PRD_0341

כנס מגדלים בנושא רביה וגידול גורים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

השותפות עולה מדרגה

כנס מגדלים בנושא רביה וגידול גורים

26-27.11 בבית ארז

חג החנוכה השנה נערך מוקדם מאשר בכל שנה, כחודש ימים לפני חג המולד ובאופן נדיר, במקביל לחג ההודיה האמריקאי. התבוננות קצרה מסביב תוסיף עוד לבלבול כאשר מזג האויר שבאופן מסורתי חורפי במהלך ימי החנוכה, החליט להיות אביבי עד שרבי. בשנים עברו מרבית העצים הנשירים כבר עמדו זה מכבר בשלכת ואילו השנה העלים עדיין על הענפים וצבעם ירוק. בעיני אנשי רויאל קנין שהגיעו להנחות את הכנס; דר׳ פיליפ פיירסון (המדריך הראשי), וריצ׳רד פריבו (מנהל האזור) מזג האויר דווקא התאים מאוד, והם הניחו לקור האירופאי והגיעו להפשיר בשמש החורפית שלנו.

נושא הכנס (שרבים כמותו נערכים בכל רחבי העולם) מתרכז בנקודת הפתיחה, ברבייה ובגידול הגורים מינקות לגמילה. המגדלים, חולקו לשתי קבוצות: מגדלי הכלבים הוזמנו ליום ג׳ ומגדלי החתולים ליום ד׳, נר ראשון של חנוכה. שני הכנסים היו מוצלחים ביותר, כנס החתולים ריכז כ-50 מגדלים מקצועיים המובילים את הגידול בארץ ואילו לכנס הכלבנים הגיעו למעלה מ-100 כלבנים מכל רחבי הארץ. כנס מקצועי אמרנו, אך יותר מהכל היה זה מפגש חברים והאוירה בשני ימי האירוע זכתה לציון גבוה מאוד מצד אנשי רויאל קנין (הרגילים לתגובות מאופקות הרבה יותר בארצות האירופאיות אליהן הם מזדמנים).

מאחר וההרצאות נעשו בשפה האנגלית, הועמדו לצורך אלו שהשפה אינה שגורה בפיהם, מערכת שמע ותרגום סימולטני לשפה העברית והרוסית.

מלבד החומר הקטלוגי למוצרים החדשים והעיבוי לסדרות החדשות, כל המשתתפים קיבלו חולצה שעוצבה במיוחד לכבוד האירוע, ודיסק און קי עליו כל החומר הרלוונטי לנושא.  ובנוסף, על כל מושב לצד מחברת לרשימת הערות, ופרוספקטים ייעודיים בנושא, חיכה שלט רחוק המצויד בלוח מקשים ממוספר. המשתתפים התבקשו לאורך ההרצאה להצביע באמצעות השלט על התשובה הנכונה לשאלות בנושאי הכנס כשבזמן אמת על המסך מתקבל פילוח נושאי סטטיסטי של כמות העונים על כל אחת מהשאלות. העובדה שהקהל הפך לשותף פעיל הוסיף נופך ופלפל להרצאות ואכן יש בהחלט מה ללמוד מהדרך בה ענו מרבית המשיבים.

רויאל קנין עושה את דרכה אל עשור החמישי של מחקר, ייצור ועשייה. על דיגלה מתנוסס המשפט Knowledge and Respect (ידע וכבוד) כשהמשמעות; כבוד לבעלי החיים, ודגש על הידע שבזכותו המוצרים שהחברה מייצרת טובים יותר. השותפות עם המגדלים היא אבן הייסוד במהותה של החברה ובאופן שבו היא מתייחסת ללקוחותיה; הולכים על שתיים או הולכים על ארבע. ברחבי אירופה הוקמה רשת של מגדלים המתמחים בגזעים שונים להם ניתן לדגום ולחוות דעה על המזונות החדשים ההולכים ונרקמים במעבדות החברה. אל רשת זו של מגדלים רתמו אנשי רויאל קנין מגדלים מכל רחבי העולם איתם הם משתפים את המידע הנאסף, בכנסים ייעודיים דוגמאת הכנס אודותיו נספר להלן.

הכותרת בה אנשי רויאל קנין עושים שימוש בתאור כנסים מסוג זה היא ״שותפות״ ואכן אנשי רויאל קנין רואים במגדלים שותפים לכל דבר בפיתוח ובשיפור של המוצרים; במידע החוזר על ההתאמה, הטעימות, התוצאות האנרגטיות ואיכות המוצר.

נושא הכנס (בשני ימיו) עסק כפי שכבר הזכרנו בנקודת הפתיחה של חתולים וכלבים כאחד; רבייה, וגידול הגורים מינקות לגמילה. חשיבות ההתחלה הנכונה לגידול נכון ומאוזן של כל בעל חיים מובנת לכל, וכעת ניתן לעשות זאת בצורה מדויקת יותר; המזון לכלבים עבר שדרוג ומעתה ניתן למצוא את המזון לנקבות בהריון (HT42D) מותאם יותר לגדלים השונים, והסטרטר אף הוא עוצב כך שיתאים לכל גודל ובמסגרת המזון הרטוב (CHN) של רויאל קנין התווסף מזון נוסף מסדרת הסטרטר (במרקם מוס) המיועד לגורים. בנוסף נעשה עיבוי של המזונות המתאימים לכלבים צעירים (Junior) במספר גזעים רב מבעבר. את תחליף החלב של רויאל קנין (לחתולים ולכלבים) לא היה צורך להציג; זהו מוצר ללא מתחרים שלעתים הופך למציל חיים של ממש במקרים של דלקות עטין או חוסר בחלב.

בשני ימי הכנס פתחנו בהרצאה שעסקה ברבייה, הייחום וההריון (ביום ג׳ בכלבים ולמחרת בחתולים) ולאחר ארוחת ערב התמקדנו בתזונת הגורים עם פרק זמן בסופה של ההרצאה לשאלות ולתשובות. כאן גם גילה לנו דר׳ פיליפ פיירסון מי ענה את מס׳ השאלות הנכונות הגבוה ביותר. לכלבנים נזכיר שאנו עדיין מחפשים את הכלבן שענה בשלט מס׳ 54 (וכמו כן 5 יחידות שלט רחוק שלא הוחזרו…)

למרות השוני המורפולוגי הגדול בין חתולים לכלבים, ישנן נקודות משותפות רבות עליהן נתנו את הדעת בכל נושא בנפרד: הייחום שונה בין חתולים וכלבים; הייחום אצל נקבת החתול תתחיל באביב עם התארכות הימים ובמידה וארעה הזדווגות מוצלחת, יתרחש ביוץ והפרייה. זוהי הסיבה לשגשוג חתולי הרחוב, המסוגלים להתרבות במספרים גדולים גם אם השגרים אינם גדולים, הודות למספר סבבים של ייחום במהלך השנה כשכמעט כל סבב מסתיים בהמלטה מוצלחת.

הכלבה לעומת זאת מתייחמת על פי השעון הביולוגי שלה והביוץ שאמור להיות בשיאו כעבור 10-13 יום עלול לחול מוקדם או מאוחר יותר. מה שהטבע לעתים מחולל בטבעיות, המגדלים לא מצליחים לעשות ולעתים יעבור ייחום או שניים עד שהכלבה תתעבר. דר׳ פיליפ פיירסון פירט את השיטות והאמצעים שיכולים לסייע לנו בקביעת היום בו הנקבה תהיה בשיאו פוריותה. לאחר ההתעברות החתולה והכלבה צריכות לקבל תזונה המתאימה לצרכי העוברים המתפתחים. בהעדר רכיבים זמינים, ילקחו אלו מהמאגרים של האם, דבר שעלול לסכן את בריאותה של האם.

אחד מכלי העזר הטובים העומדים כעת לרשות המגדלים הוא ה-HT42D המיועד לנקבות מתחילת הייחום ועד ליום ה-42 להריון. זהו מזון עשיר המעמיד את הנקבה במצב התזונתי הטוב ביותר המסייע לקלוט ולשאת הריון בריא. מהיום ה-42 להריון תעבור הנקבה לאכול את הסטרטר שאותו יאכלו הגורים מאוחר יותר כאשר יגיעו לגיל גמילה.

הריון בחתולים או בכלבים אורך 9 שבועות לערך כשבשני המקרים, שלושת השבועות האחרונים הם פרק הזמן בו הגורים יגדלו בצורה המשמעותית ביותר. גורי כלבים וחתולים יונקים מיד עם היוולדם וחלב ראשון זה (הידוע גם בשמם קולוסטרום) חשוב מאוד לעמידותם ובמנת חלב זו הם יקבלו את נוגדני האם שייצבו את המערכת החיסונית שלהם לשבועות חייהם הראשונים עד שמערכת עצמאית תתפתח בגופם. כפי שכבר הזכרנו, לעתים אנו נתקלים בבעיות של חוסר בחלב-אם ותחליף החלב לגורי חתולים ולגורי כלבים מהווה פתרון מציל חיים במקרים רבים.

כאשר אנו בוחנים את רשימת הרכיבים בכל סוג מזון, ניתן להבחין בחלוקה של רכיבי מקרו (אבות המזון) ורכיבי מיקרו (ויטמינים, מינרלים ותוספי מזון). לרויאל קנין נוסחאות ייחודיות של רכיבי מיקרו תזונה שנועדו לבנות תשתית נכונה אצל הנקבה וגוריה, ולסייע בייצוב המערכות שזקוקות להבשלה כמו מערכת העיכול, ורכיבים נוספים שנועדו לסייע בהקטנת הסיכוי למומים מולדים.

גם החתולה תקבל את מזונם של החתלתולים וכאשר בגיל 3-4 שבועות יאבדו בהדרגה את יכולתם לעכל חלב (בדומה לגורי כלבים) יעברו בטבעיות לאותו מזון שאמם מקבלת ושאת ריחו ומאפייניו כבר ינקו בחלבה.

בעת הזאת ניתן למצוא בארץ סוג סטרטר אחד לחתולים, והוא נמצא מתאים לנקבות וגוריהן. בעולם הכלבים, סוג אחד של סטרטר אינו יכול לתת מענה נוכח השונות בין הגזעים. השדרוג הבולט של הסטרטר לכלבים מביא כיום פתרון ייחודי לכל קבוצת גודל בדומה לסדרת ה-SHN

(Size Health Nutrition) וניתן למצוא סטרטר לכל גודל (Mini, Medium, Maxi, Giant). כל גדלי הסטרטר מותאמים גם להמסה במים או בתחליף חלב ומהווים התחלה מצוינת לגורים והטעימות של הסטרטר מהווה תמריץ גם לגור אנין טעם במיוחד.

כנס החתולאים היה אינטימי יותר והחל בהדלקת נר ראשון של חנוכה. בסיום הערב התקבצו החתולאים לתמונה משותפת והעניקו למר פיליפ פיירסון תשורה צבעונית בדמות קולאז' צבעוני מתערוכות חתולים שנערכו בארץ, להם העניקה רויאל קנין את חסותה. ההפתעה הנעימה הייתה יוזמה פרטית של המשתתפים ונעמה מאוד לאורחים מרויאל קנין.

מסר השותפות שהוצעה למגדלים (חתולאים וכלבנים) עבר חזק וצלול והוצג בצורה המקצועית ביותר מסוגה. כל הנוכחים זכו לתצוגת תכלית ולטעימה (תרתי משמע) מהאפשרויות הייחודיות אותן מציעה רויאל קנין. מר פיליפ פיירסון וריצ׳רד פריבו כבר נחתו זה מכבר חזרה בארצם או שהם בדרך לכנס נוסף, אך כאן בארץ נוספו לרשימת השותפים המתארכת מגדלים נוספים שייקחו חלק מעתה בשותפות של כולנו.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf