16412

חתולים כיצד לשמור על נקיונם, יופיים ובריאותם

שם הכותב/ת: מוניק ואן דה ון, איב סן ברנרד

צילום:מערכת חיות הבית

ידידנו החתולים, החיים איתנו תחת אותה קורת גג, עונים אולי להגדרה "חיות בית", אך בפועל הביתיות מהם והלאה. הם עדיין שומרים על גישתם הפראית, לפיה הם חולקים איתנו את הטריטוריה שלהם. תכונה זו הופכת את החתול לחיית מחמד קשה יותר לטיפול – הרי הם אלו שמחליטים כיצד דברים יתנהלו בבית. לכן, כדאי להרגיל חתולים למים ולצליל שהם עושים כבר מגיל צעיר. כדאי להתחיל לרחוץ חתולים לאחר שסיימו את תוכנית החיסונים שלהם בגיל 4 חודשים.

קשרים: חשוב להבין כי לחתולים יש עור דק מאוד וגמיש, כך שזקיקי השיער נמצאים קרוב מאוד לפני השטח. נסיון אגרסיבי לפרום קשרים בפרווה עלול להסתיים בקרחת מקומית, בגלל שהשיער נתלש מהשורש, יחד עם הזקיק. במקרים של קשרים קשים, אנו ממליצים על קונדישנר Pek  או K101. אם החתול סובל מקשרים בכל גופו, אפשר לשקול גילוח זהיר תוך הקפדה על שכבה מספקת של פרווה שתכסה את העור. לאחר שעיסיתם את אחד מהתכשירים המומלצים לתוך הפרווה, סרקו בעדינות והתירו את הקשרים. את ה-K101 מומלץ להשאיר על הפרווה ללא שטיפה למשך יומיים. החתול ינסה ללקק את החומר, ואין בכך סיכון, אך מוטב שהחומר יישאר על הפרווה ויבצע את פעולתו. לאחר יומיים סרקו בעדינות וביסודיות.

חפיפה: עורם של החתולים שמנוני יותר מזה של הכלבים, והפרווה התחתית שלהם צומחת לאותו אורך כמו הפרווה העילית. תכונות אלו הופכות את הפרווה לחסינת-מים, ואת פעולת הרטבת השיער לקשה מאוד. כדאי למהול את המים בשמפו, כדי שפעולת הניקוי תתחיל מיד עם תחילת השטיפה, וככל הנראה תצטרכו לשטוף אותו פעמיים – במיוחד אם זו החפיפה הראשונה שלו.

מבחר השמפואים המתאימים לחתולים מבית איב סן ברנרד הינו רחב במיוחד. לתחזוקה שוטפת כדאי לבחור בשמפו בננה (שמפו המיועד לפרווה בינונית, ורוב החתולים עונים להגדרה זו, גם אם קוראים להם "בריטי קצר-שיער"). לסיוע בהרחקת פרעושים, אפשר לבחור בשמפו מנטה. כאשר העור יבש מאוד או מחלים מנגעי עור כדאי להשתמש בשמפו מטהר המבוסס על חימר מים המלח ומסייע בשיקום העור. במידה ויש פצעים פתוחים או גלדים השמפו המתאים ביותר הינו מינרל פלוס. בתקופת הנשירה או בדיוק בתחילתה אפשר להשתמש בשמפו מינרל H. בכל סוגי השמפו, יש לערבב תחילה את השמפו במים, לחפוף, לשטוף ולחזור על הפעולה עם שמפו לא מדולל.

היזהרו על זיפי השפם – הללו חשובים מאוד להישרדותו של החתול. מנעו מגע של השמפו עם העיניים – החומר אינו מיועד לניקוי עיניים. שטפו היטב את האוזניים, תוך שאתם נזהרים שלא להשפריץ מים אל תוך האוזן. חתולים מתקשים בניקוי האוזניים שלהם ולכן סובלים מפטרת באזור זה. לניקוי האוזניים השתמשו בתחליב המיועד לכך, על בסיס קבוע.

טיפוח: לאחר החפיפה, יש לבחור בבלזם מתאים. כבסיס, הבלזם המומלץ הוא בלזם בננה, אליו ניתן להוסיף קונדישנר Pek או K101, ומעט מאזן חומציות (pH Ballance). שלושת התכשירים הללו עשויים להכביד על השיער ולהפוך אותו לשמנוני למראה. אך אל דאגה – החומרים ייספגו לאחר מספר ימים. כמובן שזוהי שגרת טיפוח ליומיום, והיא אינה מתאימה לחתולים העומדים להציג בתערוכה. לחתולים מציגים, יש למהול בלזם בננה במים, כך שהוא יעניק לפרווה גם הגנה וגם נפח. אפשר להוסיף לבלזם גם מעשיר צבע, 6-8 טיפות בלבד. את הבלזם או תערובת החומרים יש לשטוף היטב במים חמימים. לגימור מושלם אפשר לרסס H270 – לפרווה מבהיקה ונוצצת. בחתולים מגזעים מסויימים עלול להופיע מעטה שמנוני על הפרווה. במקרים אלו יש להשתמש באבקה מסוג Jeunesse או Excellance, ולהבריש במברשת טבעית.

בחתולים בעלי פרווה ארוכה כמו הפרסיים כדאי להשתמש בשמפו ובלזם תפוח ירוק, או בננה בתוספת כמות נדיבה של קונדישנר Pek. בחתולים פחוסי פנים כדאי להשתמש בשמפו אלדמע לגורים, המנקה היטב מבלי לגרות את העיניים ומונע את המראה הלא-אסתטי של הדמעות הצמיגיות והעכורות המופיעות בזוויות העיניים בגזעים אלו.

החתולים העירומים היפהפיים, כמו הספינקס, זקוקים גם הם לטיפוח העור. חפיפה בשמפו מטהר וטיפול במסיכה התואמת יעשו פלאים לעורם. לאחר החפיפה, השתמשו במאזן חומציות במקום בלזם ובמעט קונדישנר Pek. העור יבהיק בבריאותו.

את כל תהליך החפיפה והטיפוח, יש לעשות כאשר אתם רגועים ונינוחים. הימנעו מתנועות חדות והשתמשו בקולכם, רך ושקט, כדי להשרות רוגע על החתול. עשו כל שביכולתכם כדי לא להרגיז אותו – חתול עצבני יהיה קשה עד בלתי אפשרי להחזיר לאמבטיה. בעלי חיים מופלאים אלו מבינים היטב את חשיבותה של ההגיינה, רק שאינם מחבבים את הדרך שלנו לשמור עליה. בעלי חתולים שיצליחו להנחיל לחתוליהם הרגלי רחצה ייהנו מחתול בריא יותר, יפה יותר וחופשי מקשרים מעצבנים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf