DSC_7504

טורינו 7-6 ליולי 2013 תערוכה בינלאומית כפולה למען ילדי אפריקה

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

איטליה היא מעצמה של טעם טוב בקנה מידה עולמי. גם הדברים הפשוטים ביותר עשויים בחן ובטעם. במלחמת לבנון הראשונה כאשר הגיעו חיילים מצבאות נאט"ו לחצוץ בין הכוחות המקומיים לצה"ל בביירות, החיילים האיטלקיים בלטו מעל כולם בתלבושותיהם המהודרות ולוח הזמנים המוקפד שלהם (…שנע בחן בין מנוחות לארוחות). אם בעולם אנו חיים לפי קצב ה"fast food" באיטליה חיים לפי קצב אחר שמכתיב ה"slow food". המסורת של חיים טובים באה לידי ביטוי בכל. ניתן למצוא הבדלים רבים בין צפון איטליה לדרומה, הבדלים כה מהותיים עד כי יש תנועה בדלנית (של צפונים איך לא…) המצדדת בהפרדה מוחלטת.

השנה, הקיץ הגיע במלוא עוזו וטמפרטורות של מעל 30 מעלות גרמו לצפוניים ולדרומיים להזיע כאחד, אם כי כפי שכבר הזכרנו, בחן…

טורינו הממוקמת בחלקה הצפון מערבי של המגף היתה בעברה בירת איטליה ויעידו על כך המבנים המפוארים של הממשל הניצבים בעיבורה. התערוכה עצמה נערכה באולם התערוכות שבמקורו הוקם לכבוד משחקי החורף שנערכו בטורינו ב-2006. גם כיום, 7 שנים אחרי עדיין מקטרים תושבי העיר על המחיר אותו הם נאלצים לשלם בעבור המתקנים והרכבת הקלה שנבנתה בעיר במיוחד לרגל המשחקים.

האולם בו נערכה התערוכה – מעין האנגר ענק, עומד בצמוד לקומפלקס מבני התעשיה שאיכלסו בעבר את מפעל פיאט. המפעל עצמו מעוצב בסגנון האדריכלות הבינלאומית נבנה בין השנים 1923-1920 והיה אחד המתקדמים מסוגו כאשר נבנה כולו מיציקות בטון בדיוק כפי שבונים היום. המבנה המורכב מכמה אגפים מתנשא ל-6 קומות כאשר בעבר לכל קומה היה תפקיד בתהליך הייצור. הקומות הראשונה והשניה איכלסו את המכבשים הכבדים ואולמות הייצור. בתהליך הייצור וההרכבה, הרכב עבר מהקומות התחתונות אל קומות הגימור העליונות ומשם יצא למסלול הרצה שאורכו קילומטר אחד שהקיף את גג המבנה. בתום נסיעת המבחן, ירדו המכוניות המוכנות למשלוח, בחזרה אל חצר המפעל ומשם אל הלקוחות ברחבי העולם.

המבנה המרשים שהיה בעבר ליבה התעשייתי הפועם של העיר ניטש בשנות השמונים של המאה שעברה ועמד שומם עד לעשור האחרון. המאה ה-21 החזירה את המפעל המרשים לפעילות כשבחלק מהבניין הוקם מלון חדיש, בחלקים אחרים מרכז קניות ובילוי ובקומות האחרונות גלריות ואולמות סטודיו לכל דורש, ההולכים ומתמלאים במעצבים צעירים ההופכים את המקום למרכז עיצובי עכשווי. כיום במרכז מסלול המבחן שעל הגג ניצבת מסעדה והמנחת מסוקים ששימש לפני כשנתיים את מנהיגי העולם שנפגשו בטורינו במסגרת ה-G-8.

אך איטליה אינה רק מעצמת טעם טוב. היא גם מעצמה כלבנית שאפשר רק להתקנא בה. ניתן למצוא בה כמעט כל גזע מוכר ויש לה נציגים לאומיים לגזעים האיטלקיים כמעט בכל קבוצה וקבוצה. ברחבי איטליה, בכל סוף שבוע נערכת תערוכה בינ"ל אחת לפחות, מה שמעמיד נתון של 52 תערוכות בינ"ל לשנה (לפחות). הגזע הפופולרי ביותר באיטליה הוא הרועה הגרמני עם 13,475 גורים ל-2012 ואחריו הסטר האנגלי עם 12,756 גורים. בשנת 2012 רשמה ההתאחדות האיטלקית (ה-ENCI) יותר ממאה שלושים אלף גורים ( ליתר דיוק 138.786).

מזה 80 שנה, בסוף השבוע הראשון של חודש יולי מתקיימות 2 תערוכות שמארגן המועדון הטורינזי. בדרך כלל ביום שבת מתקיימת תערוכת וורצ'לי (Vercelli) שהיא תערוכת cac, וביום ראשון תערוכת טורינו שהיא תערוכה בינ"ל בה מוענקים תארי cacib. השנה, כפי שכבר הזכרנו זוהי התערוכה לציון 80 שנות תערוכות במועדון הטורינזי ולרגל הארוע, שתי התערוכות הפכו לתערוכות בינלאומיות ואכן הן משכו משתתפים רבים יותר מאשר בשנים קודמות (2250 משתתפים בשתי התערוכות לעומת 1800 בשנים קודמות). בנוסף לשתי התערוכות, התקיימה תערוכה מיוחדת לגזעי שפיץ עם יותר מ-150 כלבים. קרבתה של טורינו לגבול הצרפתי הביאה לא מעט משתתפים צרפתיים שפשוט חצו את הגבול והגיעו להציג. כך ניתן היה לראות גזעים צרפתיים מקומיים כמו בוסרון, בריארד, כלב הרים פירנאי ואחרים.

נוכחות צרפתית נוספת הורגשה בכל פינה בצבעי אדום לבן. רויאל קאנין היא הספונסר הרשמי של תערוכות המועדון ולמעט דוכני מכירה בשדרה שסודרה בפאתי האולם, התערוכה מותגה בסמלי החברה. כל מנצח גזע זכה לשי מיוחד וכמובן שהזוכים בזירה המרכזית עמסו שקי מזון יפים.

ההכנסות מהתערוכה יועדו השנה למטרה הומניטרית אליה התגייס המועדון הטורינזי לציון 80 שנות פעילות; סיוע בהקמת בית חולים לילדים בסומליה. אכן במהלך כל היום ניתן היה לראות מבקרים רבים שרכשו כרטיסים והגיעו לתערוכה, לראות ולתרום.

במקביל לתערוכת היופי נערכו נערכו מבחני ציד, מבחני רעיה ומבחני משמעת והזוכים עלו לתשואות הקהל לקבל את פרסיהם בזירה המרכזית.

במחווה מיוחדת הוקדש גביע מיוחד על שמו של שופט ספרדי שהלך לעולמו בחודש יוני השנה. חוויאר סנשז, שופט מקיף ומגדל שנאוצר ענק בעברו. חוויאר (שגם בארץ הכרנו אותו היטב) היה דמות אהודה מאוד באיטליה שם הרבה לשפוט ובמיוחד בטורינו. על הגביע נחקקו המילים הלטניות " Magistra vitae" שמשמעותם; "ההיסטוריה היא חייו של המורה", משפט המסכם את פועלו רב השנים.

החום מחוץ לאולם טיפס אל מעל ה-30 מעלות, אך מערכת מיזוג האויר שפעלה במלוא עוזה השאירה את הטמפרטורה סבירה לגמרי בתוך האולם העצום, למרות הקהל הרב. צוותי הזירה הורכבו מפעילים מקומיים, שעבדו ביעילות. לכל פעיל פנקס אישי בו השופט חותם את אישורו עם סיום הזירה, וכך לכל משתתף פנקס בו השופט חותם בסיום משמרתו. וכך, בסיום השיפוט ניתן היה לראות תור מנומס וצבעוני של מציגים עם פנקסים פתוחים המחכים לחתימה.

הזירה המרכזית ריכזה אליה קהל רב, (שלא בדומה לתערוכות בארץ למשל…) מציגים וקהל נשארו עד השעות המאוחרות להריע לכלבים שעלו ובאו בקבוצותיהם. הכרוז של הזירה המרכזית הורכב מ 2 דברנים שליהגו ללא הרף ולמעשה העסיקו את הקהל בהצעות, בדיחות ומשאלים חפוזים על הכלבים המוצגים בזירה. הדיאלוג בין הקהל שהקיף את הזירה לבין המתרחש בתוכה היה קולח ומבדח ולווה את השלבים השונים של הזירה המרכזית. ראשונים בזירה המרכזית היו הנוהגים הצעירים שהציגו מקצוענות בשתי קבוצות הגילאים כאשר ניתן היה להתרשם כי ישנה כמות שווה של בנים ובנות (שלא כמו בישראל בה מרבית המציגים הן בנות). עם תום מקצי בתי הגידול והזוגות החלו הקבוצות לעלות על פי הסדר. בישראל, ניתן לראות חלק מהגזעים בחלק מהקבוצות, אך בטורינו ניתן היה לראות נציגים של מרבית הגזעים בכל הקבוצות כשהקבוצות הגדולות גורמות למציגים לנוע בשורה נוספת.

את כוכב התערוכה של תערוכת וורצ'לי שנערכה ביום שבת בחר מיודענו מר ז'אן דופאס (Jean Jacques Dupas) מצרפת, ואילו את כוכב תערוכת הגזעים הצפוניים בחר טדאשי טקאהשי (Tadashi Takahashi) מיפן ששפט למחרת בתערוכת ה-80 החגיגית את כוכב התערוכה.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf