפתחות האדם עוד מהתקופה שעדיין לא ביית את העדרים כי אם נדד בעקבותיהם. יצר הציד הקדום הומר ליצר מתון יותר, כזה שניתן לשלוט בו. כלבי הרועים למדו לכנס את הבקר ולהוביל אותו אל המרעה, מן המרעה או לכנס אותו אל הגזיזה, החליבה וכיוב'.

סוג אחר של כלבים ליווה את העדר אך יותר במתכונת של שמירה. הוא היה מופקד על שטח ושמר על כל מה שנמצא בו, או שנטמע בעדר וחש כאחד מבני הבקר. הגורים גדלו בין הכבשים ובמקרים רבים הכלבים נראים ככבשים לכל דבר. כאשר התקרב טורף אל העדר פרצו הכלבים ותקפו מתוך העדר – מנצלים את יתרון ההפתעה ומניסים אותו.

הגזעים ששימשו וחלקם אף עדיין משמש ככלבי רועים, שימרו את יצר הרעייה והשמירה. הרועים ומגדלי הבקר בשטחים פתוחים מנצלים זאת ומקפידים לברור את הכלבים המתאימים ביותר, גופנית והתנהגותית.

כלבי רועים – "צדים" או שומרים

כלבי הרועים מתחלקים ל"מחלקת הרודפים", שהמירה את יצר הצייד והרדיפה בניהוג העדר ול"מחלקת השומרים". השומרים נמצאים לא רק בקבוצה שה-FCI הקצה לכלבי הרועים (קב' 1) כי אם גם בקב' 2 ו-5. בקב' 2 גזעים כמו רועה קווקזי, כלב רועים מרכז אסיאתי, כלב רועים פירנאי ואחרים שוכנים בתת-קבוצה 2.2. בתת קבוצה 3 של כלבי רועים ובקר שוויצריים נמצא 4 גזעים ובראשם הברנר זננדהונד. בקב' 5 (תת קבוצה 3 של כלבי רועים ושמירה) נמצא כלבי שפיץ המתפקדים ככלבי רועים וחלקם לעדרים יותר אקזוטיים מעדרי בקר וכבשים, ורועים לפרנסתם עדרי אייל צפוני.

כלבי הרועים שהמירו את תכונות הצייד בתכונות הניהוג והרעייה מדגימים לנו גם היום את טכניקת הציד הבסיסית. הכלב יוצר קשר עין ומתצפת על העדר. בדרך כלל יעבור לשכיבה ויטמע ככל האפשר בסביבה. כשהוא חש שהזמן בשל הוא עובר לשלב השני בציד, ההתגנבות. בזחילה תוך שמירה על קשר עין הכלב זוחל בצורה שפופה ונסתרת ככל שאפשר ומצמצם מרחק. כשהטווח התקצר יוצא הכלב למרדף, מגביר מהירות, מצמצם טווח וחותר למגע. כשהכלב יוצר מגע, הוא יחפש את הצוואר ויבצע את נשיכת המוות. בטבע, התהליך יושלם על ידי שימוש במלתעות החזקות הקורעות את הבשר ובולעות נתחים גדולים במהירות גדולה; משאירים מעט ככל האפשר לחיות אחרות, גדולות יותר, ונמנעים מפציעה במלחמה אבודה מראש.

והכלבים השומרים? ובכן, הם שומרים וידעו למצוא בעבור הרועה כבשה תועה. או יניסו טורפים המתגנבים בלילה אל המכלאה, הדיר או הגדרה. כלבים אלו השומרים למחייתם אינם מצויידים בתכונות הרעייה מאחר וכפי שאמרנו – הם שומרים על העדר ולא צדים אותו.

העתקת התכונות וניצול האינסטינקט

הרועה השכיל לנתח את דפוסי הציד ולהעתיק אותם בשינוי קל. אם נתבונן בתהליך בו הכלב עובד אנחנו נוכל למצוא הקבלה לשלבי הציד הראשונים; קשר העין, ההתגנבות והמרדף. מאחר ואנו לא רוצים שהכבשים יפצעו בתהליך, אנו נמנע מהכלב לנשוך אותן כאשר הוא חותר למגע ונחדול אותו קודם לכן. עבודה מסוג זה חייבת להיות צמודה לאימוני משמעת בסיסית המכניסה את הכלב למסלול בו ניתן לחדול אותו בפקודה ארצה.

כבר בתחילת הגידול המודרני וכחלק ססגוני של תערוכות חקלאיות השתלבו כלבי הרועים בהווי הכללי. בדומה לחקלאי שהציג את הדלעת הענקית שגידל, הפרה עם תנובת החלב הגבוהה ביותר והסוס החורש הטוב ביותר, כך הציג את כלב הרועים הטוב בתחרות שבמהלכה היה עליו לכנס כבשים ולהעבירן במסלול מסויים. למעשה היתה זו הדגמת יכולת של כלבים עובדים. הפרס היה ללא ספק יוקרתי, אך הכלב עבד ויכולתו היתה מקור פרנסתו. הגורים שהעמיד היו הבונוס והדור הבא,

אך היו חקלאים שחיפשו כלבי רועים טובים וידעו להעריך מטען גנטי משובח. מאחר ומספר הרועים (בפועל) מצטמצם והולך, והמגזר החקלאי הופך למתועש – הומר המסלול, שהיה פעם אורח חיים של יום יום, לספורט. ברחבי העולם נערכות תחרויות הבוחנות את ביצועי הכלבים בדיוק באותו אופן שנעשו לפני עשרות שנים. הכלבים ברובם אינם כלבים עובדים כי אם כלבים העוסקים במרעה כספורט מוכיחים שוב את יכולתם והאינסטינקטים שלהם ואוספים נקודות (וכבשים) בדרך לתואר האליפות.

פקודות ומנהגים – האנגלית שורקת

המסורת של רעיית כבשים באמצעות כלבים אינה נחלת האיים הבריטיים לבדם, אך המסורת החלה באנגלית ועל כן בכל רחבי העולם הפקודות שניתנות במסלולי המרעה הינן בשפה האנגלית. בשל הטווח והמרחק, הפקודות מומרות עד מהרה לשריקות הייחודיות לכל פקודה. לעיתים אם ישנם מספר כלבים העובדים כצוות, אזי משרוקית לכל אחד ואחד מהם.

הכלב צריך לבצע מטלות שונות שעיקרן להוביל את העדר אל הרועה, בדומה לכלב ציד המביא את הציד אל הצייד. הפעולה הראשונה היא "lay down" או "ארצה" בעברית (נשמע פחות טוב, הלוא כן?). כאשר הכלב שוכב הוא למעשה מפסיק את מרוצתו אך ממשיך לשמור על קשר עין עם העדר. הפקודה הבאה "walk on" תגרום לכלב להמשיך בקו ישר קדימה, כשהוא "דוחף" את הכבשים ממנו והלאה. הקפה מסביב לעדר כנגד כיוון השעון היא "away" והקפה עם כיוון השעון "come by". כשהכלב סיים את תפקידו מסיים הרועה עם "that will do", כלומר מספיק. חמשת הפקודות הבסיסיות הללו כפי שכבר אמרנו מתורגמות לשריקות והכלב נבחן במסלול המקצועי וצובר ניקוד על דיוק, ביצוע ומהירות.

כל גזע ומנהגיו

כלבי הרועים מציגים שונות רבה בכל מאפיין שהוא, גודל, אורך רגליים, סוג פרווה ואופי. יש הבדל גדול בין הבורדר קולי לקולי, למרות שהם חולקים שם דומה והיסטוריה. כלב בקר אוסטרלי שונה גם הוא והקורגי קצר הרגליים נראה כאילו הגיע מסרט אחר. כל גזע וגזע מתאפיין בתכונות שפותחו במיוחד לענות על צורך מסויים הנובע מסוג העבודה הנדרשת.

לדוגמה, הבורדר קולי וכלב הבקר האוסטרלי שולטים בעדר ע"י מבט, ללא נביחות כלל, וינסו לנשוך את הרגליים של הכבשים הסרבניות. לרוב  המרדף יספיק להניע את העדר לכיוון הרצוי. כלב רועים אוסטרלי וקולי למשל יבצעו את מלאכתם בקול רם והנביחות הרמות יהיו האמצעי העיקרי לניהוג. נשיכות בעקבים יהיו אמצעי אחרון, אם בכלל. הקורגי קצר הרגליים יעשה שימוש גם בנביחות ובתנועתו הזריזה. אורך רגליו הקצר אינו מהווה מגבלה במקרה זה, מאחר והוא נושך בעקבי הבקר ומאחר והוא נמוך מאוד הוא מצליח להשאר מתחת לפרסות הבועטות, מתחמק ממהלומות לא רצויות.

העבודה עם כל גזע מחייבת הבנה של אופי הפעולה והתכונות הטבעיות של הגזע. יהיה חסר תוחלת לצפות מבורדר קולי לנבוח…

אבק של עמק יזרעאל

כל ההקדמה הזאת היא התפאורה להצגה הטובה בעיר (או במקרה שלנו- העמק). כפי שהתחילה הכתבה, התאספנו מכל רחבי הארץ, מגדלים וסתם חובבים והגענו לאורווה של משמר העמק למבחן יצר הרעייה. בבוקר טיילו חברי החוג עם כלביהם ביערות מנשה (היה חם ומגניב) ולאחר ארוחת צהרים (עם ראובן מגדל, יו"ר המועדון, על המנגל)  עברנו לחלק האמנותי. על חלק זה ניצח אופיר פז, שנדבק בחיידק ספורט הרעייה וכעת הוא עסוק בלהדביק אחרים.

אופיר, מגדל ותיק של כלבי רועים, בנה לו בפינת האורווה גדרה מוצלת ואירגן עדר כבשים קטן. כאן הוא עובד עם כלבי הבורדר שלו ומשכלל את יכולות העבודה שלהם. לאחר הסבר קצר על מהות יצר הרעייה והאופן בו הכלב עובד, הוכנס לגדרה סטאר, בורדר קולי בוגר ותאב כבשים ידוע. אופיר החל לנהוג אותו, כשהכבשים בכל פעם שהתרחק מהן – "נדחפו" אליו שוב ושוב. גם כאשר הן נצמדו אל הגדרה, הפריד סטאר את העדר הקטן מהגדרה והעביר אותו מכונס היטב אל עבר אופיר, שהשתדל לנוע לכל הכיוונים כדי לאתגר את הכלב.

צורת העבודה של הנוהג וכלבו, האופן בו הכלב "נכנס" לתפקיד, לא מסיר את עיניו אפילו לרגע אחד מהעדר הקטן והציות המוחלט של הכבשים לנוכחות של הכלב, הדגימו בצורה יוצאת מן הכלל את יעילות הרעייה. לאחר הדגמה קצרה (ומאלפת, יש לומר) עמדו כל הצופים מסביב והריעו לכלב ולנוהג.

בורדר קולי נוסף של איילה נאור הנמצא בשלבי לימוד הוכנס לגדרה אף הוא והפגין יצר והתלהבות, אולי קצת יותר מדי, מאחר ופיתח מנהג: מיד כשצמצם טווח הוא חתר למגע  ובמקרה שלו – נשיכה. הכלב (היחיד בארץ) המתהדר בתואר "פרי סטייל" הוביל את העדר לכאן ולשם, ואיילת פיקחה עליו בשבע עיניים שישמור את הניבים שלו לעצמו. לאחר ההדגמות הסתדרו בעלי הכלבים בתור מסודר ונכנסו אל הגדרה.

נעים מאוד כבשה, את באה לפה הרבה?

אם שרדתם את הסיפור שלנו עד כה, הרי שאת זוכרים בוודאי שזאת אולי הפגישה הראשונה של כלב רועים עם כבשה. הרי הבורדר קולי, הרועה האוסטרלי , הרועה השוויצרי ואחרים פיזזו לפרנסתם על הר וגיא וסייעו לרועה עד לפני כמאה שנה. העת המודרנית צמצמה את תפקידם של כלבי הרועים. האינסטיקנט הבסיסי נשאר כשהיה, אך הוא רדום ועטוף היטב בתפנוקי המאה ה-21.

כלבי הרועים יצאו למרעה לעבוד בכל יום ויום. הם הואכלו בתום יום העבודה המפרך והארוך שבמהלכו הם הקיפו את העדר אין ספור פעמים. גם אז הם עמדו על המשמר נכונים לכל קריאה, סערה פתאומית, כבשה שלא שבה ויש להחזירה…

אם כך, למה אתם הייתם מצפים מכלבי רועים שעברו הסבה לחיים אורבניים נוחים?

ראשית חשוב לציין שתהליך הבדיקה הותאם לכל כלב. הבדיקה לא אמורה לתת ציון על רמת התפקוד כי אם ליצור גירוי, ליצר שרשרת של מצבים ולבחון כיצד הכלב מגיב. סוג התגובה יכול לנוע מ"התעניינות" מנומסת בדרגות שונות או "כניסה לתפקיד" ונסיון להזיז את העדר. חלק מהנבדקים נכנסו מייד לתפקיד ובתהליך של דקות ספורות השילו את הנימוסים שהכירו והחלו להקיף את העדר, שכצפוי, זז לפי תנועתם. כלבי הבקר האוסטרלי והבורדר עבדו עם העיניים והרועים האוסטרלי, הרועים השוויצרי והאחרים הסתייעו בנביחות רמות. אחרים – התנהגו כתיירים והתעניינו יותר בשלל הריחות.

לאחר מספר דקות סטאר, הבורדר קולי של אופיר, הוכנס לתמונה והחל לבצע את מלאכתו. בשלב זה מרבית הכלבים הפסיקו את מעשיהם והתבוננו בסטאר ועד מהרה החלו לחקות את מעשיו, עוקבים אחר הקפותיו ולבסוף כאילו מסייעים לו.

מתוך כ-20 כלבים שהוכנסו לגדרה רק 4-3 כלבים חסרו את היצר לחלוטין, ולא הגיבו גם להדגמה של סטאר. יש להניח שעם סבלנות וקצת יותר זמן ניתן היה לראות גם אצלם את הניצוץ.

לפרטים נוספים על ספורט הרעייה אתם מוזמנים לפנות ל:

אופיר פז noa-ofir@mh.org.il

ראובן מגדל  herdingclub@ymail.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf