hidro

כלבים וחתולים בגיל הזהב

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מתי חיית המחמד שלי נחשבת ל”קשישה”?

מרבית הכלבים נכנסים לגיל הזהב בגיל 10-7 שנים, תלוי בגודלם: כלבים גדולים וכלבי ענק מזדקנים מהר יותר מכלבים בינוניים וקטנים. חתולים מתחילים את תהליך ההזדקנות מאוחר יותר, בגילאים 12-14 שנה. גזעי כלבים מסויימים וחתולים בעלי פרווה כהה יאפירו בזיקנתם, במיוחד באזור הזרבובית. אך ישנם סימנים אחרים, פחות בולטים לעין, המצביעים על הזדקנות. השמיעה אינה חדה כשהייתה, הפרווה דוהה ומתדלדלת ויותר קשה להם לקום בבוקר ממקום רבצם. כלבים וחתולים קשישים ישנים יותר שעות ומתעייפים מהר יותר בזמן פעילות. שינויים אלו לא יתחילו ביום אחד אלא בהדרגה, ויגברו עם השנים.

בגילאים המבוגרים חשוב לקחת את חיית המחמד לביקורת תקופתית אצל הווטרינר, מדי חצי שנה במידה והם שומרים על בריאות טובה ובתכיפות גבוהה יותר אם הם מפתחים מחלות הקשורות בזקנה, עליהן נרחיב בהמשך. עליכם לוודא שהבדיקה תהיה מקיפה ותכלול בדיקה של תפקודי לב-ריאות, מדידת חום, בחינה של העור והפרווה, האוזניים והעיניים, מצב הפה והשיניים ובדיקה במישוש של האיברים הפנימיים. בין ביקור לביקור, עליכם לגלות ערנות לשינויים בהתנהגותה או במראה של חיית המחמד; לעיתים תופעות המיוחסות להיזדקנות הינן למעשה סימנים למחלה פעילה. לכן, על כל שינוי כזה יש ליידע את הווטרינר שלכם.

אילו שינויים כדאי לעשות?

שינוי תזונתי: למרות שחיות בית מבוגרות אוהבות מאוד את השגרה שלהן, כדאי לערוך מספר שינויים עם הזדקנותן, ושינוי תזונתי עומד בראשם. בחרו עבורם מזון עשיר, איכותי ובעל נעכלות גבוהה, ובצעו את המעבר למזון החדש בצורה מדורגת כדי למנוע בעיות עיכול או התנהגות.

חילוף החומרים של כל בעל חי בעת זקנה מואט, וחלק מהתופעות הנילוות לכך הינן בלתי נמנעות, אך את חלקן אפשר וכדאי למנוע ע”י תזונה מתאימה. תזונה לכלב או חתול מבוגר צריכה להיות דלה בשומן ועשירה בחלבון. היות וכלבים קטנים יראו סימני זיקנה לאט יותר יש להתחיל את השינויים הללו מאוחר יותר מאשר בכלבי ענק: כלבים קטנים ובינוניים כדאי להעביר לתזונה מותאמת לקשישים בגיל 7 שנים, כלבים גדולים בגיל 6 וכלבי ענק בגיל 5. כדאי לחלק את מנת המזון המומלצת למספר ארוחות קטנות ולא להגיש את כולה בבת אחת.

חתולים מבוגרים עלולים לסבול מספיגה לקוייה של רכיבים תזונתיים והם אף מאבדים את חלקם דרך השתן. ייתכן והוטרינר שלכם ימליץ על תוספי תזונה עבור החתול שלכם.

שינויים בסביבת המחייה: כלבים וחתולים מבוגרים מתקשים לווסת את טמפרטורת הגוף שלהם וייסבלו יותר מחום או קור. חשוב ביותר שאזור המחייה שלהם בתוך הבית יהיה ממוזג, חמים ויבש. חום ולחות מהווים סכנה אמיתית עבורם, ובתנאים קשים הם עלולים לסבול ממכת חום ומהתייבשות. הימנעו מלהשאירם חשופים לשמש או במקומות לחים מאוד, וודאו שתמיד ישנה קערת מים טריים זמינה עבורם. חתולים קשישים אוהבים למצוא להם מקום חמים למנוחה, וודאו שהמקום שבחרו אינו חשוף לרוחות פרצים ולקור.

אם הכלב או החתול שלכם מאבד את ראייתו הסירו מכשולים מדרכם והימנעו מאי-סדר, עד כמה שניתן כמובן. וודאו שלחתול יש גישה נקייה ממכשולים לארגז החול שלו. חתולים הנמצאים בתהליך של התעוורות עשויים להעזר בתאורת לילה כדי להתמצא טוב יותר בחשיכה. היות וגם הכלב וגם החתול אינם קלי תנועה ומלאי עזוז כבעבר ואינם יכולים לקפץ למקומות החביבים עליהם, היעזרו במשטחי הגבהה או במדרגות כדי לסייע להם להגיע למקומות מסויימים. חשוב לטפל בריצוף ולמנוע החלקה: “שפגט” של כלב מבוגר על רצפה חלקה עלול להיות הרסני עבורו.

שינויים בשגרת הטיפוח ובסדר היום: בכלבים במיוחד חשוב לשמור על הגיינת הפה ולצחצח שיניים במשחת שיניים המותאמת לכלבים. פעולה זו באופן קבוע תפחית היווצרות אבן שן ומחלות חניכיים הנגרמות כתוצאה ממנה. אם כי למרות הצחצוח, ביקור אצל הווטרינר לצורך הסרת אבן שן תחת הרדמה הינו בלתי נמנע במרבית המקרים.

פעילות גופנית חשובה ביותר לשמירה על בריאותו הגופנית והנפשית של בעל החיים המתבגר; עליה להתאים ליכולות ההולכות ופוחתות של בעל החיים ולהיות בעלות אופי מתון ונינוח, ללא הפעלת לחץ על המפרקים. יש להימנע מקפיצות גדולות, מזריקת חפצים למרחקים ארוכים מדי ובכלבים לחלק את הטיולים היומיים לכמה טיולים קצרים במקום אחד ארוך, עם יותר הפסקות לצורך עשיית צרכים. יש להימנע מפעילות במזג אוויר קר מדי או חם מדי, לח או בתנאי זיהום אוויר. לחיות מחמד הסובלות מארתריטיס ניתן לסייע בטיפול קונבנציונלי תרופתי או בטיפול אלטרנטיבי, עם תוספי תזונה מסויימים, דיקור סיני או עיסוי. במצב זה יש להימנע מפעילות גופנית ולהניח לקשישים שלכם להנות מסגנון החיים הרגוע אותו הרוויחו עם הגיל.

עם הגיל פרוותה של חיית המחמד שלכם הופכת לדהויה וקשה יותר, והעור הופך דק וחשוף יותר לפציעות ודלקות. חשוב להשתמש בשמפו וקונדישינר המתאימים לפרווה יבשה. ישנם תוספי תזונה שיכולים לשפר מאוד את מראה הפרווה, כמו שמן פשתן (תוספת זרעי פשתן טחונים העשירים באומגה 3) או שמן זרעי כותנה. אלו תוספים עתירי קלוריות ויש להשתמש בהם במתינות בכלבים או חתולים הסובלים מעודף משקל. במזונות הפרימיום ניתן למצוא את התוספים הללו משולבים בתוך המזון היבש.

חשוב לסרק חתולים וכלבים ארוכי פרווה ולמנוע קשרים. חתולים קשישים מתקשים לנקות את עצמם כבעבר וסירוק הגון יסיר את השיער המת וימריץ את מחזור הדם בעור ואת פעילות בלוטות החלב. הימנעו מסירוק אגרסיבי שעלול להפוך לטראומטי עבורם.

בחתולים וכלבים מבוגרים הציפורניים צומחות פרא והן שבירות יותר מבעבר. ציפורניים ארוכות יפגעו בשיווי המשקל המתדרדר ממילא של חיית המחמד. יש להקפיד על ציפורניים קצוצות.

פוביות וחרדה

כלבים מבוגרים עלולים לפתח פוביות וחרדות עם הזדקנותם. אין זה נדיר שכלבים קשישים יגלו חרדה גבוהה בשעת סערת ברקים או מופעי זיקוקים. חלק מהכלבים הקשישים יגלו סימני חרדת נטישה כאשר משאירים אותם לבדם. נסו למנוע עד כמה שאפשר מצבים מחוללי חרדה ושמרו על שגרתו של הכלב. ניתן להיעזר במוצרים דמויי פרומונים הנמכרים ללא מירשם שמסייעים בהפחתת החרדה.

ביקור אצל הווטרינר

קשר קבוע עם הווטרינר שלכם הינו החולייה הראשונה ברפואה גריאטרית מונעת. הווטרינר יעלה מבעוד מועד על בעיות שמופיעות עם הגיל וימנע את החמרתן. אם גיליתם גוש או גידול כלשהו בין בדיקה תקופתית אחת לשניה, אל תהססו לפנות לווטרינר לבירור. הווטרינר ידריך אתכם כיצד לנהוג במחלות מנטליות כמו אלצהיימר, פוביות וחרדות. אם החיה נוטלת תרופות באופן קבוע (לבעיות כמו ארתריטיס, בלוטת תריס וכדומה) יש לעקוב אחר תופעות הלוואי שלהן ובמידת הצורך להתאים את המינונים מחדש.

התעמלות למוח

בדומה לקשישים אנושיים שמגלים את עולם התשבצים ונהנים משיפור במהירות המחשבה, כך גם בעלי חיים: גירויים מחשבתיים בחיות מחמד מבוגרות ישפרו לאין שיעור את איכות חייהן ותוחלת החיים שלהן. בדיוק כמו השרירים האחרים בגוף, גם המוח זקוק להתעמלות ולשמירה על הכושר. המשפט “ Use it or lose it” נכון מתמיד כאשר אנו מנסים למנוע או לעכב סניליות בחיות מחמד גריאטריות. את האימון הדרוש ניתן להשיג ע”י העשרת הסביבה בגירויים, תוך שמירה על השגרה הקבועה כדי למנוע חרדות מיותרות. שגרה של אכילה, משחק, פעילות גופנית, אימון, נסיעה במכוניות וכדומה יספקו לבעל החיים הזדמנות ללמידה.

בכלבים קשישים ישנו דבר נוסף שיכול לגרום להם הנאה רבה מתהליך הלמידה: צירוף של גור חדש לבית. זהו הגירוי המנטלי האולטימטיבי לכלב הקשיש, שזוכה לתשומת לב מרובה ויכול להעניק אותה בעצמו. עם זאת, לפני שתרכשו גור חדש בדקו את יחסו של כלבכם אליו; כלבים נרגנים הסובלים מכאבים לא ירוו נחת מגור נמרץ שיתרוצץ להם בין הרגליים.

התעמלות למוח כוללת שימוש בחושים. כל טיול קטן מספק שפע של מראות, צלילים וריחות ויגרה את חושיו של בעל החיים. שנו מדי פעם את מסלול הטיול שלכם עם כלבכם; תכננו מספר מסלולים שונים והחליפו ביניהם, כך שהכלב יהנה בכל פעם מחדש ממגוון שונה של תחושות.

במידה והכלב מוגבל גופנית ואינו יכול לצאת לטיול יש לספק לו אלטרנטיבות כמו צעצועי לעיסה וצעצועים משולבי מזון. תוכלו אפילו ללמדו תרגילים חדשים שאינם מצריכים מאמץ גופני רב. וחשובה מכל אלו היא תשומת הלב של הבעלים לכלבו. חשוב שתקדישו לו זמן איכות, ליטופים, מילות חיבה ומשחק כדי להדק את הקשר ביניכם ולהקנות לו תחושת ביטחון.

כללי זהב לגיל הזהב – כיצד לסייע לחיית המחמד הגריאטרית

מזון באיכות גבוהה המותאם לגיל בעל החיים, בהרכב תזונתי מתאים

מניעת השמנה ע”י האכלה מסודרת ופעילות גופנית מתונה

גישה למים טריים בכל עת למניעת התייבשות

שמירה על בריאות השיניים והחניכיים ע”י צחצוח והסרת אבן במידת הצורך

ביקור תקופתי אצל הווטרינר לבדיקות כלליות

זמן איכות, חיבה ותשומת לב בשפע

מחלות גריאטריות

עם הארכת תוחלת החיים עקב מודעות בריאותית הולכת וגוברת, כך גם גדלה שכיחותן של מחלות הנובעות כתוצאה מהזדקנותו של הגוף. כיום הטיפול במחלות גריאטריות בכלבים דומה מאוד לטיפול בבני אדם, והוא נע בין שינויים פשוטים בתזונה ואורח החיים ועד לניתוחים מורכבים. המחלות שנסקור להלן פוקדות גם כלבים וגם חתולים, אם כי שכיחותן משתנה בין המינים.

ארטריטיס (דלקת מפרקים שגרונית)

הסימנים: נוקשות במעבר משכיבה לישיבה ולעמידה, צליעה והימנעות מטיפוס במדרגות.

מה השתבש: השמנה, בעיית מפרקים תורשתית (כמו היפדיספלזיה), פעילות גופנית מאומצת מדי. כל אלו גורמים עם הזמן להיווצרות רקמת עצם סביב המפרקים ושחיקה של הסחוסים, הגורמים לדלקת ולפגיעה בתנועתיות המפרק.

טיפול: תרופות חדשות שאינן סטרואידיות (NASIDS) מטפלות ביעילות בדלקת. ישנן תרופות סינטטיות דמויות מורפיום שיפחיתו את הכאב וישפרו את התנועתיות ללא תופעות הלוואי של המורפיום. תוספי תזונה כמו גלוקוזאמין וכונדרואטין נמצאו אף הם יעילים לכלבים מסויימים, אם כי מבחינה מחקרית לא הוכחה יעילותם באופן גורף. גם דיקור סיני עשוי להועיל במקרים מסויימים.

כלבים בעלי עודף משקל חייבים להפחית ממשקלם כדי להפחית את הלחץ על המפרקים. פעילות בעצימות נמוכה כמו הליכה מתונה, שחייה או הידרותרפיה יחזקו את השרירים התומכים. ניתן גם לרכוש מיטה אורתופדית מיוחדת לכלב החולה.

עיוורון

סימנים: אישונים מורחבים, עיניים מודלקות, היתקלות במכשולים. אישונים עכורים, מעין ציפוי על העין או עיניים אדומות מאוד וכואבות עשויים להצביע על מקרה חירום שיש לנקוט פעולה במהירות כדי למנוע היתדרדרות ולהציל את הראיה.

מה השתבש: קטרקט (ירוד – עכירות העדשה) מונע מהאור לעבור דרך העדשה. הרשתית, המשמשת כמעין מסך, עלולה להינזק מגלאוקומה (הצטברות של נוזלים בעין) או לחץ דם גבוה. ניוון מתקדם של הרשתית יביא להרס מוחלט שלה בסופו של דבר ולעיוורון.

טיפול: טיפול מוקדם בקטרקט, גלאוקומה ויתר לחץ דם חיוני לשמירה על הראיה. בהליך ניתוחי הנעזר בגלי-קול מפרק הרופא המנתח את הקטרקט ומשתיל עדשה מלאכותית. בגלאוקומה ניתן לטפל בניתוח בעזרת לייזר, שיפחית את יצירת הנוזלים בעין ובעקבות כך את הלחץ על הרשתית. ליתר לחץ דם הנגרם מכשל כלייתי או ממחלת לב ניתן טיפול תרופתי כדי להביא אותו לרמות נורמליות.

למרבה הצער, אין טיפול יעיל לניוון מתקדם של הרשתית.

סרטן

סימנים: כאב, חוסר תפקוד של איברים חיוניים, בלוטות לימפה מוגדלות, אובדן משקל, גידולים מעל או מתחת לעור.

מה השתבש: נזק לקוד הגנטי (DNA) גורם לתאים מסויימים להתחלק בקצב מוגבר בהשוואה לתאים נורמליים. הסיבות למחלה אינן שונות מאלה של בני האדם: עישון פאסיבי, קרינת שמש, זיהום אוויר, כשל גנטי.

טיפול: כמו בבני אדם, הטיפול המקובל יכלול כימותרפיה, הקרנות וניתוחים, אך להבדיל מבני אדם, שם המטרה היא הארכת תוחלת החיים גם במחיר של סבל רב, בווטרינריה האונקולוגית המטרה היא שמירה על איכות החיים לאורך זמן עד כמה שניתן ומניעת סבל מיותר. תזונה טיפולית ייעודית לחיות בית בטיפול כימותרפי מכילות רמות מאוזנות של חלבון, שומן, פחמימות ואומגה 3 כדי “להרעיב” את הגידול תוך אספקת כל הרכיבים החיוניים למטופל. בחלק ממקרי סרטן העצמות ניתן להשתיל עצם במקום לכרות את האיבר.

DCS– תסמונת הפרעה קוגניטיבית (אלצהיימר בכלבים וחתולים)

סימנים: חוסר התמצאות, הליכה חסרת כיוון בבית, הליכה לאיבוד, תאונות בעשיית הצרכים, דכדוך וחוסר רצון לשחק.

מה השתבש: שינויים תלויי גיל במוח גורמים לפגיעה בזכרון, יכולת הלמידה התפיסה וההתנהגות. מחלות אחרות, כמו סוכרת, היפרתירואידיזם וגידולים במוח) שעשויות גם הן להשפיע על ההתנהגות.

טיפול: ה-FDA אישר לאחרונה את התרופה L-Deprenyl, המיועדת לטיפול בחולי פרקינסון. בצריכה יומית התרופה עשויה להעלים את התופעות הללו. במקרים מסויימים משולבות גם תרופות נוגדות דיכאון וחרדה. (עוד על CDS תוכלו למצוא בגליון מס’ 7 של חיות הבית, שם תמצאו מאמר המדבר בהרחבה על הופעת המחלה בחתולים ודרכי הטיפול בה).

חירשות

סימנים: תגובה איטית או התעלמות מפקודות, התעלמות מרעשים. כלב המתחרש לפתע עלול להתחיל לנבוח בפתאומיות.

מה השתבש: דלקות אזניים ארוכות שנים מונעות מעבר תקין של גלי הקול בתוך תעלת האוזן. בכלבים להם אין הסטוריה של דלקות אוזניים החירשות נגרמת כתוצאה מכשל תפקודי תלוי-גיל של עצב השמיעה.

טיפול: בחלק מהמקרים שנבעו מדלקות, הסרה בניתוח של גידולים סחוסיים מהאוזן ורקמות מודלקות עשויים לשפר את השמיעה. למרבה הצער, טרם פותחו מכשירי שמיעה לכלבים.

מחלות שיניים וחניכיים

סימנים: הבל פה מבאיש, סירוב לאכול, שיניים דהויות, חניכיים אדומות או סגולות.

מה השתבש: הצטברות אבן שן ורובד חיידקים גרמו לדלקת בחניכיים, העשוייה לפגוע גם בעצמות הלסת. חיידקים אלו מגיעים למחזור הדם ועלולים לפגוע באיברים חיוניים.

טיפול: בניקוי אבן שן תחת הרדמה מחדיר הרופא המטפל ג’ל אנטיביוטי לתוך הכיסים שבין החניכיים לשיניים, כדי לטפל בדלקת באופן מקומי. כדי לשמר שן נגועה בזיהום חמור הווטרינר עשוי להעזר ב-Enamel matrix protein, תוסף טבעי המשקם את העצם והחניכיים. מזון יבש עם כופתיות בעלות מרקם מחוספס מיוחד יקרצפו את השיניים תוך כדי אכילה וימנעו היווצרות של פלאק ואבן שן.

מחלת לב

סימנים: שיעול (בתחילה בעיקר בשעות הלילה), חוסר יכולת לפעילות גופנית, התעלפויות, בטן נפוחה.

מה השתבש: עם היחלשות שריר הלב השסתומים אינם עושים את עבודתם ופעולת הלב הופכת לפחות יעילה. דבר זה גורם להצטברות נוזלים בריאות, באיברים חיוניים אחרים ובחלל הבטן.

טיפול: תרופה חדשה, Enalapril, לטיפול בכשל לבבי גורמת להרחבת כלי הדם כדי להקל על זרימת הדם ועל פעולת הלב. היא מפחיתה את השיעולים ומעלה את רמות האנרגיה של הכלב. תרופות מייבשות ינקזו את הנוזלים מן הריאות וישפרו את תפקודי שריר הלב. תרופות מסוג חוסמי-בטא יורידו את לחץ הדם ויסדירו את קצב הלב. בנוסף לטיפול התרופתי יש לעבור לתזונה מופחתת נתרן.

מחלה וסטיבולרית של הכלב המבוגר

סימנים: הראש נוטה לצד אחד, אובדן שיווי משקל, נפילות, הליכה במעגלים, הקאות.

מה השתבש: בעיה באוזן הפנימית האחראית על השמיעה ושיווי המשקל.

טיפול: בדרך-כלל כלבים מחלימים תוך שעות עד חודשים מהתופעה, אך יזדקקו לעזרה באכילה ושתיה. הרופא המטפל ירשום תרופות למניעת מחלת-ים ואנטיביוטיקה במידה וקיים חשש לדלקת באוזן. התופעה עלולה להתרחש כתופעת לוואי להיפותירואידיזם, כאשר בלוטת התריס אינה מייצרת מספיק תירוקסין. טיפול בבלוטת התריס בעזרת אלטרוקסין יפתור גם הוא את הבעיה.

מחלת כליות

סימנים: צמא והשתנה מוגברים, אובדן משקל, חוסר תיאבון, חולשה, הקאות, נשימה מהירה, רקמות ריריות חיוורות.

מה השתבש: הכליות מפסיקות בהדרגה לתפקד ואינן מפנות את הפסולת מהגוף, כך שרמות הרעלים בדם עולות, כמו גם רמות הזרחן, האשלגן והסידן. בנוסף מתפתחת אנמיה כי הכליות אינן ממלאות את תפקידן כזרז למח-העצם לייצור כדוריות דם אדומות.

טיפול: תזונה בעלת רמות מאוזנות של חלבון ומופחתת זרחן להפחתת רמות הרעלים בגוף. חוסמי-זרחן ימנעו את ספיגת המינרל בגוף. הטיפול התרופתי יכלול זריקות הורמונים לעידוד ייצור תאי דם אדומים וטיפול באנמיה, וסטרואידים לשיפור התיאבון והאטת היחלשות השרירים. במיקרים קיצוניים ניתן לבצע ניתוח השתלה כליה.

מחלת כבד

סימנים: צהבת, בלבול, פרכוסים, חולשה, צמא והשתנה מוגברים, בטן נפוחה.

מה השתבש: דלקת כרונית של הכבד או שחמת הכבד גורמות להצטברות של מיצי מרה שהכבד אינו מצליח לפנות ולטהר את הדם ולסייע בתהליך העיכול. צהבת ושחמת עשויות להיגרם מוירוסים, כמחלות אוטואימוניות או מחשיפה למזהמים סביבתיים. לעיתים מדובר בסוג של סרטן.

טיפול: טיפול תרופתי למניעת עודף מיצי מרה, למניעת פרכוסים ולמניעת ספיגת רעלים. במקרה של מחלה אוטואימונית טיפול תרופתי בסטרואידים דוגמת פרדניזון לדיכוי המערכת החיסונית. טיפול תזונתי מתאים יוריד מהעומס על הכבד ויפחית את הסימפטומים.

פריצת דיסק

סימנים: גב כפוף, חוסר רצון לזוז, כאב, חולשה, הליכה מתנדנדת, גרירת רגליים, הימנעות מעשיית צרכים, שיתוק.

מה השתבש: בין כל חוליה וחוליה ישנה דסקית סחוסית שתפקידה לבלום זעזועים. הדסקית עשויה מעטפת סיבית ובתוכה נוזל צמיגי. כתוצאה מלחץ המעטפת נקרעת, הנוזל פורץ החוצה, לוחץ על שורשי העצב ומגרה אותם, מה שגורם לדלקת ולכאב עז.

טיפול: לפריצת דיסק פתאומית הזרקה תוך ורידית של סטרואידים תפחית את הכאב והנפיחות. אם בעל החיים הפך למשותק או חלש מכדי לזוז ניתוח מקדים יהווה פתרון מועדף עבורו. קיימים טיפולים אלטרנטיביים כמו הזרקת אנזימים לתוך הדיסק הפגוע במטרה לסייע בשיקומו או ניתוח לייזר. במקרים של סימנים קלים הטיפול יהיה מנוחה, משככי כאבים ונוגדי דלקת.

בעיות עיכול

סימנים: תיאבון ירוד, הקאות, שלשולים, וירידה במשקל (לעיתים גם כשהתיאבון תקין).

מה השתבש: שינויים המתרחשים באיברים חיוניים פוגעים בחילוף החומרים ומפחיתים את יכולתה של מערכת העיכול לפנות את הפסולת מהגוף. כאבי בטן ודלקות פוגעים בתיאבון ומונעים ספיגה של נוטריינטים.

טיפול: מעבר למזון רפואי יסייע לבעל חיים הסובל ממחלת כבד או כליות. בהיעדר אבחנה מדוייקת, כדאי לעבור למזון בעל נעכלות גבוהה במיוחד.

כאב

סימנים: שינויים קלים בהתנהגות, שינה מרובה, תיאבון מופחת, סירוב לצאת לטיולים, רעד, יללות וצליעה.

מה השתבש: כאב הוא תגובה של הגוף לפציעה או דלקת.

טיפול: טיפול תרופתי בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות ייתן הקלה בכאב. קיימות מדבקות המכילות פנטניל המיועדות להדבקה על העור ומיועדות לטיפול בכאב מתמשך, כמו במהלך טיפול בסרטן. בכאבים כרונים, בנוסף למשככי כאבים, ניתן להשתמש גם בנוגדי חרדה.

מחלת קושינג

סימנים: צמא והשתנה מוגברים, נשירת שיער לא אחידה, בטן נפוחה, חולשה, התנשפות, אי-שקט.

מה השתבש: בלוטת יותרת הכליה מייצרת עודף קורטיזול, הקורטיזון הטבעי של הגוף שהוא בעל השפעה אנטי-דלקתית ומשפיע על תפקוד תקין של מרבית מערכות הגוף. במרבית המקרים גידול בבלוטת יותרת המוח (שתפקידה לעודד את יותרת הכליה לייצר קורטיזול) או גידול בבלוטת יותרת הכליה אחראים לתופעה.

טיפול: טיפול תרופתי ב-L-Deprenyl הינו בטוח ויעיל למקרי מחלת קושינג, אם כי קיימות גם תרופות חזקות יותר לטיפול. אם הבעיה היא גידול ביותרת הכליה הסרה ניתוחית שלו תרפא את המחלה.

היפותירואידיזם

סימנים: עליה בלתי מוסברת במשקל, פרווה דהויה, שיער שביר, נשירה לא אחידה, שיער לאחר תספורת אינו גדל בחזרה, ריפוי איטי של דלקות ופצעים, דלקות עור ואזנים, סבוריאה.

מה השתבש: בלוטת התריס אינה מייצרת מספיק תירוקסין להסדרת קצב חילוךף החומרים.

טיפול: מתן יומי של ההורמון החסר תירוקסין תביא לאיזון ותעלים את התופעות.

null

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf