moskova_2016_to_hres-22

התערוכה‭ ‬העולמית‭ ‬מוסקבה ‭‬2016

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

כתבה וצילמה: פאולה היקיננן להקונן

With special thanks to Paula Heikkinen Lehkonen

סוף השבוע האחרון של חודש יוני שמור דרך קבע לתערוכה העולמית המתארחת בכל שנה במדינה אחרת מאלו החברות ב-FCI. השנה התערוכה העולמית נערכה במוסקבה, כרך עצום המאכלס למעלה מ-12 מליון תושבים.

את התערוכה העולמית 2016 ליוו צלילים צורמים שהחלו כחרושת שמועות אודות עבירות כלכליות על חוקי המיסוי הרוסיים מצד אנשי הנהלת ההתאחדות הרוסית וחודשים ספורים לפני התערוכה הושמו קברניטיה במעצר ורבים אחרים נאלצו להתפטר. רוסיה היא מדינה עצומה והאירגון הכלבני המרכזי (RKF) מורכב משלושה אירגונים ראשיים שכל אחד מהם מאגד בתוכו אירגונים מקומיים רבים. בשל החשש שהמצב המורכב יפגע בתערוכה ואף עלול לגרום לביטולה קרא אחד מהאירגונים המרכיבים את ה-RKF ל-FCI להתערב. בחודש אפריל שוגרה משלחת לבחינת מוכנות התערוכה וראשי ה-RKF וה-FCI הופיעו במסיבת עיתונאים משותפת והבטיחו שהתערוכה תצא לדרך כמתוכנן. למרות המורכבות והלחצים התוך אירגוניים הצליחו אנשי ה-RKF לצלוח את התקופה הקשה, ובבוא הזמן כשהחלו ראשוני ההמשתתפים להגיע לעיר העצומה לא נותר זכר לאי הוודאות והחששות התפוגגו. התערוכה נערכה במרכז התערוכות והכנסים (Crocus fair center) בו נערכות מדי שנה שתיים מהתערוכות המרכזיות של ה-RKF, האירואסיה הנערכת באביב ותערוכת רוסיה הנערכת בסתיו. החללים העצומים נוצלו במלואם ולמרות שמזג האויר בחודש יוני במוסקבה היה חם, מערכות המיזוג פעלו כהלכה והאולמות היו קרירים ונעימים.

אחת הבעיות המרכזיות המאפיינות את רוסיה בכלל ואת מוסקבה בפרט היא העדר תשתית לדוברי אנגלית. המידע ברובו מופיע באותיות קריליות בלבד ומספר דוברי האנגלית בקרב האוכלוסיה המקומית, מועט. גם פעילי הזירות לא הצטיינו ביכולות תקשורתיות בשפות שאינן רוסית ומול המשתתפים הזרים שמרביתם דיברו בכמעט בכל שפה אפשרית (למעט רוסית) הציגו יכולת מוגבלת מאוד של אנגלית מוגבלת. מספר חברות מזון העניקו חסות לתערוכה ושדרת הביתנים המסחריים היתה צבעונית וצפופה כפי שניתן למצוא בכל תערוכה עולמית אחרת. הזירות היו גדולות ובדומה לתערוכת ווסטמיניסטר (אם כי פי עשר בגודלה), בכל זירה מצלמת וידאו שידרה בזמן אמת את השיפוט. גם התוצאות פורסמו כמעט בזמן אמת. ההבדל היחיד היה קנה המידה.

לתערוכה נרשמו 19,295 כלבים מהם רק כ-2,000 הגיעו מחו״ל. במקביל לתערוכה העולמית נערכו תערוכות מיוחדות בגזעים רבים וה-INTERRA, אליפות גזעי הטרייר. הקבוצה הגדולה ביותר של מציגים (351) הגיעו מפינלנד כמובן. סייעו בכך הגישה הכלבנית הפינית שאינה רואה במורכבות כלשהיא מחסום בדרך לתערוכה, קירבה גאוגרפית יחסית ואמצעי תחבורה יבשתיים (רכבת). היו כאלו שהרהיבו עוז והגיעו ברכביהם הפרטיים למרות נתיבי התחבורה הבעייתיים של רוסיה בכלל ושל מוסקבה בפרט. המציגים האוקראינים היו הקבוצה השנייה בגודלה עם 291 משתתפים, הבלרוסים לא הרבה אחריהם הגיעו למקום ה-3 עם 277 כלבים ואחריהם איטליה עם 183, פולין 136, לטביה 122, אסטוניה 118, וקזחסטאן עם קצת יותר ממאה כלבים. חתך המציגים הזרים בתערוכה עולמית זו היה שונה לגמרי מתערוכות שנערכו בחלקי העולם האחרים, ובאופן זה מתאזן יחס זה המציגים מחלקי העולם השונים. כך חלקם מקבל אפשרויות נוחות יותר להציג מאחרים הנאלצים להתאמץ הרבה יותר בכדי להגיע לתערוכות הנערכות בארצות רחוקות יותר. חשוב לציין שמציגים רוסיים מגיעים לתערוכות בכל רחבי העולם אם כי לא במספרים גדולים כמו הפינים.

הגזע עם מספר הנרשמים הגדול ביותר היה הלברדור רטריבר עם 504 כלבים שהיו זקוקים לשלוש זירות מלאות לשיפוט גזע זה בלבד. לחשוב שלפני שלושים שנה כאשר ניתן היה להגיע לתערוכות הרוסיות גזעי הרטריברים היו נדירים… כמו בשאר חלקי העולם גם כאן הלברדור רטריבר נעשה פופולארי מאוד וכעת גם ניתן למצוא איכות. השיפוט בזירות שטף בזכות פעילי הזירה שתפקדו בצורה יעילה. השיפוט לא כלל דוחו״ת כתובים אך כל כלב קיבל תעודה עם ציונו, רוזטות יפיפיות למנצחי הכיתות והמקצים וגביעים למנצחי הגזע.

במהלך התערוכה התפרסם כי התערוכה העולמית הבאה שהיתה אמורה להיות באקוודור תעבור לגרמניה (שהיתה הבחירה השנייה בהצבעה לבחירת מקום התערוכה העולמית 2017). רעידת אדמה חמורה הותירה את אקוודור מבוקעת והרוסה ותערוכת כלבים בעת הזאת אינה באה בחשבון. גרמניה אירחה תערוכות עולמיות רבות והאירגון הגרמני היעיל יצליח על נקלה להתמודד עם המשימה שהונחה לפתחו בלוח זמנים קצר יחסית. שלא כמו בשנים עברו כאשר תערוכות עולמיות או אירופאיות נערכו בדורטמונד, תערך התערוכה בלייפציג בחלקה הצפון מזרחי של המדינה. בשל שינוי מיקום התערוכה, והאיסור לקיים תערוכות בינ״ל באותה יבשת בתאריכים זהים, יהיה צורך להתאים תאריכי תערוכות רבות נוספות המתנגשות עם תערוכות בינלאומיות מתוכננות כך שהתערוכה העולמית 2017 הוזזה לחודש נובמבר ולא תערך בחודש יוני כפי שהיה.

ברוסיה, חיתוך אזניים וזנבות מותר ועל כן ולא הושמו כל מגבלות על השתתפות כלבים חתוכים וקצוצים. בשנים האחרונות מגדלים רוסיים רבים הפסיקו עם חיתוך הזנבות והאזניים מאחר והם מציגים דרך קבע באירופה שם חיתוך או קיצוץ אסורים. תקנות התערוכה של ה-FCI לגבי תערוכות בינלאומיות ברורות אך נדמה היה שבתערוכה עולמית זו תקנות אלו הן אפילו לא בגדר המלצה בלבד. לדוגמא, התקנות האוסרות על כל טיפול מלאכותי, הוספת תכשירים קוסמטיים וכיוב׳ לא חלו על המשתתפים הרבים שעמדו להכין את כלביהם מחוץ לזירות. גלוי לעין כל, שפע התכשירים, ענני טאלק, הזלפות ג׳ל ושלל מיכלי הספריי ששרקו וזימזמו מכל עבר לא פסק ולא הופסק. ליד זירת השי-צו נרשמו שיאי העמדת שיער כשמפלי ג׳ל יוצרים רעמות מפוארות אם כי מגוחכות.

הניהוג הכפול האסור בתערוכות בינ״ל של ה-FCI מהווה חלק מסורתי בהצגה של גזעים רבים ומסרב לגווע. גם במוסקבה ניתן היה לראות רבים מבצעים ניהוג שכזה ללא כל הפרעה. אכיפת תקנון התערוכות כפי הנראה לא היה הצד החזק של מארגני התערוכה. דוגמא נוספת לכך היתה הטכניקה בה המציגים העלו את הכלבים על שולחנות השיפוט. בתערוכת הקראפטס האחרונה עלתה לכותרות מציגה של טרייר סקוטי שאחזה בזנבו של הכלב בכדי להעלותו על שולחן התצוגה וזכתה לקיתונות של ביקורת וכעס. למרות חידוד התקנות האוסרות על שימוש בזנב כבידית, מציגים רבים ממשיכים לעשות זאת, כמעט בכל זירה בה היה צורך להציג את הכלבים על שולחן תצוגה נעשה שימוש לא נאות בזנבם של הכלבים, שוב ללא כל תגובה או הערה.

גם בזירה המרכזית תקנון התערוכות ״אותגר״ כשמציגים במקצה בתי הגידול וקבוצות הצאצאים בהם מותר להציג 5-3 כלבים הוצגו 6 כלבים. ניתן היה להתנחם בעובדה כי במהלך התערוכה נבחרו הזוגות, קבוצות הצאצאים ובתי הגידול בזירות בהן נערך שיפוט הגזע, רק מתחרה אחד הגיע מכל גזע. למרות שהשיפוט בזירה המרכזית החל באיחור במהלך בכל יום מימי התערוכה, שטף המקצים היה מהיר למדי בזכות שיפוט מוקדם שנעשה בזירות הכנה סמוכות. כל שופטי המקצים בזירה המרכזית בחרו 6 פיינליסטים שתפסו את מקומותיהם שהוארו ע״י זרקורים ומאוחר יותר ארבעה מהם תפסו את מקומותיהם על הפודיום כשהשופט ממקם אותם מהמקום הרביעי אל המקום הראשון.

בכל יום נשפטו בזירה המרכזית המקצים של הפעוט הטוב, הגור הטוב, הצעיר הטוב, הקשיש הטוב, קבוצת הצאצאים, בתי הגידול, הזוגות ומנצחי הקבוצות של אותו יום. ביום חמישי 23.6 נשפטו קבוצות 5, 6 וגזעי הטרייר במסגרת ה-INTERRA. ביום שישי ה-24.6 נשפטו קב׳ 1, 3 ו-4 והגזעים הרוסיים שאינם מוכרים ע״י ה-FCI. ביום שבת 25.6 נשפטו קב׳ 7, 8, 9 ו-10 וביום ראשון ה-26.6 נשפטה קב׳ 2 ונבחר הצעיר הטוב בתערוכה וכוכב התערוכה. במקביל לשיפוט הגזעים בקבוצותיהם נערכו תערוכות ספיישלטי רבות בשולי התערוכה.

ארבעת ימי התערוכה חלפו במהירות והנה הגענו ליום א׳ אחר הצהריים, ולארועי הזירה המרכזית. כל זוכי הקבוצות הצעיר הטוב מכל אחד מימי התערוכה הגיע לזירה המרכזית וכאשר הסתיים השיפוט של הקבוצה עלה לזירה המרכזית מר רפאל דה סנטיאגו יו״ר ה-FCI (פוארטו ריקו) לשיפוט הצעיר הטוב בתערוכה. הוא בחר ב-Shut Up And Kiss Me dell’Alberico להאסה אפסו מגידולו ובבעלותו של Stefano Paolantoni מאיטליה. אין זו זכייתו הראשונה של להאסה אפסו הצעיר, כשבועיים קודם לכן נבחר כצעיר הטוב באחת מתערוכות הניטרא טריפל שנערכו בסלובקיה.

שופט כוכב התערוכה, היה בכיר שופטי רוסיה מר יוגן ירוסלמסקי, האיש שעמד מאחורי ייסוד ה-RKF ושימש כנשיא הראשון של האירגון. מר ירוזלמסקי הדובר מספר שפות על בוריין הוא ברוך כשרונות ובעל אישיות ססגונית. הוא זה ששכנע את האירגונים השונים להתאחד תחת אירגון גג אחד (RKF) ולחבור ל-FCI. מר ירוזלמסקי הוא גם מגדל מחונן והשנאוצרים הבינוניים שגידל מהווים את הבסיס האיכותי המאפיין כיום את גידול השנאוצר הרוסי והעולמי בגזע. אך דומה שהשפיע על כל הגידול ברוסיה, והעניק השראה לרבים בגזעים אחרים. כיום, שלושה עשורים בלבד לאחר שנפתחה לעולם, רוסיה מהווה מעצמה כלבנית שבכל שנה מגדילה את כוחה עוד ועוד. בימים אלו מציינים ב-RKF יובל 25 שנים להיווסד האירגון ואין מתאים ממר ירוזלמסקי לעמוד במרכז האירוע החותם את התערוכה העולמית במוסקבה. עבורו, ארוח התערוכה עולמית במוסקבה, ושיפוט כוכב התערוכה היה בגדר חלום שהתגשם.

אל הזירה המרכזית נכנסו מנצחי הקבוצות. לכל אלו שהצטרפו אלינו זה עתה נספר כי 350 הגזעים המוכרים ב-FCI ממויינים לפי ייעודם ל-10 קבוצות. בתערוכה רב גזעית נבחר מנצח לכל אחת מהקבוצות ובסיום שלב מנצחי הקבוצות ניצבים 10 כלבים לבחירת כוכב התערוכה. לקראת בחירת כוכב התערוכה כבים כל האורות בזירה המרכזית וזרקורים מלווים את כניסת מנצחי הקבוצות המסתדרים לפי מספריהם מול השופט שיבחר מבינהם מנצח אחד ושלושה סגנים. מחוייט ומהודר במרכז הזירה ניצב מר ירוזלמסקי ולפניו באים ועולים כל מנצחי הקבוצות.

ראשון להיכנס לזירה היה מנצח קב׳ 1 (כלבי הרועים) כלב רועים שוויצרי לבן Doux Ice Wine מהונגריה (גבר על הבירדד קולי שהוכתר אך בשנה שעברה ככוכב תערוכת מילאנו 2015). מנצחת קב׳ 2 (כלבי דוגה) טריירית רוסית שחורה Fine Lady z Zolotogo Grada הגיעה כמובן מרוסיה, מנצח קב׳ 3 (קבוצת הטריירים)  Edbrios Pride And Prejudice, קרי בלו מרשים שהגיע מאירלנד וגבר על המתחרים הרוסים המצטיינים בגזע זה. הקרי בלו הוא גזע אירי במקורו והמגדל של Edbrios Pride And Prejudice רשם לעצמו הצלחה כפולה כשגם מנצחת הגזע מהמין הנגדי היתה מגידולו. מנצח קב׳ 4 (היא קבוצת הדקלים) כלב דקל זיפי בגודל ארנבי U Know I Like It Vitora הגיע מצ׳כיה והיה מנצח כפול, הצעיר הטוב בגזע ומנצח הגזע. מנצח קב׳ 5 (כלבי השפיץ) Antefa's Xperiah On Reedly Road פרעה האונד אלגנטי. קב׳ 6 (כלבי האונד) וקב׳ 7 (כלבי צייד) הן שתיים מהקבוצות הגדולות ב-FCI אך מרבית הגזעים המשתייכים אליהן נדירים מחוץ לארצות מוצאם. בדרך כלל המנצחים מגיעים מבין הגזעים המוצגים והמוכרים כפי שקרה גם הפעם. מנצח קבוצה 6, Makao Line Atuin Art היה מאחד מהגזעים הנדירים פחות בקבוצה רודזיאן ריצ׳בק ומנצח קב׳ 7 היה Doc n Camelot’s Heaven Can Wait ווימרנר נאה מבלגיה.

את קב׳ 8 (קבוצת הרטריברים והספניאלים) ניצח Very Vigie Huluberlulu קוקר ספניאל אמריקאי הכובש בשנה האחרונה פסגות רבות והמגיע מפינלנד. קב׳ 9 (קב׳ הכלבים הזעירים) אינה קבוצה אליה משתייכים גזעים רבים אך הפופולריות שלהם מביאה לרישומים נאים מאוד והיא תופסת נפח גדול בהרבה מחלקה היחסי במשפחת הגזעים. במאבק על המקום הראשון בקבוצה התייצבו 2 ״כוכבי על״ למאבק איתנים של לבן (מלטז) ושחור (פודל ענק). למנצח הקבוצה נבחר המלטז Cinecitta Ian Somerhaider המעוטר מאיטליה ו- Afterglow Maverick Sabre met פודל שחור ענק ואחד מכוכבי הקראפטס נאלץ להסתפק בסגנות. את קב׳ 10 (קבוצת כלבי הרוח) ניצח Amal Salang Dreams Come True כלב אפגני מרשים שהגיע גם מרוסיה. זוהי קבוצה קטנה ואליה משתייכים רק 13 גזעים ומבניהם הבורזוי, כלב רוח רוסי שנאלץ להסתפק במקום השלישי בקבוצה.

תם מצעד המנצחים ומר ירוזלמסקי עבר כלב כלב ביסודיות שולח כל אחד ואחד הלוך וחזור ובהקפה של הזירה. בסיום, הוחזרו עשרת הזוכים אל זירת ההכנה מאחורי הקלעים והכרוז קרא לארבעת הזוכים לחזור ולתפוס את מקומם על הפודיום. למקום הרביעי נקרא הרודיזיאן ריצ׳בק  Makao Line Atuin Art. למקום השלישי נקרא הווימרנר Doc n Camelot’s Heaven Can Wait. לאחר שאת סגן כוכב התערוכה העניק מר ירוזלמסקי ל-Very Vigie Huluberlulu הקוקר ספניאל האמריקאי, ניתן היה כבר לנחש מי יהיה כוכב התערוכה. יום ראשון ה-26.6 היה היום האחרון לתערוכה. באותו יום נשפטה קבוצה 2 לבדה ומנצחת הקבוצה Fine Lady z Zolotogo Grada is aptly named היתה כלבת טרייר רוסי שחור בת 3 שהשאירה רושם אדיר על כל סבובותיה. הטרייר הרוסי השחור הוא כלב גדול ומרשים והפופולריות שלו עולה בהתמדה. לא יפלא איפה שבארץ מוצאו הרישום יהיה מרשים ואכן 171 כלבי טרייר רוסי שחור נשפטו בתערוכה ומתוכם יותר מתריסר בכיתת האלופות.

ביש מזל שכולו נחת, לא הכל הולך חלק ולעיתים הצלחה בלתי מתוכננת יכולה להוביל לאי נוחות מסויימת כפי שארע לבעלים הפיניים של הקוקר ספניאל האמריקאי, סגן מנצח התערוכה. הבעלים, שלוש נשים פיניות, לא לקחו בחשבון שהוא עתיד להיות מנצח קבוצה ותיכננו לשוב לארצן בטיסה ביום א׳ אחה״צ. אישור השהייה (ויזה) גם הוא היה תקף עד ליום א׳ בחצות. בתום התערוכה מיהרו השלוש נושאות כלוב טיסה וגביע ענק של סגן כוכב התערוכה לשדה התעופה אך מאחר וטיסתם כבר יצאה, ולא נמצאה להם טיסה והם נאלצו לבלות את הלילה בשדה התעופה. למחרת בשגרירות פינלנד הוארך אישור השהייה שלהם. והם מצאו מקום בטיסה חוזרת להלסינקי. כולם הגיעו בשלום ולמען האמת, למי אכפת לבלות לילה על ספסלי שדה התעופה ולהגיע הביתה באיחור של יום כשהכלב שלכם הוא סגן לכוכב התערוכה…

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf