Jesse

כלבים גיבורים

שם הכותב/ת: הילרי פרים, ההתאחדות הכלבנית של ארה"ב (AKC)

צילום:מערכת חיות הבית

באוגוסט השנה ערכה ההתאחדות הכלבנית של ארה"ב (AKC) בפעם ה-14 את טקס חלוקת פרסי ההוקרה מטעם "הקרן לכלבים מצטיינים" (ACE). הפרסים הוענקו לחמישה כלבי עבודה מיומנים ונאמנים, שגילו גבורה ודבקות יוצאת דופן במטרה ותרמו תרומה משמעותית לקהילות בהן הם חיים. הפרסים ניתנו בחמש קטגוריות: לוויה, אכיפת חוק, חיפוש והצלה, טיפול ושרות. "הכלבים שקרן ACE מצדיעה להם היום תרמו באופן יוצא מן הרגיל לחייהם של אנשים פרטיים וקהילות שלמות ברחבי הארץ, ועם כל כך הרבה סיפורים מופלאים קשה לבחור רק אחד מכל קטגוריה", אמרה דוברת ההתאחדות, הגברת ליסה פטרסון. "אנחנו גאים להעניק את הפרס לחמישה כלבים ראויים ביותר".

כל הזוכים בפרס יקבלו 1,000 דולר שיועברו כתרומה לארגון צדקה הקשור לחיות מחמד לפי בחירתם, ומדליית כסף מהודרת שתוצג באליפות הארצית של ההתאחדות ו"יוקנובה" בדצמבר 2013.

ואלה הזוכים:

כלב לוויה למופת:

בארט, כלב מגזע ויסלה בבעלות דארסי הודג'ס מברוקס, ג'ורג'יה

בארט היה כלב צעיר וחזק, מקו גידול מוקפד ובעל אופי מצוין. בגיל שלוש שנים במהלך עונת הצייד החל בארט לצלוע. צילום רנטגן חשף כי 80% מעצם הכתף שלו אוכלה על-ידי גידול סרטני ובארט נאלץ לעבור קטיעה מלאה של רגלו הקדמית – שמאלית. ארבעה חודשים לאחר הקטיעה ושלושה שבועות לאחר שסיים את מחזור הכימותרפיה האחרון שלו, זכה בארט בתואר "צייד בכיר" ועשרה חודשים לאחר מכן השלים לתואר "מאסטר". בזמן תחרויות הציד התבוננו השופטים בתחילה בחמלה בנערה ובכלב בעל שלוש הרגליים, אך עד מהרה התחלפו החמלה והרחמים בהשתאות, ולעיתים אף בהתרגשות עד דמעות לנוכח נחישותו ואומץ ליבו של הכלב. בארט הוא כלב הויסלה בעל שלוש הרגליים הראשון בהסטוריה שזכה בתואר "מאסטר בציד".

בקיץ 2010 הוזמנו בארט ודארסי לבקר בתכנית "הלוחם הפצוע" בקנטאקי, תכנית ממשלתית המסייעת לחיילים שהשתחררו משרות עקב קטיעות ופציעות קשות במיוחד. הלוחמים הפצועים התלוו לדארסי ולבארט במבחני השדה שנערכו בסתיו של אותה שנה וצפו בכלב כשהוא מפגין את יכולותיו המרשימות, ובמיוחד ריצתו המהירה, כאילו לא חסרה לו רגל כלל. הקשר האמיץ שנוצר בין בארט ללוחמים וההשראה העמוקה שהעניק להם סייעו להחלמתם של הפצועים והפיחו בהם תקווה ואופטימיות.

כלב טיפול למופת:

דראגו, מגזע ספיניונה איטליאנו, בבעלות לורן פרידמן וכריס סויטווד ממילפורד, קונטיקט

דראגו, כלב "כלבויניק" שעושה הכל וברקורד שלו למעלה מאלף מפגשים טיפוליים, נאלץ לעמוד באתגר יוצא-דופן גם לכלבים מנוסים שכמותו. בדצמבר 2012 נכנס אדם לנזה בן ה20- לתוך בית הספר היסודי "סנדי הוק" בניוטאון וירה למוות ב20- ילדים ושישה מבוגרים. לפני שיצא למסע ההרג הנורא הוא רצח את אמו, וכאשר כוחות המשטרה הגיעו לאזור הוא נטל את חייו ביריה. לורן ודראגו נסעו מיד לניוטאון שהוכתה בהלם בעקבות הטבח והגיעו למרכז לטיפול ותמיכה בנפגעי האסון שהוקם בבית הספר הסמוך. דראגו שהה שם כל יום עד סוף ינואר, כולל כל חופשות ראש השנה האזרחית וחג המולד, והעניק אהבה ותמיכה לכל מי שנזקק לכך. הוא התלווה למבוגרים וילדים כאחד במפגשים טיפוליים, שהה לצידם של ילדים כשעסקו בעבודות יצירה כחלק מהליך הריפוי שלהם בעוד הוריהם נמצאים עם פסיכולוגים ואנשי דת, שנטלו חלק במערך לטיפול באוכלוסיה המקומית.  כאשר חזרו הילדים ללימודים בבתי ספר אחרים בניוטאון, ליווה אותם דראגו לתיכון, לחטיבת הביניים ולבית הספר היסודי. הוא השתתף בשיעורים בכתה, בקבוצות קריאה, בפגישות ייעוץ, בילה בספריה ואפילו סתם הסתובב במסדרונות. הוא תמיד שמח לקבל ליטופים ובקלות שיכנע כל ילד מייבב לצאת איתו החוצה לחצר להירגע. דראגו ימשיך לבקר בבתי הספר בעיירה ככל שידרש לכך.

מעבר לעבודתו הטיפולית מצטיין דראגו גם בזירות אחרות, הוא מבקר תדיר בבתי אבות ודיור מוגן, בבית הספר לילדים בעלי צרכים מיוחדים ובבית החולים של ווסטהיבן.

כלב שרות למופת:

טיוזדיי, גולדן רטריבר, בבעלות סמל לואיס קרלוס מונטאביאן מניו יורק

לואיס הכניס את טיוזדיי לביתו כשהיה בתקופה הקשה ביותר בחייו. ב2007- עזב לואיס את שרותו הצבאי עטור-השבחים כשהוא מרוסק בגופו ובנפשו. לואיס עזב את עיראק כשהו סובל מפציעה קשה בעמוד השידרה, מפציעת ראש חמורה ומפוסט טראומה. טיוזדיי עזר להאיר את ימיו ולהקל את לילותיו של החייל הפצוע. הוא מסייע לו במטלות יומיומיות כאשר הוא מביא לו חפצים ומבצע פעולות פשוטות, ומרגיע אותו בזמן שהוא חווה "פלאשבק" בעזרת חום ואהבה שהוא מרעיף עליו. לואיס אומר, שטיוזדיי השיב לו את חייו בחזרה.

גם לפני שנפגשו טיוזדיי ולואיס, הספיק הגולדן רטריבר לעזור לרבים אחרים. ב2009- הוא העניק השראה לסנטור אל פרנקן לתמוך בהקמת מערך של כלבי שרות לחיילים משוחררים, בעקבות מחקרים מקיפים שנערכו והראו כי לכלבים יכולת תרפויטית עצומה ותרומה משמעותית לשיפור איכות חייהם ושיקומם של פגועי גוף ונפש. ב-2010 הוא הונצח בסרט תיעודי של נשיונאל גיאוגרפיק "והאדם ברא את הכלב" שהוצג ב100- מדינות ברחבי העולם. באותה שנה הוא זכה בתואר "מאסטר של כבוד בעיתונאות" מאוניברסיטת קולומביה, על ההשראה והעזרה שהעניק ללואיס. ב2011- קישט פרצופו המחייך את כריכת הספר "עד יום שלישי- החייל הפצוע והגולדן רטריבר שהציל אותו", שנכנס מיד לרשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. טיוזדיי ממשיך לבקר בבתי מקלט לחיות, בתי חולים, מתקנים צבאיים ואוניברסיטאות בכל רחבי ארצות הברית, ומנפנף בזנבו גם אל מול בכירים בפנטגון וגם אל מול אלפי רופאים בועידות רפואיות.

כלב משטרה למופת:

K-9 זקה, מגזע מלינואה בלגי, בבעלות משטרת הריסבורג, פנסילבניה. נוהג: טיירון אי. מאליק

ב15- למאי 2013 קיבלו טיירון וזקה בן השנתיים קריאה לסיוע בתחנה משטרתית סמוכה. חשוד חמוש דקר וירה באדם והפנה את נשקו אל השוטרים בטרם ברח אל השדות הסמוכים לבית הספר היסודי ולמרכז קניות הומה אדם.

בהגיעו לזירה הצליח זקה לאתר את החשוד ממרחק של כ15- מטרים ממקום מחבואו. הלה ירה לעברו ופגע בו, אך הכלב לא ויתר, זינק על החשוד וריתק אותו עד שהשוטרים הצליחו לנטרל אותו מנשקו ולאזוק אותו, וכל זה כשקליע נעוץ בצווארו. בעקבות הפציעה והדימום הקשה נכנס זקה למצב של הלם ופונה במסוק לבית החולים הוטרינרי שם נותח במשך שעתיים וחייו ניצלו.

מאז החלים זקה לחלוטין וחזר כבר באפריל לפעילות מבצעית. במהלך שרותו סייע לאתר סמים בשווי מאות אלפי דולרים ולהביא למעצרם של 45 סוחרי סמים. זקה ניתרם למשטרה ע"י מועדון הכלבים של הריסבורג והפך לגיבור אמיתי בעיני המשטרה והקהילה כולה, כאשר גם כשאקדח צמוד לצווארו המשיך לפעול לפי סיסמתה הידועה של המשטרה האמריקאית, "לשרת ולהגן".

כלב חיפוש והצלה למופת:

ג'סי, כלבת רועים גרמניה בבעלות סוזאן קונדררס מריברהד, ניו יורק

לג'סי הסמכה כפולה: היא גם כלבה מוסמכת לטיפול בבני אדם, עם רקורד של 250 מפגשים טיפוליים בבתי אבות, בתי חולים ומרפאות, וגם כלבת חיפוש והצלה, המסייעת באיתור נעדרים, חיים או מתים. סוזאן וג'סי נענות לקריאות מכל רחבי החוף המזרחי ותמיד נענות לבקשתה של משפחה שאחד מיקיריה נעדר. במהלך חמש השנים האחרונות סייעה ג'סי באיתור נעדרים באזורים קשים: נחשים, קרציות. צוקים מסוכנים, ביצות, תנאי מזג אוויר קשים, חיות טרף וירי – כל אלו איימו על שלומה של הכלבה בעודה עוסקת בחיפוש אחר נעדרים.

באחד מחיפושיה האחרונים יצאה ג'סי מהיער כשהיא צולעת קשות וייללה בכאב עם כל צעד. היא אובחנה עם שתי פריצות דיסק בעמוד השידרה שלה. אך היא התעקשה להמשיך. לאחר שיקום ארוך וקשה בשילוב דיקור סיני, פיזיותרפיה ושיאצו היא שבה לעבודתה. בחיפוש הראשון לאחר החלמתה היא הצליחה לאתר את שרידיו של צייד שאבד בביצות של ניו ג'רסי.

חייהם של אנשים שאחד מיקיריהם נעדר משתנים לעד. עבודתם של כלבים כמו ג'סי מסייעים להם לסגור מעגל, להביא את יקיריהם לקבורה ולהשלים את תהליך האבל שלהם.

בנוסף לחמשת הפרסים הללו הוענק פרס נוסף, פרס ה"אמפייר סטייט", לדנאלי, כלב מגזע ספיניונה איטליאנו בבעלות רוברט איפקאר וג'יין לנדיס מברוקלין, ניו יורק. במהלך השטפונות שנגרמו במהלך הוריקן "סנדי" לקח דנאלי חלק חשוב במהלך העזרה למפונים שהתרכזו בנשקייה ברחוב ה15-, סמוך למקום מגוריו. במקום התגוררו כ-100 אנשים, רובם דיירי בית אבות שהוצף כולו, שאיבדו את רכושם. דנאלי הוכיח שלפעמים כל מה שצריך זה קצת הסחת דעת, והם נהנו מחברתו. דנאלי עובד ביחידה לשיקום בבי"ח בניו יורק שם הוא חובר לכל מי שזקוק קצת להטעין את המצברים שלו – משפחות, מטופלים ואנשי צות כאחד. הוא ובעליו זכו לפני שנה בפרס ע"ש מארי לה רופה לטיפול בהתנדבות בחולים, ופירסומו מסייע בהכרת הגזע כגזע טיפולי מובהק.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf