WDS_2014_Su_Hres-9

התערוכה העולמית – הלסינקי 2014 8-10 באוגוסט, הלסינקי פינלנד

שם הכותב/ת: פאולה הייקיננן להקונן

צילום: פאולה הייקיננן להקונן

בימים בהם הדרום בער, ואנו עסקנו בשאלות אחרות, ערכה ההתאחדות הכלבנית הפינית מפגן יכולת כלבנית ברמה שתחזור אולי בפעם הבאה שפינלנד תארח את התערוכה העולמית. ההתאחדות הפינית מציינת השנה 125 שנים להיווסדה ועומדת כיום ללא ספק במקום הראשון בכל הקשור לפעילות כלבנית. למעלה מ-150,000 חברים בהתאחדות הפינית עם יותר מ-650,000 כלבים רשומים. בכל שנה רושם ספר הגידול 50,000 גורים. אמנם זה פחות ממחצית הגורים הנרשמים במדינה כמו צרפת, אך בפינלנד חיים קצת פחות מ-5.5 בני אדם בעוד שבצרפת חיים יותר מ-65 מליון תושבים.

התערוכה העולמית נוסתה ״על יבש״ 8 חודשים קודם לכן בתערוכת הלסיקני 2013. כל המערכות נפרסו ונבדקו ומר קארי ירווינן, יו״ר ועדת התערוכות הפינית והאיש שניצח על הפקת הענק אמר כבר אז; …״בשלושת הימים הללו היו כאן לפחות מחצית מהעולם הכלבני. הקיץ, בתערוכה העולמית כל העולם יהיה כאן״…

ובכן, כל העולם הכלבני אכן היה שם, אך מטעמים אלו ואחרים חלק מהישראלים (כולל אותי) בחרו להישאר במרחק דקה וחצי מהממ״ד ועל כן פניתי לידידה יקרה הגב׳ פאולה היקיננן להקונן, כתבת וצלמת מוכשרת מאין כמותה, שנעתרה מיד.

הנה ההתרשמות שלה מהתערוכה העולמית בהלסינקי 2014.

התערוכה העולמית הלסינקי 2014 אכן היתה ארוע בינלאומי אמיתי ומפגש ענק של כל העולם הכלבני. 21.247 כלבים (!) מ-360 גזעים (חלקם נדירים ביותר) ומ-60 מדינות שונות. ללא ספק זהו נתון ללא תקדים לסוג ארוע שכזה. לשיפוט הוזמנו 124 שופטים שונים מ-35 מדינות שהתפרסו בעזרתם של כמה מאות מתנדבים מיומנים ב-100 זירות שיפוט ברחבי מרכז הכנסים הענק של הלסינקי. 353 נוהגים צעירים מ-28 מדינות שונות הפגינו את כישוריהם. לארוע הגיעו מציגים וצופים מכל העולם וסוף השבוע שקדם לתערוכה העולמית וכל השבוע שקדם לתערוכה היה עמוס בתערוכות ובסמינרים. נערכו אליפויות עולם במקצועות כלבניים; אליפות העולם במשמעת, במסלולי ציד ובריקוד של נוהג וכלבו לצלילי מוסיקה. בסוף השבוע שקדם לתערוכה העולמית נערכה בקופיו (Kuopio) שבמזרח המדינה תערוכת סאווא (Sawo); שלוש תערוכות בינלאומיות. בשבועות שקדמו לתערוכה מזג האויר בפינלנד היה חם בצורה יוצאת דופן, וכתוצאה מכך התחוללו תופעות כמו סערות ברקים וסופות עזות. בדיוק שמארגני התערוכה סיימו להציב את האוהלים וביתני המציגים השונים, החל ״מיני הוריקן״ שפרע בכל המתקנים והשחית אותם ללא תקנה. השכם בבוקר שלמחרת הציבו המארגנים אוהלים ודוכנים חדשים, אך חששו שמזג האויר יתאכזר להם שוב. וכאילו פלא; בתוך שעה התבהרו השמיים ומזג האויר היה נפלא משך כל התערוכה כאילו לא סער מעולם…

הקיץ בפינלנד קצר ומרבית הפינים מנצלים אותו לחופשה, כך שגם במהלך השבוע נערכו אליפויות של מועדוני גזע שונים ברחבי המדינה. כל ימות השבוע התקבצו ובאו מכל רחבי העולם עוד ועוד מציגים, פעילים, שופטים וצופים. לקראת סוף השבוע נפתחו סמינרים שונים ולבסוף היום הגדול הגיע; יום שישי היום הראשון לתערוכה העולמית הלסינקי 2014. תערוכות עולמיות שנערכו בעבר עם מספר כזה של משתתפים התפרסו על 4 ימים, אך הפינים מומחים בהפקות ענק וכבר התנסו בתערוכה בסדר גודל כזה. יכולת זו באה לידי ביטוי באירגון מופתי, בתחבורה אל וממרכז הקונגרסים, מידע במספר שפות לבאי הארוע, אזורים מיוחדים ונוחים למציגים. שפע אטרקציות למבקרים ומערכת שפעלה בזירות בצורה חלקה תוך העלאה של הנתונים בזמן אמת לאתר התערוכה. במספר תערוכות עולמיות מטעמי זמן מוותרים על הכתבת דוחו״ת. הפינים שלוקחים מאוד ברצינות את נושא השיפוט לא ויתרו גם כאן, וכל כלב זכה לדו״ח, גם אם תמציתי. חלק מהמבקרים שהיה זה הביקור הראשון שלהם בפינלנד, לא יכלו להסתיר את התפעלותם לשביעות רצונם המלאה של המקומיים יש לומר (ובצדק).

בתערוכות עולמיות שונות הזירה המרכזית הופכת למצעד אין סופי של תחרויות גמר (הגור הטוב, הצעיר הטוב וכיוב׳). הפינים מבינים היטב את הקהל שלהם והם יודעים בדיוק מה אורך הסבלנות למי שאינו כלבן. בהלסינקי יישמו ידע זה וערכו רק את תחרויות הגמר ההכרחיות; הקשיש הטוב, הזוג הטוב ובתי הגידול. מכל גזע רק נציג אחד נבחר בזירתו ועולה לזירה המרכזית להישפט. רק כך ניתן להתמודד עם 1700 בתי גידול שנרשמו לתחרות זו. את שלושת ימי התערוכה ליוותה תזמורת שהנעימה לצופי הזירה המרכזית. המוסיקה הותאמה למקצבים ולארועים בזירה. זוהי תזמורת שהחלה לפעול לראשונה ב-2011 במטרה להיות מוכנה ב-2014, ללא ספק, עוד פרט שתרם לביצוע המושלם. לכל קטעי הקישור והטקסים בזירה התלוותה מוסיקה שנוגנה בזירה והם קוצרו לרמת המינימום כולל טקס העברת דגל ה-fci למארחי התערוכה הבאה (איטליה).

למרות החוקים האוסרים על קיצוץ אוזניים וזנבות בפינלנד, השכילו קברניטי ההתאחדות הפינית לשאת ולתת עם רשויות המדינה לגבי החרגה של כלבים קצוצי זנב ואוזניים בתערוכה העולמית ואכן רבים הגיעו (מפינלנד ובמיוחד מחוצה לה). רבים מהכלבים שנרשמו היו אכן קצוצים, דבר שתרם רבות לכמות הכלבים

כל יום שיפוט נפתח בשעה 09:00 כשלאורך כל היום מתבצעת פעילות שאינה רק כלבנית. למבקרים (כאמור 53,000 בשלושה ימים) היה הרבה מה לראות, היכן לשבת לאכול ולשתות, לקנות או לצפות במופעים שאינם תחרותיים כמו פריסבי, ייעוץ לגידול נכון של כלבים ועוד.

הזירה המרכזית שודרה באינטרנט בכל יום (מחזה צבעוני ומתוזמן היטב ש״עבר מסך״ מצויין גם במסך המחשב כאן בישראל) בכל יום נשפטו מספר קבוצות; ביום הראשון לתערוכה (שישי) נשפטו יותר מ-6,500 כלבים מקבוצות 2, 4, ו-8. ביום השני לתערוכה (שבת) נשפטו למעלה מ-8,000 כלבים מארבע קבוצות; 3, 5, 6 ו-10. ביום השלישי והאחרון לתערוכה (יום ראשון) נשפטו יותר מ-6500 כלבים מקבוצות 1, 7 ו-9.

את קבוצת כלבי הרועים (קב׳ 1) שפט בזירה המרכזית מיודענו מר קלאודיו דה ג׳וליאני וכמנצח הקבוצה הוא בחר ב-Allmark Fifth Avenue from, כלב רועים אוסטרלי שהגיע מאנגליה.

הרמה של מנצחי הגזעים היתה גבוהה מאוד; בכדי להגיע לייצג את גזעו בזירה המרכזית היה עליו לנצח 145 מתחרים שהוצגו בגזע (שפט רון מנקר מארה״ב וחוזה לואיס פיירו ממכסיקו). וכפי שתוכלו לראות בנתונים המספריים בכתבה, הרועה האוסטרלי לא היה הגזע עם כמות המשתתפים הגדולה ביותר.

את קבוצה דמויי הדוגה (קב׳ 2) שפט מיודענו רבז קומאזורידזה מרוסיה (מבית הגידול המפורסם ״אביגדור״ לבולדוג צרפתי). את הגזע שפט יוהן ג׳וסלין. מנצח הקבוצה והזוכה הגדול ככוכב התערוכה מסמל אולי יותר מכל כלב אחר את המושג בינלאומי. האפינפיצ׳ר Tricky Dicky from Yarrow Hi Tech הגיע שבוע קודם לתערוכה מאינדונזיה וניצח את קבוצתו בתערוכת קוייפו. הקוסמופוליטן הקטן בבעלות ג׳אנקי בודימן ונון נון מאינדונסיה בשיתוף עם מייקי קויימאנס (בית הגידול טאני קאזרי מהולנד). אם לא הספיקו לכם הלאומים השונים עד כאן, הרי שהמציגים הם צמד מציגים מקצועיים (פינג פונג פנדה) והגיעו במיוחד מתאילנד. בתערוכה נשפטו 60 אפינפינצ׳רים שרק 20 מהם הגיעו מפינלנד וכפי שניתן לראות חלקם עשו דרך ארוכה עד להלסינקי.

את קבוצת כלבי הטרייר (קב׳ 3) ניצח קוסמופוליטן נוסף, פוקס טרייר זיפי King Arthur van Foliny’s Home שניצח את הקבוצה בתערוכת הקראפטס האחרונה הוצג ע״ וורן בראדלי מאנגליה. במקורו מאיטליה וכעת בבעלות ויקטור מלצוני מברזיל. 84 פוקס טריירים זיפיים הוצגו בתערוכה וחלקם שמות ידועים בעולם כמו Travella Striking Steel, עימו ניהל כבר King Arthur מספר מאבקים על המקום הראשון כשכל אחד מהם זוכה (בתורו). הפעם כפו של King Arthur היתה על העליונה. את הגזע שפטה המגדלת הידועה יוהה פלוסארי הפינית מבית הגידול סטארינג (פוקס טרייר וווסטי). את הקבוצה שפט דן אריקסון.

קבוצה 4 שייכת לכלבי הדקל והזוכה בקבוצה, דקל סטנדרטי זיפי Dolce Fontana di Trevi בבעלות אנלוסיו סאלטי מאיטליה וניצח 135 בני גזעו. את הגזע שפט פרנצ׳סקו קוקטי ואת הקבוצה שפט גאי ג׳יוונס מקנדה.

קבוצת כלבי השפיץ (קב׳ 5) היא קבוצה גדולה ובמיוחד בארצות סקנדינביה כשמרבית הגזעים הלאומיים המקומיים שייכים לקבוצה זו. את הקבוצה שפט ריינר וורינר, אחד מהשופטים הוותיקים בפינלנד. אמנם הקיץ אינו תקופה אידאלית להציגם בשל פרוות הקיץ, אך למרות זאת רבים מאוד נרשמו. הגזעים הלאומיים הפיניים הוזמנו להירשם חינם וכך נרשמו 526 לאפהונד פיני, 234 רועה לאפי, 165 שפיץ פיני ו103 כלבי דובים קירייליים. מנצח הקבוצה Dragon House Mr. Jones בבעלות משותפת של מריו פוראנן והמגדלת סאנדי סמית לא הגיע מאף אחד מגזעים אלו: היה זה שיבה אינו שהגיע (בכדי להישאר) מארה״ב. היתה זו משימת שיפוט לא קלה עבור אנדריו בורט מאוסטרליה; 125 כלבי שיבה הוצגו בגזע (25 בכיתת אלופים זכרים).

קבוצת ההאונדס (קב׳ 6) היא קבוצה המרכזת גזעי ציד רבים אך רבים מהם נדירים וידועים (אם בכלל) רק בארצות מוצאם. בדרך כלל התערוכה עולמית היא המקום בו הם יתקבצו ולו בכדי להציגם לפני אחרים. ההאונד הפיני הוא גזע שכמעט ואינו נראה מחוץ לפינלנד אך כאן, בארץ מוצאו הוא נמצא גם נמצא; 161 האונדים פינים נרשמו לתערוכה, ומנצח הקבוצה Räntäaamun Rane היה כמובן האונד פיני יפיפה בבעלות משותפת של טומי קויוויסטו ואווילינה יאקו מפינלנד. כמו רבים מכלבי הציד הפיניים, הוא אינו רק אלוף יופי כי אם גם אלוף במבחני ציד שפינלנד היא אחת המדינות העסוקות ביותר בתחום זה עם שטחי יער עצומים וחיות בר רבות החיות בהם.

את הקבוצה שפט פאבו מאטילייא הפיני שהיה מגדל של הגזע בעברו וכעת מגדל צ׳או צ׳או.

גם קב׳ 7, קבוצת כלבי הצייד בדומה לקב׳ 6 מאכלסת גזעים נדירים למדי. מנצח הקבוצה הגיע דווקא מאחד הגזעים המוכרים יותר בקבוצה, סטר אנגלי Blue Baltic’s Ultra Sonic Bullet בבעלות פיט קיינין. שפט מיודענו תמש יאקל מהונגריה, והוא ניצח 53 סטרים אנגליים אחרים בדרך לזירה המרכזית. בית הגידול Blue Baltic’s והמגדלת מאריטה אנטיליה מצליחה בשנים האחרונות בתערוכות גדולות. את הקבוצה שפט דמיר סקוק מקרואטייה.

פאולה קיבלה את הכבוד והעונג לשפוט את קב׳ 8 (רטריברים וכלבי מים). מרבית הכלבים בקבוצה פופולריים למדי כך שניתן היה לצפות לרמה גבוה של פיינליסטים ואכן כך היה. עבור פאולה, מעל כולם בלטה נוכחותו של כלב שהגיע מדנמרק Pbj-s Back in Black, הוצג ע״י מיכאל מולאגראד קירסטנסן שגידל בעבר הרבה קוקרים אמריקאיים בלתי נשכחים. כפי שתוכלו לראות, זהו כלב קצוץ זנב שהגיע מארה״ב והוא בבעלות משותפת עם בטו וגיימי פרואיט. גם בגזע זה משימת השיפוט לא היתה פשוטה וחולקה בין 2 שופטים וכיתות הבוגרים נשפטו ע״י הקנדי ג׳ון רייב ניוסון.

קב׳ 9 היא קבוצת הזעירים. העולם שייך לזעירים הוא משפט שמשקף היטב את הטרנד העולמי, ואכן הזירות בהם נשפטו גזעי הקבוצה היו עמוסות למדי. שופטת הקבוצה האירית אן אינגרם היתה צריכה לבחור מבין מתוך פאנל של מנצחים איכותיים את זה שייצג את הקבוצה והיא שלפה משורת הפיינליסטים מלטז מרהיב; Cinecitta Sasha Baron Cohen בבעלותו ומגידולו של פרנקו פרוספרי מאיטליה, והציבה במקום השני את הפודל הסטנדרטי המפורסם Afterglow Maverick Sabre, כוכב תערוכת קראפטס האחרונה. המלטז הוצג ע״י חבייר מנדיקוט מספרד. 77 מלטזים הוצגו בתערוכה ושפט אותם יורג מאלם מאורוגוואי.

קב׳ 10 היא הקבוצה האחרונה ומוצגים בה כלבי הרוח. זוהי אינה קבוצה גדולהֿ, אך רבים מגזעי הקבוצה פופולריים למדי ועל כן רבים מהם מוצגים ורמתם בדרך כלל גבוהה. את הקבוצה שפט הצ׳יליאני ראמון פודסטה הידוע בזכות האפגנים מגידולו. הוא בחר נקבת סאלוקי אלגנטית Qirmizi Magnolia שהגיעה משבדיה מגידולו ובבעלותו של ניקלאס ואינגראם אריקסון. 143 סאלוקים הוצגו בתערוכה; את הנקבות שפט פיליפ ג׳ון מהודו שהיה צריך להתמודד עם 22 נקבות בכיתת האלופות ו-16 בתי הגידול שונים.

בכיר שופטי פינלנד, הנס להטינן שפט את כוכב התערוכה. ללא ספק, אחת הדמויות המוערכות ביותר בעולם הכלבנות ואחד מעמודי התווך של הכלבנות הפינית, מורה, מייסד ופורץ דרך. את כניסתו הקדימה מנחת הארוע לנה סארבי, דוגמנית ומגישה שהפכה ל״פנים״ של תערוכת הלסינקי.  הקהל כולו קם לכבודו והריע באופן שריגש אפילו את האנס המנוסה בשופטים. ההתרגשות, הבליחה לרגע על פניו אך הוא מיד פנה לעיסוק אליו הוא נקרא. אל הזירה הוכנסו 10 מנצחי הקבוצות. תחילה הוא הגיש לכל אחד מהם ורד אדום, דומה לורד אותו קיבל מלנה סאבי המגישה כשנכנס אל הזירה. ביסודיות הוא עבר על כל כלב וכלב. כשסיים, עשר הפיינליסטים יצאו אל מאחורי הקלעים.

מן הזירה נעלמה גם המגישה לטובת קטע ריקוד קצר. דקות אחדות לאחר מכן הופיעה לנה סרבי המגישה בשמלת ערב נוצצת בצבע ירוק, הצבע של המקום הרביעי. אל הזירה נכנס הקוקר האמריקאי Cocker Pbj’s Back in Black. הקבוצה בה ניצח הקוקר נשפטה ביום שישי ומאחר ולא ידעו כיצד יסתיים השיפוט תכננו לטוס ביום שבת בחזרה לארה״ב, אך הכלב זכה והם שינו תכניות, שינוי משתלם ביותר כפי שנוכחו לדעת.

המגישה נעלמה בשנית לטובת קטע מחול נוסף והפעם חזרה בשמלת ערב זהה אך בצבע צהוב, צבעו של המקום השלישי שניתן לפוקס טרייר הזיפי King Arthur van Foliny’s Home.

שוב נעלמה המגישה וכשהמחוללת יצאה בשלישית מהזירה, לנה הופיעה עם שמלת ערב בצבע הכחול, צבעו של המקום השני. המקום השני ניתן ל-Cinecitta Sasha Baron Cohen, המלטז.

הרגע הגדול הגיע; קטע המחול הסתיים ובשמלה אדומה שבה ונכנסה לנה המגישה להכריז על הזוכה הגדול, שדווקא היה בין הכלבים הקטנים שהוצגו בזירה המרכזית; האפינפינצ׳ר Tricky Ricky from Yarrow Hi-Tech שאולי עשה את הדרך הארוכה ביותר מאינדונזיה לפינלד, והעניק משמעות נוספת למונח אליפות העולם. הקהל קם והריע, לשופט, למגישה ולכלבנות הפינית כולה.

הסתיים הארוע של השנה, וללא ספק המרשים ביותר שנראה עד היום, ויש לשער גם לעוד שנים רבות.

תודה מיוחדת לפאולה הייקונן להקונן,

שופטת מקיפה, צלמת מעולה וחברה אמיתית על הכתבה והתצלומים.

הזווית הישראלית באליפות העולם בהלסינקי

אם קראתם את הכתבה ביסודיות אתם כבר יודעים שאף כלב ישראלי לא התברג ברבעיית המנצחים באליפות העולם בהלסינקי. ישנה חשיבות עצומה במיוחד בימים אלו, להגיע ולהציג, ובכך להראות לעולם כי החיים כאן נמשכים, ואפילו יש הנוסעים להציג כלבים. 12 כלבים הוצגו בתערוכה, 6 מהם זכו בתארים. השופטת גב׳ יולנדה נגלר מגל הוסיפה לנציגות הישראלית והיתה לשופטת הישראלית היחידה בתערוכה העולמית, ושופטת נוספת, הגב' אורית נבו שפטה את הספשיילטי היוקרתי של כלבי הרודיז'יאן ריצ'בק שנערך בשולי התערוכה. להלן הכלבים שהוצגו והישגיהם (ותודה לאינה בלייבס):

קאנה קורסו- דוריאן גרסי קורסו – של לזר ג׳רסי – אלוף עולם, מנצח גזע.

פומה גרסי קורסו – של לזר ג׳רסי – אלופת עולם מנצחת המין הנגדי.

שנאוצר ננסי ש״כ – Victorius Impress Of Nessland של סבטלנה דמיטרייב – רביעית בכיתת אלופות (מתוך 18).

פינצ׳ר ננסי – וולנטין בת חן – של שמשון ברגר – אלוף עולם צעיר.

לייקלנד טרייר –  Irisolli Airis של גרגורי שפילקו – מנצחת כיתה פתוחה.

כנעני – בת ירושלים של זהב  – של אינה בלייבס אלופת עולם מנצחת המין הנגדי.

צ'ין יפני –  Delis Sakura Il Mo Riso Kanpeki של אולגה דבוצקין – אלוף עולם צעיר.

צ'ין יפני –  Japanese Hit Of Bilman-Lions של אולגה בילמן  – מקום רביעי בכיתת מתבגרים.

כלבים מגידול ישראלי בבעלות בחו"ל:

לייקלנד טרייר Irisolli Aaron For Zavetnaya Mechta – מקום רביעי בכיתת אלופים.

בול טרייר ננסי Sheyne Punim Basbusa At Human Sight – מנצחת כיתה פתוחה.

סטר אירי Tommy Hilfiger Gloryred – מנצח כיתה פתוחה (18 כלבים!).

אקיטה יפני Fujiyama No Go Royal Nippon Akitos – מקום שני בכיתת אלופים, סגן אלוף עולם.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf