yrch 122

כוכב יריחו

שם הכותב/ת: טלי וזאב קרוטמן

צילום: יגאל פרדו

זאב וטלי קרוטמן גדלו בשני מקומות נפרדים, טלי בחדרה וזאב בהרצליה. המשותף לשניהם, האהבה הבלתי מתפשרת לבעלי חיים בכלל ולכלבים בפרט – תוביל אותם כעבור שנים להקים גם בית בישראל וגם בית גידול.

טלי כילדה ניסתה לעזור לכל בעל חיים באשר הוא, אוספת הביתה, כלבים, חתולים ואפילו חמורים… בשכנות לבית משפחת הוריה של טלי בחדרה גרה חנה ויסמן, חברה קרובה של פרופ' רודולפינה ודר' רודולף מנצל וממנה למדה על הכלבנות הגזעית. היא בילתה שעות במחיצתה ושם גם ראתה את ההמלטה הראשונה בחייה.

זאב הגיע מסביבה אוהדת בעלי חיים, ובביתם גידלו כל מה שזז; כלבים, תוכים, זוחלים, עופות, מכרסמים ואפילו קופה. זאב בהכשרתו פחח רכב וגם מאלף כלבים וטלי עבדה כמזכירה בכירה במספר חברות, וכמתנדבת ב"תנו לחיות לחיות". את הכלבנות הגזעית החלה עם בוקסרית, כלבת שרפאי ובולדוגית אנגליה. בשנות התשעים לזאב היה פנסיון לכלבים במושב נווה ירק וגידל והציג בעיקר כלבי סטפודשייר בולטרייר ומסטינו נפוליטנו. בתחילת 97 הכירו השניים; טלי הגיעה לרכוש מזון לכלבים והשניים הפכו ל"ידידים טובים". "למעשה זאב היה זה שהכניס אותי אל הגידול הגזעי – ולגזע הראשון שאנו מגדלים (היה ויהיה) הקליין שפיץ", מספרת טלי, "ראיתי כלבים מהגזע לראשונה בת"א ונשבתי לחלוטין בקסמיו". למרות שלזאב היו באותו הזמן 6 קליין שפיץ משלו הבינה טלי שהטיפוס שהיא מחפשת שונה לגמרי וכך הגיע אליזר מבית הגידול הרוסי Almi Urnis, והיה הקליין שפיץ הראשון בישראל לנצח את קבוצתו ולעמוד פעמיים על הפודיום של כוכב תערוכת החוג. 15 שנה של יזע ופרווה והגידול של קליין שפיצים שנולדו בבית הגידול כוכב יריחו (כמו CH. Jericho-Star Eleanor, CH Jericho-Star Karolla, CH.Jericho-Star Kaizer) מוצג ומנצח בישראל ובאירופה. גזעים נוספים החלו להאסף: בעזרתו של זאב קויפמן מ"בית הכוכב" החלו השניים לגדל גם רועים גרמניים "ולהשלמת האוסף" מחייכת טלי, "בחרנו כלב בינוני קטן עם פרווה קצרה שאינו דורש טיפוח ממושך והוא נוח באופיו, הביגל".. "הביגל, מיינד יו, הוא כבר 15 ביגלים", פולט זאב. חלוקת העבודה בין השניים ברורה. טלי היא המבוגר האחראי וזאב אחראי על הלוגיסטיקה ומצב הרוח. בעינייני המועדון זה בדיוק להיפך, זאב הוא היו"ר וטלי מופקדת על התערוכות. "הכלבנות היא דרך חיים עבורינו ועבור הדור הצעיר שכבר נכנס יפה לעיניינים", מבהירה טלי. משפחת קרוטמן מתגוררת במושב ברק במסגרת הגשמת חלום אישי של זאב – לגדל סוסים בחצר הפרטית. ומכאן גם שמו של בית הגידול: עד אז לטלי ולזאב היו שמות נפרדים לשני בתי גידול. כשעברו למושב, התקציב אזל ובכדי לממן את סיום הבניה נאלץ זאב למכור את סוס הקווטר המרשים שלו, ששמו יריחו. כשהחליטו השניים לאחד גם את שמות בתי הגידול, תרומתו של הסוס לא נשכחה ובית הגידול המשותף נקרא על שם הסוס.

הביגלית הראשונה, "נושקה" שמה, היתה הסיבה להיכנס לתערוכות במסגרת החוג הישראלי לכלבי האונדס. לפני כחמש שנים חיפשו השניים זכר להרבעה. החוג הישראלי לכלבי האונדס היה שרוי בתרדמת ורק החל להתעורר במסגרת חדשה. טלי וזאב החליטו להביא זכר מחו"ל. טלי חיפשה זכר בוגר המשלב את הקווים האמריקאיים והאירופאיים, עם נסיון בזירה והישגים מוכחים וכך הגיע לארץ אלוף פולין צעיר CH. Jackpot Xandrina. בזמן שיא אסף Jackpot (ג'וי) כמעט כל תואר אפשרי, כולל מנצח הקבוצה בתערוכות בינ"ל ומספר פעמים כוכב תערוכות החוג. ג'וי גם מוריש את המיטב שבו והגורים שלו נראים מבטיחים ביותר ומתחילים גם הם בתורם לזכות. מסבירה טלי: "אני מאוד אוהבת את הטיפוס האמריקני. אמנם לחלקם זרוע קצרה ולעיתים זיוות אחורי מוגזם, ולכן החלטתי לשלב בין הקווים האמריקנים לאירופאים. אנחנו עובדים היום עם קווי הדם הטובים בעולם, בית הגידול Daragoj מפינלנד, Dafusee מאנגליה, Szephegyi Szimat מהונגריה, Beaglee מאוסטרליה, Windkist מארה"ב ו Xandrina מפולין".

בחמש השנים האחרונות הולכים הביגלים של כוכב יריחו מחיל אל חיל; CH Don Juan De Marco Xandrina, Jericho-Star Knock on wood´s, CH Jericho-Star Astra Vegas הם הבולטים שבהם עם רשימת זכיות מרשימה בתערוכות גזע ורב גזעיות בארץ ובעולם.

"לא חשבתי שנגיע להשגים כאלו ואת ההצלחה אני שמחה לשתף עם שלוש בנות יקרות ומציגות מעולות – דנה הראל, אבישג מורגנשטרן ואילנה גוטמן", מסכמת טלי.

זאב קרוטמן הוא יו"ר החוג הישראלי לכלבי האונדס. טלי אחראית תערוכות. בחוג הישראלי לכלבי שפיץ, טלי רכזת הפעילות בגזע קליין שפיץטלי וזאב קרוטמן מתגוררים במושב ברק והם הורים ללירן הבכור (10) ולשתי בנות; רוני (9) וליאם (6.5).

 לפרטים נוספים: http://www.jerico-star.com

מה אוכלים בבית הגידול כוכב יריחו: ”הקליין שפיץ עברו לאחרונה לרויאל קאנין אקס סמול, והביגלים אוכלים את רויאל קאנין מדיום, אם כי אנו מחכים בקוצר רוח להשקת המזון המיוחד לגזע הביגל הצפוי להיות בקרוב”.

מה אוכלים הגורים והאם המניקה: ”אין מצב שאני מחליפה את נוסחת הגידול האולטימטיבית: HT42D לנקבה עד היום ה-42 ובשבועיים האחרונים סטרטר. הביגל אוכלים הכל והגורים מתפתחים יפה אך הקליין שפיץ בררנים גדולים. למזלי את ההרכב הזה הם זוללים. בנוסף – המלטות של קליין שפיץ קטנות ובדרך כלל בעייתיות ובכל פעם כשאין לי מינקת זמינה אני משתמשת בתחליף חלב שבהחלט עושה את ההבדל”.

מי יכול לקנות גור: “הקליין שפיץ, דורש טיפוח לפרווה, לכן חשוב להבין את המשמעות לפני שלוקחים כלב כזה. זהו גזע חכם בצורה מדהימה ונאמן, הוא אוהב את כל בני המשפחה אך מחובר בצורה אבסולוטית לבעלים אחד. הביגל לעומתו נוח מאוד, בטיפוח ובגידול, חכם, נאמן, תמיד שמח ומסתגל לכל אורח חיים ולכן מתאים לכ-ו-ל-ם. הביגל הוא כלב ציד ובדרך כלל האף שלו מוביל… ולכן חשוב לדעת שלא משחררים אותו ללא השגחה".

בדיקות גנטיות נדרשות: "לכל גזע יש את הבעיות הגנטיות האופייניות, הביגל בריא באופן יחסי אם כי לאחרונה הוחל בבדיקות כנגד תופעה היוצרת בעיה בקרישת דם. קליין שפיץ מגיע עם חשד לבעיות גנטיות והחמורה מביניהם היא ה Black Skin Disease. אנחנו מבצעים בדיקות למחלות נוון הרשתית, תת פעילות של בלוטת התריס ופאטלה, המגבילה מאוד את התנועה בשל חוסר תפקוד המפרקים".

טיפוח הכלבים: "הביגל נוח מאוד והברשה שבועית תספיק. הקליין שפיץ דורש סירוק יומי ורחצה במועדים קבועים. הפרווה של הכלב צריכה להיות אוורירית ללא קשרים והתכשירים של איב סאן ברנרד בהחלט עושים את העבודה. כנגד פרעושים וקרציות אנו מטפלים בפרונטליין פלוס במשך כל חודשי השנה גם בחודשי החורף".

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf