00110031

הריון, הנקה וגמילה

שם הכותב/ת: אורי שמעוני, מנהל מותג רויאל קאנין

צילום: יגאל פרדו

מגדלים שחוו המלטות בשנות השישים והשבעים יכולים לספר לכם על הקשיים האמיתיים שבטיפול בהמלטות ללא הציוד והידע הקיים היום. ניתוח קיסרי היה נדיר ביותר ותמותת הגורים היתה לפעמים 90%. כל מי שעבר את חווית ההמלטה וגידול הגורים יודע עד כמה עבודה יש להשקיע בפרוייקט ובדרך כלל אחרי המלטה אחת אומרים "לא עוד" ולא חוזרים על הארוע הטראומטי. למרות כל זאת, בחרנו לעסוק הפעם בתהליך העמדת שגר מההתעברות והטיפול הנכון בנקבה, דרך תהליך ההמלטה ולבסוף הגמילה והפרידה מהגורים.

חשוב מאוד להכין את הנקבה להמלטה. חשוב שמשך תקופת ההריון היא לא תעבור טיפולים רפואיים שלא בנושא (למעט בחירום) ויש לבדוק שעברה תילוע וכל החיסונים תקפים. את כל הבדיקות הנ"ל יש להשלים לפני ההרבעה (חשיבות הכנה זאת הרבה יותר גדולה ממה שבדרך כלל מייחסים לה – נא לקחת לתשומת הלב).

הריון תקין של כלבה אורך 64-63 ימים ושל חתולה 71-58 ימים (בדרך כלל ההפרש בין הספירה שלנו לארוע בפועל נובע משיטת החישוב של יום ההרבעה). ישנם סימנים קליניים מובהקים המשותפים לכלבים ולחתולים כמו גם להריון מדומה בכלבות בעיקר. הצללית מתעבה. הפטמות מתחילות להתמלא ובאזור הבטן והפטמות הפרווה מתדלדלת. הנקבה תתחיל לדרוש מזון רב מכפי שהיתה דורשת ובצדק! בתקופת ההריון יש לתת לה מזון משופר, ללא הגבלה. חשוב לבקר אצל וטרינר באופן שבועי או דו-שבועי ולבצע אולטרא סאונד אחד לפחות לאיכון מספר הגורים. אנו נעביר את הנקבה למזון גורים (על פי הגודל שלה). למרות שבמזון ניתן למצוא את כל תוספי המזון הדרושים רצוי להוסיף חומצה פולית שהוכחה כמרכיב חיוני בתקינות השגר בלידתו ובהתפתחותו – היוועצו בווטרינר שלכם בנוגע למינון המדויק.

ניתן לטפל בפרעושים עם פרונטליין "טיפ טיפה" לנקבה במהלך כל תקופת ההריון וההנקה. לגורים מומלץ להשתמש בפרונטליין תרסיס כבר מגיל יומיים וב"טיפ טיפה" מגיל 8 שבועות. פרונטליין בטוח ביותר לשימוש בכל גיל ואינו רעיל ליונקים אפילו בליקוק אך רק בגיל 8 שבועות העור מגיע למוכנות והזקיקים יכולים לקלוט את החומר.

לקראת סוף ההריון, הנקבה תתחיל לתור אחר מקום ראוי לה ולשגר שלה. חשוב למצוא מקום בעוד מועד ולא למצוא את החתולה מחייכת אליכם ממרומי השגר שהמליטה בסל הכביסה. אצל חתולים ההמלטה היא בדרך כלל כ-4 גורים, והגודל הופך את הארוע למעט סביל יותר אם כי גם כאן צפויה הרבה עבודה. כלבים יכולים להיות בעיה גדולה יותר מעצם היותם גדולים יותר וממספר הגורים בשגר. בעיה נוספת עלולה לצוץ אם מדובר בהמלטה ראשונה כאשר לא תמיד הנקבה יודעת מה עליה לעשות. כיומיים לפני ההמלטה הנקבה תפסיק לאכול כחלק מהכנותיה לקראת ההמלטה. אין להבהל משינוי התנהגותה, היא תשלים את האנרגיה שתאבד בהמלטה ע"י אכילת השליות. בתאריך ההמלטה הצפוי חייבים להיות קרובים לחתולה או לכלבה ולא להשאירן לבד.

בתקופת הגורות הראשונה יש למנוע מזרים לגשת לנקבה ולגורים ולחטא את הכניסה לחדר בו ארגז ההמלטה נמצא. סמרטוט עם חומר חיטוי ישמש מחיצה טובה לסוליות הנעליים של מבקרים בבית. חלוק או חולצה מקומית ורחיצת ידיים חייבות להיות נוהל של קבע לכל מבקר (ביקורים מינימליים ולא לפני השבוע השני). חדר ההמלטה צריך להיות מואר וחמים והמצע של הגורים צריך להיות סופג נוזלים – עיתונים יהיו מתאימים ביותר בכל הבחינות – כדאי ורצוי להצטייד בכמיות הדרושות.

אמנם ניתן למצוא את כל החכמולוגים הטוענים ש"הטבע יעשה את שלו" אך אנו הרחקנו מאוד את הטבע מהחתול או הכלב שלנו (גם אם אינו טהור גזע הרי שני הוריו או הוריהם הגיעו מאותה סביבת גידול מוכוון). המלטות שאינן מתחילות במועד (לא מדובר על כמה שעות אלא על חצי יום ומעלה) חייבות להדליק אור אדום ועל כל סימן מצוקה יש לפנות לווטרינר. את הווטרינר אנחנו "נכין" מראש כשנשתף אותו במועד ההמלטה הצפוי ונברר שהוא אכן זמין למקרה הסתבכות. זאת גם הסיבה לחשיבות הידיעה המוקדמת בדבר מספר הגורים בשגר. ייתכנו גם מקרים של ניתוחים קיסריים.

כאשר התחילה ההמלטה אנחנו נציין לפנינו את התאריך והשעה לשם מעקב, ואת קצב יציאת הגורים. האם תוציא את הגור משלייתו, תחתוך לו את חבל הטבור ותנקה אותו. צריך לשים לב שהזמן בו היא עושה זאת אינו עולה על מספר דקות מאחר והגור עלול להחנק בשלייתו. ניתן לסייע בהוצאת השלייה אך חשוב לתת לאם לנתק את חבל הטבור. יש חשיבות עליונה שהגורים יינקו את חלב האם מיד עם לידתם מאחר והוא מכיל את הנוגדנים של מערכת החיסון של האם וללא חלב זה הגורים יהיו פגיעים מאוד לזיהומים חיצוניים. יש לבדוק שיש מספיק חלב לכל הגורים, והפטמות שופעות. יש להתארגן עם הנקה ידנית במידה ומספר הגורים עולה על מספר הפיטמות. תחליף חלב של רויאל קאנין הוא התשובה האופטימלית לחוסר בחלב אם. ערכת תחליף החלב (מדובר על ערכה לכלבים ולחתולים כאחד) מגיע עם בקבוק מתאים ופטמות תואמות. יש לערבב את אבקת החלב במים בטמפרטורת הגוף (39-38 מעלות) כך ההמסה שתתקבל תהיה הומוגנית יותר והחלב שיתקבל יהיה בטמפרטורת העטין. נותנים לגורים לינוק עד שהגור נרדם ומנסים בעדינות להעירו כדי שימשיך. אם הוא שוקע בשינה עמוקה סימן ששבע. חלב שהוכן אינו מיועד לשמירה במקרר ויש לצרוך אותו מיד. האמא תשמח לקבל את השאריות, אך כדאי לאמוד נכון את הכמויות ולא להכין כמות גדולה מדי.

בתהליך ההמלטה ובתקופה הראשונה הנקבה תחזיר לעצמה את האנרגיה שהוציאה ע"י אכילת השלייה וכל שייר שהגורים ישאירו כולל הפרשות. זהו אינסטינקט אימהי הנועד בנוסף לשמור על ההיגיינה במחילת ההמלטה ולמנוע ריח מסגיר מפני טורפים אפשריים. אך "עוזרת הבית" תתפטר מיד כשהגורים יתחילו לגדול ולהתנועע יותר. אז יהיה צורך בתזמון נכון של החלפת המצע במקביל לזמן הלוקח למערכת העיכול להשלים את פעולתה.

תקופת ההנקה נמשכת עד שמונה שבועות אך כבר בגיל 4 שבועות אנחנו נתחיל להעביר את הגורים למזון מוצק. חלב האם לאורך הזמן יורד בערכו הקלורי והגורים יאבדו בהדרגה את היכולת לפרק את לקטוז החלב. תוספת סטארטר היא הפתרון האידאלי; עתיר קלוריות (30% יותר – 4400 קק"ל לעומת 3500 קק"ל במזון רגיל) עם חלבון איכותי במיוחד ממקור צמחי ומהחי בעל נעכלות גבוהה. הסטארטר כולל בתוכו את כל תוספים התזונתיים הדרושים להבשלת מערכת העיכול ולהתפתחות פלורת מעיים בריאה. בארץ ניתן להשיג מזון סטארטר לגודל מיני ומדיום אך בעתיד ניתן יהיה להשיג את הסטארטר בגדלים נוספים גדולים יותר.

גורי כלבים קטנים מתפתחים מהר יותר מגורים של גזעי ענק. גור של דקל ננסי יכול להתחיל לקבל מזון מוצק (סטרטר) כבר בגיל שלושה שבועות לעומת כלבי דני ענק שיוכלו לעשות זאת רק החל מגיל ארבע שבועות. גורי חתולים יתחילו לקבל את תוספת המזון המוצק בגיל ארבע שבועות בערך. ה-Baby Cat מכיל ליזין החשוב בסיוע למערכת החיסון הצעירה של הגור בהתמודדות עם נגיף ההרפס.

לעיתים אנו נתקלים בתופעה של הקאת מזון מעוכל למחצה ע"י האם לפני גוריה. אין להבהל למראה הגורים המסתערים על ה"יופי חי" הריחני מאחר ובסך הכל מדובר על אינסטינקט בריא שנועד לגרום לבוגרי הלהקה הבאים מהציד לשתף במזונם את הגורים הצעירים של הלהקה. ליקוק של צידי הפה ע"י הגורים גורם להקאת המזון המעוכל למחצה.

גורי חתולים עוברים תהליך גמילה דומה. תוסף המזון נקרא בייבי קט (Baby Cat) שניתן להשיגו במזון יבש או רטוב. גורי חתולים או כלבים הינם יצורים סקרניים מאוד ולא קשה לתת להם את המזון היבש. בתחילה מומלץ להרטיבו במים פושרים ולהגישו כשהוא ספוג, ובהדרגה (אך בנפרד) להגיש גם מזון יבש. אין לשמור שאריות סטרטר שהורטב במים. יש לתת את השאריות לנקבה שתשמח ל"נקות את הצלחת". בגיל שמונה שבועות כל הגורים יכולים צריכים להיות מורגלים לאכול מזון גורים יבש ללא כל בעיה. יש חשיבות רבה למים טריים זמינים באופן חפשי בכל עת.

משפחת טומצ'יץ מנהריה מגדלת ביגלים. יוסף, מהנדס במקצוע בנה מתקן פשוט ויעיל בעזרתו הצליחה הכלבה להתפנות לעניינים אחרים בשעה שהגורים שלה ינקו במרץ. ההכנה היתה לשישה גורים, בפועל היו חמישה. כל הזכויות שמורות ליוסף טומצ'יץ ותודת המערכת על התמונה.

בשבוע השמיני ניתן למסור את הגורים לבתיהם החדשים. בשבוע זה בשלה הזהות האישית שלהם להשתלב בלהקה חדשה. האם שקבעה את לוח הזמנים של השגר (בכל פעם שנחלצה להניק) לא מתלווה לגור בביתו החדש. עצה שימושית לכל בעל המלטה: כמה ימים לפני המסירה הכנס סמרטוטים ישנים למקום השינה של הגורים. הסמרטוטים יספגו את ריח ההמלטה וכל גור יצוייד בחתיכת סמרטוט נושאת ריח מוכר למשכנו החדש. חשוב לצייד את בעלי הגורים החדשים במעט מזון מוכר לימים הראשונים והמלצה על העברה מהסטרטר למזון גורים על פי גודל הגזע. מומלץ מאוד להנחות את בעלי הגורים על הדרך הנכונה להרגיע את הגור ולהפוך את ביתו החדש למזמין ולא מלחיץ. צרור העצות השימושיות נמצא בחוברות ההדרכה של רויאל קאנין (לחתולים ולכלבים) ואתם מוזמנים לפנות אלינו או לחנויות חיות המחמד והווטרינרים בכל רחבי הארץ על מנת לקבלן .

לפרטים נוספים: אורי שמעון טל. 050-5545566

או ב- www.beit-erez.co.il או ב- www.petnet.co.il/petzuna1

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf