20136

כלב הולנדי מזוקן (Dutch Smoushond)- "כלב היהודים"

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום: המועדון ההולנדי לכלב הולנדי מזוקן

ההולנדי המזוקן מהווה חידה מסקרנת לגבי מוצאו והקשר שלו לגורל העם היהודי. כידוע, המסורת של יהדות התפוצות בתקופה שלפני תנועת ההשכלה לא ראתה בעין יפה כלבים במחיצת יהודים. הכלב נחשב במסורת לחיה טמאה ומי שגידל כלבים נחשב לפוקר "ההולך בדרכי הגויים". אם כך כיצד אנחנו מוצאים בהיסטוריה של גזע שם הקושר אותו במפורש לעם היהודי?

נתחיל בתאור קצר של הגזע; זהו כלב חסון, בגודל בינוני (37-42 ס"מ), עם אופי חביב שובב וידידותי אשר הופך אותו לכלב משפחה אידאלי. הגזע ריבועי למדי במבנהו עם פרווה בצבעי קש קשיחה וזיפית על הגוף. על הראש, גבות, שפם וזקנקן- פרווה ארוכה מעט יותר היכולה להיות בצבעים כהים מעט יותר מהפרווה. ישנן שתי גירסאות למקור שמו ואנו נתחיל מהפיקנטית יותר.

ההולנדי המזוקן מעט קטן יותר מהשנאוצר הבינוני וניצב בין מקסימום הגודל של השנאוצר הננסי למינימום הגודל של השנאוצר הבינוני. סממן הזקנקן-גבות שפם המשותף לו ולשנאוצרים אינו מקרי, המקור לשם הוא הזקנקן של הכלב.

כפי הנראה, במהלך המאה ה-19 סוחר הולנדי בשם אברס ייבא כלבים צהבהבים מגרמניה. היו אלו שנאוצרים שהמגדלים הגרמנים רצו להרחיק מגידולם. בתחילת המאה ה-19 השנאוצרים ברובם היו בצבעי הפלפל מלח ושחור (שלא היה נפוץ בתקופה זו). את הכלבים שנולדו בצבעים לא תקניים מכרו הגרמנים במחיר נמוך לכל דורש, וכך מיודענו מר אברס רכש כלבים אחדים והביא אותם בספינה לנמל אמסטרדם והציגם כ"כלבי אורוות". הסוס היה אחת מחיות המשק החשובות ביותר בחווה, והכלבים שחיו בארוות מילאו תפקיד חשוב בהשמדת המכרסמים שחיו על ערימות השחת והשעורה המיועדות לסוסים. במקורם- הפינצ'רים שנאוצרים בגרמניה חיו באורוות, השמידו את המכרסמים שחיו שם ויצאו ללוות את בעליהם לצד הסוסים. רבים מהציורים של אותה תקופה המתארים את בניני המשק, מאיירים לצד הסוסים כלבים בגודל בינוני – כלבי אורוות.

הולנד של המאה ה-19 היתה מעצמת סחר עם צי ספינות גדול, ומושבות לאורך נתיבי הסחר המרכזיים מהודו-סין לאירופה. בנמל אמסטרדם ולאורך רציפי בורסת הסחורות היו מחסנים רבים. חולדות ועכברים שגשגו במחסנים אלו וגרמו לסחורות המאוחסנות בהם נזק רב. חתולי הבית לא היו נפוצים בתקופה זו ואת תפקיד מחסלי המכרסמים עשו כלבים. הכלבים הצהבהבים השליטו סדר ועד מהרה חיסלו את מכת המכרסמים. המוניטין שלהם הלך לפניהם. הם היו חביבים, יעילים ועמידים. עד מהרה התפרשו באזורים נוספים לאמסטרדם ופרווריה. ברציפי הסחורות שמסביב לרציפי הנמל נפוצו הכלבים במספרים ניכרים. אזורי הרציפים ובורסת הסחורות של אמסטרדם היו האזורים בהם התנהל המסחר ואנשי עסקים הגיעו על בסיס יומי לסחור בהם. רבים מסוחרים אלו היו יהודים מסורתיים שומרי מצוות ויראי שמים בעלי זקן ופאות. מראה הפנים המזוקן המשותף ליהודים ולכלב הצהבהב הפך לשם נרדף לגזע ומכאן הוא נודע כ"כלב היהודים". לא היתה כל סיבה נוספת וחשוב להדגיש כי היהודים לא גידלו את הכלבים, הזקן המשותף לאנשים לכלבים העניק להם את שמם, ונצרב בתודעה. זהו כאמור ההסבר הפיקנטי יותר לשמו של הגזע.

ההסבר השני – נוגע גם הוא לזקן, אך הנמל אליו הובאו הכלבים הראשונים היה רוטרדם ולא אמסטרדם. אחד המאפיינים הבולטים של הגריפון הוא זקנקן.  "Brussels Griffon = Brussels Smous" ובכדי להבדיל בין השניים שונה השם ל-Dutch Smoushond. איזו גירסא היא הנכונה? כמו במקרים רבים אחרים, האמת ניצבת היכן שהוא באמצע ולנו נותר רק לבחור את המתאימה לנו ביותר.

מרציפי הסחורות עבר ההולנדי המזוקן לאזורים הכפריים. המאה ה-19 התאפיינה בהפיכת האזורים הכפריים לאזורים מיושבים בצפיפות רבה יותר ומאוחר יותר לעיירות וערים. ההולנדי המזוקן מצא מקום גם כאן בסביבה המשתנה ובניגוד לגזעים אחרים שנדחקו לשוליים ולעיתים נעלמו, הפכו ההולנדים המזוקנים לכלבים עירוניים מקובלים ונפוצו במספרים גדולים.

בין השנאוצר פינצ'ר להולנדי המזוקן יש קווי דמיון רבים וללא ספק היסטוריה משותפת. הצבע הינו המאפיין הבולט ביותר; צבעי הקש הרצויים בהולנדי המזוקן נחשבים לשגיאת צבע פוסלת בגזעי הפינצ'ר שנאוצר והם קרובים יותר לצבעי הקש שניתן למצוא בגזעי הטרייר דווקא.

מרבית ההבדלים בין ההולנדי והפינצ'ר שנאוצר, מתרכזים בראש; למעט הקבלה בין קווי ראש, סף מצח מובחן, ואזניים דומות (בצורה ובמיקום) הראש של ההולנדי שונה מהותית בכל מובן מראשו האלגנטי והמאורך של הפינצ'ר שנאוצר. זהו כלב חסון, הגולגולת צריכה להיות רחבה והרמונית לחוסנו של הכלב; אורך הגולגולת כפול מאורך הזרבובית בעוד שהשנאוצר מציג אורך שווה לזרבובית ולגולגולת; המנשך של ההולנדי יכול להיות מנשך מספריים, מנשך צבת או מנשך סנטרי (מנשך מספריים הפוך). גם בתאור המשנן אין הסתייגויות; חוסר שן בגזעי הפינצ'ר שנאוצר נחשבת שגיאה חמורה ומנשך סנטרי הינו שגיאה פוסלת. העיניים של ההולנדי המזוקן עגולות וגדולות והבעתן עירנית ושובבה בדיוק כאופיו. עיני הפינצ'ר שנאוצר, שקדיות והבעתן שונה. השנאוצר פינצ'ר מפגין אופי חשדן ועצמאי הרבה יותר מזה של ההולנדי המתרכז בעיקר בדרכים לרצות את בעליו. בנוסף – ההולנדי אינו זקוק להכנה מיוחדת בכדי להיכנס לזירת התערוכה; השנאוצרים זקוקים למריטה ולהכנה מדוקדקת. פרוותו של ההולנדי המזוקן טבעית (קצת הברשה בכדי להמנע מפרווה סבוכה וזהו). אם לא נכין שנאוצר לתערוכה ונניח לפרוותו לגדול פרא – צלליתו תהיה קרובה יותר לזו של ההולנדי המזוקן, אך כניסה לפרטים תצביע מיד על הבדלים רבים; הצללית של ההולנדי המזוקן מציגה קו עליון קצר ישר ויציב, וקו תחתון אסוף אך מעט. הצללית של הפינצ'ר שנאוצר אלגנטית יותר לא רק בשל המריטה ועיצוב הפרווה; הקו העליון משתפל מהשכמה אל המותנית. הקו תחתון עולה במתינות מבית החזה הקדמי העמוק אל עבר הבטן.

וכך, במקביל להתפתחות הפינצ'רים שנאוצרים ושגשוגם בגרמניה, התפתחו כלבי ההולנדי המזוקן ברחבי הולנד. בגרמניה הוקם מועדון גזע. הוא נפוץ גם מעבר לים באנגליה ובארה"ב וזכה לפופולריות ולהצלחה. ההולנדי המזוקן היה כלב עבודה ונשאר ככזה. הגזע לא טופח מעולם וההתייחסות אליו היתה כאל חלק מהנוף, תופעה מקומית. עם התפתחות כלי תחבורה ממונעים, הצטמצם תפקידו של הסוס וכך גם האורוות התמעטו. בציורים פלמיים ומתחריטים שונים ניתן למצוא טיפוסים דומים ובמיוחד בצבעי קש. הם שימשו למגוון של עבודות מסביב לבתי החווה. בזכות גודלו ואופיו לא הושאר באורווה או ברפת ומצא את דרכו מהר מאוד אל המקום המועדף, מול האח. בחיי כל גזע, זהו רגע "הפריצה". לא כך היה עם ההולנדי המזוקן. איש לא טרח לבדוק כיצד הגזע מתפתח וכך הוא הלך ונעלם. בתום מלחמת העולם הראשונה כאשר בהולנד הבחינו בהתמעטות מסוכנת של הגזע, נעשה נסיון לשקם את ההולנדי המזוקן אך כפי הנראה נסיון זה היה בהיקף מצומצם בלבד ולא צלח.

מלחמת העולם השנייה חיסלה כל סיכוי לשיפור וההמלטה האחרונה הרשומה נעשתה בשנת 1949. בשנת 1973, הגב' ברקמן ון דר ויל (Mrs H.M. Barkman- van der Weel) נטלה יוזמה לשיקום הגזע. היא חיפשה את הכלבים הצהבהבים שהכירה מימי ילדותה. יחד עם קומץ משוגעים לדבר יצאה להצלת הגזע והוחל בגידול מחדש. לאחר סדרת הרבעות עם פרטים שהראו טיפוסיות לגזע החלה להתייצב מגמה גידולית טובה. ב-1978 הוגדרה תכנית שיקום והצלה לאומית שהופקדה בידי המועדון ההולנדי לגזע ונכון לימים אלו לא ניתן להוציא גורים מגזע זה אל מחוץ לתחומי הולנד. לצורך השיקום השתמשו אנשי המועדון בבורדר טרייר, גזע דומה מאוד בצבעיו, בגודלו ובמבנהו אם כי פרוותו יותר צמודה. מאחר וההבדל העיקרי בין הבורדר טרייר וההולנדי המזוקן התבטא באופי, כל שגר ושגר עד לשנת 2001 לערך נבדק ונבחן. בשנת 1980 עודכן תקן הגזע (תקן מס' 208) שנכתב בשנת 1905 ובשנת 2001 עודכן בשנית בסעיפי שפתיים, אזניים וגודל. כגזע שנהג ללוות את בעליו לצד הסוסים, הוא ניחן במרץ וברצון לעבוד, לרוץ ובמיוחד לשחות. הוא יהיה פרטנר אידאלי לפעילות ספורטיבית משותפת בטיולים ארוכים, במסגרת של אילוף או אג'יליטי.

האם השם "כלב היהודים" הוא שם גנאי? יש להניח שמתעוררת שאלה מטרידה מעט אם זהו אינו סממן גזעני שהיה "פוליטקלי קורקט" לאותה תקופה. מעניין לציין שקיים קשר דו-ערכי עם הולנד לאורך השנים. היא היתה אחת מהמדינות הנוחות ביותר לקהילה יהודית נרדפת שהגיע אליה מיד לאחר גלות ספרד. בתקופת השואה והכיבוש הגרמני נרדפה הקהילה היהודית ורבים ממנה נשלחו למחנות ריכוז. סיפורה של אנה פרנק היווה עדות לאותה דו-ערכיות שבין המשפחה שסיכנה חייה בהסתרתם, ואלו שהלשינו עליהם וגרמו לתפיסתם. במשחקי הכדורגל של קבוצת הדגל העירונית "אייאקס אמסטרדם" מונפים ביציעים סמלים יהודיים ודגלי ישראל, אך המניפים הינם אוהדים הולנדיים, פרוטסטנטיים למהדרין שמוסיפים להנפת הדגל גם שאגות עידוד לשחקניהם "יודן" שמשמעו יהודים. האוהדים מכנים את עצמם " סופר יודן" או "סופר יהודים" גם פרשני הספורט הותיקים וארכיבאי כדורגל מדופלמים מודים שאין להם שמץ מושג מהיכן החיבור בין סמלים יהודיים וכדורגל.

המועדון ההולנדי לכלב הולנדי מזוקן מקיים פעילויות ברחבי הולנד וממשיך בתכנית הגידולית שלו, והגב' סוזן זאל, מזכירת המועדון שמחה לספק לנו חומר ותצלומים. כעת ניתן לומר בזהירות כי ברחבי הולנד חיים כמה מאות של הולנדים מזוקנים אך לצערי אין המועדון מספק מידע סטטיסטי אודות הגידול והשיקום. כלבים אחדים מהגזע חיים עם בעליהם ההולנדים שעברו להתגורר מחוץ להולד אך מדובר על בודדים. למרות פעילות זו לא תראו ברחובות אמסטרדם כלבי הולנדי מזוקן רבים ומרבית הפעילויות הן בתחומי המועדון. בתערוכות רב גזעיות בתוך הולנד תופס הגזע מקום צנוע כיאות לאופיו אך דווקא בשל מאפיין זה, צניעות, סתגלתנות וחביבות – ניתן לצפות שהגזע ישאר עמנו לשנים רבות נוספות.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים לגלוש לאתר המועדון ההולנדי :

 www.smoushond.nl.

הגזע משתייך (על פי חלוקת ה-fci) לקבוצה 2, בתת קבוצה 1.3.

לתקן הגזע באנגלית, צרפתית גרמנית או ספרדית אתם מוזמנים לגלוש ל:  http://www.fci.be/nomenclature.aspx.

null

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf