hydro

לא מרימים גפיים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

חיית המחמד שלכם מתאוששת מניתוח, איבדה את יכולת התנועה כתוצאה מגיל מתקדם או מעודף משקל? הפתרון לכך הוא שילוב של פעילות גופנית מתונה וטיפול בהידרותרפיה. ב“בית ארז חוות מילטין” בית הגידול לכלבים וחתולים במושב משמר השבעה נחנכה בחודש אוגוסט השנה יחידת טיפול ושיקום פיזיותרפית עם המיכון החדיש מסוגו בעולם.

 

בכל שלבי חייה, יכולת התנועה של חיית המחמד שלכם משפיעה באופן דרמטי על איכות חייה. הדבר נכון לגבי כל סוגי בעלי החיים, אפילו זוחלים, אך בכלבים ובחתולים, חיות המחמד הנפוצות ביותר הדבר נכון כפליים. היום יותר מתמיד מכירים בחשיבותה של הפעילות הגופנית להשבת שמחת החיים ואיכות החיים לבעל החיים. הטיפול משלב טכניקות שונות לחיזוק השרירים, פיתוח סיבולת לב-ריאה והחזרת כלבים לכושר, ירידה מבוקרת במשקל והקניית כלים לעבודה נכונה עם חיית המחמד שלכם. מטבע הענין, מרבית בעלי החיים המגיעים לטיפולים שכאלו הינם כלבים אם כי טיפול פזיותרפי יעיל לכל חיית מחמד באשר היא.

 

המתקן החדיש ביותר בארץ

בחודש יוני 2009, עם סיום בניית בית הגידול החדש ב”בית ארז חוות מילטין” במושב משמר השבעה, החלה הרצת הציוד ההידרותרפי החדיש. בית הגידול לכלבים והחתוליה נבנו בסטנדרטים של מלון חמישה כוכבים ומהווים ללא ספק את הרף העליון של המתקנים מסוגם בארץ. לשוהים בבית הגידול יוצעו טיפולי הידרותרפיה.

המיכון שיעמוד לרשות המטופלים במרכז הוא המתקדם מסוגו בעולם, וכולל הליכון הידרותרפי Under Water Treadmill ומסלול ריצה רגיל. את הפעילות תדרכנה ותלוונה ד”ר ליסי שרון וד”ר הדס נבו בראש צוות מטעם המרכז הישראלי לשיקום בעלי חיים.

ד”ר ליסי שרון – DVM, CCRP

מייסדת ומנהלת את המרכז הישראלי לשיקום בעלי חיים היחידי בארץ. חלוצה בתחום השיקום לבעלי חיים בישראל. בוגרת הפקולטה לוטרינריה באוניברסיטת בואנוס איירס, ארגנטינה. מוסמכת לשיקום חיות מחמד מטעם אוניברסיטת טנסי, ארה”ב.

ד”ר הדס נבו – DVM, CCRP

רופאה במרכז הישראלי לשיקום בעלי חיים. בוגרת בית הספר לוטרינריה ע”ש קורט באוניברסיטה העברית בירושלים. מוסמכת לשיקום חיות מחמד מטעם אוניברסיטת טנסי, ארה”ב.

הידרותרפיה ופיזיותרפיה – מחזירים את הגלגל להתגלגל

האימון, התרגול והטיפול הפזיותרפי מחזיר את התנועתיות והגמישות. טיפול הידרותרפי יעיל יותר מאחר והוא מעניק מאמץ מאוזן למכלול שרירי הגוף בהתנגדותם למים. בנוסף, חמימות המים מסייעת בהקלה על פעולת השרירים והמפרקים הפגועים והציפה הטבעית מקלה על העומס של השלד והמפרקים. הטמפרטורה המבוקרת כמו גם הפעילות, מאזנים את מאמץ ומבטיחים מניעת עומס יתר לא מבוקר. הפעילות במים איטית יותר, מצריכה הפעלת שרירים ויוצרת פעולה מרוככת. מאחר והרבה מאוד מערכות שריריות פועלות בעת ובעונה אחת, נעשית חלוקת מאמץ נכונה יותר. פעילות גופנית משחררת אנזימים והורמונים התורמים לחילוף חומרים, למצב רוח, משפרים את ההרגשה הכללית ובכך מקצרים את משך ההחלמה.

טיפול פזיותרפי יכול לפתור בעיות מוטוריות ולהחזיר לפעילות במקרים רבים בהם נואשו הווטרינרים או במקרים בהם מצב פציעתי גרם לתקופה ארוכה של חוסר פעילות מאונס. הטיפול הפיזיותרפי וההידרותרפי מצריך ידע אך דורש בעיקר סבלנות והתמדה.

המרכז מציע מספר תכניות שיקומיות או מניעתיות, במסגרת פרטנית או קבוצתית, ומאפשר גמישות מירבית בבחירת אופן הטיפול ומסגרתו; ניתן להשתלב בסדרת טיפולים יחידנית לכלבים המופנים ע”י וטרינרים ומגיעים לפעילות בלוויית בעליהם, או לכלבים הנשארים ליום פעילות מלא. לטיפולים ממושכים המצריכים טיפול יום-יומי ניתן להביא ולהחזיר את הכלב, או להשאיר את הכלב לשהיה ממושכת יותר בתנאי פנסיון בבית הגידול המודרני של "בית ארז".

שוברים לטיפולים בני 5 ו-10 מפגשים ניתן להשיג במרפאות הווטרינריות.

סדנאות הדרכה – זמן איכות שכולו איכות חיים

במרכז תוכנית הדרכה והעשרה, הכוללת סדנאות בנות 10 מפגשים לקבוצות נפרדות לגזעים קטנים וגדולים, עד 10 כלבים בקבוצה.

המפגשים הופכים עד מהרה לזמן איכות שלכם עם כלבכם, משפרים את הקשר, מסייעים בתהליך הסוציאליזציה ומעשירים בעלים וכלבים כאחד.

המפגשים שבועיים וכוללים הרצאות, אימון ב-(Under Water Treadmill (UWTM וטיפולים אחרים.

הסדנאות מטפלות בבעיות בזמן אמת ובנוסף מקנות הרגלים והדרכה לאורח חיים נכון. במסגרת זו תופעלנה מסגרות העוסקות ב:

• כלבים גריאטריים – עם פתרונות נכונים להתמודדות עם ההזדקנות

• כלבים הסובלים מעודף משקל- וחזרה למשקל תקין

• הדרכה בגידול גורים- (חשוב במיוחד לבעלי גורים מגזעים גדולים)

ובנוסף; כל הכלבים השוהים בפנסיון יבדקו ע”י רופא וטרינר לבניית תכנית פעילות מתאימה, ושימוש ב-UWTM ובמתקני המרכז במהלך היום. איסוף והחזרת כלבים לטיפול פעם או פעמיים בשבוע בתאום מראש.

 

המרכז הישראלי לשיקום בעלי חיים טל: 04-6770433

 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf