CHN_all in row

כל היתרונות הבריאותיים של מזון יבש במזון רטוב תכנית תזונתית מקיפה בסדרת המזון הרטוב לכלבים מגזעים קטנים עד 10 ק"ג

שם הכותב/ת: אורי שמעוני, יועץ תזונה רויאל קנין

צילום:מערכת חיות הבית

בחודשים הקרובים תוסט תשומת הלב לסידרת מוצרים שהולכת וכובשת מקום על המדף, חמישה סוגים של תכנית תזונתית מקיפה בסדרת המזון הרטוב לכלבים מגזעים קטנים עד 10 ק"ג. סדרת המזונות הרטובים הושקה לפני כשנה בעולם ובמקביל החלה להגיע גם לארץ.

תמיד יבש לפני רטוב

כל מי שהשתייך במסלולו הצבאי ליחידות הלוחמות יודע שלפני תרגיל רטוב (באש חיה) יש תרגיל "על יבש" ללא הירי החי. אכן המאפיין המרכזי של מזונות הכלבים והחתולים של רויאל קנין ברובו מזון יבש. המגוון העשיר – פרי מחקר אותו מובילה החברה כבר 40 שנה, מצטיין בתכונות תזונתיות מעולות שהפכו אותו במהלך השנים למזון הטוב מסוגו. המחקר לא נעצר רק ברכיבים הזמינים כי אם יצר אין ספור נוסחאות ייחודיות מוגנות פטנט, פיתח את הטעימות והגביר אותה, עסק בצורתה ובמרקמה של הכופתית וכמובן, בגודלה. למזון היבש יתרונות בולטים בכל הקשור לשמירה על הערכים התזונתיים, על זמינות ונוחות בהגשה והוא מותאם בצורה מדוייקת לגיל, לגודל, למאפיינים הגופניים ולסוג הפעילות של הכלב. במשך השנים הוקמה רשת מסועפת של מגדלים בכל רחבי אירופה שבחנו את הפתרונות התזונתיים בזמן אמת, מוסיפים את הערותיהם ליצירת המזון המאוזן והמתאים ביותר לגזעם.

הכלבים הם היונקים המציגים את מגוון הוריאנטים הגזעיים הרב ביותר בעולם החי. כמעט כל גזעי הכלבים החיים כיום נוצרו ע"י האדם. בעבר כל הכלבים עבדו לפרנסתם. בארצות המפותחות (יותר או פחות) מרבית האוכלוסיה חיה בסביבה עירונית. הגזעים הנפוצים ביותר מתאפיינים במידת התאמה לסביבה זו, ואנו עדים לעליה במספר הכלבים המשתייכים לגזעים בינוניים-קטנים.

אחד מפיתוחים אלו הושק בארץ במהלך 2012. ה-x-small, סדרה ייעודית לגזעים הקטנים שמשקלם כבוגרים אינו עולה על 4 ק"ג. מאחר ומדובר על מספר גזעים מצומצם, עוצבה הסדרה לגודל זה כקבוצה. תשומת הלב במזונות אלו התמקדה בצרכי הגודל הייחודיים של של גזעים אלו; גדילה מהירה מאוד, הגעה לבגרות כבר בגיל 10 חודשים, בעיות הנובעות מגודל הלסת ותחזוקת המשנן, ותוחלת חיים ארוכה באופן משמעותי מכלבים בגזעים גדולים יותר. מזונות אלו הצטרפו למגוון הפתרונות הייחודיים של רויאל קנין.

קבוצת הגודל השניה לאחר ה-x-small היא קבוצת גודל ה-MINI, לכלבים במשקל עד 10 ק"ג, העונה על מרבית המאפיינים של הקבוצה הזעירה. ההבדל העיקרי מהקבוצה הזעירה, אינו רק המשקל והגודל כי אם בפריסה רחבה הרבה יותר של גזעים להם עוצבו מזונות ייחודיים בסדרת הגזעים.

מאפיין נוסף לגזעים הזעירים-קטנים היא פינוק ולעיתים בררנות. בררנות זאת יכולה גם לנבוע מבעיות משנן המתעוררות בגיל מבוגר והבעלים המודאגים יעשו הכל בכדי לראות את הממי שלהם אוכל לשובע. מאחר ובשנים האחרונות עלתה המודעות להאכלה במזונות שלא נועדו לכלבים, הבחירה נופלת על מזון בקופסאת שימורים.

מזון לכלבים בקופסאות שימורים ניתן להשיג במרכולים ובחנויות במגוון צורות וצבעים. חלק ממזונות אלו מיוצרים מרכיבים מצויינים ומהווים בסיס תזונתי מצויין, אך מדובר על חלק קטן ביותר שמחירו בהתאם. שאר המותגים מציגים פחות או יותר מאפיינים דומים; הרכיבים של מרביתם מיוצרים על בסיס חלבון מן הצומח העשיר בעמילן. העמילן בתהליך הייצור סופח את המים וכאשר פותחים את הקופסה כמות העמילן הגדולה יחסית בפחית סופחת את המים והרוטב נעלם ואיננו. הריח דל ואינו מזמין, ולרוב נגלה שתכולת הקופסה, ללא רוטב ובגושים חסרי צורה וגדולים יחסית.

המזונות הרטובים של רויאל קנין מיוצרים מחלבון באיכות מעולה עם נעכלות של 90%. מקורו מן החי והרוטב העוטף אותו עשיר וסמיך ומעושר ברכיבי מיקרו תזונה כמו מינרלים וויטמינים. כאשר פותחים את קופסת המזון הרטוב של רויאל קנין, הרוטב עשיר ועוטף את הנתחים השומרים על צורתם ועל צבעם דבר המעיד על איכות החלבון ממנו הם עשויים.

לאחר שהמזון מוכנס לאריזה היא נאטמת ומגיע לתחנתה האחרונה בשרשרת הייצור, העיקור. גם כאן לרויאל קנין ייחודיות המאפשרת שליטה מדוייקת ביותר על התהליך מבלי שהמזון מאבד אפילו שמץ מריחו או טעמו. האריזה היא אריזת אלומניום עם מכסה נשלף, השומרת על טריות המזון לזמן ממושך, ומכילה 195 גרם, המנה המומלצת לכלב בגודל זה.

כלבים בדרך כלל אינם בררנים. כאשר המזון אכיל, הם יאכלו אותו, מי מהר ומי מהר יותר. אך כאשר נפתח קופסה של המזון הרטוב לכלבים מגזעים קטנים עד 10 ק"ג עלולה להתחולל דרמה קטנה בשעה שהכלב, קטן וזריז, ינסה להגיע מהר ככל שניתן אל הקערה, ולא בדיוק משנה לו מה עומד בדרכו. הנתחים שומרים על צורתם והם מצופים ברוטב עשיר וסמיך שהכלב מלקק ובכך מאיט את קצב האכילה. הנתחים עצמם, כבדים ברוטב הסמיך, נדבקים לחיכו והוא אינו בולע אותם כי אם לועס תחילה. כלבים קטנים בגיל מבוגר עלולים לסבול מבעיות משנן ולא תמיד מסוגלים לפצח את הכופתיות של המזון היבש. הנתחים רכים, נימוחים בפה ומעוררים את בלוטות הרוק לפעול במלוא המרץ ולהתחיל את תהליך העיכול כבר בחלל הפה. בסיום ניתן לשמוע קולות חריקה ושפשוף רמים העולים מפינת האוכל. בדרך כלל הכלב מתחיל ללקק את הצלוחית ולהסיע אותה הלוך ושוב על פני הפינה, ובתוך כך, משמיע קולות רמים וכעת גם מובנים.

שלא כמו במקרים בהם אנו "מפנקים" את הכלב הבררן בתכולת קופסת שימורים עלומה שאנו לא יודעים את רכיביה ותכונותיה התזונתיות, המזון הרטוב של רויאל קנין זהה לחלוטין בתכונותיו ובהרכב התזונתי שלו לאלו שבמזון היבש. המזון המיועד לגורים מיוצר במרקם של מוס, וניתן להגישו לגורים בני שבועיים-שלושה, ובכך להקל על המעבר שלהם למזון מוצק.

לפרטים נוספים: אורי שמעוני, יועץ התזונה של רויאל קנין בישראל

ori@beit-erez.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf