photo8

למען אהבת הרעיה

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

לינדה לימן

איוו-טופיה היא למעשה חלומו הרטוב של כל מי שהרעיה קרובה לליבו, מעין לונה פארק לכלבים באשר הם ותוכלו לראות שגם כלבים מגזעים שלא חשבתם שיכולים לעסוק ברעיה (או מעורבים) מוצאים את מקומם ומתפקדים היטב. הסיפור שאתם עומדים לקרוא התחיל עם דיווח על תוצאות תחרות רעייה שהתבצעה בחווה מיוחדת במדינת וושינגטון. חיפוש מהיר הביא אותי לאתר חמוד עמוס בהוראות ומידע אך ככל שפשפשתי בקרביו של האתר לא מצאתי אפילו כתובת דואר אלקטרוני אחת… הדרך היחידה ליצור קשר היה מספר טלפון והנחייה: ״על כל בעיה התקשר עם לינדה״. על פי הפרש השעות, שעות הלילה המאוחרות הן שעות הבוקר המוקדמות כך השכמתי קום וחייגתי ללינדה.

הטלפון אכן צלצל ומהעבר השני ענתה לי לינדה. היא היתה מופתעת למדי שמישהו מישראל מתעניין בשעורי רעייה. רציתי לשאול אותה המון שאלות אבל יצא שהיא זו ששאלה ושאלה ולבסוף סיכמנו שאשלח רשימה מסודרת לידידה טובה המורגלת בדואר אלקטרוני והיא תחזור אלי עם החומר למאמר. אני משוכנע שהיה שווה לחכות ומכאן אני שולח תודה ללינדה על הזמן שהקדישה לי למרות שגרת יומה העמוסה.

זהו סיפורם של ג׳ו קפלוס ולינה לימן שחיים במקום שנקרא איוו-טופיה (Ewe-topia). זהו משחק מילים בשפה האנגלית, המצלול מזכיר מאוד את המילה אוטופיה; מקום דמיוני בו הכל מושלם. ובכן, גם באיוו-טופיה הכל מושלם למעט האיות, בעוד שאוטופיה כותבים Utopia לינדה וג׳ו כותבים זאת Ewe-topia כשהחלק הראשון בשם המקום משמעו כבשה. כנראה שיש כאן החמצה מסויימת כי יש באיוו-טופיה גם ברווזים, אבל אנחנו לא נעשה כאן ספויילר…

באמצע שנות השישים שירת ג׳ו כמאלף בכלביית אחד מבסיסי חיל האויר האמריקאי בתורכיה. באחד מגליונות National Geographic הוא נתקל בכתבה אודות רעייה. באותם הזמנים, ערוצי הטלביזיה של ה-National Geographic עדיין לא היו קיימים וציוד הצילום היקר לא איפשר הפקת סרטי טבע בדרך שזה נעשה כיום. ג׳וי צלל אל נבכי הכתבה והבין כי מתי שהוא בעתיד הוא חייב להתנסות בתחום זה.

כמה שנים מאוחר יותר רכש ג׳ו כלב בקר אוסטרלי והחל להשתלם בנושא הרעייה. כמו בכל עיסוק אחר ההתמדה והאימון הם הבסיס לכל התקדמות אך שתי השתלמויות עם נוהגי כלבי רעיה מקצועיים העניקו לג׳ו את הליטוש שחיפש והוא מודה עד היום על ההזדמנות שניתנה לו ותולה בשני המפגשים אלו את הבסיס לתפנית המקצועית שעשה. השתלמות אחת נערכה ע״י ארתור אלן (1908-1996), אגדה אמריקאית שפעל  באילנוי ועבר את ארה״ב לרוחבה ולאורכה, הופיע בתכניות בידור שונות ואף כיכב בשתי הפקות של וולט דיסני. את הידע העצום שרכש העביר בסדנאות והשתלמויות שבאחת מהן ג׳ו לקח חלק. המקצוען השני הוא גלן ג׳ונס שהגיע מווילס ונחשב גם הוא הטוב מסוגו. ג׳ו לא החמיץ את ההזדמנות ששני אלו העניקו לו בבואם למדינת וושינגטון, והם העניקו לו את הבסיס עליו יפתח ג׳ו את תחביבו שיהפוך מאוחר יותר לדרך חיים.

במהלך 40 השנים האחרונות, בערבים ובסופי שבוע עסק ג׳ו בנושא שהיה הכי קרוב לליבו. הוא עסק באימון הכלבים שלו, או העביר שעורים ברעייה לאחרים, גם כאשר הוא עבד כדוור במשרה מלאה. במהלך 25 השנים האחרונות, ג׳ו ולינדה אשתו צללו עמוק יותר אל תחביבם והקימו את איוו-טופיה, בית ספר ללימוד ואימון כלבים לרעייה, ושהפך להיות המתקן העסוק ביותר במדינת וושינגטון.

בכל שבוע כ-150 נוהגים וכלביהם עוברים דרך שערי איוו-טופיה, מי בפעם הראשונה ומי בביקור חוזר (וחוזר וחוזר…). איוו-טופיה הפכה למקום מושלם המפגיש בני אדם וכלבים כאחד. לאיוו-טופיה מגיעים אנשים מכל שדרות החיים, מרחוק ומקרוב. אנשים התיידדו כאן, פגשו מכרים ישנים וחידשו חברויות ישנות. אפילו קופידון קפץ לבקר ושניים מהתלמידים שנפגשו באיוו-טופיה אף נישאו. התלמידים מגיעים מרקעים שונים ומשונים, חוואים, מגדלי בקר וצאן, מגדלי כלבי רעייה ומתחרים אך גם אנשים רגילים שזהו תחביב בעבורם ובאים לנסות תחום שמעולם לא עסקו בו. ביקור באיוו-טופיה מעניק לכל אחד נקודה למחשבה. המקום נטוע בלב אזור כפרי, כשעה נסיעה מסיאטל שבמדינת וושינגטון. למרות  הפסיפס המגוון של הבאים בשערי המקום, מרביתם חיים בעיר או בפרברים והנסיעה לאזור הכפרי והשהייה במהלך סוף השבוע הופכת לכשעצמה לארוע כיפי ולחוויה שהם שמחים לחזור עליה. אך לא רק עבור הולכים על שתיים זוהי חוויה. עבור הולכים על ארבע זהו מעין ביקור בלונה פארק, ושליפת האינסטיקטים הקדומים הלכה למעשה. לאחר השתלמות שכזאת הופכים הכלבים לחיות מחמד ממושמעות יותר. כאשר הם עוסקים ברעייה, מכנסים את העדר או מובילים ברווזים אל אחת הגדרות, הם ממלאים תפקיד המעניק תוכן לפעולותיהם. ההוראות שאנו נותנים להם ובמיוחד אלו הקוראות להם לחדול ולחזור אלינו הם פקודות יעילות מאין כמוהן גם לחיי היום יום. כאשר אנחנו חודלים את הכלב שלנו מכינוס הכבשים וקוראים לו לחזור אלינו, הוא לומד לחזור גם כשנקרא לו ממרדף אחרי חתול או כלב אחר.

איוו-טופיה משתרעת על פני יותר מ-40 דונם ומלבד כלבי החווה, גרים בתחומיה כ-70 כבשים וכמספר הזה ברווזים. כאן העבודה אינה מסתיימת לעולם, יש לדאוג לכל המערך, לטפל בכל חיות המשק, לתחזק ולתקן גדרות וכמובן, לקיים את מערכת השיעורים כסדרה, בכל מזג אויר ובכל תנאי. לעיתים ג׳ו ולינדה מדמיינים על פרישה שקטה לבית קטן בפרברים ולחיים שקטים, אך העיסוק בתחום שבו בחרו נבחר מתוך אהבה וכידוע האהבה תמיד מנצחת. איוו-טופיה מבחינתם תתקיים לתמיד או לפחות עד כמה שהם יוכלו להפעיל אותה.

במהלך השנים, צבר המקום מוניטין וג׳ו נהג לערוך השתלמויות גם מחוץ לאיוו-טופיה, במדינת וושינגטון וגם מחוצה לה, במדינות ארה״ב נוספות ואף בקנדה השכנה. בשנים האחרונות גברה הפעילות במקום וג׳ו אינו עורך השתלמויות מחוץ לאיוו-טופיה. בשנות הקריירה המגוונות של השניים הם הציגו כ-10 גזעי רועים שונים והופיעו במסגרות תצוגתיות שונות במופעים המדגימים עבודה של רעיית ברווזים בתערוכות רב גזעיות בסיאטל, בטקומה וביריד של מערב וושינגטון

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf