1113667422

חתול בובטייל יפני

שם הכותב/ת: מתוך: The Royal Canin Cat Encyclopedia, Vol.3

צילום:מערכת חיות הבית

זנב פונפון ופרוות טריקולור

מקורם של חתולים נערצים אלו הוא ככל הנראה סין ויפן, והם מתועדים בספרות ובאומנות החל מהמאה ה-11 בארצות המזרח. באותם ימים קדומים, רק משפחת המלוכה והאצולה יכלו להחזיק בחתול מגזע זה. החתול בעל זנב הפונפון, ובמיוחד אלו עם פרוות טריקולור (מִי־קֶה, ביפנית) נחשבים גם ביפן של ימינו לסמל של הצלחה ואושר. הם מונצחים בדרך כלל כשכפתם הקדמית-שמאלית מורמת (מֵַנֵקי־נֵקוֹ), במקדשים, בתים ובתי עסק ביפן, וקרוב לוודאי גם במסעדת הסושי הקרובה לביתכם. גם “הלו קיטי”, הדמות המצוירת הפופולרית, היא מגזע בובטייל יפני. החתול הוא חלק מהמסורת היפנית והוא מופיע באגדות עם וסיפורים רבים. זנב ה”בוב” דמוי הפונפון נקבע ע”י גן רצסיבי שאינו תלוי במין ההורה או הצאצא.

הסטוריה

התאוריה המקובלת היא שחתולים אלו הגיעו מאסיה ליפן לפני כאלף שנה. במאה ה17- קבעו שלטונות יפן כי יש לשחרר את כל החתולים המבוייתים לחופשי כדי לסייע במלחמה נגד מזיקים שונים שאיימו על תולעי המשי. קנייה או מכירה של חתולים היתה בלתי חוקית, ומאותה תקופה חיו חתולי הבובטייל בחוות וברחובות והיוו למעשה את אוכלוסיית חתולי הרחוב של יפן.

בשנת 1968 ייבאה לראשונה המגדלת המנוחה אליזבת פרת את החתול לארה”ב והחלה בתכנית גידול מסודרת. ב1971- פירסם ה-CFA את תקן הגזע וב-1990 הכיר בו ה-FIFE. החתול הגיע לצרפת בתחילת שנות ה80-, ורק בתחילת שנות ה-2000 נולד השגר הראשון של הגזע באנגליה. זהו גזע פופולרי מאוד בארה”ב, אך נדיר יחסית ברחבי אירופה.

מאפיינים

זהו חתול בגודל בינוני – קטן, אינטיליגנטי מאוד ואלגנטי. צבעיו בהירים ועזים, במיוחד בדוגמת הטריקולור המועדפת, וניתן למצוא אותו כמעט בכל צבע אפשרי. לגזע שתי תצורות פרווה – קצרה ובינונית, והמאפיין הבולט ביותר הוא כמובן הזנב הקצרצר המקופל, הדומה לזנבו של ארנב. זהו חתול טמפרמנטי, אנרגטי וסקרן והוא מרעיף חיבה על משפחתו. צייד אמיץ בעל אישיות חזקה שלא ניתן להפחידו בקלות (הוא אינו מתרגש מכלבים ואף מתעלם מהם), מה שהופך אותם לאידאלים לילדים. עם זאת, תכונות אלו הופכים את החינוך למשמעת למאתגר; כשדעתם נחושה לעשות משהו, יהיה קשה להניאם מכך. ואף על פי כן, הם לומדים בקלות לבצע דברים שגרתיים פחות, כמו לצאת לטיול כשהם קשורים ברצועה. אלו חתולים חובבי משחק והם זקוקים לחברה; שיעמום ובדידות עלולות להוביל אצלם להתנהגות הרסנית. הם מיללים ברכות, קשורים מאוד לבעליהם וסתגלתניים, ויתאימו לחיים בתוך הבית או מחוצה לו. הם אוהבים מאוד לשחק עם מים, מנשירים מעט מאוד וזקוקים לטיפוח מינימלי של הברשה אחת לשבוע.

התקן

גודל בינוני עד קטן, גוף שרירי ומוצק אך לא מסיבי מדי, ארוך ותמיר. זנב קצרצר מקופל דמוי פונפון. משקל 2.5-4 ק”ג.

הראש מסותת ומאורך, כמו משולש שווה צלעות המעוגל בפינותיו. עצמות לחיים גבוהות ומודגשות. כריות השפם ברורות, אף ארוך ומוגדר היטב עם שקע עדין בסמוך לעיניים. זרבובית רחבה למדי, לא מחודדת או שטוחה.

האוזניים גדולות ומרוחקות זו מזו ולעולם אינן פונות כלפי חוץ; במנוחה הן פונות מעט לפנים. העיניים גדולות ואובליות ונראות אלכסוניות בפרופיל. צבען מתאים לצבע הפרווה.

הרגליים ארוכות ורזות אך לא עדינות או שבריריות למראה. הרגלים האחוריות ארוכות בבירור מהקדמיות. הכפות אובליות.

הזנב באורך 5-8 ס”מ במצב מקופל, 10-13 כשפותחים אותו. עצמות הזנב גדולות ובולטות ויוצרות קשת (לא בבסיס הזנב). לזנב קימור אחד לפחות, מספר קימורים יוצרים תלתל. שיער הזנב ארוך יותר משיער הגוף ויוצר את מראה הפונפון.

הפרווה בעלת שתי תצורות, קצרה או בינונית, רכה ומשיית (בתצורה הבינונית יכולה להיות גם זיפית יותר), ללא פרווה תחתית. כל הצבעים מותרים למעט שוקולד, לילך ונקודות. שילוב של שני צבעים או שלושה (מופיע רק בנקבות) הינו המועדף. טריקולור של לבן, שחור וחום-כתמתם הינו המועדף מכולם. כתמי הצבע אחידים ובעלי שוליים מוגדרים.

הכלאה עם גזעים אחרים אסורה.

שגיאות פוסלות: ראש קצר ומעוגל, גוף מסיבי מדי, חוסר עצמות בזנב, זנב ישר ומזדקר, היעדר מראה הפונפון.

מדוע בחתולים שילוב של שלושה צבעים מופיע רק בנקבות?

בחתולים, הצבעים שחור וחום-אדמדם/כתום נמצאים על כרומוזום המין X. הצבע הלבן הינו תוצר של גן נפרד לחלוטין שאינו תלוי במין.

מאחר שלנקבות יש שני כרומוזומי X (לנקבות XX, לזכרים XY) הן יכולות להציג את שני הצבעים בשילוב הצבע הלבן. לזכרים יש רק כרומוזום X אחד, ולכן הם יכולים להיות או חום-לבן, או שחור-לבן ולא שלושתם יחד.

במיקרים נדירים גם זכר יכול להציג את שלושת הצבעים: זכר שלו יש שני כרומוזומי X. בדומה לתסמונת זו בבני אדם, זכרים אלו יהיו עקרים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf