wash

לרחוץ או לא לרחוץ – זאת השאלה

שם הכותב/ת: מוניק ואן דה ואן

צילום:מערכת חיות הבית

מדוע אנו שואלים את עצמנו האם לרחוץ או לא לרחוץ את חיית המחמד שלנו? מדוע עדיין ישנם כל כך הרבה אנשים המאמינים שעדיף שלא לרחוץ את חיית המחמד שלהם? כאשר אנו מבקשים יעוץ בנוגע לרחיצה, נבקש את עצתו של הווטרינר או ספר הכלבים?

נתחיל בעובדות

תפקידם של השיער והפרווה הוא לבודד את גופם של בעלי החיים מהשפעות חיצוניות ולשמור על טמפרטורת גוף קבועה. פרווה בריאה תבודד טוב יותר וכך תמנע בזבוז אנרגיה מיותר על שמירת חום הגוף, וגם תשמור עליו מפני עקיצות יתושים. הפרווה מגנה גם מפני קרינה אולטרא סגולית, חום, קור, לחות ועוד גורמים מזיקים חיצוניים. לכן, פרווה בריאה, בהתאם לגזע, חיונית לבריאותו הכללית של החתול או הכלב.

לכל סוג פרווה צרכים משלו, וספר כלבים טוב ידע לזהות את טיבה ולתת את המענה הטיפולי הנכון.

הפרווה מגינה על העור מפני מחלות שונות (Cutis). ישנם תהליכים מטבוליים חשובים המתרחשים בעור, לדוגמה שחרור היקפי של הורמונים. מערכת החיסון העורית הינה בין החשובות ביותר להגנה על הגוף מפני מיקרואורגניזמים, אלרגניים וטפילים.

בלוטות החלב הנמצאות בעור מייצרות שכבת מגן, בעלת תפקיד מכריע בחסימה פיזית וכימית. השכבה נקראת השכבה ההידרוליפידית והיא נוצרת מפירוק השומנים והשכבה הקרנית. לשכבה ההידרוליפידית יתרונות אנטיבקטריאליים מקיפים יותר מהתועלת המופקת מהשומן המיוצר בבלוטות לבדו.

דרגת החומציות (pH) בעור של כלב בריא צריכה לנוע בין 5.9 ל-6.9, ובאזור הכפות בין 7.1 ל-7.4. דרגת pH נמוכה יותר (כלומר מעט חומצית) תאפשר שגשוג של פעילות חיידקית.

חיית מחמד בריאה בפרווה בריאה:

טיפוח הפרווה הינו חשוב ביותר. סירוק והברשה חיוניים במובן המכני של הטיפוח אך המובן הקוסמטי חשוב לא פחות. תכשירי הטיפוח המומלצים הינם בעלי 6.5 pH.

שמפו מסוגל גם לנקות וגם להחדיר חומרים ספציפיים לשכבת העור, המיועדים למטרה מסוימת.

שמפו פותח את נקבוביות העור. חובה להשתמש גם במרכך! הימנע מלחפוף לחיית המחמד את הפרווה מבלי לסיים את הפעולה עם מרכך המתאים לסוג השיער: קצר, בינוני, ארוך, ג'וניור (לגורים) וסניור (למבוגרים).

מרכך חוזר וסוגר את נקבוביות העור.

שמפו ומים ינקו לכלוך, משקעים וחומרים בלתי רצויים.

פרוות הכלב הינה עמידה בפני רטיבות מטבעה.

לכל גזע צרכים משלו: פרוות הלברדור רטריבר מתאימה לסביבה רטובה, לפיכך הטיפוח שלה מצריך שימוש ביותר שמן. שמנים אלו מוסיפים ברק לשיער ומתערבבים היטב עם מרכך.

ספר כלבים טוב ידע לתת את המינון הנכון של חומרי הטיפול לפי סוגי הפרווה ולכל גזע וגזע.

רחיצה באמבטיה יכולה לשמש לשימור מראה הפרווה היפה ולטיפול דרמטולוגי ברמה קוסמטית. טיפול קוסמטי לפרווה אינו מפריע לטיפול וטרינרי, נהפוך הוא: טיפול דרמטולוגי וטרינרי וקוסמטי משלימים זה את זה ומשיגים תוצאות מקסימליות.

לעולם אל תחפפו את חיית המחמד בשמפו המיועד לבני אדם, ולעולם אל תשתמשו בשמפו ללא מרכך להשלמת הפעולה.

מומלץ לרחוץ כלב אחת לחודש לצרכי תחזוקה. במהלך תקופה זו העור מתחדש בשלמותו.

תדירות הרחיצה עשויה להשתנות בהתאם לחיה, לדוגמה: חיות מחמד המתגוררות בסביבה עירונית או הזקוקות לטיפול עור מיוחד, מומלץ טיפול SPA לשמירה על רמה תקינה ומניעת התפתחות בעיות עור.

זיכרו- הגיינה לקויה הינה מקור למחלות קשות, ויש לשאוף להגיינה טובה גם בחיות המחמד שלנו.

 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf