Chihua_YL3O3284

כלבים גזעיים – טרנד חדש לגזעים הקטנים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מתוך: Futurs #1, Annual 2005/2006

בעוד שבכל שנה מעל 3 מיליון וחצי כלבים גזעיים נולדים ברחבי העולם, המגמה העולה בעשר השנים האחרונות הינה ללא ספק העלייה בפופולאריות הגזעים הקטנים, השוקלים בין ק”ג אחד לעשרה. כעת הם מהווים את המשפחה הרחבה, הגדולה, והכי לא שגרתית שיש בכל גזעי הכלבים.

עם מעל ל80- גזעים המזוהים עם ה-FCI (ב80- מדינות כולל מדינות גדולות כמו גרמניה, איטליה, רוסיה וצרפת, ה-ACC , בבריטניה (203 גזעים), מספר הכלבים הגזעיים לפי דרישה גדל באופן יציב במהלך 20 השנים האחרונות. לחובבי הכלבים הגזעיים במאה ה-21 ישנו מבחר גדול יותר מאשר במאה הקודמת. המגמה הגדלה של אימוץ גזעים קטנים אשר קלים לאילוף, קלים לטיפול, ואשר קל לקחתם לטיול ואשר מתאימים לכל מדרג חברתי הינה אינדיקציה ברורה להצלחת גזעים אלו. אפילו בנישת כלבי העבודה (גישוש, הרחה וכו’), הגזעים הגדולים נשרכים אחרי הגזעים הקטנים יותר.

ארה”ב ויפן קבעו את הקצב:

המגמה החזקה אצל חובבי כלבים מסביב לעולם אינה תלוית מזל. ארה”ב (יותר ממיליון גורים רשומים כל שנה) ויפן (יותר מ-500,000 גורים בשנה) בדרך כלל נותנות את הטון.

ביפן, המדינה אשר עומדת בחוד החנית של פופולאריות הגזעים הקטנים, סגנון החיים והמגורים (גודל הבית למשל) גרמו ליפנים לפנות אל הגזעים הקטנים. כתוצאה מכך, כ-80% מהגזעים המאומצים ביותר ביפן משתייכים למשפחת המיניאטורים וטוי (Toy).

בארה”ב, המגמה שהחלה לקראת סוף שנות ה-80 השתרשה מאז בכל שנה. אירופה גם אימצה את המגמה הזו אפילו אם בהתאם למדינות עצמן חשיבותם של כלבי הציד עדיין גדולה.

בעוד שלברדורים ממשיכים להיות הגזע הפופולארי ביותר, יש לציין את עלייתם של הכלבים הקטנים יותר ובראשם היורקשייר טרייר. מקום ראשון בספרד וברזיל ומקום שלישי בארה”ב, הטרייר הצליח לדחוק את הרועה הגרמני מהמקום השלישי ברשימת שלושת הגזעים הפופולארים בארה”ב.

לגירסה האמריקאית של הקוקר ספניאל, שהייתה בעבר החביבה על התושבים ברחבי האטלאנטיק, קם מתחרה בדמות הקאוואליר-קינג צ’ארלס ספאנייל הלא פחות מקסים, אשר הפך ל”פריט חובה” בלא מעט מדינות, כולל בריטניה, ביתו המקורי, ואירופה הקונטיננטלית.

חובבי הבוקסרים גם הם פונים לעבר הגזעים הקטנים (בולדוג צרפתי, פאג), בעוד שאוהבי הדוברמנים גם הם “נופלים” לחיקו של הפינצ’ר הננסי עם דוגמאות רבות להחלפות.

תופעה חברתית זו הינה התוצאה ההגיונית של אילוצי החיים המודרניים והאורבניזציה. הסיבות רבות, אולם דבר אחד בטוח – מספר חובבי הכלבים הגזעיים עם כלב ננסי אחד או יותר בביתם ימשיך לעלות.

ריימונד טריקה: עתיד הכלבים הגזעיים

ריימונד טריקה בלשן, אקדמאי ומגדל כלבים ידוע, הינו חבר ועדת “שיפוט וסטנדרטים”, אחראי על למידת ההתפתחות של גזעים חדשים ב-FCI, ידוע כ-”אבי הסטנדרטים המודרניים”. כעת לרגל יום הולדתו ה-80 שוחחנו עימו לגבי מגמות עולמיות בגידול כלבים.

“אני חושב שהפופולאריות של גזעים קטנים מובנת בהחלט. תמיד השתוממתי כיצד כלבים גדולים צברו אהדה והצלחה כה רבים בחברת הבטון והאספלט שלנו. זה נראה כנגד ההיגיון לראות גזעים גדולים מתפתחים כך בסביבה שכזו. לכן האופנה של גזעים קטנים הינה תוצאה הגיונית של האורבניזציה מאחר ותכליתו העיקרית והאמיתית של הכלב הינה אירוח חברה.

כלב הלוויה (מלשון לווי) קיים כדי לארח חברה לאדם. יחד עם זאת, יש להבדיל בין תפקיד השעשוע, שלו תכלית אחת, לבין תפקיד הלוויה, שלו שני תפקידים. שעשוע הינו הסחת דעת, בעוד שלוויה הינה בעלת שני כובעים – בריחה מהבדידות והאפשרות לתת לאנשים בודדים את האופציה האחרונה להקדיש את חייהם עבור מישהו אחר. כדברי בודלייר, “ופרט לשתי האומללויות שלנו אולי נפיק סוג של שמחה”.

המבחר הגדול של גזעים אשר מזוהים היום הינו תוצאה של מספר הגזעים הגדול אשר היה קיים ב-FCI. העבודה שאנו עושים על מנת להכיר רשמית בגזעים אינה בכדי לספק היצע אלא כדי לזהות ולאשר את קיומם של גזעים אלו ולקדמם. זיהוי ואישור של כלב “לאומי” או “אזורי” קשורה מאוד למורשת. אוכלוסיה חדשה הנכנסת תחת מערכת המושגים הרשמית (Nomenclature) מעשירה את כל הגזעים. בני אדם פיתחו את המורשת הכלבית שלהם בכל חמשת היבשות ומגמה זו גדלה במשך עשרים השנים האחרונות.

למרות תנאי ההכרה הנוקשים (8 קווי יחוס גנטיים מזוהים), גילוי גזעים חדשים עולה באופן מתמיד. סביר ביותר שנעלה על 400 גזעים בשנים הקרובות. הגזע החדש ביותר שעומד להירשם ברישומים הרשמיים שלנו הינו כלב לוויה אשר נמצא ברוסיה ויצורף בקרוב לקבוצה 9 של ה-FCI!”

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf