_l3a3409

חמישה גיבורים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

פרסי ההצטיינות הכלביים לשנת 2016

מדי שנה עורך אירגון הגג הכלבני האמריקאי (ה-AKC) טקס בו מוענק פרס ה-ACE (ובשמו המלא Awards for Canine Excellence) לכלבים מצטיינים שמשימותיהם הכלבניות מסייעות לפרט או לכלל. פרס זה ניתן לכלבים התורמים בצורה משמעותית לאיכות החיים של סביבת פעילותם ותהליך בחירת הכלבים נעשה מתוך רשימה ארוכה של מועמדים. גם אלו שלא זכו ראויים לתשואות, ושמות של מועמדים ראויים שלא זכו להיכלל בין הזוכים מוזכרים בשמם ובשם בעליהם והמדינה ממנה הם באים. גם מועמדות לתואר כה נחשב היא סיבה לגאווה ונחת גם אם בסיכומו של דבר לא זכו. למרות שאנו עומדים על סיפו של עשור שלישי במאה ה-21, מוקפים מכל עבר בפרצי טכנולוגיה שלעיתים קשה לדמיין כי הם אכן קיימים, מוצאים אנו כלבים המשרתים במלאכות חדשות-ישנות ומביאים תועלת רבה לבעליהם.

עיסוק זה בכלבים מצטיינים מדי שנה, מעלה את המודעות לחלקם ההולך וגדל של כלבים בחיינו, אם בתפקידים בקרב כוחות הביטחון ואם בלווי ובסיוע לאנשים עם מוגבלויות. העלאת נושא זה אל התקשורת עושה שירות חשוב למגדלי כלבים באשר הם ומאירה באור חיובי את העיסוק והעוסקים בו. חשוב לשים לב שפרנסי ה-AKC מקפדים על הבאת מגוון הכלבים הנבחרים מכל קשת הגזעים והעיסוקים ובכך מוסיפים נדבך חשוב המסביר את העושר והמורכבות שידידנו על ארבע יכולים להציע. לא תמיד ראוי לחקות את המתרחש במקומות אחרים אך במקרה שלפנינו יהיה יותר מראוי להביא גם לישראל את הנוהג הזה. אולי בשנים הקרובות ימצא גם בארצינו הקטנה מי שירים את הכפפה ויאסוף את הכלבים המצטיינים ויעניק לכל אחד מהם אם לא פרס יפה, לפחות את תשומת הלב לו הם ראויים.

חמשת הכלבים הנבחרים בכל שנה מייצגים חמישה תחומים שונים כל אחד חשוב מאין כמוהו: כלב שירות, מגוייס בכוחות הביטחון, כלב טיפולי, כלב העוסק בחילוץ והצלה, וכלב לוויה ראוי לציון.

הזוכים השנה מציגים קשת גזעים מעניינת: בתחום כלב השירות המגוייס נבחר בלאדהאונד שגם עבד בשורות ה-FBI. במשבצת כלב השירות נבחרה כלבת לברדור רטריבר שמסייעת לבעליה המשותקת בפלג גופה התחתון, במשבצת הכלב הטיפולי מככבת כלבה שבעבר הוצגה בתערוכות יופי ואוחזת בתואר אליפות וכיום מסייעת להפיג מתח וחרדה בשדות תעופה. בתחום החילוץ וההצלה זכה מלנואה המוכשר בשלושה מקצועות שונים בהם הוא נעזר למילוי משימותיו וככלב הלוויה המצטיין נבחר רועה גרמני בן שנתיים שהציל את בעליו בת השבע מהכשת נחש פעמונים (Rattlesnake) במחיר שכמעט שילם בחייו.

ה-ACE הוא מדליון מיוחד שמוענק מדי שנה בבמהלך ארועי האליפות השנתית שתערך בחסות רויאל קנין באורלנדו קליפורניה ב-16-17.12.2016. כל אחד מהזוכים יעלה לזירה המרכזית שם יסופר סיפורו, תוענק לו המדליה וכמובן, התשואות.

ואלו הזוכים לשנת 2016:

Radar, בלאדהאונד בן ארבע שנים אותו נוהג פרנק הורסט מקיוואה, קולורדו.

Radar הוא כלב מגזע בלדהאונד שנועד לשירות והמוניטין של הגזע ככלב גישוש שאין שני לו כבר חוצה שתי מאות. בהיסטוריה של הבלדהאונד עבר ססגוני ככלב גישוש של אנשי המשטרה עוד במאה ה-18 וה-19 וצבר לעצמו את המוניטין של כלב הגישוש הטוב מסוגו באין ספור מרדפים אחרי פושעים ונמלטים מידי החוק. גזע הבלדהאונד הוא גזע בלגי במקורו ולא רבים כמותו חיים כיום בעולם ועוד פחות עוסקים במקצועם המסורתי. Radar חי ופועל עם נוהגו פרנק הורסט במחוז אלברט בקולורדו. הוא אומן לגשש אחר נעלמים או פושעים נמלטים והקריירה שלו החלה כשהיה בן 10 שבועות בלבד. כבר בגיל צעיר הוכיח את כישוריו ולמרות היותו בן ארבע בלבד כבר הספיק לעבוד על יותר משלושה תריסרי מקרים שונים ותחת חוקרים מכל זרועות המשטרה, משרד התובע הכללי ואפילו ה- FBI. הוא גם סייע בחקירות ילדים נעדרים ברחבי ארה״ב. Radar משתייך לקומץ מצומצם של כלבי בלדהאונד המשרתים את כוחות המשטרה ומסייעים בפתרון של מקרי העלמות ורצח. בתיקו האישי של Radar נצברו עד כה לא מעט מקרים ״סגורים״ בהם כושר האבחנה הדק שלו הוביל לפתרונם.

Teddie, לברדור בן 5 בבעלות קריסטל גרקו ממרילנד

Teddie, היא כלבת לברדור רטריבר שהוכשרה במרכז ההכשרה של ״שותפים כלביים לחיים״ (Canine Partners for Life – אירגון המכשיר כלבי שירות לתחומים שונים בארה״ב). נכון, אין כל דבר מיוחד בכלבים מגזע לברדור רטריבר המתפקדים ככלבי שירות והמסייעים למוגבלים אך Teddie מהווה דוגמא בולטת באיכותה לשינוי שיכול להביא כלב שירות לאדם הזקוק לו. קריסטל היתה נערה ככל הנערות עד שבגיל 14 באופן פתאומי הפכה משותקת בפלג גופה התחתון. היא נאלצה להסתייע בכסא גלגלים ובתחילה חשה בודדה ומדוכאת בהיותה מוגבלת בניידותה ונאלצה לשהות שעות ארוכות בודדה בביתה. קריסטל שהיתה נערה תוססת לא הסכימה למצבה והחליטה כי ניתן גם אחרת. במהלך 2012 היא פנתה ל״שותפים כלביים לחיים״ ובמהלך 2013 Teddie הצטרפה אליה. Teddie עוזרת לקריסטל בכל. היא פותחת וסוגרת דלתות בעבורה ומתריעה על כל מכשול בדרכה של קריסטל שאינה חשה דבר ממותניה ומטה. בעזרתה של Teddie קריסטל חזרה להיות פעילה והפכה עצמאית, היא עובדת בעבודה חלקית ומתנדבת כדוברת ופעילה של מרכז ״שותפים כלביים לחיים״. בחודשים אלו מתחילה קריסטל את לימודי התואר שלה ב-Maryland University College.

Jackie, כלבה טיפולית בת 8 מגזע ססקס ספניאל, בבעלות יאן הרפר מסן פרנסיסקו קליפורניה

ססקס ספניאל הוא גזע נדיר למדי מקבוצת הספניאלים ו-Jackie היא ללא ספק הגזע הנדיר שבין חמשת הנבחרים שלנו. ססקס ספניאל נחשב לאחד הגזעים העתיקים והמקוריים מבין כלבי הציד הבריטיים החיים כיום. הוא נחשב לאחד הגזעים הבודדים ששימר את מאפייניו מפני השפעות של גזעים זרים ונותר בריטי בכל מאפייניו. קבוצת כלבי הספניאל נועדה לציד ציפורים בעיקר. הססקס ספניאל פותח באזור ססקס שבמערב קנט. במאפייניו זהו אחד הספניאלים היותר ״כבדים״ מבין שאר חברי הקבוצה ואופיו נחשב למתון ביותר מבין שאר עמיתיו, תכונה ההופכת את הגזע למתאים במיוחד לתפקידו ככלב טיפולי. ל-Jackie קריירת תערוכות מפוארת ובשמה המלא ניתן להבחין בשלל התארים GCH CH Riverotter’s Little Jackie Paper RA THD CGC בהם תואר האלוף (CH), אלוף העל (GCH) תואר הניתן למסיימי מסלול של כלב טיפולי (THD) ותואר על היותה אזרחית לדוגמא (CGC). שלל התארים הללו אינו מסחרר את ראשה של Jackie שנשארת כלבת ססקס ספניאל עליזה העושה את מלאכתה בהתנדבות כמובן באולמות הנוסעים בנמל התעופה ומפיגה את המתחים ומעבירה את זמן ההמתנה בכישכושי זנב וליקוקים ממיסי לבבות. עוטה Jackie ווסט עליו מודפסות המילים ״לטף אותי״ ועוברת בין עובדי נמל התעופה או הנוסעים ומקדישה לכל אחת  ואחד את תשומת הלב הדרושה. בגיל 8 פרשה Jackie מעולם התערוכות והיא עושה חייל בתפקידה הנוכחי. בעידן בו כל כניסה או יציאה מאולמי הנוסעים בשדות התעופה הופכת לחוויה מלחיצה ולא נעימה, מסייעת Jackie להחזיר את החיוך לפרצופים ומשרה שובל חיוכים מאחוריה. בימים בהם Jackie אינה משובצת לתורנויות בשדה התעופה של סן פרנסיסקו, היא מבקרת באונברסיטאות של קליפורניה ומסייעת לסטודנטים לחוצים לעבור בשלום את תקופת המבחנים.

Bodie כלב מלינואה בן 8 בבעלותו ובניהוגו של של אמי לבוי מסנטה, קליפורניה

כמו במקרה של Teddie כלבת השירות מגזע הלברדור רטריבר, וודאי איש לא יתפלא למצוא כלב מגזע המלנואה בעיסוק כה מורכב כמו חילוץ והצלה. דווקא כלב מגזע זה (או יותר נכון נציג נוסף מגזע זה) מדגיש את תרומתו הרבה של גזע המלינואה לכלבי העבודה למינהם.

Bodie אינו ״עוד כלב מלינואה״ העוסק באחד מתפקידי העבודה בהם מצטיינים בני גזעו. הוא משתייך למעגל מצומצם של כלבים המוכשרים בשלושה מקצועות המשלימים זה את זה והופכים אותם לכלי משוכלל ויעיל שמטרתו סיוע באיתור נעדרים ובמשימות למציאת קצה חוט בתעלומות מהן כמעט ולא נותר זכר. Bodie אולף והוכשר בטכניקות חיפוש, גישוש ואיתור חלקי גוויות, במהלך 7 השנים האחרונות Bodie ואמי הנוהג שלו וסייעו פעמים רבות לכוחות המשטרה המקומיים והפדרליים בכל אזור דרום קליפורניה, נבדה, אריזונה ויוטה. בשמש הקופחת של המדבר או ברעש ובהמולה של הערים הסואנות, Bodie ואמי לוקחים חלק בכ-20 חיפושים שונים במהלך השנה שלעיתים משתרעים על פני ימים ארוכים. אם נוסיף לכך את שעות האימון הקבועות בימים בהם השניים אינם בתפקיד נבין כי מדובר בצמד עסוק למדי. רנדי תומנסן שהמליץ על מועמדותו של Bodie שבע רצון מהבחירה ומוסיף ומציין את אופיו המיוחד של Bodie שאינו חס על אף איש משטרה שמסתייע בו החוזר מכוסה בליקוקים וגם בלא מעט שיער על מדיו כחלק בלתי נפרד מה״שירות״.

Haus כלב רועים גרמני בן שנתיים, כלב לוויה ראוי לציון

Haus הוא כלב מגזע רועים גרמני בן שנתיים המתגורר בטמפה פלורידה עם משפחתו, משפחת דה לוקה. כלבי רועים גרמניים מהווים כלבי עבודה מצויינים ורבים מהם ממלאים תפקידים שונים בקרב רשויות שונות בכל רחבי העולם. אך גם המקרה שלפנינו אין זהו המובן מאיליו. כלב רועים גרמני שעבר הכשרה מתפקד בצורה מיטבית אך מסתבר שגם כלב רועים גרמני שלא עבר הכשרה מתפקד בצורה מיטבית על סמך אינסטינקטים נטו. Haus מעולם לא עבר כל הכשרה או חינוך מיוחדים. קליפורניה היא מדינה שהאקלים בה דומה למדי לזה שבישראל ובמרבית חודשי השנה פעילים נחשים וחלקם ארסייים ומסוכנים. אחד הנחשים המסוכנים הוא נחש הפעמונים (Rattlesnake) זהו נחש שבקצה זנבו חוליות חלולות וכאשר הוא חש מאויים הוא מניע את קצה זנבו והרעש של החוליות החלולות מתריע על נוכחותו וגורמת למי שעומד מולו זמן התרעה מספק לעזוב את המקום. אחר צהריים שהו בחצר האחורית מולי דה לוקה בת השבע וסבתה. לפתע Haus מיהר לעבר מולי וניצב לפניה כשהוא מנסה להתחמק מבדר מה שהיה על הקרקע והוא עומד בינו לבין מולי. לפחות שלוש פעמים הוא נסוג ושב לעמוד על מקומו מגן בגופו על מולי הקטנה. הסבתא הבינה כי בעשב מסתתר נחש ואכן Haus ניסה להרחיקו ממולי אך הוכש קשות. הסבתא הרחיקה את מולי והבהילה סיוע וטרינרי שהגיעו עם נסיוב כנגד הארס אך כמות הארס ש-Haus ספג היתה גדולה בהרבה ממה שסברו תחילה ובמשך שעות רבות הוא נלחם על חייו.

סוף טוב הכל טוב. Haus שב לאיתנו הודות לתגובה המהירה וחזר חזרה למשפחתו שלמדה להעריך את כלב המשפחה שפעל באינסטיקט הטבעי שלו והציל את חייה של מולי.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf