Michelangelo_-_Creation_of_cAt-dam-FatCatArt

כה אמר זרתוסטרא – סיפור על חתול מיוחד במינו

שם הכותב/ת: סבטלנה פטרובה

צילום: סבטלנה פטרובה

כה אמר זרתוסטרא (בגרמנית: Also sprach Zarathustra) נכתב ע״י הפילוסוף הגרמני פרידריך ניטשה וראה אור בסוף המאה ה-19.

זרתוסטרא היה מנהיג דתי פרסי שאת שמו שאל הפילוסוף הנודע, דווקא כדי לסנוט באנשים שהאמינו בדת. זרתוסטרא שתלמדו להכיר בדפים הבאים, הוא חתול עם פילוסופיית חיים מגובשת ועודף משקל… והוא שייך לסבטלנה פטרובה, אמנית רב תחומית המתגוררת בסנט פטרסבורג. את זרתוסטרא ירשה מאמה שהלכה לעולמה והותירה חלל אפל וקודר בליבה. העיסוק האמנותי שסבטלנה מצאה בעזרתו של זרתוסטרא הוביל אותה אל מחוזות יצירתיים וסייע לה להתגבר על האובדן ולחזור אל שגרת החיים ושמחת היצירה.

את זרתוסטרא מצאתי מככב ברשת. קשה להתעלם מהעבודות המיוחדות בהם הוא מופיע. למי שלא ראה עדיין – זרתוסטרא מככב בסצנות מוקפדות מתוך מיטב הציור העולמי. ניכר היה שהיצירות נבחרות בקפידה מתוך מיטב הקלאסיקה העולמית, חוצה עידנים ותרבויות.

סבטלנה למדה פילוסופיה באוניברסיטת סנט פטרסבורג. כשסיימה החליטה שהיא רוצה להיות מפיקה ואמנית וכך היה. לומר את האמת, יהיה פשוט יותר לכתוב מה סבטלנה לא עשתה מאשר לצרף את רשימת הישיגיה עד כה; היא עסקה בתאטרון אוונגרדי המשלב מופעים, עיצוב במה ותלבושות http://lem.multivision.ru, הפיקה ארועי רוק כשהביאה לסנט פטרסבורג מופעים חיים של להקות ואמנים מפורסמים (Underworld, King Crimson, Philipp Glass, Brian Eno) וב-2003, ייסדה  את פסטיבל האנימציה הבינ״ל www.multivision.ru ופרוייקטים נוספים כמו תערוכת חוצות ע״ג מסכי ענק על מערכת הגשרים של סנט פטרסבורג ועוד.

סבטלנה אינה מגדלת חתולים בהגדרתה. חתולים ליוו את משפחתה מאז ומעולם; הביטו בתצלום של מארס, החתול של סבתא של סבטלנה משנת 1958 וזרתוסטרא היום, שני החתולים מצולמים על אותה כרית, הרקומה ברקמה רוסית מסורתית, אומנות העוברת במשפחתה מהמאה ה-19. הפעילות האמנותית העניפה בה עסקה תמיד היתה רב-תחומית, אמנות החוצה גבולות ומשלבת תחומי עניין, טכניקות, בימות וקהלים. ״כאשר התחלתי ליצור את היצירות בהם משולב זרתוסטרא, היה זה המשך פילוסופי טבעי לחינוך שקיבלתי ולסביבה האמנותית בה אני יוצרת, זוהי עירבוביה אמנותית פילוסופית״, כותבת סבטלנה. ״לא הרבה אמנים מקצועיים יכולים לקחת אמנות אינטרנטית ולטפל בה בדרך בה אני עושה זאת, אך למעשה האמנות העכשווית ביותר נמצאת כיום באינטרנט״.

׳כפי שכבר הזכרנו, זרתוסטרא היה החתול של אמא של סבטלנה אליה סבטלנה היתה קשורה מאוד. בשנת 2008 הלכה לעולמה וזרתוסטרא מהווה עבורה תזכורת חיה לאם שכה אהבה. על ערש דווי ביקשה אמה שסבטלנה תדאג לזרתוסטרא וכך היה. זרתוסטרא הוא חתול ג׳ינג׳י בן 8 השוקל 10 ק״ג של אושר צרוף. הוא חתול רגיש, עדין ממש ג'נטלמן (או כמו שסבטלנה מתקנת – ג׳נטלקט) ואוהב מאוד לדגמן ולשחק. "דומה שהוא חייב להיות תמיד במרכז תשומת הלב, ואז הוא מרגיש במיטבו. למעשה הוא אמן בנשמתו, וכישרון המשחק שלו בולט. הוא באמת מבין שהוא אמן העוסק באמנות. למעשה גם הוא מבין שהוא חייב לרזות ועל כן הוא עבר לתזונה וטרינרית דלת-קלוריות. כאשר הוא רוצה משהו טעים הוא מקבל חטיף בריאות בדמות בשר בקר טרי או סרטנים אך לא יותר משלושה סרטנים בשבוע". סבטלנה מודה שליבה "שותת דם למראה זרתוסטרא והמזון הדיאטטי שלו״. אך מודה שהוא מתמודד הרבה יותר טוב עם המצב מאשר היא כאשר היא נאלצת להתחיל בדיאטה.

לאחר תקופת אבל ממושכת על מות אמה, שקעה סבטלנה בדיכאון עמוק. חברים שביקרוה ניסו לעודד את רוחה והציעו שתנסה ליצור ביחד עם זרתוסטרא, בדומה למה שעשתה עם התאטרון האוונגרדי שלה הם קלטו שמדובר בשחקן מלידה כפי שניתן לקרוא באתר של סבטלנה סבטלנה החליטה לנסות. זרתוסטרא היה חתול עב-בשר, אמה פינקה אותו ללא הרף כך שאפילו פילוסופית משקלו לא איפשר לה להצמיד לו כנפיים. ולכן היא החליטה לשלב אותו בסצינת דומם בסגנון המאסטרים ההולנדים. בכדי לראות כיצד זה ישתלב לבסוף, שתלה את התוצאה בעזרת פוטושופ ביצירה מפורסמת של רמברנט (Danae). כשראתה סבטלנה את התוצאה בחרה ארבע יצירות קלאסיות נוספות ואת חמשת היצירות בהן משולב זרתוסטרא, שלחה לאמנים חברים ולגלריות, רק כדי לשמוע מה דעתם. בחייה לא ראתה סבטלנה "אנשים מבוגרים הפורצים בצחוק עד דמעות ומשתטחים כך על הארץ בחוסר שליטה שכזה…"

התגובה שלהם עודדה את סבטלנה והיא השיקה את האתר שלה FatCatArt.ru. ״תמיד התעניינתי בתרבות האינטרנטית, ודי במקרה הגעתי לזה״. החלום שלה היה לעצב מם ויראלי כה רב-עוצמה ומעורר עניין שכל מי שיראה אותו יהיה חייב להבין מאין הגיע ומאיזה רקע. מי שיחשף ליצירות ינסה לחפש את היצירות המקוריות וכך ילמד עליהן ויכיר את יוצריהן. בדרך זו ובעזרת זרתוסטרא היא תוכל להפיץ אמנות. ״אני מודעת לכך שלא כל אחד שנחשף ליצירות יחפש את המקור אבל מספיק שחלק ינהג כך," היא מסבירה. הפרוייקט עצמו הביא אותה ללמוד על כל היצירות ששילבה בעבודותיה, היא נכנסה ולמדה לפרטי הפרטים את הטכניקה של המאסטרים הקלסיים. ״בילדותי, אמא שלי לקחה אותי למוזיאון ההרמיטג׳ (אחד המוזיאונים המפורסמים בעולם הנמצא בסנט פטרסבורג) וכעת נשלח אלי זרתוסטרא כאילו ע״י אימי והפעם הוא לוקח אותי למוזיאון״. לדעתה של סבטלנה, זרתוסטרא גורם ליצירות המפורסמות להשתפר…

זרתוסטרא נהנה להציג ולהצטלם, למעשה הוא ממש מתעקש שיצלמו אותו; הוא תמיד חביב לצלמים, ממש מדהים כיצד הוא ממש יודע מי הצלם ואז, ברגע שזיהה אותו הוא מתחיל להתחנף ולפלרטט איתו. ״כשהוא עומד, מדגמן ומצטלם הוא ממש בעננים וממש מתעצב אל ליבו אם אין לנו זמן לכך". בדירה בה מתגוררת סבטלנה עומד פודיום מכוסה בשטיח, מעין בימה. כאשר זרתוסטרא רוצה להצטלם הוא מראה לי שעלי לגשת אל הבימה ואז בפנים מאוד רציניות הוא מתחיל לדגמן. ״יש לו מאגר רחב של הבעות פנים, ובכלל זהו חתול מאוד הבעתי. .גם מצלמות הקולנוע אוהבות אותו״. אתם מוזמנים לגלוש לגירסה החתולית של ״שדרות סנסט״ עם גלוריה סוונסון ביוטיוב. (ושימו לב במיוחד לשניות 0:35-0:27).

״הוא אפילו התראיין לעיתונות המקומית בסנט פטרסבורג ועשה פרצופים כאלו למראיין ברגע שראה את המצלמות מסביב. צוות הצילום ראה את הפרצופים שזרתוסטרא עשה ומייד שילב אותם בפתיח של מופע אמנות הרחוב״, מספרת סבטלנה. ״זרתוסטרא התראיין לערוץ הטלביזיה האמנותית הרוסית ואמר את דעתו בסוגיה האמנותית העוסקת ביחסים האמנותיים שבין המוזיאונים או הגלריות המוסדיים לבין האמנות העכשווית המוצגת ברחוב ובאינטרנט. הבעות הפנים שלו היו כה רבות משמעות – שבמקום הוא נבחר להיות האוצר של פסטיבל ״החתולים והעיר״. פסטיבל זה הקדים את הפסטיבל האמריקאי המקביל Catvidfest בשבועיים ימים". אך חשוב להבין את ההבדלים היא מתקנת: ״למעשה לא מדובר בארועים דומים, בעוד שהקטוידאופסט האמריקאי מציג ממים שונים וסרטונים על חתולים, ״החתולים והעיר״ הוא פסטיבל בעל משמעות אמנותית עמוקה הרבה יותר ועוסק ביצירה קולנועית משותפת של חתולים ובני אדם״.

זרתוסטרא החל להופיע בעבודותיה של סבטלנה בפברואר 2011. לאחר חודשי עבודה ספורים העלתה סבטלנה עבודות לאתר שלה (FatCatArt.ru) ורצתה לבדוק כיצד יתפרסמו העבודות בצורה טבעית. היא פנתה לעסוק בפרוייקט אחר; פסטיבל האנימציה הבינ״ל הרב-תחומי. היה זה ארוע מורכב שהעסיק אותה מאוד. בארוע שנעל את הפסטיבל, לגמרי במקרה הבחין אחד ממשתתפי הפסטיבל באחת היצירות בהן מככב זרתוסטרא בתיק העבודות של סבטלנה. הוא התעניין מדוע העבודה הזאת מוצגת שם וסבטלנה הודתה שהיא היוצרת. מדוע שלא תתני הצצה באינטרנט, הציע. סבטלנה הגיע הביתה, הציצה ברשת ונדהמה – זרתוסטרא היה בכל מקום!

סבטלנה עוסקת כרגע כהרגלה בשלל פרוייקטים אבל אני שואל מה התכניות לעתיד. ובכן, כרגע סבטלנה שוקדת על יצירה נוספת בהן היא מפגישה את זרתוסטרא ואת הנק (חתול אמריקאי שהשתתף במירוץ לסנאט האמריקאי, אותו תוכלו לפגוש ב-http://hankforsenate.com). הנק הפך עד מהרה לדמות פוליטית חשובה בארה״ב, ואפילו היה מועמד לסנאט האמריקאי, ותפס את המקום השלישי באזורו (הוא לא הגיע למקום האחרון וצריך לזכור שהמתמודדים מולו היו אישים פוליטיים בשר ודם).

היא החלה בעבודה בשנה שעברה אך פרוייקט רב-תחומי גזל ממנה את מרבית זמנה והיא נאלצה לדחות את ההמשך. לצערינו, בזמן הזה הנק הלך לעולמו. זרתוסטרא והנק שילבו כוחות ונרתמו שניהם למופע צדקה. סבטלנה מציינת כי הנק ניסה פוליטיקה אחרת, בסגנון חתולי, לא אלים ולא מזיק וזאת הסיבה שלא זכה.

אם כך זאת משימתה הראשונה ולגבי הבאות, ובכן יש למה לצפות מאחר ומחכות כ-800(!) יצירות שונות המחכות לרגע בו תתעוררנה לחיים כשזרתוסטרא ייכנס אליהן וכמובן שכמה וכמה סרטים.

מה שמייחד את עבודותיה של סבטלנה היא ההיצמדות לפרטים ולמקורות. עבודותיה של סבטלנה  נעשו באותן טכניקות ובאותו הגודל של העבודות המקוריות, אך הן מוצגות רק באתר שלה. סבטלנה מכוונת להציג אותן בעוד ימים, שבועות או שנים באותם מוזיאונים בהן היצירות המקוריות מוצגות, ואולי אפילו לצידן. "אנחנו רק מחכים שאיזה מוזיאון יהיהי אמיץ מספיק בכדי לאפשר לממים מהאינטרנט להיכנס אל בין כתלי המוזיאון – הם אפשרו לגרפיטי להיכנס – עכשיו תורם של הממים החתוליים (LOLcats) להיכנס״.

זרתוסטרא במקרה שלפנינו אינו רק נשוא האמנות של סבטלנה כי אם מקבל תוקף מוסרי לשאת דברים בשם האמנות ובשם זכויות החתול לאמנות. ״אוצרים באשר הם, פועלים מתוך נקודת ראיה סנובית בקביעותיהם מהי אומנות," מסבירה סבטלנה. ״מי קבע שחתול אינו אמנות? חתול שאדם צייר או פיסל הוא אומנות, וזרתוסטרא אומר – לכל חתול מגיע אמנות״.

אם נסכם, הרי שכעת זרתוסטרא הוא החתול היחיד הנלחם על זכויות האמנותיות של החתולים. לאחרונה התקיימה התערוכה הראשונה הנלחמת על זכויות החתולים באמנות וזכתה להצלחה גדולה. נעשים כעת מגעים למסד את התערוכה אם כי סבטלנה מסייגת שעדיין מוקדם לפרט.

סבטלנה אינה יוצרת בעזרת חתולים אחרים או מחליפה את זרתוסטרא בעבודותיה. לעיתים היא יוצרת פרוייקטים בהם לזרתוסטרא מצטרף חתול נוסף (בדומה לפרוייקט הצדקה שערכה בשיתוף הנק האמריקאי). לקראת אמצע חודש יולי סבטלנה מתעתדת להעלות סרטון נוסף בו משולבים 36 חתולים המצטרפים לזרתוסטרא (רשימה של פרוייקטים נוספים בהם משולב זרתוסטרא תוכלו למצוא בסוף המאמר). סבטלנה עורכת פרוייקטים שנעשים גם בערים אחרות מחוץ לרוסיה. לארוע שהיא קוראת "קאטבום!" (Catboom!) ובו היא משלבת חתולים מכל רחבי העולם ליצרת סרט משותף שיוקרן מעל גבי מסך ענק ברחבי העיר. מעל דפי "חיות הבית" היא פונה אל חתולאי ישראל ומזמינה אותם לפנות אליה וביחד עם זרתוסטרא ליצור את ה"קאטבום!" הבא בתל אביב או ירושלים!

"אני סבורה כי שתרבות החתולים האינטרנטית הופכת כעת לחשובה יותר ויותר. חתולים ברשת הם אוניברסליים. אין צורך במילים בכדי להבין, שפה זו מאחדת בין אנשים. ניתן להבין זאת בעבודה בה החתולים (המיוצגים ע״י זרתוסטרא) משתלטים על מגדל בבל (שכידוע חרב בשל ההבדלים התרבותיים והלשוניים בין אומות העולם).״

אנו שולחים מכאן תודה מיוחדת לסבטלנה ומזמינים אתכם לבקר באתרים בהן מוצגות עבודותיה. בגרסה האינטרנטית של העיתון תוכלו ליהנות ממגוון לינקים בהם מוצגות עבודותיהם של סבטלנה וזרתוסטרא.

© Svetlana Petrova & Zarathustra the cat- www.fatcatart.ru

www.multivision.ru

http://lem.multivision.ru/

www.fatcatart.ru

www.grafffest.ru

http://shop.fatcatart.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf