Beste van NL rassen

חגיגה אירופאית תערוכת הכלבים האירופאית במסגרת הארועים לציון 100 שנה ל-FCI בלייווארדן הולנד, 4-1 בספטמבר 2011

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום: אליס ואן קמפן, הולנד

בימים הראשונים של חודש ספטמבר נערכה התערוכה האירופאית במסגרת הארועים לציון 100 שנה ל-FCI. הולנד המארחת קבעה את מיקום התערוכה בלייווארדן, עיר השוכנת בחבל פריסלנד הנמצא כ-150 ק”מ צפון מערבית לאמסטרדם. התערוכה עצמה נערכה באולמות מרכז הסחר, הכולל קומפלקס של מלון, מרכז כנסים מפואר ואולמות נרחבים בהם מוקמו הזירות השונות. במגרש החניה הצמוד התמקמו המקצוענים; מגדלים שהתארגנו לפיקניק במגרש החניה ומעבירים את ימי התערוכה במסגרת “מחנאות כלבנית” עם הווי בינלאומי ייחודי. בין דרי הכפר הכלבני בלטו המגדלים הרוסיים שהגיעו בהמוניהם, חלקם באוטובוסים שהוסבו ל”כלביות על גלגלים”, כשבשתי הקומות התחתונות כלובים מרווחים להולכים על ארבע ובקומה השלישית מיטות להולכים על שתיים.

בארבעת ימי התערוכה נרשמו 7,239 כלבים (פחות כלבים מאשר ביום אחד בתערוכה העולמית בפריז) ועוד כמספר הזה באליפויות המקומיות שנערכו במקביל. את המנצחים ניתן היה לראות בסיומו של כל יום בזירה המרכזית. טענות לחוד ויתרונות לחוד; הזירות היו מרווחות, האולמות לא צפופים והמגדלים יכלו להתארגן בנוחות בפאתי האולמות ולפרוש את ציוד הטיפוח באין מפריע. ב-40 זירות מרווחות נשפטו הכלבים לאורך כל היום, כשבשעות אחר הצהריים מתקבצים הזוכים וקהל הצופים בזירה המרכזית שקושטה בצבעונים (שפרחו באורח פלא מחוץ לעונה כמו במיוחד לכבוד התערוכה). לצורך איוש התפקידים השונים גוייס “צבא” פעילים מיומנים ושופטים מכל העולם (כולל נציגה מישראל, הגב’ יולנדה נגלר מגל, ששפטה את נקבות היורקשייר טרייר בתערוכת ה-cac ואת הגור הטוב בזירה המרכזית של התערוכה האירופאית 1.9). באולם מיוחד רוכזו דוכני האביזרים והעזרים, הפסלונים ומיני המוצרים הנלווים לעולם המציגים והכלבנים: ממיני מסרקים ומברשות ועד לציוד טיפוח מלא הכולל מייבשי שיער משוכללים, שולחנות טיפוח ועוד ועוד. ביתן רויאל קאנין הציע אכסניה נוחה למגדלים שחפצו להינפש מכל ההמולה על כוס אספרסו משובח ועוגיה. ריח הנקניקיות נישא באויר והפסטיבל הצבעוני פעם מסביב לשעון מ-09:00 ועד ל-17:00 כל יום.

המשתתפים הגיעו מ-47 מדינות, כשהמובילה במספר הנרשמים היתה המארחת הולנד עם 1,797 כלבים (ו-1,007 בתערוכות ה-cac) ולאחריה רוסיה עם 1,039 כלבים (ו-613 בתערוכות ה-cac). גרמניה, איטליה ובלגיה סגרו את החמישיה הראשונה. ישראל יוצגה ע”י 20 כלבים (ו-15 בתערוכות ה-cac) והופיעה במקום ה-28 (והמפתיע). מבין כל המציגים הישראלים ההישג הטוב ביותר נרשם לזכותה של ינינה וילנצ’יק; דגנית מכוכב הכרמל – יורקשייר טריירית שהוצגה בכיתת הצעירות, זכתה לנצח את כיתתה וזכתה בתואר הצעירה הטובה בגזע. בנוסף ליורקשיירית של ינינה הוצגו איירדלים ושנאוצרים ננסיים שחור-כסף של אילנה גורפינקל, טרייר רוסי שחור של אולגה סימקין, לייקלנד טרייר של ג’ורג’י שפילקו, קרי בלו טרייר של טלי לין, סקוטיש טרייר של אלנה בריימן, ואנשי כישורית בלווי שוקי לוינגר וקיטי גילוס הציגו שנאוצרים ננסיים (מכל הצבעים).

במקום הארבעים ניצבו חמש מדינות ובינהן גיאורגיה, הודו (!) קזחסטן, מלזיה ומונטנגרו עם כלב אחד לכל מדינה (וכנ”ל בתערוכות ה-cac) ובמקום ה-41 קנדה וסאן מרינו עם כלב אחד בתערוכה האירופאית (ללא ייצוג בתערוכות ה-cac). עיון בסטטיסטיקות של התערוכה מלמדת על המגמה העולמית בגידול כלבים גזעיים. מתוך כלל הגזעים המוכרים ע”י  ה-FCI (כ-350) יוצגו בתערוכה האירופאית 324 גזעים, בית ספר לכל חובב כלבים. כך לדוגמא קבוצת כלבי הציד, המיוצגת בישראל ע”י כ-4-5 גזעים במקסימום, מילאה את הזירה המרכזית עם נציגים מכל גזע וגזע (יותר מ-40 גזעים).

הקבוצה עם מספר הרישומים הגדול ביותר בתערוכה האירופאית היא קב’ 2 (שנאוצר פינצ’ר, דמויי דוגה וכלבי הרים שוויצריים) כשמעט אחריהם קב’ 9 (זעירים) ובמקום השלישי קב’ 3 (טריירים). בתערוכות בקנה מידה שכזה אופייני לראות מספר גדול יחסית של אלופים ואכן קרוב ל-2,000 אלופים נרשמו לתערוכה האירופאית (וכ-800 לתערוכות ה-cac) ומספר דומה נרשם לכיתת הצעירים (וכ-900 לתערוכות ה-cac). במקום השלישי הכיתה הפתוחה עם 1,600 רישומים (וכ-900 לתערוכות ה-cac).

            הגזעים ההולנדיים (כפי שתוכלו לקרוא בהמשך) יוצגו על ידי מועדני הגזע וביום האחרון הוצגו במופע ססגוני שכלל תלבושות מסורתיות ובימוי תיאטרלי. בכל יום הועברו תוצאות השיפוט בזירה המרכזית באמצעות רשת האינטרנט לאלפי צופים ברחבי העולם. לפני טקס בחירת כוכב התערוכה נערך הטקס המסורתי בו העבירו ההולנדים את הדגל האירופאי להתאחדות הכלבנית הרומנית שתארח את התערוכה האירופאית בשנה הבאה.

ביום א’ בצהריים, לאחר שהושלמו מנצחי הקבוצות שנשפטו באותו יום (5,1,ו-9) שבו ועלו כל מנצחי הקבוצות לבחירת כוכב התערוכה. מנצחי הקבוצות בתערוכה האירופאית יוצגו על ידי גזעים שאנו לא רגילים לראות על דוכן המנצחים ושפע הגזעים יצר מחבר מנצחים מעניין יותר מכרגיל.

את פני מנצחי הקבוצות קיבל השופט ההולנדי הותיק, מר הנס ואן דן ברג, ששב והריץ את המנצחים של אותו יום ואלו של הימים הקודמים; את קב’ 1 (כלבי רועים) ייצג קומודור (כלב רועים הונגרי במקורו); את קב’ 2 (שנאוצר פינצ’ר, דמויי דוגה וכלבי הרים שוויצריים) ייצג לנדסייר קונטינטלי, את קב’ 3 (טריירים) ייצג Crispy Legacy פוקס טרייר שיער זיפי שהגיע משבדיה ותפס לבסוף את מקום הסגן הראשון; את קב’ 4 (כלבי דקל) ייצג Alpheratz The Boss כלב דקל ארנבי שיער זיפי שהגיע מאיטליה ושהתמקם במקום הסגן השני המכובד; בקב’ 5 (שפיץ) המנצח היה צ’או צ’או מרשים עם תנועה מרהיבה; קב’ 6 (האונדס) יוצגה ע”י גרנד באסט גריפון ואנדן; קב’ 7 (כלבי ציד) יוצגה ע”י פוינטר גרמני שיער קצר; קב’ 8 (רטריברים) יוצגה ע”י ספרינגר ספניאל; קב’ 9 (זעירים) יוצגה ע”י ליבשון חינני וקב’ 10 (כלבי רוח) יוצגה ע”י Agha Djari’s Unplugged Version, אפגני מרהיב שהגיע מגרמניה ועשה את כל הדרך למקומו על דוכן המנצחים ולתואר כוכב התערוכה.

 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf