Purevax hi res vials 5cm

ח״ח – על חיסוני חתולים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום: מריאל

אם אתם מגדלים חתול ומחסנים אותו, קבלו ח״ח! 

על פי הסטטיסטיקות בעולם (וגם ישראל הולכת בדרך זו) יותר ויותר משקי בית מאמצים חתול כחיית מחמד. החתול הוא בעל חיים מרהיב, עם מגוון של צורות וצבעים כשמרבית החתולים שאנו פוגשים (והכוונה לא רק לחתולים גזעיים ומתועדים) הם קומבינציות אקראיות של כמעט כל הגזעים שבעולם. בזכות גודלם המתאים לחיים בכל דירה, וכללי הנקיון שלהם, צופות הסטטיסטיקות שבתום העשור השלישי של המאה ה-21 יגדל פי שניים (!) מספר המשפחות המחזיקות חתול כחיית מחמד.

לא כך היה הדבר בתקופות קדם. החתול אמנם בויית באותה תקופה בערך בה בויית הכלב. כאשר בני האדם הפכו מלקטים ציידים לדיירי קבע הם החלו לעסוק בחקלאות והיבול שנאסף היווה כר נוח למכרסמים. החתול שניזון מאותם מכרסמים עבר להתגורר בסמוך ותרומתו להפחתת מספר המכרסמים זיכתה אותו באישור מעבר קבוע ומכאן הדרך אל שאר חדרי הבית היתה רק עניין של זמן. בתרבויות עתיקות כמו בתרבות המצרית נתפשו החתולים ודרכיהם המסתוריות, כדמויות נערצות ואף סגדו להם. החתולים שלא כמו הכלב; שמרו על מרחק ונשארו נאמנים לעצמם בלבד. בתקופות מסויימות שוייכו החתולים לפולחן הכישוף והשטן ונרדפו עד חורמה. התוצאה של ירידת מספר החתולים ברחבי אירופה היתה עליה במספר המכרסמים ואיתם הגיעו מגפות שחיסלו כשליש מאוכלוסיית אירופה של אותה תקופה. הכלבים שהתמסרו בקלות הפכו להיות בני בית ובני לוויה וזכו לתואר ״ידידו הטוב ביותר של האדם״.

ואכן אנו ידידים טובים מאוד של הכלב ואנו דואגים שיהיה בריא. אחד האמצעים היעילים ביותר בטיפול במחלות מידבקות הוא להתחסן בפניהן וכך למנוע את התפרצותן; החיסון ״מאמן״ את המערכת החיסונית בכך שהוא חושף אותה לנגיף מומת או מוחלש של המחלה כנגדה אנו מבקשים לחסן. באמצעות זריקה, הנגיף המוחדר אל מערכת הדם מעורר את מערכת החיסון ליצר נוגדנים כנגד הנגיף. כך הגוף יהיה ערוך לקראת אותו נגיף במידה יחשף אליו בשנית.

החשיבות בחיסון ובשמירה על בריאות חיית המחמד שלנו מקבלת משנה תוקף בשל העובדה כי ישנן מחלות המועברות גם לבני אדם (מחלות זואונטיות). כאשר אנו מחסנים את כלבינו אנו מחסנים אותו בראש ובראשונה כנגד כלבת, המחלה העלולה לגרום למוות של כל יונק שידבק בה כולל אדם. מלבד הכלבת אנו מחסנים כנגד מחלות מדבקות נוספות.

ישראל גובלת משלושה עברים במדינות שכנות שם אין מדיניות ממשלתית או אכיפה יעילה של תקנות בדבר חיסון כלשהו. משרד החקלאות ופיתוח הכפר מנהל תכנית רב-שנתית בה הוא מפזר פתיונות המכילים חיסונים כנגד מחלת הכלבת לאורך שטחי ההפקר סבוכי הצמחיה אשר מהווים מסתור נוח ליונקים רבים; שועלים, זאבים ותנים. חיסון לחתולים היא בעיה חמורה ביותר לאור העובדה שישראל נחשבת לארץ בה ניתן להידבק במחלת הכלבת. הכלבת תוקפת יונקים מכל סוג ומין והחתולים נמצאים בקבוצת הסיכון בדיוק כמו כלבים.

בשנת 2013 (בדומה ל-5 השנים שקדמו לה) נרשמו בישראל למעלה מ-20 מקרי כלבת שהתגלו בבעלי חיים שונים; שועלים, תנים, צאן ובקר, כלבים וגם חתולים.

מדיניות החיסונים בארץ מחייבת חיסון של כלבים אך אין כל חובת חיסון לחתולים. הסיבה לכך נעוצה כפי הנראה בעובדה שישנם הרבה יותר חתולי רחוב החיים ללא בעלים (ואם נשמור על כללי הדיבור – חתולי חצר) מאשר חתולים החיים בבתים. חתולי בית ברובם אינם יוצאים מהבית, בעליהם בעלי מודעות ומטפלים בהם היטב. בביקורים שגרתיים אצל הווטרינר הם מחסנים את חתוליהם באופן קבוע, אך לצערינו הם רק המיעוט. חתולי החצר מסתדרים מצויין אמנם בין שלל פתרונות התזונה שהסביבה העירונית מאפשרת להם אך עדיין לא נולד החתול שיילך להתחסן מרצונו.

בשנים האחרונות יותר ויותר תושבים נוטלים יוזמה ודואגים להאכיל את חתולי החצר ובתנאי מזג אויר קיצוניים משתדלים לספק להם מחסה, יוזמות אלו הן יוזמות פרטיות שאין להן תמיכה או גיבוי רשותי. כך גם לגבי טיפול מקיף יותר כמו סירוס ועיקור או חיסון.

כפי שכבר סיכמנו, לא ימצא בטווח הנראה לעין דרך בה נוכל לחסן את כלל חתולי החצר החיים בישראל, אך כל מי שמגדל חתול חייב להבין שזהו אינטרס אישי שלו לחסן את החתול שהוא מכניס הביתה. שלא כמו בכלבים, החיסון אינו מחייב שיבוב. השבב הוא תעודת הזהות שלו ובעזרתו ניתן יהיה להשיב אותו בחזרה אליכם.

אז אם כבר בחיסונים עסקינן, בואו ונסקור חיסונים נוספים שהיינו ממליצים לכם לחסן את החתול שלכם.

בדומה לגורי כלבים, גם גורי חתולים רוכשים את ההגנה החיסונית של אמם כאשר הם יונקים את חלב האם ובמיוחד ב-24 השעות הראשונות שלאחר ההמלטה. מערכת החיסון ״האימהית״ תגן עליהם עד לגיל 8 עד 12 שבועות לערך. במקביל, מערכת החיסון העצמאית של כל גור וגור ״תתפוס פיקוד״ ותתפתח לקחת את ״מלוא האחריות״. בשלב זה (ולא לפני מאחר והמערכת החיסונית אינה מוכנה) אנו מתחילים לחסן את הגורים. החיסון יתבצע בדרך כלל בשני מועדים עם רווח של 4-3 שבועות בין אחד לשני. באופן זה אנו מאפשרים למערכת החיסונית להגיב ולפתח את הנוגדנים בצורה הטובה ביותר. החיסון אינו חד פעמי ויש לחזור עליו על פי רמת הנוגדנים. את רמת הנוגדנים בדם ניתן לבדוק בבדיקת דם רגילה אך מאחר ורבים מבעלי החתולים מעדיפים למנוע את הלחץ והמתח שמתלווה לנסיעה אל הוטרינר, הם מחסנים אחת לתקופה, או יותר נכון פעם בשנה לערך כשהם מזדמנים לביקור תקופתי.

 מלבד חיסון נגד כלבת, מומלץ לחסן את החתול כנגד מספר מחלות מידבקות אשר עלולות להסתיים גם במוות. חתולים הם ״פציינטים קשים״ בכל הקשור לטיפול והעצה הטובה ביותר שניתן להעניק לכל חתולאי מתחיל באשר הוא, היא להתרכז במניעה ולחסוך את הסבל והייסורים בטיפול בחתול חולה. חלק מהמחלות אותן נזכיר בהמשך מועברות מחתול חולה למשנהו בהדבקה ישירה אך ישנן מחלות שהחיידק המחולל אותן שורד גם לאחר שעזב את החתול החולה. אנו מייעצים לכם שגם אם החתול שלכם אינו יוצא את ביתכם אל תסתכנו – חסנו!

כל מי שמגדל חתולים יודע כי מדובר על בעל חיים המגיב בצורה שונה לגמרי מהכלב בכל המאפיינים, תסמינים, טיפול ורגישות. כאשר אנו מדברים על חיסון חתולים עלינו לעסוק קודם כל בבטיחות החיסון. חתולים רגישים יחסית לחיסונים. חיסונים עלולים לגרום לתופעות לוואי שונות כמו אלרגיות ואפילו סרטן. כפי שכבר הזכרנו, החיסון הוא תרכיב כלשהוא האמור לעורר את המערכת החיסונית ו״לאמן אותה״ החיידק המוחלש או המומת גורם להתעוררות המערכת החיסונית. חשוב להקפיד שהחיסון שניתן לחתול שלנו יהיה ללא תוספים משמרים או אחרים (אדג'וונטים). גורמים אלו עלולים לגרום לסיבוכים ולעורר תגובת יתר של הגוף בלי כל קשר לתהליך ההתחסנות.

ניתן למזער מאוד את רמת הסיכון של החיסון על ידי שימוש בתרכיבים בטוחים, נקיים, שלא כוללים אדג'וונטים או חומרים משמרים. כזה הוא קו התרכיבים פיורווקס, מריאל. כשמו כן הוא. נקי מתוספים. בנוסף, סדרת החיסונים של מריאל עוברת תהליך מורכב של פיוריפיקציה (ניקוי). החיסון שאינו כולל אדג'וונטים, פועל את פעולתו החיסונית ומפחית את הסיכוי (והסיכון) שבתופעות האלרגיות.

כנגד מה מומלץ לחסן את החתול שלכם? לפני שאנו ניגשים לחסן את החתול שלנו חשוב מאוד שנדע בפני מה כדאי לחסן ובאיזו תדירות. ישנם מחלות שאין טעם לחסן מפניהם וישנם אחרים שהם בבחינת חובה. סקרנו עבורכם את החיסונים החשובים והנה הם לפניכם:

המחלה המוכרת ביותר היא החתלתלת וזהו אחד החיסונים הניתנים לגורים הצעירים בסיבוב החיסונים הראשון. השם ״חתלתלת״ הוא המצאה ישראלית לפאנלויקופניה – זיהומים במערכת העיכול (Panleukopaenia), נגיף הפרווו החתולי. במקרה זה ובדומה לחיידק הפרוו הכלבי, הנגיף עמיד ביותר ואינו מחייב מגע ישיר עם חתול נגוע ויכול לעבור דרך סוליות הנעליים, ציוד שלא חוטא וכיוב׳. הנגיף תוקף את מערכת העיכול וגורם להקאות ולשלשולים חריפים. בחתלתולים צעירים וקשישים הנגיף יכול לגרום גם למוות. הטיפול בחתולים בהריון יגרום כמעט בודאות לבעיות נוירולגיות קשות בגורים אם ישרדו. בשל העמידות הרבה של הנגיף זהו אחד החיסונים החשובים ביותר ומומלץ ביותר.

נפוצה ממנה אך מוכרת פחות היא שפעת החתולים Cat flu. שפעת החתולים היא מחלה שעשויה להתפתח משני סוגי נגיפים. הנגיף החתולי של הרפס וירוס והנגיף החתולי של קליציוירוס (Feline Herpesvirus, Feline Calicivirus).

ההרפס החתולי הוא מחלה שכיחה מאוד בגורים, בעיקר באלו שגדלו ברחוב. הרבה מאוד גורים יחלו בהרפס בגיל צעיר ומרביתם יחלימו. חלקם ישאר עם המחלה הכרונית, שתגרום לנזלות ודלקות עיניים בכל ירידה ביכולת המערכת החיסונית (למשל בזמנים בהם החתול חשוף לסטרס או למחלות נוספות). חשוב לדעת כי מרבית תרכיבי החיסון שבשימוש בישראל יחסנו חתול תוך שבועיים מיום החיסון. תרכיבי החיסון של מריאל, הפיורווקס®, מסוגלים לחסן חתול מהר במיוחד (תוך שבוע מיום החיסון).

נגיף הקליצי החתולי עובר שינויים בקלות, וקיימים זנים רבים ושונים ברחבי העולם. זנים שונים עלולים לגרום לתופעות אחרות מהקלאסיות, כמו למשל צליעות, כשל כבד, דימומים ואף מוות מהיר במיוחד. מרבית תרכיבי החיסון הקיימים בשוק מגינים מפני זנים מעטים יחסית, ואינם מגינים לרוב כנגד הזנים האלימים יותר והחדשים. תרכיבי החיסון של מריאל, פיורווקס® מכילים שני זני קליצי מעודכנים וקרובים יותר לזני השדה, כך שחתול שמחוסן בפיורווקס® אמור להיות מוגן מפני הזנים האלימים החדשים.

התסמינים לשני הוירוסים יכולים לבוא לביטוי בעוצמות שונות ומאופייינם ע״י אף נוזל, עיניים דומעות, עיטושים ולעיתים שיעול, ירידה בחיוניות ומכאן גם במשקל. בחלק מהמקרים עלולים להיווצר כיבים בפה ובלשון, דבר המקשה על הלעיסה והבליעה. חתולים צעירים וחתולים קשישים יכולים לפתח דלקת ריאות העלולה להיות קטלנית. נגיפים אלו מהירי הדבקה מחתול לחתול ונפוצים באוכלוסיות צפופות של חתולי חצר. רבים מהם מתמודדים עם הנגיף לאורך חייהם וישאו אותו בגופם כל חייהם.

קלמידופילה (Chlamydophila felis) היא זיהום התוקף את העיניים ועלול לגרום לפגיעה בראיה ואף לעיוורון. ישנם גזעי חתולים הרגישים יותר לנגיף ויש שפחות. חיסון זה מומלץ גם הוא אך רצוי להיוועץ עם הווטרינר שלכם בנוגע לרמת הסיכון ולכדאיות שבחיסון.

(Feline Leukaemia Virus) וירוס הלוקמיה החתולי יביא למותם של יותר משליש החתולים שנדבקו בתוך שנתיים עד ארבע שנים מההדבקה. התסמינים מגוונים ורחבי טווח; חום, אובדן חיוניות וחולשה, חוסר תיאבון, זיהומים בדרכי הנשימה, גירויים בעור ואובדן משקל. כ-15% מהחתולים שנדבקו יפתחו סרטן (ומכאן גם ההסבר לשמה של המחלה). כיום השכיחות הנמוכה של מחלה זו בישראל לא תומכת בחיסון, אך המצב עלול להשתנות, לכן רצוי להיוועץ עם הווטרינר שלכם בנוגע לרמת הסיכון ולכדאיות שבחיסון.

לסיכום: למרות שאין חוק בישראל המחייב חיסון חתול כנגד כלבת אנו ממליצים בכל פה לחסן את החתול שלכם ועל הדרך גם לשבב אותו. באותה הזדמנות כדאי מאוד לשקול סדרת חיסונים שתשמור על החתול שלכם עם מערכת חיסונית יעילה כנגד מחלות שאותן ניתן למנוע, וגם את כל הסבל המתלווה אליהן. מאחר שחתולים רגישים יותר לחיסונים ולתופעות הלוואי העלולות להתעורר בעטיים, מומלץ לחסן בחיסונים מוכרים ללא אדג'וונטים דוגמאת פיורווקס®, עליו תוכלו לשמוע הרבה יותר מהווטרינר שלכם.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf