Pablo K9 Belgian Malinois

חמישה גיבורים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מערכת ״חיות הבית״

פרסי ההצטיינות הכלביים לשנת 2015

מדי שנה עורך אירגון הגג הכלבני האמריקאי (ה-AKC) טקס בו מוענק פרס (ACE) לכלבים מצטיינים בעבור מילוי משימותיהם הכלבניות. פרס זה ניתן לכלבים המסייעים ותורמים בצורה משמעותית לחייהם של בעליהם. תהליך בחירת הכלבים נעשה מתוך רשימה ארוכה של מועמדים ובצד הזוכה ניתן תמיד למצוא שמות נוספים של מועמדים ראויים המוזכרים בשמם ובשם בעליהם והמדינה ממנה הם באים. עיסוק זה בכלבים מצטיינים מעלה את המודעות לחלקם ההולך וגדל של כלבים בחיינו אם בתפקידים בקרב כוחות הביטחון ואם בלווי ובסיוע לאנשים עם מוגבלויות. העלאת נושא זה אל התקשורת עושה שירות חשוב למגדלי כלבים באשר הם ומאירה באור חיובי את העיסוק והעוסקים בו. חשוב לשים לב שפרנסי ה-AKC מקפדים על הבאת מגוון הכלבים הנבחרים מכל קשת הגזעים העיסוקים ובכך מוסיפים נדבך חשוב המסביר את העושר והמורכבות שידידנו על ארבע יכולים להציע.

גם השנה לקראת חג המולד מפרסם ה-AKC את רשימת הזוכים עליהם תוכלו לקרוא בשורות הבאות:

פאבלו

פאבלו הוא כלב המשרת בשורות המשטרה הצבאית של חיל הנחתים האמריקאי. הוא בן 9 שנים מגזע מלנואה. הנוהג שלו הוא גרג מדריד מאלבני, ג׳ורג׳יה. פאבלו הוא כלב שעבר הכשרה באקדמיה הכלבנית של חיל האויר האמריקאי והוכשר ככלב גילוי לחמרי נפץ. פאבלו משובץ תדיר לסיוע באבטחת אישים רמי דרג ומתלווה לנוהגו ולאנשי השירות החשאי במשימות האבטחה שלהם. במהלך השנה החולפת השתתף פאבלו באבטחת הנשיא האמריקאי ברק אובמה, סגן הנשיא ג׳ון ביידן הנשיא היוצא, ביל קלינטון ומזכירת המדינה לשעבר ואחת המועמדות לנשיאות מטעם הדמוקרטים בהווה הגב׳ הילרי קלינטון. אם לא די לכם ברשימת המכובדים שפאבלו היה שותף לאבטחתם, הרי שהוא משתתף קבוע בשעורי התנ״ך בכנסיה הבפטיסטית בפליינס ג׳ורג׳יה שם הוא מאבטח את הנשיא לשעבר קרטר המעביר בימי ראשון שעורי תנ״ך. בנוסף, פאבלו הוא דמות מוכרת ומשתתף קבוע בארועי צדקה שונים לגיוס תרומות או בפעילויות בבתי הספר. במשך השנים הפך פאבלו לדמות מוכרת ואהובה בקהילה אליה הוא משתייך והוא מהווה דוגמה חיה לתרומה העצומה של הכלבים והביטחון שהם מעניקים לנו יום יום שעה שעה.

ג׳ורג׳

ג׳ורג׳ שייך לרחל בארטון המתגוררת באובורן מסצ׳וסטס. ג׳ורג׳ הוא כלב שירות מגזע דני ענק שהוכשר במסגרת פרוייקט מיוחד העושה שימוש בכלבים גדולים המהווים משענת (תרתי משמע) ומסוגלים בגודלם ובכוחם להעניק סיוע פיזי לבעלי ניידות מוגבלת.  ג׳ורג׳ צוות לבלה, ילדה בת 10 הסובלת מתסמונת מורוקיו, תסמונת גנטית נדירה היוצרת בעיות שונות בהתפתחות השלד המגבילות את התנועה. בלה נאלצה לעבור ניתוחים רבים ואחרים עוד לפניה. לפני שבלה פגשה את ג׳ורג׳ היא נעזרה בקביים ובכסא גלגלים ונאלצה להסתפק בחופש תנועה המוגבל שאלו העניקו לה ולפי מידת כוחה. מרגע שג׳ורג׳ נכנס לחייה, הוא העניק לה כח ונחישות כמשענת תרתי-משמע. כשג׳ורג׳ בסביבה, בלה יכולה להיות סמוכה ובטוחה שתמיד הוא יהיה שם לצידה, גם כאשר כוחותיה אוזלים. ביטחון זה פתח לפניה אפשרויות להשתתף בפעילויות חברתיות שעד כה לא יכלה לקחת בהן חלק. ג׳ורג׳ ובלה חולקים קשר עז מאין כמוהו ולכל מקום שבלה תלך, ג׳ורג׳ יהיה שם לידה. ג׳ורג׳ החזיר לבלה את הביטחון העצמי, שמחת החיים והיכולת להתמודד עם מצב לא פשוט והחזיר את החיוך לפניה כפי שניתן לראות.

ווינד

ווינד הוא רוטווילר המתפקד ככלב טיפולי ושייך לרניס צימרמן מיורקטאון, וירגיניה. עבור רניס, ווינד הוא כלב טיפולי יחיד מסוגו. ווינד משרת בתכנית שהוקמה עבור משפחות חללים אמריקאיים ומסייע בהפגת הצער ותחושת האובדן למשפחות חיילים אמריקאים שנפלו במלחמות בעיראק ובאפגניסטן. מזה שלוש שנים הוא מתלווה לרניס ומשתתף בארועים לזכר החללים ומסייע למשפחות הנופלים באבלם. מלבד השתתפות בארועים אלו, ווינד הוא משתתף קבוע בתכנית המיועדת לותיקי המלחמות בביה״ח המפטון. ווינד מסייע לותיקי המלחמה הללו הסובלים מפוסט טראומה בעקבות הקרבות בהם השתתפו, פציעותיהם או חברים שאבדו. בימי השבוע במשך שנת הלימודים משתתף ווינד בתכנית מיוחדת המוקדשת לילדי הכיתות היסודיות ומגיע לכיתות הלימוד לסייע לתלמידים הצעירים להתגבר מפני פחדיהם מכלבים ו״על הדרך״ בנוכחותו המרגיעה מסייע להם להתרכז במטלות הקריאה הראשונות שלהם.

טיי

כלב החיפוש וההצלה טיי הוא כלב רועים גרמני בן 8 השייך למליסה פריי מסאות׳פורט, פלורידה. טיי מתמחה באיתור גופות. לאחר כשנתיים בהן הוכשר החל טיי במלאכת האיתור אותה הוא ממלא זה שש השנים באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. כמעט מיד כשהחל במלאכה חשובה זו בלט ביכולותיו ומשפחות רבות חבות לו את סגירת המעגל הכה חשובה גם כאשר הרע מכל מתממש. הוא ביצע בהצלחה יותר מ-60 משימות איתור כשהמומחיות שלו היא בשטחים מוצפים ובמים. אך מומחיותו אינה מוגבלת רק לאיתור גופות כי אם גם למציאת נעדרים במצבי אסון כמו לאחר סופות וארועי מזג אויר קיצוניים. בימי הפנאי של טיי, הוא מתפקד ככלב יחסי הציבור של מחלקת האיתור וההצלה במשרד השריף. הוא יודע כיצד להתנהג בארועים חברתיים, ומתאים עצמו היטב לקהלים מגוונים, בגילאים שונים. הוא נהנה במיוחד מתשומת הלב לה הוא זוכה לאחר שביצע את התרגילים בהם אומן.

מופסה

מופסה הוא שמו של חזיר היבלות מהסרט ״מלך האריות״ והוא סימבול לאופטימיות, הסתפקות במועט ושמחת חיים. מופסה שלפנינו אינו חזיר יבלות כי אם כלב מגזע ברנר זננהונד, כלב רועים שוויצרי בצבעי הטריקולור – שחור, חום ולבן ואכן אופיו מצדיק את השם האקזוטי שהוא נושא. מופסה הוא כלבם של קריסטין ורובין גרינווד מבל-אייר, מרילנד. מופסה הוא מנצח הגזע בתערוכת ווסטמינסטר היוקרתית 2014 והוא שגריר של גזעו ושל בני גזעים אחרים שמועדוני הגזע שלהם פועלים תחת כנפי ה-AKC. הוא מוכיח כי כלב גזעי יכול להיות כלב לוויה ואינו רק ״דוגמן״. לבני משפחת גריינווד מספרה ומכון טיפוח לכלבים ומופסה הוא המארח הרשמי המקדם בברכה כל לקוח ובמיוחד את בעליו. אופיו ושמחת החיים שהוא מציג אספו סביבו מועדון מעריצים קבוע והוא הפך לסמל המסחרי של המקום. מופסה מהווה דוגמה אישית לכלב גזעי בריא בגופו ובאופיו ומדגים הלכה למעשה את יתרונות הגידול הגזעי והפעילות של גידול אחראי כפי שה-AKC מנחיל לחבריו.

לפרטים נוספים: www.akchumanefund.org/ace-awards

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf