PRD_5897_2046

חתוליאו – תערוכת החתולים הבינלאומית של ניק"ה

שם הכותב/ת: עמותת ניק"ה

צילום: יגאל פרדו

: NICA-New Israeli Cat Alliance
ראשון לציון 22 לדצמבר 2012

חורף 2012 יזכר כאחד החורפים הגשומים ביותר שעברו על ישראל. למרות תחזית ממוצעת, כמויות המים הגיעו מכל עבר ושברו שיאים. חתולים לא ממש אוהבים מים (או שאולי זה רק מיתוס? קראו בכתבה שבעמ' 12) ועל כן מזג האויר חישב את מסלולו מחדש: לשבת אמנם התייצבו עננים אפורים אך הם חיש מהר הסתלקו לטובת קרני שמש חביבות, שפרצו והגיעו אל תוך אולם הספורט הצבעוני בו נערכה התערוכה. חתולים גזעיים מהווים אטרקציה בכל מקום, ואכן הפירסום שלו זכו החתולים הביאו למקום קהל רב שמילא את המעברים והתלהב מהמציגים והמוצגים. עמותת ניק"ה הישראלית עושה את הכל בכדי ליצור אוירה חגיגית-קוסמופוליטית ולתערוכה הוזמנו מחו"ל שלושה מבכירי השופטים: אלכסיי שוקין מהולנד, פסקל רמי מצרפת וקטרינה קרן האוסטרית. גב' נורית פאל (FIFE), השופטת הישראלית המוערכת המבלה בדרך כלל את סופי השבוע שלה בתערוכות בחו"ל, קיבלה מינוי קל"ב (קרוב לבית) והשלימה את פאנל השופטים. שיפוט של חתולים בתערוכה אינו דומה לשיפוט כלבים בתערוכה, והתהליך רגוע ואיטי כאשר כל חתול נשפט לבדו, מקבל דו"ח בו מרוכזת חוות הדעת של השופט ורק בסיכום מוכרזים הזוכים בקטגוריות השונות. לתערוכה נרשמו יותר ממאה חתולים שנשפטו בארבע הזירות וקצרו תשואות רמות והתלהבות מכל העברים.

התערוכה מהווה סיכום לשנת פעילות מוצלחת לעמותת NICA והעיתוי אינו מקרי – זוהי תערוכה המסיימת שנה ופותחת שנה. אומרת ויקטוריה סטרודובצבֿ, יו"ר העמותה והרוח החיה מאחרי מרבית הפעיליות: "מטרתה של התערוכה היא להעלות את המודעות לטיפוח החתולים כחיית מחמד ובמקביל, לימוד על הדרכים הנכונות לטיפול נכון בחתול ושמירה על בריאותו. התערוכה מהווה מפגש מקצועי חשוב מאין כמותו, בין מגדלים, שופטים והקהל הרחב, בו יוכלו חובבי חתולים להחליף טיפים ועצות ולקבל מידע מקצועי גידולי רב-ערך שיסייע להם בגידול וטיפוח החתולים שלהם. כיו"ר עמותת NICA, ובמקביל לטיפוח חתולי הבית הגזעים אני רואה חשיבות רבה בהעלאת המודעות להגנה על חתולי הרחוב. ע"י חשיפת הציבור לגידול הגזעי עולה, המודעות לחתולי הרחוב וליחס לו הם זכאים. חתולי הרחוב במקומות רבים מתפקדים כתברואנים, משמידים חולדות ועכברים ומרחיקים נחשים. הם זכאים ליחס של כבוד, הערכה ואהבה".

לראשונה בישראל הוצג מסלול Agility לחתולים; מסלול המשלב פעילות גופנית, זריזות וקוארדינציה תוך משחק מהנה המפעיל את כל המיומנויות של החתול. המסלול מספק אתגר שיכלי וגופני בפעילות מהנה ומשעשעת לחתול, לבעליו ולצופים. בכדי לגרום לחתול להגיב למסלול יוצרים גרוי צורני המחובר לשרביט כמו נוצה או צמה קלועה של חוטי צמר. החתול מנסה לתפוס את הנוצה או הצמה ומבלי לשים לב עובר דרך מכשולים שונים. החתולים הינם יצורים אלגנטיים ואתלטיים וכישוריהם אלו נחשפים במלוא תפארתם להנאת כל.

הקהל הססגוני הגיע לראות ולהריע אך ההתעניינות הרבה ביותר נרשמה ליד דוכני התצוגה והמכירה של אביזרים ומזון לחתולים. ניתן היה למצוא שפע משחקים וצעצועים לחתולים, מבובות פרוותיות ועד למסלול אג'יליטי שלם, קולרים ותיקים כמובן בשלל צבעים, גימורים וגדלים ועוד מגוון של אביזרים שנועדו לרווחת החתוליים, הולכים על ארבע או על שניים. דוכן רויאל קאנין זכה למקום של כבוד כנותן החסות לתערוכה ולחתולים הזוכים הוענקו שקי מזון נדיבים.

לא כל החתולים זכו בפרסים אך אלו שזכו הציגו רמה גבוהה בכל הקטגוריות על פי אמות המידה המחמירות של אירגון NICA ; במקום השני ובפרס מיוחד בקטגוריית החתולה המבוגרת זכתה חתולה בת 12 מגזע הימלאיה סיל פוינט בבעלותו של שי שר. שי אומר ש"זו לא הזכיה הראשונה שלי עמה. היא חתולה מאד גזעית ומיוחדת. יש לה אופי מיוחד וזה מה שחשוב ויחסית לגילה היא נראית מצוין – היא מרגישה כמו מלכה ולפעמים כסנובית היא מגיעה אילך רק כשהיא רוצה. ומכתיבה לעצמה את סדר היום. בבית היא המלכה".

המקום השני בתערוכה הוענק לחתול סיאמי לבן בן שנה ותשעה חודשים העונה לשם Fenris בבעלותה של לדה מזור מבית הגידול "שיגעון". עמותת ניק"ה עשתה מאמצים מרובים להפוך את התערוכה לארוע נוצץ והפרס השני שהוענק בתערוכה כלל מנוי לשנה למרפאת חיות המחמד, שבבית החולים הוטרינרי בחולון "מזור לחי", בהנהלתו של הווטרינר ד"ר נורברטו קליין. המנוי כולל בדיקה רפואית, חיסונים שגרתיים, טיפולים מונעים, ניקוי וליטוש שיניים בהרדמה, טיפולי ספא מפנקים לחתולים הכוללים: אמבט קצף מפנק, ניקיון עדין של העיניים והאוזניים, מסאז' מפנק, בישום חתולי ופן. לאחר הזכיה סיפרה לדה: "זו לא התערוכה הראשונה של NICA שאני זוכה באחד מהמקומות הראשונים. אני עייפה אבל מרוצה. אני פעילה בעמותת NICA ומה שחשוב לי זאת רווחת החתולים כולם. אני מגדלת חתולים אוריינטליים וסיאמיים, כולל מגזע סיישל, אבל כל חתול בשבילי הוא אוצר של ממש ושכולנו תמיד נזכור שהחתולים הגזעיים והמיוחסים מזכירים לנו שכל חתול באשר הוא ראוי לכבוד ואהבה".

המקום הראשון בתערוכה הוענק לקאיה, חתולה מגזע דבון רקס בת 9 חודשים של טטיאנה גנים מבית הגידול Karavella. הפרס שהוענק לזוכה היה הפעם שווה במיוחד; ארגז שירותים אוטומטיים לחתול בשווי 2500 ₪ מתנת חברת Catginie. הארגז שוטף, מנקה ומייבש והחתול זוכה לארגז נקי כל יום – הסוף לריחות ולמטלות הניקיון של ארגז החתולים! טטיאנה הוסיפה: "זו תערוכת NICA הראשונה שלי. אמנם כבר זכיתי בתערוכות של עמותות אחרות בארץ ובחו"ל אבל מעולם לא זכיתי בפרס הראשון כבעלת החתולה היפה ביותר. הזכיה מרגשת במיוחד מאחר וקאיה נולדה אצלי בבית ממש, כחלק מבית הגידול שלי. ההשקעה שלי בה היא כמו שאני משקיעה בכל בן משפחה והיא תורמת ומחזירה למשפחה מכל הלב. דבון רקס הוא גזע אוהב ומיוחד לכל המשפחה. חתול שאופיו אוהב ומיוחד. נכון, יש לדבון רקס פרווה מתולתלת, אך אופיו העדין, מסירותו והליכותיו הנעימות מעמידים את התכונה האולי מוזרה הזאת בצד. אני מרגישה שקאיה מרגישה אותי ומזכירה לי כל הזמן שמגיע לכל חתול שתהיה לו אהבה ובית. למרות שאני מגדלת חתולים גזעיים, אני לא שוכחת את החתולים דרי הרחוב".

לאחר חלוקת הפרסים, ההתרגשות והנאומים עוד נשארו חובבי חתולים רבים בין הדוכנים ומיאנו להיפרד מהמראות ומהחתולים. אין ספק שמפגש בלתי אמצעי שכזה בין מגדלים גזעיים וחובבי חתולים יוסיף נדבך נוסף לתרבות הגידול והטיפוח וישפר את היחס לחתולים בכלל. זוהי הזדמנות טובה להודות לקהל הרב שהגיע, לכל המציגים והמשתתפים ולאחל לכולם שנה חתולאית יוצאת מהכלל.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf