PRD_9543

חתוליאו 2013

שם הכותב/ת: יובל זפיר

צילום: גאל פרדו

בשבת חמימה של סוף הקיץ התקיימה באולם גולדה בחולון תערוכת החתולים של עמותת ניק"ה, הפועלת בחסות TICA העולמית. זו התערוכה השנייה הנערכת בארץ השנה, ולמגדלי החתולים זו בהחלט סיבה למסיבה. עמותות החתולים בישראל ידעו בעיקר משברים ואכזבות בעקבות ריבוי אגודות שהולידו לא מעט עימותים. לפני קצת יותר מארבע שנים הוקמה עמותת ניק"ה (שאת תערוכתה הראשונה סיקרנו בגליון השני של חיות הבית, ינואר פברואר 2010). ההתחלה היתה צנועה, אך לאחר עבודה ומאמץ, הגב' ויקטוריה סטרדובצ'ב, יו"ר העמותה מציינת בסיפוק שלמעלה מ-50% מהמגדלים הפועלים בישראל, חברים פעילים בעמותה.

ניק"ה שמה דגש על חינוך ומקדישה מאמצים רבים ללמד ולהדריך מגדלי חתולים ובמיוחד את הצעירים שבהם. מרבית החתולים החיים בישראל הם חתולי רחוב ובתערוכה ניתנה להם פינה מיוחדת שם הוצעו חתולי רחוב מטופלים וחברותיים לאימוץ. עד לסגירת התערוכה כל החתולים מצאו בתים והמאמצים המאושרים יצאו עם חבר חדש לחיים. כל חתול מאומץ קיבל מאנשי בית ארז, יבואני רויאל קנין בישראל, "ערכה לתחילת הדרך", ובצד ההסברים גם קופון למזון המתאים עבור החתול שלהם.

בישראל ניתן למצוא פריסה נאה של גזעי החתולים המוכרים בעולם; ניתן למצוא חתולים מהגזעים אבסיני, בנגלי, בירמן, בריטי קצר שיער, בריטי ארוך שיער, קורניש מלכותי, דבון מלכותי, אוריינטלי, הימלאווי, פרסי, רגדול, חתול סקוטי מקופל אוזניים וישר אזניים, חתול סיאמי, ספינקס קנדי, דון ספינקס, פיטרבולד, בורמזי ולאחרונה הצטרף הפיקסי בוב (עליו אנו כותבים בהרחבה בגליון זה). שלל הצבעים, הסוגים ודוגמאות הפרווה היה מרהיב. לכל גזע חתולים אופי טיפוסי, המתאים לצלליתו או לעיתים עומד בניגוד גמור לה. האופי הטיפוסי לגזע הוא כאין וכאפס לעומת האופי הייחודי של כל חתול וחתול וזאת יוכל כל בעל חתול לספר לכם…

מרבית הציבור הישראלי אינו מכיר את גזעי החתולים השונים והמאפיינים הייחודיים של חתולים גזעיים מטופחים בדרך כלל מעורר התפעלות, ואכן המבקרים עמדו משתאים נוכח אסופת החתולים המרהיבים שהוצגו בתערוכה. בכל תערוכה זוכים גזעים מסויימים לעמוד במרכז תשומת הלב מתוך מטרה ללמד את הקהל ולהכיר להם את הגזעים החדשים בישראל. בתערוכה הפעם שמו אנשי ניק"ה דגש על החתול הבנגלי, הסומאלי, האבסיני והספינקס; החתול הבנגלי המציג פרוות חברבורות ומראה פראי אך באופיו הוא עדין ושובב, הסומאלי והאבסיני נראים כמו הגיחו לפני רגע מהג'ונגל אך רכות פרוותם ונועם הליכותיהם עומדים בסתירה למראם הפראי, וההפתעה מתחלפת בהנאה צרופה המתערבבת בגרגורים שלא ניתן לטעות על פשרם.

הספינקס בעל המראה המיוחד הוא החתול העדין מכולם ולמרות מראו "החייזרי" כל מי שאוחז בו אינו יכול להניחו מידו. מגע העור קטיפתי וחמים והחתול סקרן, עדין ושובב מאין כמוהו – ההיפך הגמור מהרושם הראשון שהוא יוצר. בתערוכה הוצג ג'יפ, חתול ספינקס בעל עיניים בצבע אקווה מארין (כחולות) שהספיק כבר לדגמן מעל גליונות הנשיונל ג'אוגרפיק.

כמו בכל תערוכה ניתנה בימה גם לחתולי הרחוב, ואלו נשפטו בקטגוריה משל עצמם והוענקו להם פרסים, תשומת לב וכבוד שלא נפלו מאותם פרסים והכבוד שהוענקו לעמיתיהם הגזעיים.

כמו בכל שנה, משתדלת העמותה להזמין שופטים מהעולם וגם הפעם שני השופטים הגיעו מחו"ל. הגב' אזה ברורינג, שופטת שבדית מנוסה ועסוקה המבלה סופי שבוע רבים בשיפוט ברחבי העולם, מגדלת חתולי בומביי והשיפוט היסודי והנעים שלה משך רבים להצטופף מסביב לזירתה.

מר סטיבן קורנל שהגיע מצרפת ומגדל מלבד חתולים בנגליים גם כלבים מגזע הצ'יוואווה. לשאלתנו הוא הסביר שבשיפוט שלו הוא תמיד מחפש את השילוב הנכון בין הפראי והטבעי לבין המבויית, בחתולים ובכלבים. צרפת נחשבת למעצמה של ממש בשני העולמות בהם מגדל מר קורנל; בעולם החתולים וגם בקרב מגדלי הכלבים. סטיבן קורנל רואה חשיבות רבה בהבנת תהליכי ההתפתחות של החתולים שהוא מגדל ועל כן בשנים האחרונות הוא עורך השתלמויות בנושאים שונים בקרב ידידיו הוטרינרים.

הציבור הישראלי אינו ממהר לקום ביום שבת ואכן עד לשעת הצהריים האולם אוייש ע"י המציגים (חתולאים ונציגים מסחריים) אך לקראת שעת הצהריים החל האולם להתמלא ועד לשעות אחר הצהריים עברו בתערוכה (בדירוג נוח למדי יש לציין) כמה אלפי מבקרים. דוכן בית ארז חוות מילטין, יבואני רויאל קנין בישראל, ונותני החסות לארוע, העתיר על המבקרים חומר אינפורמטיבי, צירף מבקרים רבים לקהיליית החברים (ניתן להצטרף גם דרך האתר www.royalcanin.co.il), ובאותה הזדמנות הוסיף אותם ואחרים לרשימת המנויים המתארכת של "חיות הבית".

לסיום נבחרו כוכבי התערוכה שקיבלו כולם פרסי מזון נאים של רויאל קנין:

כוכב התערוכה, חתולת מיין קון "מיינל לינקס ווילה" של ליקה קרשטס.

סגן ראשון לכוכב התערוכה: חתול מרשים מגזע רגדול "מונפורט הפי" של נטליה לרנר.

סגן שני לכוכב התערוכה: חתול בורמזי (מישראל) "בושרון" של עדן אוסטרובסקי.

בנוסף לפרסי המזון למקום הראשון והשני הוענקו גם מתקני שירותים מיוחדים לחתולים מתנת קט ג'וניור ובנוסף, למקום השני הוענק מנוי לשנה במרפאתו של דר' נורברטו קליין בחולון ולמקום השלישי ערכת טיפוח של חברת פט פרו.

לשאלות ולפרטים נוספים על ניק"ה ופעילותה תוכלו לפנות ליו"ר העמותה הגב' ויקטוריה סטרדובצ'ב בטל. 050-6235059

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf