MA-JOINT-PACKSHOT-SHN-B1

כאבי גדילה

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

בכתבה שלפניכם ננסה להבהיר את אחד המונחים המבלבלים הקשורים להתפתחות הגפיים והשלד. רבים שמעו את המונח ״כאבי גדילה״ כהסבר לצליעה והגבלת תנועה בכלבים צעירים מגזעי ענק. חשוב לציין כי כאבי גדילה הוא מונח שאינו רפואי ויש וטרינרים רבים המתנגדים לשימוש בו.

אנו מתייחסים למונח זה באופן כללי בניסיון לתאר אחת מהבעיות המאפיינות את תהליך הגדילה הייחודי של גזעי הענק. מגוון הגזעים שמציע העולם הכלבי הוא ללא ספק הרב ביותר מבין כל ממלכת החיות. אין יונק המציג שונות כה רבה ושונה של פרטים מאותו גנום. המחשה טובה לשונות היא האייריש וולפהאונד גדל המידות לעומת הצ׳יוואווה הזעיר והקטן מבין כל גזעי הכלבים.

הבדלי הגודל הללו באים לידי ביטוי במובנים רבים. בדרך כלל כשאנחנו יוצאים לטייל go הצ׳יוואווה שלנו, מרבית התגובות תהיינה ״איזה מאמי״ ואם נרצה או לא נרצה נאסוף אותו לחיקנו כאשר יתעורר חשש שמה כלב גדול יותר אינו נחמד כפי שמתבקש. כלבים גדולים מזמנים לנו חוויה אחרת לגמרי, מבטי התמהון או ההערכה יכולים למלא בלבבות הכל גאווה וסיפוק. יש גם צדדים מעשיים לכלב גדול, לא צריך להתכופף בכדי ללטף את ראשו, גודלו מרשים מאוד ולרוב אנשים פשוט יפנו לנו דרך ויהיה קשה להתעלם מאיתנו. אפילו כגור קטן לא נחשוש ממפגשים אקראיים עם כלבים זרים. על כלב גדול גם אין חשש שמשהו ידרוך, בקיצור הרבה יותר נוח להתהלך עם גור של פיל מאשר להיות ליד פילים עם גור רגיל.

בצד היתרונות היחסיים שמגיעים עם הגודל, קיימים הבדלים פזיולוגיים הבאים לידי ביטוי בכל המובנים. גור צ׳יוואווה נולד במשקל של כמה עשרות גרמים לעומת גור אייריש וולף האונד שנולד במשקל של 800 גר׳ לערך. קצב הגדילה של הצ׳יוואווה מהיר והוא יגיע לגודלו המירבי ולכמעט בגרות מלאה בתוך פחות שנה. כלב אייריש וולף האונד בגיל שנה יהיה עדיין גור אך גודלו יטעה. ייקח לו לפחות שנתיים נוספות עד שיגיע לגודלו המירבי ולאיזון גופני ועד אז עלינו ללמוד כיצד לנהוג בו. זו בדיוק הבעיה: רבים אינם יודעים כיצד לנהוג בכלבי הענק בתקופת הגדילה הבעייתית. בכדי להתמודד עם בעיות שעלולות להתעורר כדאי להכיר את התהליכים והסכנות העלולות להתלוות אליהן.

כמה גורמים משפיעים על תהליך הגדילה של כלבים בכלל בניהם כלבי הענק. הגנטיקה כמובן, התזונה והפעילות הגופנית. אם נצא מנקודת מוצא שהגנטיקה טובה, וההורים בריאים כלומר גם האב וגם האם עברו בדיקה (צילום רנטגן לבחינת דרגת היפדספלסיה של האגן ושל המרפק, ובדיקה גנטית לשלילת נשאות של בעיות גנטיות אחרות). נגיע אל הנקודה השניה: התזונה. הגור צריך לקבל את כל רכיבי המזון הדרושים להתפתחותו התקינה. והנקודה השלישית, התנועה: חשוב לאפשר לו לנוע בצורה חפשית ללא הגבלה או דירבון ומבלי לגרום לו לבצע מאמץ העלול להסתיים בנזק. הגנטיקה במקרים רבים היא דבר נתון אך על שני הגורמים האחרים אנחנו יכולים לשלוט כמעט שליטה מלאה.

תהליך הגדילה של גור אייריש וולף האונד ושאר גזעי הענק (דני ענק, סן ברנרד, לאונברגר ודומהם) מחייב התייחסות מיוחדת. התזונה מהווה גורם חשוב ביותר בהתפתחותו של כל כלב בכל גודל. בגזעי הענק לתזונה חשיבות כפולה, באיזון הרכיבים ובקביעת קצב הגדילה. ככל שנוכל ל״מתוח״ את תהליך הגדילה על פרק זמן ממושך יותר, כך נוכל לקבל תהליך גדילה מאוזן ובריא יותר. כאשר התזונה מעודדת שגשוג של רקמות שריר, הכלב הצעיר מוסיף משקל. אמנם מדובר בשרירים ולא בשומן אך זהו משקל העלול להוות נטל על השלד שאינו מדביק את קצב הגידול. במקרים קיצוניים השלד עלול להתעוות ולהפגע כתוצאה מהמשקל שהתווסף בזמן קצר מאוד. גם רקמות החיבור (גידים ורצועות) עלולות להיות מושפעות מתהליך גידול מואץ. התוצאה עלולה לגרום עיוות בהתפתחות השלד (במיוחד הגפיים) ופגיעה במפרקים.

פעילות גופנית חשובה לכולם, בני אדם וכלבים. גורים צעירים מלאי מרץ ויצר משחק. בהתנהגויות אלו הם מתאמנים ומשכללים את יכולותיהם הגופניות, החברתיות ואף השכליות. גודלם של גורי גזעי הענק עלול להטעות כאשר אנחנו רואים לפנינו כלב גדול מכלב רועים גרמני בוגר אך הוא בן 5 חודשים בלבד וגופו ואופיו רכים כדרכם של גורים צעירים.

הפעילות הגופנית שמבצע גור מגזעי הענק גם היא צריכה להילקח בחשבון כאשר בחודשי חייו הראשונים אין לגרום לו לבצע פעילות גופנית בכפייה. עלינו להיות רגישים מאוד לעייפותו וכאשר הוא נעצר, מתיישב או שוכב, עלינו לאפשר לו את המנוחה הדרושה. מאמצים חריגים כמו קפיצות, מדרגות ומכשולים המחייבים מאמץ חריף אסורים בתכלית האיסור.

כאשר תהליך הגדילה אינו מאוזן אנחנו עדים לתופעות אורתופדיות הגורמות לצליעה ולרגישות בעיקר במפרקים. לכאבים אלו רבים מתייחסים כאל ״כאבי גדילה״ אך מדובר בבעיות אורתופדיות היכולות להיווצר בתהליכי גדילה. תזונה שאינה מאוזנת ו/או פעילות גופנית חריפה עלולים להיות אף הם חלק מהבעיות ולעיתים הגורם להן. קיימות מספר תופעות הקשורות לגידול מואץ במיוחד בגזעי ענק ואנו נביא שלוש תופעות אופייניות:

  • אוסטיאוכנדרוזיס (Osteochondrosis) או ה-OCD כפי שהיא מוכרת יותר. ה-OCD פוגעת בהתפתחות תקינה של ציפוי סחוסי במפרקים. הסחוס מבטיח את תנועתיות המפרק. כאשר הסחוס פגום, סדוק ולא מתפתח כראוי התנועתיות נפגעת, במקומות בהם הסחוס סדוק נוצר חיספוס ממנו עלול להיווצר חיכוך ומכאן הדרך לדלקת וכאב קצרה. בשל העובדה שאין כלי דם המגיעים ישירות אל משטחי הסחוס, השיקום שלו איטי מאוד ולעיתים הנזק הנגרם הוא בלתי הפיך. מפרק פגוע ייתאפין בהגבלת תנועה, יגרום לצליעה וההתפתחותו של הגור עלולה להפגע מכך. OCD אופייני למפרק הכתף אך יכול גם להופיע במרפק או בברך. OCD עלול להשאיר הצטלקויות בסחוס המפרקים, תופעה העלולה להחמיר עם הגיל.
  • פנאוסטואיטיס (Panosteitis) דלקת הגורמת לכאבים, חום וצליעה מתרחשת על פני המשטחים המאורכים של עצמות הגפיים הגדלות במהירות. השכבה החיצונית של תאי העצם המתארכת נקראת פריאוסטאום (Periosteum). שכבה זו הופכת רגישה בתהליך הגדילה והכלב הצעיר סובל מכאבים במיוחד אם יופעל לחץ על העצם. צילום רנטגן יכול לגלות דלקתיות לאורך העצם.
  • הייפרטרופיק אוסטאודיסטרופיה (Hypertrophic Osteodystrophy). ה-HOD גם היא אופיינית לתהליך הגדילה המואץ של גזעי הענק והוא דלקת של לוחיות הגדילה הנמצאות בבסיס המפרקים. כל עוד לוחיות אלו פעילות (בשפה המקצועית ״פתוחים״) תהליך הגדילה יימשך והעצם תלך ותתארך. כאשר תהליך הגדילה מסתיים, הלוחיות ״נסגרות״ (מתגרמות לעצם) ואז תהליך הגדילה מסתיים. הדלקת גורמת למפרקים להתנפח כסימפטום אופייני בולט ל-HOD.

יכולות להיות סיבות נוספות לכאבי גדילה המלווים בצליעה בגורים מגזעי הענק כמו כאבי שרירים, חוסר איזון בגדילה או עודף משקל ועומס על מפרקים. גם פעילות גופנית חריגה עלולה לגרום לטראומה (גם אם הגור משתולל מיוזמתו ונפצע תוך כדי). לרוב מרבית התופעות יסתיימו במנוחה עם או בלי תוספת של תרופות אנטי דלקתיות.

את מרבית הבעיות הקשורות לגידול מהיר של גורי גזעי ענק ניתן למזער לרמה כמעט בלתי מורגשת ולהעלים בכלל ע״י תהליך גידול איטי ככל שניתן והקפדה על הכללים שפרטנו כאן בהרחבה.

רויאל קנין היתה הראשונה להשיק מזונות המיועדים לשלבי החיים השונים של כלבים בהתמקדות ייחודית על הצרכים של הגזעים השונים. מגוון מזונות המיועדים לסייע בשלבי הגדילה הראשונים (סטרטר, גורים וצעירים) מאפשר תזונה מדוייקת על פי הצרכים ובמיוחד בגזעי ענק. מזונות הגורים והצעירים מתוכננים לאפשר לתהליך הגדילה להיות מתון ומאוזן ככל שניתן. חשוב לזכור כי אמנם לתזונה תפקיד חשוב באיזון תהליך הגדילה אך בעיות אורטופדיות חייבות להיות מאובחנות ע״י ווטרינרים והטיפול חייב להיות בהתאם להנחיות ווטרינר. כלבים הסובלים מבעיות אורטופדיות המגבילות את התנועה וגם לכלבים צעירים, פותחו פתרונות ייעודיים המסייעים בהחלמה ובחזרה לשגרת פעילות ותנועה (חלק חשוב ביותר בהחלמה).

+Mobility C2P הוא מזון ייחודי מוגן בפטנט ומוכח מחקרית לסיוע בשמירה על בריאות המפרקים. בתהליך מחקרי שנערך במקביל בבית הספר הוטרינרי ובמעבדות המחקר לחקר התנועה (של בני אנוש) באוניברסיטת ליאג׳ (בלגיה). קוקטייל סינרגטי ייחודי המסייע לשמירה על בריאותם של המפרקים ועם השפעה מטיבה על תפקודם. שילוב של תמצית כורכום, קולגן הידרונטי ופוליפנולים שהופקו מתה ירוק. מחקר (סמיון כפול) הוכיח שה+Mobility C2P מסייע לתנועתיות ולאיכות החיים של כלבים כבדי משקל. +Mobility C2P יעיל מאוד בסיוע לתהליכי החלמה מטראומה וכחלק מתזונה מונעת לכלבי עבודה החווים מדי יום מאמצים ועומס על המפרקים.

Maxi Joint Care פתרון תזונתי לכלבים מגזעים גדולים ופעילים שגודלם ומשקלם עלול לגרום לעומס על המפרקים ולגרום לפגיעה בתנועתיות שלהם. המזון תוכנן לסייע בשמירה על תנועתיות טובה ובריאות המפרקים. חומצות שומן חיוניות (EPA DHA) וקוקטייל ייחודי במרכזו קולגן שעבר הידרוליזה. קוקטייל זה נספג ביעילות ומסייע בזמינות חמרי הגלם הדרושים לגוף לשמירה ולבניית מפרקים בריאים. מחקר שביעות רצון משתמשים ב-Maxi Joint Care מצא כי %97 מבעלי הכלבים שעברו להאכיל את הכלבים שלהם מהגזעים הגדולים היו שבעי רצון מהתוצאות כבר אחרי חודש אחד.

אחת ההמלצות היעילות ביותר היא מעבר של גורים מגזעי ענק כבר בגיל 5-6 חודשים ממזון גורים למזון של כלבים צעירים והקפדה על משקל תקין כך שהתהליך כולו יתבצע כשהכלב קל משקל על גבול הצנום. ניתן להוסיף תוספים ייעודיים כמו כונדרטין וגלוקוזמין המהווים חומרי גלם לבנייה ושיקום סחוסים. לא נגע כאן בויכוח העתיק לגבי תוספת של סידן (קלציום) לתזונה היומית (זו מלחמת עולם בין המצדדים לשוללים) אך נוכל ללא חשש להמליץ על בדיקת דם תקופתית לביקורת רמות מינרלים בזמן אמת.

פעילות גופנית חייבת להיות מבוקרת ואחת הפעיליות המומלצות ביותר היא פעילות הידרותרפית באמצעות הליכון הידרותרפי או שחייה בים/בריכה. פעילות זו נוטלת את המעמסה מן המפרקים ומשאירה את הגוף חסר משקל באופן יחסי כך שהשרירים מופעלים להניע את הגוף ומבצעים פעולות המחזקות אותם ואת רקמות החיבור. בנוסף, בקיץ ובמיוחד בימים החמים, במים נשמרת טמפרטורה גוף מאוזנת ואינה עולה לרמות מסוכנות.

לפרטים נוספים: אורי שמעוני ori@beit-erez.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf