dogart386

כלבים באמנות האירופאית

שם הכותב/ת: מערכת "חיות הבית"

צילום: מערכת "חיות הבית"

לפני מספר שנים יצא לאור הספר "DOG PAINTING – THE EUROPEAN BREEDS". זהו אוסף מרהיב של ציורי כלבים, המהווה שיקוף של התקופה, מספרם הרב של הגזעים וחלקם המשמעותי של הכלבים כבני לוויה בקהילה. מחברו של הספר, וויליאם סקורד, הוא נשיאה של גלריית "וויליאם סקורד" בניו יורק, המתמחה בציורי בעלי חיים של המאה ה19- וה20-, והוא פירסם מאמרים רבים העוסקים בנושא. לאחרונה מונה לחבר מן המניין באגודה האמריקאית למניעת התעללות בבע״ח.

כלבים היו אובייקט פופולרי ביותר לציירים האירופאים במאה ה19-. ציירים בולטים רבים, במיוחד מאנגליה, הוציאו תחת מכחולם מגוון רחב של ציורים שנושאם הוא הכלב. בציורים מתקופה זו ניתן לזהות למעלה מ-90 גזעי כלבים שונים, החל בזעירים, דרך כלבי הצייד של האצולה ועד כלבי הרועים של מעמד הפועלים. מספר זה ניתן ללמוד על הגישה השונה בין הארצות השונות והמעמדות השונים לכלבים ולתפקידיהם, ולראות את ההבדלים הפיזיולוגים בין הטיפוסים הישנים יותר לאלו של ימינו. לפניכם טעימה על קצה המזלג:

כלב צ'ין יפני

גם מקורותיו של הצ'ין היפני אינם ברורים, וכנראה הגיע טיפוס זה מאזור סין או טיבט. קומנדר מתיו פרי, מפקד בצי האמריקאי שלקח חלק חשוב בפתיחת שעריה של יפן למערב, קיבל 2 כלבים כאלו ב1853- בהגיעו ליפן. כשחזר, פגש את מלכת אנגליה, ויקטוריה, והציג לפניה את הצמד שנשא חן בעיניה, ומאז הפך הגזע לחביבו של בית המלוכה. בסוף המאה ה19- הצטרפו מגדלי הגזע למגדלי הפקינז, וייסדו מועדון משולב לשני הגזעים.

קולי

הקולי נחשב תמיד ככלב רועים צנוע, אך זכה לדחיפה עצומה בפופולריות שלו כשהמלכה ויקטוריה נאותה לקבל כשי כלב קולי העונה לשם שארפ. המלכה התאהבה בו, ובדומה למתרחש בימינו, כשעולה קרנו של גזע כשידוען כלשהו מצטלם איתו, הפופולריות של הכלב גאתה עד לשיא שהגיע בתחילת המאה ה20-. הכלב, שמקורו בסקוטלנד, הגיע לאנגליה יחד עם רועים שהתלוו עם עדריהם בדרכם דרומה.

ארייז'ואה

כלב בינוני בגודלו שנוצר כתוצאה מהכלאות של כלב פוינטר בעיקר, ומקורו באזור ארייז'ה, בקצה הדרום-מערבי של צרפת, באזור הפירנאים של הגבול עם ספרד. זהו אזור סלעי וצחיח והכלב נועד לצייד ארנבות, אם כי נעשה בו שימוש גם לציד איילים וחזירי בר. זהו גזע שכמעט ונכחד לחלוטין עד שב-1908 הוקם מועדון גסטון פיבו, שמטרתו היתה שימור גזע זה. הארייז׳ואה נחשב לשילוב מספר גזעי ציד ועל כן ל זכה להכרה מחוץ לחבל הארץ בו חיו מפתחיו.

בולדוג אנגלי

זהו אחד הטוענים העיקריים לכתר "הכלב הלאומי" של אנגליה, והוא אחד הגזעים העתיקים והאהובים ביותר. הכלב, שירש את מאפייניו מן המסטיף, גודל בתחילה לצרכי שמירה ולהשתתפות בקרבות שוורים ודובים – הסטוריה שככל הנראה נשכחה ע"י חובבי הגזע של ימינו. הוא נחשב כלב של פשוטי העם, במיוחד מאז שקרבות כלבים ומקצועות ספורט מדממים אחרים, הפכו לבלתי אפנתיים.

סן ברנרד

כלב נוסף שמקורותיו נעוצים במולוסרים הקדומים הגיע לשוויץ עם הלגיונות הרומאים והפך לכלב ההרים השוויצרי המפורסם ביותר. אמנם, הכלב היה ידוע כבר ב-1050, כאשר הנזיר ברנארד דה מנטון ייסד את בית המחסה ששימש כמקלט לאלו שחצו את האלפים בין שוויץ לאיטליה., וגידל מספר כלבים כאלו; הסטוריונים אחרים מאמינים כי הכלב הופיע לראשונה רק באמצע המאה ה17-. כלבים גדולים וחסונים אלו ידעו לנוע בתוך השלג העמוק וחוש הריח שלהם סייע לאתר את אלו שהלכו לאיבוד בהרים.

גרייהאונד

כלבים אלגנטיים אלו, מופיעים בטקסטים אנגליים כבר ב1016 והם הפכו פופולריים באנגליה ולחלק בלתי נפרד מחיי הכפר של המאה ה17-. הם שימשו בעיקר לצייד ארנבות ומאוחר יותר ככלבי מרוצים. למרות שנהוג לייחס את מקורותיהם לכלבי רוח שהגיעו מאזור מצריים העתיקה (הסאלוקי), בדיקות DNA מתקופתנו מצביעות דווקא על קשר ישיר לכלבי הרועים, והם ככל הנראה היו חלק מחיי הכפר הקלטיים העתיקים.

פאג

גזע ששמו נקשר במלוכה, במקרה זה במלך וויליאם הראשון מאוראנג'. מקור הגזע במזרח הרחוק ולא ידוע כיצד הגיע לראשונה לאירופה, בה תועד לראשונה במאה ה16- בהולנד. ההשערה היא שהגיע לשם ע"י הפורטוגזים שהביאו אותו עימם מיד לאחר שכוננו קווי מסחר עם סין ב-1550. השערה נוספת היא שהם הובאו להולנד ע"י חברת הסחר ההולנדית מזרח-הודית, והשערה אחרת מציעה דווקא את רוסיה כמקור האמיתי שלו. הפאג הפך לכלב הרשמי של מחוז אורנג' כאשר הציל את חייו של המלך וויליאם הראשון ב1572-, בקרב על הרמיגני, כאשר בנביחותיו הזהיר אותו מפני מארב של האויב הספרדי.

לפרטים נוספים: http://www.accdistribution.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf