Natural_Terrarium_Family

זוחולוגיה

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מערכת "חיות הבית"

באמצע חודש אוקטובר השנה התארח בבית ארז מומחה הזוחלים של חברת Hagen. מר ג׳סי דה לוקה עומד בשנות השלושים המוקדמות שלחייו אך הזוחלים מילאו את חייו כמעטו מהיום שבו הוא החל לזחול… בשנים האחרונות ג׳סי מרכז את נושא הזוחלים ב-Hagen. זו הפעם הראשונה שלו בישראל ולמעשה זהו המסע הראשון שלו מחוץ ליבשת האמריקאית. ההוויה הישראלית בעיניו מרתקת ובימים המועטים ששהה כאן הספיק לעבור בחנויות לחיות מחמד, לסייר במרכזי קניות ולהתרשם מאופי השוק המקומי, ובמיוחד בנישה השמורה לבעלי חיים אקזוטיים.

זהו עולם נסתר מן העין שבשנים האחרונות החל לקבל נפח של עניין כאשר יותר ויותר ישראלים בוחרים לגדל חיית מחמד אקזוטית. הזוחלים מציגים מגוון עצום של אפשרויות אם כי חלק מבעלי החיים שניתן לגדל במקומות אחרים בעולם אינם מותרים בארץ (צבי מים וצפרדעים למשל). Hagen פיתחה את מוצרי המותג ״אקזו-טרה״ המציגים פתרונות לכמעט כל הצרכים של גידול זוחלים כחיית מחמד. ההרצאה שהעביר ג׳סי נועדה להעניק את הבסיס להבנת המוצרים הייעודיים של Hagen תוך פריסה שיטתית של צרכי הזוחל והמענה המתאים בעבורו.

לקראת השעה 20:00 נאספו ובאו מכל קצוות הארץ בעלי חנויות של חיות מחמד ומגדלי זוחלים מובילים ולאחר ארוחת ערב התיישבו הכל לשמוע את ההרצאה. מבין כל הזוחלים ג׳סי מגדל צפרדעים דווקא (כאמור, אסורות בגידול בארץ). ההרצאה יועדה להעניק בסיס בתורת גידול הזוחלים תוך התמקדות על הנקודות החשובות, טיפים מקצועיים והמוצרים הייעודיים.

את ההרצאה פתח ג׳סי במוטו של המחלקה ״שלו״ – הנח לזוחל שלך להרגיש בבית – Hagen יצרה עבור הזוחלים קו מוצרים ייחודי המעניק סביבת מחייה דומה ככל הניתן לדבר האמיתי והכולל סוגי מצע המדמים בדיוק מירבי את סוג המצע הטיפוסי באזור המחייה בטבע, את אמצעי התאורה המתאימים, ופריטי תפאורה מגוונים שנועדו להוסיף אופי מחד אך גם לספק מחסות ולדמות בצורה הקרובה ביותר את תנאי המחיה בהם הזוחלים מרגישים ״הכי בבית״.

את ההרצאה פתח ג׳סי בניפוץ מיתוס: שלא כמו שחושבים רבים, זוחלים אינם בעלי ״דם-קר״ כי אם בעלי מערכת חום גוף ללא יכולת ויסות. תכונה זו מחייבת אותם לנוע ממקום למקום בחיפוש אחר הסביבה הנוחה להם יותר. זאת הסיבה מדוע בכל מיכל של חיית מחמד אקזוטית יש לתכנן אזורים בעלי תכונות אקלימיות שונות. בכל מיכל בו חי זוחל יש לתכנן אזור חמים ואזור קריר. בצורה זו יוכל הזוחל לבחור את הסביבה המתאימה לו ולא יקלע למצוקה. מוצרי אקזו-טרה מציעים מגוון אמצעי חימום המוצנעים ב״סלע״ היצוק בחומר פלסטי לדוגמה או ככבלים מבודדים מהם ניתן ליצור סביבה מחוממת המוצנעת במצע בהתאם לאזורים הרצויים ובגמישות מירבית. החום כידוע עולה למעלה והזוחל יתמקם בנוחות על המצע או יטפס אל הסלע שגוף החימום מוצנע בתוכו. כך הוא יוכל להשקיף על סביבתו ובו בזמן להנות מהחום שהסלע פולט. כאשר טמפרטורת גופו הגיע לנקודה רצויה הוא יעבור למקום קריר יותר וחוזר חלילה. האפשרות בה הוא יכול לעבור מאזור חם לאזור קריר יותר חיונית וחשובה. אחרי הכל, אם חם לו או קר לו הוא אינו יכול לצאת את המיכל. זוחל שבמיכל שלו הטמפרטורה מתחת לרצוי יאט את פעולותיו ואף יחדל לאכול בשל האטת תהליכי העיכול. זוחל שהטמפרטורה גבוהה מדי עבורו יפער את פיו וישאיר אותו פתוח.

הזוחלים מציגים עולם מגוון של צורות גדלים וצבעים והם חיים בבתי גידול שונים עם מאפיניים מיוחדים. חלקם חי באזורים יבשים ומוארים ואחר חי באזורים לחים ואפלים. מרבית הזוחלים זקוקים לתמיכה של חימום ולרוב גם תוספת לחות למיכל בו הם חיים. לתאורה תפקיד חשוב גם בהיותה מקור לחום אך במיוחד בזכות העובדה שראייתם של הזוחלים שונה מראייתם של בני אדם והם רגישים לאורך גלי אור שונים מאלו הנקלטים ע״י העין האנושית. זוחלים שהתאורה אינה מתאימה לצרכיהם יפתחו תסמינים המאותתים על מצוקה, הם יחדלו לאכול והתנהגותם תשתנה. בשל היעדר תאורה מתאימה גופם לא ייצר את הויטמין D3 לו תפקיד חשוב בספיגת הסידן. לראייה תפקיד חשוב באיתור המזון ובזיהויו. הקרינה המגיעה מן השמש מורכבת מאורכי גל שונים להם תפקידים שונים. בני האדם רואים קשת צבעים (כפי שמודגם בקשת הנוצרת בשבירת קרני האור לפני הגשם). הרגישות שלנו לצבעים ביחס לזוחלים מוגבלת כאשר הזוחלים יכולים להבחין באורכי גל של אולטרא סגול ואינפרא אדום. תאורה המתאימה לנו אינה מתאימה לזוחלים אשר יתקשו לאתר את מזונם בתנאי תאורה אלו ואחד הסימנים לכך היא שינויי התנהגות.

ל-Hagen סדרה של נורות ואמצעי תאורה שונים. לאחר שנות מחקר פיתחה החברה מפתח לגופי התאורה המותאם בצורה מדוייקת לצרכי הזוחלים על פי מינם וסביבת המגורים הדרושה להם. גופי התאורה מתחלקים קטגורית ל2 סוגי תאורה, גופי תאורה המיועדים לראייה, וגופי תאורה המיועדים לחימום. הנורות הן נורות לד ברובם, חסכניות בחשמל ולמרות שהם דולקות שעות רבות ביום (מדמות את אורך היממה) הן מאריכות ימים. בשל הצורך במנעד מדוייק של אורכי גל, יש להחליף את גופי התאורה בתדירות כפי שמופיע בהוראות היצרן (אחת ל 12-6 חודשים). עד לשנים האחרונות נורות המיועדות לזוחלים נשאו שלל סימונים שלא סייעו בהבנה מה מתאים למי. בשנת 2013, בתום מחקר מקיף של צוות הפיתוח של Hagen פותחו מוצרים ייעודיים למשפחות הזוחלים השונות והמידע סודר כטבלת אינקדס שימושי. מעתה כל אריזה של נורות תאורה מכילה התייחסות ישירה לפי אינדקס זה, והזיהוי והבחירה קלים ומאפשרים התאמה מדוייקת לצרכי הזוחל שלכם.

זוחלים חיים במיכלים. המיכלים רצוי שיהיו שקופים ומאובטחים. ב-Hagen לקחו אתגר זה ברצינות, ובנו סביבת המגורים המתאימה ביותר לזוחלים. לאחר כעשור של בניית דגמים שונים החל ייצור של סדרת הטרריומים של אקזו-טרה (עליהם הרחבנו באחד הגליונות הקודמים). הטרריומים של אקזו-טרה מיוצרים מפלסטיק ABS שקוף כבדולח והם קלי משקל (יתרון משמעותי בכל הקשור לבסיס עליו הם צריכים להיות מוצבים ותהליך הניקוי והשינוע). למרות משקלם הקל, הם חזקים ביותר ומצויידים במנגנון המונע פתיחה בשוגג של הפתח הקדמי. הטרריום מתוכנן בקפידה ומעוצב כך שכל הכבלים והאביזרים המשתלשלים לתוכו יוזנו בעזרת כבלי חשמל להם פתח כניסה מובנה, כך שבשום מקרה כיסוי הפתח אינו צריך להיות מוטה או מעט ״פתוח״ בכדי לאפשר חיבור אביזר כזה או אחר לחשמל.

האביזרים ייעודיים ומתוכננים בצורה בטיחותית. בחזית, מעל בסיס קבוע שמאפשר גמישות בסוג המצע בו ניתן להשתמש, זוג דלתות המאפשרות פתיחה בטוחה רק של מחצית מהטרריום. באופן זה ניתן לטפל בצורה יסודית ללא חשש שהדייר יזחל החוצה. מנגנון נעילה יעיל עם מתקן למנעול תליה, מבטיח  את שלום כל דיירים. פתחי איוורור מובנים וחלק עליון עשוי רשת מאפשר זרימה של אויר ותחלופה טובה. הבסיס הקבוע של קרקעית הטרריום מאפשר הכנסת מצע יבש או רטוב (או שילוב של שניהם). בחלק האחורי, ניתן להתקין קיר רקע מחומר פלסטי המדמה סביבת מגורים בהתאם לסביבה הטיפוסית של הזוחל שלכם.

זוחלים אוהבים פינות מסתור בהם הם יוכלו להתכרבל. כל כלי קיבול שיש לו לפחות פתח אחד יכול להפוך לפינת מסתור אך אם ניתן להוסיף קצת דרמה לסצנה למה לא? ב-Hagen היו מי שאהבו מאוד את סדרת סרטי ״אינדיאנה ג׳ונס״ ובהתאם למסורת התפאורה הביזארית יצרו במיוחד בשבילכם מבחר אביזרים שלא היו מביישים אף אחד מהסרטים האמורים: תוכלו לבחור בין סוגי גולגלות שונות – מפחידות יותר או פחות – שללא ספק יוסיפו לאותנטיות של הטרריום שלכם. בתאורה החמימה ובעומק הצללים של בין ערביים כל זוחל שיציץ משם יגרום גם לכם להחסיר פעימה…

כחלק מהמחשת סביבת המגורים הטבעית של הזוחל יצרו בHagen ערכות המתאימות לסיבבת המחיה המקורית של הזוחל שלכם. כל ערכה מורכבת מקיר אחורי המעוצב בסלע ביער משווני, צוק חשוף על גבעה טרשית במדבר או קליפת עץ בעומק יער טחוב ואפלולי. חשוב לזכור כי מלבד הציוריות של אביזרים אלו, כל אחת מסביבות המחיה המעוצבות הללו מיוצרת מחומרים פלסטיים שאינם מתכלים, לא מסכנים את חיי הזוחלים שלכם, קלים לניקוי וניתנים להחלפה. גם אם החלטתם להשאיר את לטאת הכוח שלכם היא עדיין תוכל לקבל ״ריהוט״ חדש שיתחלף בעוד שנה נאמר…

האותנטיות המאפיינת את כל מוצרי החברה אינה מקרית: אנשי אקזו-טרה מביאים את כל המידע ואת הירידה לפרטי פרטים מהשטח. אחת למספר שנים מתארגנת משלחת של מומחי הזוחלים של אקזו-טרה היוצאים לאחד מחלקי העולם אותו יחקרו ויאספו דגימות ויתעדו זוחלים שונים בסביבת מחייתם הטבעית. עד כה יצאו משלחות לקלדוניה החדשה, סרי לנקה, קמרון, הונדורס, טנזניה, מדגסקר, אוגנדה ולאי ראוניון (כ-400 ק״מ מזרחית למדגסקר). המשלחות תיעדו ואספו מידע על סביבת המחייה של הזוחלים באזורים אלו, סוג המצע הטיפוסי והתצורה הגיאולוגית הטיפוסית כמו גם הצמחייה והנראות של סביבת המחייה. בעזרת ציוד מדידה משוכלל נמדדו תנאי התאורה הייחודיים לאזורים אלו. במהלך משלחות מחקר אלו תועדו זוחלים נדירים שאינם נקרים על דרכם של מדענים ברחבי העולם ואף  נתגלו והוגדרו שלושה מינים חדשים.

את פרי עמל המשלחות אנחנו מוצאים בסדרת המוצרים הייעודית של אקזו-טרה והטרריומים המדוגמים הופכים כל סביבת מגורים למקום בו הזוחל שלכם אכן מרגיש בו בבית.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf