es4

כלבן וג'נטלמן

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

כששואלים אדם מהי שפת האם שלו, בדרך כלל מתייחסים לשפה בה גדל. אלי שחר יכול לפרט שלוש אפשרויות: צרפתית, עברית ו…כלבית.

אלי שחר מתברך במה שהמומחים מכנים "כישרון טבעי". כישרון טבעי הוא תכונה המאפשרת לאדם הניחן בה להגיע לרמת מיומנות הקובעת סטנדרטים חדשים, ולהגביה את הרף המקצועי לרמות שאחרים אולי לא יגיעו אליהן לעולם. הכישרון הטבעי של אלי הוא היכולת לדעת מיד את כל מה שצריך לדעת על הכלב שלפניו, גם אם הוא נוהם ומגרגר וגם אם הוא מנסה להמלט כל עוד נפשו בו. יש להניח שזהו פשוט מקרה קלאסי של הכרת השפה הכלבית על בוריה.

משפחתו של אלי עלתה לארץ כאשר מלאו לו 15 לאחר מלחמת ששת הימים. את שירותו הצבאי עשה ביחידה ללוחמה בטרור כלוחם וככלבן. לאחר שירות חובה שחצה את מלחמת יום כיפור, המשיך אלי אל הימ"מ, אז יחידה צעירה שחיפשה הכרה וגיששה את דרכה המקצועית. סיפור התפתחותה של היחידה הוא סיפור חייו של אלי כאשר הוא ממלא את כל התפקידים ביחידת הכלבנים של הימ"מ, ומאוחר יותר ממשיך ומקים את יחידת ההתערבות של משמר הגבול ומשרת כמפקדה. גם תפקידיו הבאים קשורים לעבודה עם כלבים ולבסוף כמדריך ראשי ומפקד יחידת הכלבנים באזור המרכז.

בשנת 2004 פשט אלי מדים והחל ליישם את נסיונו העשיר בשוק האזרחי והוא משמש מאז כיועץ לגופים אזרחיים וצבאיים בנושאי אימון ורכישת כלבים למשימות ביטחון שונות.

רשימת קורסים מהסרטים

גליון ההכשרה של אלי שחר דומה יותר לרשימת קורסים לבחירה מתוך תכנית לימודים לתואר שלישי. החיים לקחו אותו לקצוות עולם והניסיון שצבר הוליד מוניטין שעד מהרה מצא את ביטויו גם אל מול העדשה. עבודה עם כלבים בסטים שבהם מצלמים סרטים היא מקצוע בפני עצמו. ימי הצילום מדודים בקפדנות. שעות האור מנוצלות עד תום ואם יש צורך לצלם סצינה בה כלב עבודה משתתף, הוא חייב להיות ערוך ומוכן, ללא תירוצים ועם עמידה מוחלטת בלוח זמנים קשוח ותובעני.

וכך, גויס אלי שוב, אך הפעם המדים מחוייטים, הסצנות מתוכננות הרבה זמן מראש ובסוף, הטובים תופסים את הרעים וכולם הולכים לשתות בירה ביחד. בין הסרטים שאלי היה שותף להם לפני ואחרי הקלעים, ניתן למנות את אלו של צ'ק נוריס, סילווסטר סטאלון ואחרים.

כלבים קשה שפה

"בתחילת הדרך", מספר אלי, "הידע הכלבני בשורות הצבא והמשטרה היה בעיקר תאורטי. ידענו כיצד לאלף, כיצד לבנות מסלול אימון, גישוש ותקיפה והכלבים היו ממושמעים וביצעו את המוטל עליהם ללא היסוס. התרגילים שערכנו "על יבש" ו"על רטוב" היו מרשימים וכתוצאה מהם הוכנסנו אל מערך המבצעים, ושולבנו כלוחמים וכלבנים בפעילות המבצעית השוטפת. המבחנים הראשונים הביאו אותנו לכפרים הערביים ולשפע בעלי החיים הנלווים לחיי הכפר, תרנגולות, ברווזים, עיזים, חמורים וסוסים. עד מהרה נפוצו הכלבנים וכלביהם במרוצי אמוק אחר תרנגולות ונוצות ואנחנו עמדנו מול מציאות אכזרית. מכאן כבר התחלנו להטמיע את נסיון השטח. הכלבים החלו להחשף עוד משלבי האימון הבסיסיים לבעלי חיים אחרים ועד מהרה גם תרנגולת היסטרית לא הצליחה להוציא את הכלבים משלוותם. הנסיון המצטבר עשה את שלו והמערכים הלכו והתמקצעו. כיום נחשבות היחידות הכלבניות הישראליות לטובות מסוגן בעולם".

נקודת מפנה

"עד הפיגוע בבנייני התאומים בניו-יורק הטרור העולמי ריכז סביבו תשומת לב מוגבלת לתחומי עיסוק ובעיקר העסיק גורמי מודיעין. לאחר הפיגוע, באה ההתפכחות. הבטן הרכה החשופה והפגועה על אלפי הההרוגים והפצועים יצר זעזוע שהלם בכל גורמי הביטחון. רבים מגורמים אלו פנו למנוסים בתחום, לישראלים. השינוי בתפיסת הטרור העולמי ובהתייחסות אליו הולידה צורך אדיר בשימוש בכלבים מאולפים לתפקידים מורכבים ובחלקם הגדול תפקידי שיטור וגישוש. מאחר וחלק מהמימון של הטרור העולמי מושג ע"י סחר בסמים, שולבו במאמץ המניעתי גם כלבי סמים. התוצאות לא איחרו לבוא והפריסה העולמית עושה שימוש כיום ביותר כלבים עובדים ומדי שנה מצטרפים למערך האיתור והמניעה עוד ועוד כלבים וכלבנים. הכלבים מהווים פתרון כה יעיל עד כי במקרים מסויימים הופכים אלו להיות יעדים לחיסול וגורמים עבריינים מוכנים לשלם כסף רב בכדי שיוצאו מהמשחק. הצורך בכלבים עובדים עולה משנה לשנה", אומר אלי. "צורך זה נובע משתי סיבות; מהחדירה ליותר ויותר ענפים ומקומות בזכות נסיונות מוצלחים ובשל ההתרחבות הטבעית של נמלי ים ואויר, והרחבת הפעילות היבשתית בתחנות רכבת ובמעברי גבול".

כל כלב מאולף התחיל פעם כגור

חינוך ואילוף של כלבי עבודה מתחיל בבחירת הגור ובאיתור העיסוק הנכון המתאים לו. ישנם גזעים המתאימים לסוג מסויים של עבודה בשעה שאחרים יתאימו יותר לעבודה אחרת. ברחבי העולם לאורך השנים נבחנו גזעים מכל הסוגים במטרה למצוא את הגזע האידאלי. כיום מרבית הכלבים הינם בגודל בינוני ועם תכונות המשלבות פיקחות, להיטות והתמדה. אלי עוסק בשנים האחרונות באיתור של כלבים לאילוף ופיתח שיטה יעילה מאוד לבחינת הגורים. לצורך הרכישות יוצא לחו"ל לבתי גידול נבחרים. כיום עיקר עיסוקו של אלי הוא בייעוץ ובהדרכת מאלפים ובבניית תכניות ותכני אימון לנושאים מגוונים; אימון כלבים לאיתור חומרי נפץ, כלי נשק, סמים ושרידי אדם (לזירות אסון ומקרים פליליים), גילוי ואיתור נעדרים והצתות. תחום ההצתות הוא תחום "חם" תרתי משמע, מאחר וחלק לא מבוטל של בתי המגורים בעולם בנויים מעץ ההופך ליעד דליק. בין קפיצה אחת לחו"ל הוא מנסה לייעץ גם לרוכשי גורים בארץ. "ניתן לתקן התנהגות של גור ולעצב אותה בהתאם לאופיו" מוסיף אלי. "חשוב להתחיל מוקדם ככל האפשר ואז השמים הם הגבול…"

תמיד חוזר למקורות

עם עבר עשיר, לוח זמנים עמוס מזה של שר בממשלה ויותר שעות טיסה מלטייסי נוסעים, חוזר אלי למגרש האילוף בבית ארז לשיעור המסורתי ביום שישי. "כולם מכירים אותי כאן בשמי, בלי מר ובלי תארים", מחייך אלי, "כלב הוא כלב הוא כלב. צריך לפתור את הבעיות ההתנהגותיות גם אם זהו שיעור משמעת שלא בדיוק מצליח. לכל כלב יש את התבנית הייחודית שלו, התנהגותית וחשיבתית. למד אותה והוא שלך". בשעורי האילוף משתתפים כלבים מכל הסוגים, גזעיים או לא גזעיים, גדולים או קטנים, זריזים או עצלנים. עם קצת התמדה ניתן לפתח תקשורת נכונה של הכלב ובעליו ולתרגם תקשורת זו לקשר עמוק ונכון המבטיח חיים נכונים לכלב ובעליו.

לפרטים נוספים על הקורס בבית ארז, במושב משמר השבעה, בו אתם מעוניינים אנא התקשרו ל-050-5462808

 

"ועכשיו תלמידים, כולם נובחים ביחד"… בשיעור אילוף בבית ארז

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf