HALL

יוגה – לא מה שחשבתם! משמעות רוחנית חדשה להולכים על ארבע

שם הכותב/ת: דניאל בוריס

צילום: דניאל בוריס

היוגה היא דרך חיים אותה גילה המערב עוד במאה ה-19 אך בעת ההיא, כתופעה תרבותית בלבד. המשמעות של היוגה מורכבת ולא כוונת המאמר שלפניכם לעסוק בהיבטים הרוחניים העמוקים הצפונים בחובה. קצב החיים המערבי, התרבות וסגנון החיים של מרבית העולם החפשי שונה מאוד מהלך המחשבה שמציגה היוגה. דווקא הבדל זה הוא הבסיס להצלחתה; בכדי לתרגל את השיטה ולבצע את תרגיליה יש צורך לחדול ממרוצת היום יום, להתרכז, להתחיל לנשום בצורה קצובה ולהתרכז. האתנחתא הגופנית והרוחנית היא מזור לחוליים רבים והפכה אצל רבים לטבע שני ולחלק משגרת יומם.

העיסוק ביוגה הפך אופנתי מאוד בשנות ה-80 של המאה ה-20. עד מהרה הקיפה היוגה מעגלים הולכים ומתרחבים והפכה לחלק מהמהפיכה הבריאותית שכיום גם צדה נפשות למעבר לצימחונות ולטבעונות. את החותמת הסופית לתופעה הוסיפו סלברטאים שונים שהחלו לעסוק בה באינטנסביות ובצורה מתוקשרת. אחד מסממני היוגה הוא התנוחות הגופניות המצריכות לעיתים גמישות רבה; חלק מהתנוחות עלולות להיות בלתי אפשריות לחלק מהאוכלוסיה המערבית. התנוחות משלבות בין מצבים גופניים שונים; עמידה, ישיבה ושכיבה; ומציגות דרגות קושי שונות. חלקן נראות בלתי מזיקות, אחרות מאתגרות את ההגיון ואת שיווי המשקל בעיקר ותנוחות נוספות עלולות להיתפס כבלתי בריאות בעליל, חלקן נראה כפלונטר איברים אחד גדול.

דניאל בוריס, אב לתאומות הוא צלם מקצועי המתגורר בברקלי קליפורניה ועיקר פרנסתו מצילום פרסום ועיתונות. בשעות הפנאי הוא מצלם כלבים וחתולים בתנוחות יוגה שונות. גזע הכלב, צבע הפרווה ובעיקר ההבעה הופכים לשלמות צורנית מלאת הומור ומעוררת השראה. בעקבות צילומי הכלבים לא אחרו להגיע גם צילומי חתולים וחדשה האחרונה מתחום היוגה ההולך ומתפתח, תינוקות יוגה…

באתר המשעשע שבו הוא מקדם את הספרים ולוחות השנה פרי יצירתו (yogadogz.com ו-yogacatz.com) וכפי שכבר הזכרנו תוכלו למצוא מדור נוסף המוקדש לתינוקות (yogababies.com). המוטו באתר מציע לכל אחד ואחת להתחבר ל"גור הפנימי שבך…" בחלק המוקדש לתינוקות ההצעה מכוונת ל״יוגי״ הפנימי שבך, שפירושו כמובן יוגה קטן.

כפי שכולנו יודעים כלבים ותינוקות תמיד גונבים את ההצגה והנה, גם אנחנו נגנבנו…

כפי שהתחלנו לספר, הרעיון החל להתגלגל עוד לפני שדניאל הכיר את אלכסנדרה, אשתו. אמנם הוא אינו מגדל, אך כלבים תמיד היו חביבים בעיניו, וכפי שהוא מעיד על עצמו, לא טהורי הגזע כי אם דווקא המעורבים. בעקבות ספרי הצילומים ולוחות השנה שהוציא, הפך דניאל גם לאוהב חתולים. ללא ספק ״מלה״ הלברדורית הזהובה של אלכסנדרה היתה דוגמנית היוגה הראשונה בעולם והפתיח להרפתקאה הרעיונית-צורנית; לאור התוצאות החל דניאל לצלם את הכלבים של החברים והשכנים, והשאר הסטוריה. דניאל הוא יוגיסט בעצמו והיוגה בעבורו היא דרך חיים. את הצילומים הוא מפיק בעבודת נמלים כשכל דוגמן מצטלם עשרות ולפעמים כמעט עד מאה צילומים. אלכסנדרה, ה"משוגעת" על בעלי חיים, משחקת עם הדוגמנים ומסייעת להפוך את הצילום לחוויה עבור כולם. את התוצאות מעבד דניאל בשיא הרצינות ובעזרת הפוטושופ לכדי מחבר צורני מבדח אחד.

כל הדוגמנים מגיעים לדניאל מפה לאוזן כשהחיפוש והאיתור נופל בחלקה של אלכסנדרה בעיקר. השניים מצלמים כלבים וחתולים של חברים, כלבים וחתולים של חברים של חברים וכן הלאה. לפעמים אלו דוגמנים שרק לפני רגע הכירו בפארק. ״למעשה", מספר דניאל, "אנחנו מחפשים ומעוניינים בכל מי שישי לו כלב או חתול חמוד, ואלכסנדרה עומדת תמיד ומחפשת בעבורינו דוגמנים חדשים״… חלק מהדוגמנים, כלבלבים וחתלתולים, נלקחים ממקלטים לחיות עזובות, ובתמורה תורמים דניאל ואלכסנדרה למקלט וגם מצ׳פרים בלוחות שנה.

לשאלתי אם כבר מוצו כל התנוחות מרגיע אותי דניאל ומשיב לי חצי ברצינות שקיימות מאות תנוחות ורבות מהן עדיין לא נוסו.

וודאי שמתם לב להבדלים בתנוחותיהם של הכלבים לאלו של החתולים, הכלבים נוחים יותר לאימון ולרוב משתפים פעולה ונוחים יותר. החתולים עלולים להיות מעט קופצניים מדי, אך בה בעת גמישים מאוד ומסוגלים לבצע דברים שנראים כמעט בלתי אפשריים. מנסיונו של דניאל, אכן עם כלבים ניתן להגיע בקלות יחסית רבה יותר לתוצאות הרצויות אך החתולים מסוגלים להרבה יותר, ולעיתים מבנה גופם הגמיש, סקרנותם, גמישותם וחדות תנועתיהם מפיקות תוצאה העולה על כל המצופה. ״לחתולים תמיד יש את התכניות שלהם ובדרך כלל הם מפתיעים גם אותי", מוסיף דניאל.

תמיד מעניין לדעת מה חושבים העמיתים ובמקרה זה, מה חושבים היוגיסטים עצמם. דניאל מספר שבשל העובדה שהוא מקפיד לפרסם כל תנוחה בשמה המקצועי, כל יוגיסט המכבד עצמו מתמצא בקלות. חלק מהם משתמש בתצלומים בכדי להסביר את התנוחה לילדים שלהם (תראה מה שהחתול החמוד יכול לעשות) ומורי היוגה המפרגנים, משתמשים בתצלומים לקישוט הסטודיו וליצור אוירה מתאימה ונינוחה ולעיתים אף משתמשים בהם כבסיס להסבר לפני תלמידיהם.

כפי שכבר הזכרנו, לאחרונה הוסף חלק נוסף של תנוחות יוגה לתינוקות ואני שואל את דניאל מהיכן זה הגיע: ״ובכן, התחלנו לצלם תינוקות כחלק מהעבודה עם הורים ותינוקות ואנו מתפתחים לאט לאט בכיוון זה״.

דניאל הוא איש חרוץ, ולצד ספר שהוציא (איכותי, יש לציין – בהוצאת אברהמס המכובדת), ניתן למצוא לוחות שנה לכל אחד מהתחומים ובנוסף לכלבים לוח שנה לגורים ולחתולים, לוח שנה לחתלתולים; יש תיקים לבית הספר, ספלים, חולצות, ויומני שנה ואני שואל, מה הלאה?

ובכן, יש לדניאל תכניות למכביר ואת הראשונה הוא מתכוון להתחיל ממש בקרוב, בסדרת אנימציה עם שפע של דמויות שהוא כבר מריץ ברחבי דמיונו.

עוד משהו לבשר לאומה? אני שואל, "כן", הוא צוחק. מסתבר שדניאל הוא אחד משלנו, ואפילו יש לו קרובי משפחה החיים בישראל וכל מה שהוא רוצה זה שדודניו יתגאו בו.

אנחנו מזמינים את כולכם לבקר ב-www.yogadogz.com, להתרשם, להזמין איזה לוח שנה לקראת 2015 ואולי לתרגל איזה תנוחה מעניינת.

עכשיו אנחנו בטוחים שגם הדודנים גאים בדוד היוגיסט שלהם.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf