שלישיה

חשיפה לצפון

שם הכותב/ת: איילת שושן

צילום: יגאל פרדו

גדלתי ברמת-השרון. מהילדים שמביאים הביתה כלבים, חתולים, אוגרים ואפילו אווז‫. כשהחבר שלי (היום בעלי) רצה להרשים אותי, הוא הביא לי כלב, אבל מעולם לא הייתי קרובה לעולם של הכלבנות. בעלי, איש עסקים ויזם שעיקר עיסוקו בחו"ל, הוא למעשה "האשם" בכך שהפכתי למגדלת, והיום אנו מתגוררים עם שני ילדינו וארבעה מלמוטים בכפר הדר שבהוד השרון.

הרומן שלי עם הגזע התחיל עוד ב-1980. גרתי אז בת"א (עם קובי והכלב שקנה לי) ובאחד הימים פגשנו כלב עוצר נשימה. הבחור שאיתו הסביר שזה אלסקן מלמוט, לדבריו היחיד בארץ, וכעת הוא מוכרח למכור אותו מאחר והוא מתגייס. מבלי לחשוב פעמיים קנינו אותו מיד – מה שהתברר כטעות! היה זה מלמוט בוגר ודומיננטי מאוד מול זכרים אחרים, שני הכלבים לא הסתדרו ובלב דואב נאלצנו למצוא לו בית חדש.

למרות שהתאהבנו בגזע, חשבנו בעקבות הניסיון שלנו שזהו גזע אגרסיבי שאינו מתאים לילדים ולכן גידלנו כלבים אחרים, אבל תמיד ידעתי שיום אחד אחזור לאהבתי הראשונה. ההחלטה שהגיע הזמן נפלה בטיול בדנמרק, בגן חיות המציג זאבים בסביבתם הטבעית, כאשר רץ לקראתי זאב בוגר ומרשים ונעמד במרחק כחצי מטר ממני! בשניה שהסדרתי את נשימתי, ידעתי שאני חוזרת ל"זאבים שלי", המלמוטים…

מחקר בארץ לא העלה גור מתאים, אך באחת מנסיעות העסקים של קובי לאיטליה, בסוף שבוע משעמם, צדה את עינו מודעה של בית גידול לכלבי אלסקן מלמוט. הוא הרים טלפון, נסע (3.5 שעות לכל כיוון!) וקנה… אני בארץ קיבלתי טלפון שאני צריכה לקבל בשמו חבילה שתגיע במונית, חבילה שהתגלתה כגור מלמוט שנשלח אחר כבוד במחלקת עסקים, כדי שלא ייאלץ לרדת לבטן המטוס – זה היה וונג, ומובן שבאותו לילה כבר ישנו יחד.

המגדל (Giuseppe Biagiotti) התברר כאחד המגדלים המוכרים והמובילים באירופה ובעולם, שבית הגידול שלו Del Biagio העמיד כבר דורות של אלופים ואלופי עולם. בתו של המגדל שעובדת יחד איתו התלהבה מקובי, מהסיפור על הכלב הראשון, מהעובדה שהגיע מישראל ומההפתעה הרומנטית שהוא מתכנן לאשתו – ובחרה עבורו את "הגור הנכון". ב-2001 התקיימה בישראל אליפות אירופה, ג'וספה התארח בביתנו עם שניים מכלביו ומאז הפכנו לחברים אמיתיים ואני נסחפתי לגידול הגזע.
במשך יותר מ-10 השנים שעברו מאז נסעתי פעמים רבות מספור לביתו באיטליה, כשאני גרה איתם כבת-בית, לומדת את "סודות המקצוע" וזוכה להכין ולהציג כלבים שלו, ביניהם אפילו את הטובים ביותר כמו Aktiv, אביו של ווונג. רק לאחר ארבע שנים בהן בחן את התקדמותי כמגדלת ולאחר שנוכח בהצלחתי בארץ עם וונג, זכיתי להערכתו המקצועית וקיבלתי את אישורו להרביע עם הזכר מס' 1 שלו Royal Star Del Biagio, הרבעה שהניבה את רויאל המדהים שלי.

מעולם לא חשבתי שאהיה מגדלת, אבל עולם מדהים זה פשוט "שאב" אותי לתוכו בהתלהבות. סיימתי את המדרשה הישראלית לכלבנות (בסיסית ומורחבת) התמחיתי באיטליה בטיפוח והשתלמתי בהכנת כלבי עבודה למזחלות (אימוני כושר, תזונה ותוספי מזון).

לבית הגידול שלי קראתי: Ayla Alaskan Beauty על שם גיבורת סדרת הרומנים "ילדי האדמה" ו"שבט דב המערות" (מאת ג'יי אאוול) שקראתי בצעירותי. Ayla היתה נקבת אדם-קדמון אמיצה וחכמה שרקמה קשר מיוחד עם זאב ערבות שהפך לחבר ובכך למעשה לכלב מבויית. כאשר גיליתי את המלמוט, קווי הדמיון לקשר הזה צצו מיד. לא מעשה חד צדדי של האדם, אלא "רומן" משני הצדדים. לא כלב ל"קישוט" כי אם בן-ברית וחבר.

אני משקיעה כסף רב ומאמצים רבים בגידול איכותי, אבל ייחודיות בית-הגידול שלי היא בשילוב מקצועיות גבוהה עם גידול אישי של כלבים בבית ולא בכלביה! כל הכלבים שלי חיים בבתים אוהבים כחלק מהמשפחה וכל הגורים עוברים את השבועות הראשונים לחייהם והקריטיים ביותר להתפתחות אופיים, כשהם מוקפים אנשים המרעיפים עליהם חום ואהבה.

‎בית הגידול שלי מוכר ע"י ההתאחדות הישראלית לכלבנות וה-FCI העולמית. אני מרביעה הרבה בחו"ל ורק עם כלבים עם אופי מצויין, שעברו בדיקות רפואיות וגנטיות. הרבעתי עם זכרים מהטובים בעולם, ביניהם Royal Star Del Biagio, אלוף העולם skywalker Sausimayok, דיזל Sno Quest's Limited Edition, בנו של Jacob Trabilaizer (המפורסם מארה"ב) ואחרים ולשמחתי התוצאות מצויינות.

‎במשך השנים ביססתי קשרים מקצועיים-חבריים ושיתופי פעולה עם בתי-גידול מהטובים בעולם והיום הכלבים שלי עומדים ברמה אחת עם הטובים ביותר וזוכים להערכה רבה. מרבית הגורים שנולדים אצלי נשארים בארץ כיוון שחשוב לי לבסס כאן בישראל גידול נכון, בריא ובעל שונות גנטית מספיקה כדי שהגזע יוכל להתפתח ולשמור על רמתו הגבוהה.

היום בית הגידול Ayla Alaskan Beauty הוא משפחה חמה מתרחבת וגדלה ואני גאה בתוצאות: כלבים יפהפיים עם אופי מדהים, כלבי משפחה אידאליים ומקור אושר לבעליהם. עד כה השתלבו בארץ בהצלחה רבה 8 כלבי יבוא מחו"ל והתברכנו ב-17 המלטות שהניבו מעט יותר מ-100 כלבים.

את הגורים שלי אני מציידת בכל הדרוש להתאקלמות טובה במשפחתם החדשה ותהליך מסירת הגורים כולל הדרכה מלאה בכל הנוגע להתמודדות עם הגור הקטן. אני מקפידה לשמור על קשר עם כל בעלי הגורים, ככל שהם מעוניינים בכך לאורך שנים, יש לי מסורת של "מפגשי רעים" לפחות פעם בשנה כדי לצרף את "החדשים" למשפחה החמה של בית הגידול ואני שמחה לקרב ולצרף אלינו גם בעלי מלמוטים אחרים הנהנים מהאווירה החיובית ומהפרגון ההדדי.

‎הכלבים המובילים שלי היום: רויאל – צבר כחול לבן שזכה להכיר את כל צידי הפודיום בתערוכות הבינלאומיות (גם ככוכב התערוכה) הוא אלוף ישראל, אלוף-על, אלוף בינלאומי, אלוף קפריסין, אלוף רומניה, אלוף המזרח התיכון – שם זכה במקום רביעי בכל התערוכה! ועוד ידו נטויה.

‎ננוק התחיל לנסוק ככוכב עולה, אלוף ישראל ואלוף-על. בתערוכות חיות הבית, בהיותו בן פחות משנתיים, הוא זכה במקום השלישי ובתואר הכלב הישראלי הטוב ביותר, כשהוא זוכה בכרטיס טיסה לאליפות העולם בפאריז. בתערוכת חיות הבית השנה, הוא כבר עלה למקום השני! כבר בתערוכה הראשונה שלו בחו"ל (אליפות העולם בפאריז) והוא בן פחות מ3- הוא התכבד בתואר סגן אלוף צרפת מבין 184 כלבים.

‎גלורי (כבר כצעירה ניצחה את קבוצת כלבי השפיץ עם התואר "הצעיר הטוב בתערוכה") נובה (אלופת ישראל) ויקטורי (מועמדת לאליפות ישראל ואיטליה), לארה, ומאג'ורי (שהצליחה יפה בתערוכות באיטליה), הן הנקבות עליהן מתבסס דור העתיד. בנוסף יש לי כמה כלבים משותפים צעירים ומבטיחים ביותר. ‎

גידול כלב אלסקן מלמוט רחב בהרבה מעולם התערוכות. המלמוטים נועדו למשיכת מזחלת וניתן גם לצרף אותם כמעט לכל ספורט שנבחר. עד כה נסעתי למספר טיולי מזחלות ברוסיה ובארופה וחזרתי עם חוויות מרגשות שיישארו איתי לכל החיים. רק לאחרונה חזרתי מהאלפים האיטלקיים מהשתלמות שהעבירה הגב' ננסי ראסל (ארה"ב) הנחשבת לכוהנת הגדולה של הגזע. הגעתי עם כלבה שלי מהבית (ויקטורי), עובדה שהעצימה את ההנאה והוסיפה נופך אישי ומרגש. היה מדהים לראות איך כלבה שנולדה בישראל ומעולם לא ראתה שלג ומזחלת, מתנהגת באופן טבעי לחלוטין כמושכת ותיקה.

מי מתאים לגדל מלמוט: למעשה, כמעט כל אחד; הוא כלב משפחה מעולה, חם ואוהב; חכם, בעל בטחון עצמי רב ו"דעה" משלו אבל ככלב עבודה הוא גם מוכן ללמוד ולשתף פעולה. הוא ידידותי מאוד לבני אדם ולכן הוא אינו "כלב של אדם אחד" וגם אינו כלב שמירה, לפחות לא במובן המקובל – אם כי ככלב אמיץ, גדול ומרשים הוא מהווה כמובן הרתעה. למרות שאינו נובח, המלמוט יודע "לדבר" ומביע את עצמו יפה מאוד…

‎הוא מסתגל בקלות ואינו מתלונן ומתאים כמעט לכל סגנון חיים, כל עוד בעליו לצידו. מלמוט קשור בשרשרת אינו בא בחשבון! הוא אוהב תנועה ופעילות אך אינו דורש השקעה מיוחדת וגם טיולים בצוותא או מעט ריצה בפארק יעשו אותו מאושר. הוא ייהנה לחיות בחוץ או בבית ויסתדר עם חיות אחרות (כן, אפילו חתולים). הוא נפלא הן עם ילדים והן עם מבוגרים ומגיב ברגישות לכל שינוי בריאותי או מצב רוח. זכרים נוטים להיות הגנתיים במפגש עם זכרים אחרים ואילוף בסיסי הוא כורח חיוני. בניגוד לדעות לא מבוססות על הגזע, המלמוט אינו כלב עקשן ואינו קשה לאילוף. עבודה בחוכמה וברגישות ולא בכוח הזרוע, תבנה את הקשר הנכון שלו עם בעליו – קשר חברי לחיים.

בריאות וגידול: המלמוט הוא כלב חזק ובריא שאינו סובל ממחלות ומבעיות רבות האופייניות לגזעי כלבים מתורבתים והוא חי לרוב בשיבה טובה עד גיל מכובד (גם 15 שנה). הבסיס הגנטי לגידול שלי בריא וכל הכלבים עוברים בדיקות גנטיות ורפואיות. חשוב לזכור שככלב מאסיבי יש לתת לגורים הגדלים זמן להתפתח, אין להעמיס עליהם פעילות רבה בתקופת הגדילה וחשוב לאפשר להם תנועה חופשית וטבעית בחוץ ולהמנע ממשקל עודף.

הרגלי ניקיון וטיפוח: במקור הם כלבי מזחלות בשלג, אך הם מתאימים בהחלט לגידול בארץ. למלמוט פרווה כפולה: פרווה חיצונית גסה יחסית, המגנה על פרווה פנימית קצרה ומבודדת העוזרת לו להתמודד גם עם החום בישראל. הוא אינו סובל מבעיות עור, מכות חום וכדומה, נשירת הפרווה עונתית – בסירוק תכוף בעונות המעבר קל להשתלט עליה ושערות המלמוט ניתנות לאיסוף בקלות ואינן נתקעות בכל מקום בבית. למלמוט גם אין ריח גוף חזק וכנ"ל גם הבל פיו (כל עוד התזונה טובה) ובקיצור – קל למדי לגדל מלמוט. הוא אינו דורש טיפוח יומיומי וגם לא רחצות תכופות. להיפך, לרוב הלכלוך אינו חודר לשכבה הפנימית וגם בוץ פשוט מתייבש ונושר.
תזונה: אני מאכילה את כל הכלבים שלי במזון באיכות גבוהה ביותר שיש, תוך התאמה מקסימלית למצבם ובתקופת פעילות מאומצת, גם מזון עשיר יותר (אנרג'י 4800 של רויאל קנין). חשוב לי לוודא שלגורים תהיה ההתחלה הטובה ביותר לחיים ולכן נקבות בהריון מקבלות אוכל מיוחד (עד ליום ה-42 את האוכל החדש של רויאל קנין ה-HT42d ובהמשך הן עוברות לסטרטר אותו מקבלים גם הגורים וכמובן תחליף חלב בעת הצורך). למרות גודלו, המלמוט אינו זקוק לכמויות מזון גדולות. תזונה איכותית ברמה גבוהה ותוספי מזון שישמרו על רמה אופטימלית של וויטמינים, יאפשרו לו לממש את מלוא הפוטנציאל שבו, להרגיש ולהיראות במיטבו.

איילת שושן היא יו”ר החוג הישראלי לכלבי שפיץ, רכזת גזע המלמוט, עורכת (מיל') של “עולם הכלב”, וכיום ממלאת שורה של תפקידים במוסדות הי”ל. לפרטים נוספים: www.alaskanmalamute.co.il                       ayelet.ayla@gmail.com 

או בטל. 052-6144343

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf