IMG_3091

טור דה פרובאנס 2

שם הכותב/ת: רועי דותן זהר

צילום:מערכת חיות הבית

זו הפעם השניה שרשויות הביטחון בנמל התעופה בן גוריון מדווחים על כ-15 ישראלים בליווי שני מבוגרים אחראים מתכנסים בנסיבות מחשידות לידי דלפקי חברת התעופה הלאומית הצרפתית כשיעד הטיסה- פרובנס. בירור יותר מעמיק העלה כי מדובר על סיור של ארבעה ימים בנופי דרום צרפת. רועי דותן זהר ורמי מילטין שהתלוו לסיור על תקן המבוגרים האחראים היו שם בכדי לדווח…

ובכן, המכנה המשותף של מרבית חברי הקבוצה הוא העיסוק בלבד. הם לא הכירו איש את רעהו קודם לכן אך כולם ללא יוצא מן הכלל בעלי חנויות לציוד ומזון לבעלי חיים. כפי הנראה זה הספיק כי כמעט מהרגע הראשון נוצר קליק בין אישי של הכל בכל והגיבוש נשאר הרבה מעבר לאותם ארבע ימים קסומים. הטיסה הביאה את החבורה העליזה לנמל התעופה "קוט דאזור" שבניס, משם באוטובוס למונטפלייה, עיר אוניברסיטאית שלווה – ומרכז הייצור והקמפוס הראשי של רויאל קאנין.

רויאל קאנין היא אחת מהחברות המובילות בעולם מזון בעלי חיים. למרות היותה המובילה בתחומה במחקר המדעי, את מרכז העצבים, המחקר והפיתוח היא מפעילה מתוך מתחם עצמאי בדרום הכפרי של צרפת, כרבע שעה נסיעה ממרכז מונטפלייה. בית ארז מציינת בימים אלו (בגאווה יש לומר) כמעט שלושה עשורים בהם היא משמשת כיבואן הבלעדי של מוצרי החברה ומשנה לשנה הקשר הולך ומעמיק וסיורי הלימוד המודרכים הללו הם רק אחד מהסממנים לקשר המיוחד הזה.

השכם בבוקר יום ה' עשתה החבורה את דרכה לקמפוס של רויאל קאנין. המסלול עבר במרכז העיר תחילה, לצורך אתנחתא לימודית ועצירה בשתי חנויות גדולות לממכר מזון וציוד לבעלי חיים. ההבדלים בין השווקים האירופאיים ובמיוחד הצרפתיים לאלו הישראליים רבים. גם אופי הקונים, הטמפרמנט והמאפיינים שונים אך מוכר הוא מוכר ומיד נוצרו חיבורים של שאלות ותשובות בין המקומיים לבין בעלי החנויות מישראל. בשונה מהחנויות שאנו מכירים בארץ, חנויות בהן נמכר ציוד ומזון לבעלי חיים הם מרכזי קניות בהם ניתן לרכוש גם מוצרי גינון ועוד. בדרך כלל ומעצם טבעו של מגוון המוצרים וגודלם הפיזי, משתרעים מרכזי קניות אלו על שטחים גדולים למדי. בכל זאת, נקודות משותפות רבות נמצאו והשיחה קלחה.

הסיור הלימודי המשיך אל הכפר הטיפוסי גאלארג' לארוחת צהריים.

אחר הצהריים נערך הסיור בקמפוס. הקמפוס נמצא מחוץ לעיר, בלב הסביבה הכפרית וטובל בירק, מוקף בעצי זית וגפנים. הצרפתים הינם פטריוטים מאוד וגאים בארצם ובנופיה. לאחר נסיעה קצרה בליבה של פרובנס הפורחת, הגיע הכבודה אל הקמפוס. תחילה התכנסה החבורה בחדר התצוגה של המתחם, בו ניתן לראות את כל סוגי המזון שמייצרת רויאל קאנין, בכל הגדלים והאריזות הציגו אנשי רויאל קאנין בפני האורחים מישראל את פיתוחי החברה האחרונים (חלקם בדרכם לארץ בימים אלו ממש).

לאחר מקבץ קצר של שאלות ותשובות פנה הסיור לביקור בכלביה ובחתוליה ובהמשך אל המפעל דרך אגפיו השונים, עם הסברים דרך תחנות הייצור השונות. תמיד מעניין לראות את הרושם שמותיר ביקור שכזה במפעל. החומר הפרסומי שמפיקה רויאל קאנין מצטיין במאפיינים צורניים ייחודיים המשדרים איכות, מצויינות וחדשנות. כאן ניתנה הזדמנות בלתי אמצעית להיווכח בכל אלו עין בעין.

האורחים מישראל ידעו להעריך את מה שראו ובמיוחד את המאמץ מצד אנשי רויאל קאנין לספק את האינפורמציה, לארח בצורה הטובה ביותר ונדמה היה שהחיבור הוא הדדי ומיידי. למרות היום העמוס, המשיכו חברי המשלחת אל העיר מונפלייה לארוחת ערב ולסיור בעיר העתיקה המשמרת את הניחוח הכפרי של דרום צרפת.

היום השלישי לביקור הוקדש לכיף נטו. לאחר ארוחת בוקר מפנקת, יצאה כל הגווארדיה לאבניון. אביניון היא עיר מעט גדולה יותר ממונפליה ולחובבי האמנות שביניכם השם ישמע מוכר בזכות "העלמות מאבניון", אחת מהיצירות  הקובסיטיות היותר מפורסמות של פיקאסו (מוצגת היום במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק).

אביניון היא עיר היסטורית שתולדותיה שזורים בדברי ימי אירופה. היתה מקום מושבם של אפיפיורים בתקופה שהם גלו מרומא ונותרה מרכזית ועיר המחוז במאות שלאחר מכן. צרפת מצטיינת במאפיינים תיירותיים רבים ואביניון אוחזת ברבים מהם. חברי המשלחת הסתדרו ברביעיות שכל אחת מהן נדחסת למכונית סיטרואן "דה-שבו", אחד מהסמלים הצרפתיים היותר מפורסמים. שיירת המכוניות דהרה בדרכים הכפריות של דרום צרפת, בעקבות כתב חידה שבסיומו, פרס בניחוח צרפתי לקבוצה המנצחת. המירוץ אחר כתב החידה היה צמוד, מותח ומאתגר אך כפי שתמיד קורה במקרים שכאלו, יש רק קבוצה מנצחת אחת. לעת ערב עשתה הקבוצה את דרכה במכוניות ה"דה-שבו" בחזרה לאבניון ומשם למונפלייה.

למחרת החלה חבורת הטיילים את המסע בחזרה. רק ארבעה ימים חלפו מהיום בו נפגשו לראשונה בשדה התעופה בן-גוריון והנה נדמה היה שאלו הם חברים משכבר הימים הנערכים לעוד פעילות משותפת. נופי פרובנס ריצדו מבעד לחלונות האוטובוס שעשה את דרכו אל שדה התעופה בניס ולאחר ארוחת צהריים בשדה התעופה, עלתה החבריה למטוס שיקח אותם הביתה.

לעת ערב נחתה כל החבורה, עייפה אך מרוצה. השמש נטתה לשקוע. קיץ ישראלי חיכה לבאים מיד מחוץ לדלתות בית הנתיבות והנה נתפרקה לה החבילה.

היה זה סיור מוצלח מאין כמוהו, כזה שהופך לקוחות לחברים ואנשים שלא הכירו זה את זה למכרים הכי טובים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf