pool

זאת העונה, מה השאלה?

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

הקיץ כבר כאן וכשהקיץ מגיע נזכרים שבחורף דיברנו על בריכת נוי בחצר, כזאת שאפשר לשבת לצידה לעת ערב ולהאזין לפכפוך המים המלווים את השקיעה.

לפני גליונות אחדים סקרנו עבורכם את הנושא ובכתבה שלפניכם ננסה לעמוד על אחד המאפיינים החשובים ביותר בתחזוקת הבריכה, ליבה הפועם של הבריכה – מערכת הפילטר והמשאבה.

בריכת נוי היא מערכת אקולוגית עצמאית ומאוזנת. כמות הדגים וגודלם חייב להיות מותאם לגודל הבריכה וכמות המים שהיא מכילה. אם תכניסו לתוכה דגים מעטים הם יגדלו לגודלם המירבי לשטח הנתון (ובהתאם לגנטיקה). דגים רבים מדי ייצרו צפיפות גדולה ויחייבו מערכת מהירה לפינוי פסולת והעשרת המים בחמצן. המזון שאתם מאכילים נצרך בחלקו הגדול ע״י הדגים ואלו בתורם מעכלים ו״מתפנים״. הפרשותיהם של הדגים, רקב המזון שלא נאכל ועלים מצמחיית הבריכה שמתו שוקעים לקרקעית. בתהליך הריקבון הם יתפרקו ותוך כדי כך תיווצר אמוניה (NH3). האמוניה היא אמנם תוצר טבעי אך בריכוז גבוה מדי תהווה סכנה לדגים. כאשר המערכת מאוזנת נשמרת רמת אמוניה נמוכה, המים נקיים ודיירי הבריכה בריאים. בטבע הגורמים לשמירה על רמות נמוכות של האמוניה הם גורמים טבעיים, זרימת מים קבועה, טמפרטורה מאוזנת לרוב קרירה, איזון באוכלוסיית הדגים וחיידקים וחד תאיים הניזונים ממנה; אלו מפרקים את האמוניה והופכים את אותה לניטריט (NO2). הניטרט אינו מסוכן כמו האמוניה אך בריכוזים גבוהים עלול להזיק; חיידקים מסוג אחר מתקיימים מה-NO2 והופכים אותו בתהליך העיכול לניטראט (NO3). הניטראט פחות רעיל אמנם אך גם עליו יש לפקח. בנוסף, בארץ חמה כמו שלנו קרינת השמש גורמת לעלייה בחום המים מחד ולירידה במפלס המים בשל אידוי מאידך. קרינת השמש מחממת את המים ותהליך האידוי מחייב אותנו להוסיף מים נקיים (מטופלים וקרים) לבריכה אך הטמפרטורה הכללית העולה של מי הבריכה מאיצה את תהליכי הריקבון והיווצרות האמוניה ונגזרותיה. המים בישראל עשירים בסידן ובתהליך האידוי נוצרת אבנית. חייבים להכין את המים ולהעביר אותם טיפול כימי שינטרל רעלנים כמו כלור וינטרל את הסידן מהמים. ישנם ערכות רבות לטיפול במים והערכות של חב׳ האגן ללא ספק הטובות שבהן. חשוב מאוד שהמים המטופלים יתייצבו ברמת החומציות הנכונה ועם הרכיבים המבטיחים התפתחות חיידים מפרקי אמוניה.

כאן נכנסים לפעולה המשאבה והפילטר. המשאבה תפקידה להעביר כמות מים מדודה בקביעות מהבריכה אל הפילטר ומשם בחזרה אל הבריכה. תפקידו של הפילטר לעצור את שאריות הפסולת שבמים המגיעים מהבריכה ולהחזיר מים נקיים אל הבריכה. השאיבה מחד והחזרת המים אל הבריכה מאידך יוצר זרימה ומאזן את טמפרטורת המים ומסייע בריענונם. בכדי למקסם את תהליך רענון המים ותהליך החדרת החמצן, מומלץ להתקין מפל או מזרקה. עירבול המים מגדיל את שטח הפנים שלהם במגעם עם האויר ונפילת המים יוצרת עירבול מתמיד המחדיר חמצן למים. בשל כך חשוב ביותר שהמשאבה והפילטר יהיו מותאמים לצרכיהם כאשר מפל או מזרקה (או שניהם) מחייבים משאבה בעלת הספק שאיבה גדול יותר גם יחסית לגודל הבריכה. חשוב לזכור כי יופיים של מפל ו/או מזרקה הוא גם יעיל אך גורם להגברת האידוי ויש לדאוג לתוספת קבועה של מים (כפי שכבר הזכרנו, מטופלים וקרים) אל הבריכה.

חברת Hagen הקנדית עוסקת מזה חצי מאה בפיתוח ושיווק מוצרים ואביזרים לחיות מחמד. בשנת 1993 השיקה החברה במונטריאול קנדה את מרכז הייצור למוצרי אקווריום ובריכות נוי ושלוש שנים אחר כך את מרכז הפיתוח (HARS) העוסק במחקר ופיתוח מוצרים ובמבחני שטח. בנושא בנוסף הוקם בשיתוף אוניברסיטאת גואלף (קנדה) מרכז מחקר (אגמים וימים). לפני כמעט רבע מאה החלה Hagen בפיתוח מותג מוצרי בריכות הנוי ״לגונה״. בין מוצרי החברה ניתן למצוא את כל הדרוש לבריכת נוי (בנויה או מוכנה להתקנה) ברמת גימור מעולה. דגש מיוחד הושם על אמינות ועל כמעט ״0״ תקלות. מוצרי "לגונה" הם היחידים המעניקים לפילטרים ולמשאבות שלהם אחריות של 3 שנים.

הפילטר הוא פילטר לחץ, ויכול להיות מותקן בכל מקום בסמוך לבריכה; הוא מבצע 3 פעולות: מנורת u.v. המותקנת בתוכו משמידה אצות המרחפות במים; מערכת של ספוגים המסננים חלקיקי ליכלוך ופסולת; ומצע ביולוגי (Bio Balls) המכיל חיידקים המפרקים אמוניה מפרק את האמוניה שבמים לניטריט וניטראט. לפילטר של ״לאגונה״ רכיב ייחודי (מוגן פטנט) הנקרא ״Back Wash". רכיב זה מאפשר את שטיפת הסוגים שבפילטר ובעת שמעבירים את הפילטר למצב Back Wash (מבלי לפרק או אפילו להרטיב את הידיים) מסבים את זרימת המים הפוך לכוון בו הם הם נכנסים והלכלוך שהצטבר נהדף לאחור, ומוזרם בצנרת נפרדת להשקיית הגינה. בעזרת ידיות מיוחדות מבצעים תוך כדי פעולת השטיפה פעולת ניקוי המסירה את הלכלוך שהצטבר גם עם אחיזתו קשה. ניקוי מסוג זה יכול להתבצע על בסיס שבועי אך רצוי לפחות פעמיים

בשנה לפתוח את הפילטר ולבצע ניקוי פנימי יסודי (במיוחד לבדוק אם יש צורך בהחלפה של הספוגיות).

המשאבות של ״לגונה״ חסכוניות בחשמל, אמינות, עוצמתיות ושקטות. ע״מ לבחור משאבה מתאימה לגודל הבריכה יש לבחור משאבה בהספק הכפול מכמות המים שמכילה הבריכה (אורך x רוחב x עומק). במידה וקיים מפל  או מזרקה יש לקחת זאת בחשבון ולבחור משאבה חזקה יותר. ישנן משאבות עליהן ניתן להתקין מפצל היוצר אפקט של מזרקה בבריכה. לשם כך יש לבחור משאבה בהספק שיאפשר זאת. ל״לגונה״ מבחר סוגי מזרקות על פי גודל הבריכה. מזרקה אינה רק נאה לעין כי אם תורמת לחימצון של מי הבריכה ע״י חשיפת שטח מגע רב יותר לאויר. גם למפל אפקט דומה ושניהם גורמים לאידוי גדול יותר. על כן יש לשים לב לבריכות עם מפל או מזרקה ולהוסיף מים בכל פעם שפני מי הבריכה יורדים.

לפרטים נוספים:  1-700-500-488

www.mwsea.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf