bleu russe

פרווה כסופה, עיני אזמרגד ואישיות מלבבת – חתול רוסי כחול

שם הכותב/ת: מתוך: אנציקלופדיית החתולים של רויאל קאנין

צילום:מערכת חיות הבית

הסטוריה

חוקרי גזעי החתולים חלוקים בדעותיהם באשר למקורו של חתול זה. דעה אחת גורסת כי מקורו של החתול בתחילת המאה ה17-, בנמל ארכאנגלסק שלחוף הים הלבן, בצפון מערב רוסיה. במאה ה18- נשאו אוניות סוחר בריטיות את החתולים עמם לאנגליה, שם הוצגו בלונדון תחת השמות רוסי קצר שיער, ארכאנגסקי כחול ונוכרי כחול.

תאוריה אחרת אומרת שמקורו של החתול באזור אגן הים התיכון, בדומה לחתול השארטרוז הצרפתי.

כך או אחרת, שמו הנוכחי הוענק לו בתחילת מלחמת העולם השניה. במהלך המלחמה ולאחריה התפתח הגזע בעיקר ברוסיה ובסקנדינביה. עקב מחסור בחתולים רוסים כחולים להרבעה, הורבעו החתולים עם חתולים סיאמיים ובריטים כחולים קצרי שיער, כדי למנוע את היעלמות הגזע. לאחר המלחמה הגזע התחיל להתפתח גם בארה"ב. כיום, הרוסי הכחול האמריקאי בעל מבנה מעודן מאוד ופרווה בהירה, והמאפיינים הסיאמיים שדבקו בו נעלמו.

באירופה במהלך שנות ה-60 החתול חזר למבנה גופו המקורי ולפרוותו הכהה יותר.

זהו גזע פופולרי מאוד בארה"ב וביפן.

בשנות ה70- הופיע תת גזע חדש של הרוסי הכחול; מגדלת אוסטרלית הרביע רוסי כחול עם חתולת בית לבנה, והתוצאה – רוסי לבן. בשנות ה80- הופיע תת גזע נוסף של חתול זה, בעל פרווה ארוכה, ושמו נבלונג. חתולים נדירים אלו הוכרו כגזע בפני עצמו ע"י TICA ב-1987. תתי גזע אלו אינם מוכרים ע"י ה-CFA.

מאפיינים

זהו חתול בגודל בינוני בעל מבנה גוף מאורך ואתלטי ופרווה פלומתית קצרה בצבע אפור כחלחל. הצבע הכחול הינו למעשה ביטוי מדולל של הגן של הצבע השחור. הפרווה הינה מסוג "פרווה כפולה": פרווה תחתית רכה וצפופה, בצבע אפור כחלחל, השווה בגובהה לשיער העליון, שצבעו אפור וקצוותיו כסופים. העיניים כמעט תמיד יהיו בצבע ירוק עז.

זהו חתול הידוע באינטיליגנציה שלו, בסקרנותו ובמזגו הטוב. נוכחותו נעימה והוא מיילל ברכות ובשקט. הוא נהנה מאוד ממשחק (אפשר אפילו לשחק איתו ב"לך – תביא"). הוא זקוק לסביבה נינוחה ורגועה ואינו אוהב רעש ומהומה.

זהו חתול עצמאי ודומיננטי שאינו אוהב שמגבילים אותו. הוא קשור מאוד לבעליו וירעיף חיבה על אהוביו, אך יגלה ביישנות בנוכחות זרים. הוא מסתדר נפלא עם ילדים או חיות מחמד אחרות החולקות עמו את ביתו.

תוחלת החיים של חתול זה היא 10-15 שנים והוא אינו סובל ממחלות גנטיות כלשהן. יש הטוענים כי זהו חתול "נסבל" יותר מאחרים עבור אנשים הסובלים מאלרגיה לחתולים.

התקן

כללי: גוף ארוך ואצילי, משקל 3-5.5 ק"ג, פרווה כפולה קצרה.

הראש קצר וזוויתי בעל קווים ישרים. מצח וגולגולת שטוחים. זרבובית באורך בינוני ואף ישר, ללא שקע. סנטר מוצק.

האוזניים גדולות, רחבות בבסיסן ומתחדדות לקראת קצותיהן, המעוגלים מעט. עור האוזן דק ושקוף עם פלומה פנימית עדינה.

העיניים גדולות, מרוחקות זו מזו, בצורת שקד (כמעט עגולות – אובליות), בצבע ירוק עז. בגורים טווח הצבע ינוע בין צהוב לירוק. הצבע הסופי נקבע רק בגיל שנה.

הזנב ארוך אך פרופורציונלי לגוף, רזה וישר, מעט עבה יותר בבסיס ומתחדד בקצהו.

הגוף שרירי ומאורך, מבנה השלד מעודן עד בינוני.

הרגליים ארוכות ושריריות, בעלות מבנה עצם מעודן. הכפות מעוגלות.

הפרווה קצרה, סמיכה מאוד, רכה ופלומתית ואינה צמודה לגוף. פרווה תחתית סמיכה מאוד. הצבע כחול אפור אחיד עם ברק כסוף הנגרם מהקצוות הבהירים יותר של השיער. כיתום או נימור חלשים מאוד מותרים בגורים, מאחר ויעלמו לקראת גיל שנה. האף בצבע אפור מעט בהיר יותר והכפות בצבע לוונדר כהה.

חשיפה ממושכת לשמש תגרום לפרווה להתכהות. פרווה בצבעי שחור לבן אינה מוכרת ע"י FIFE ו-CFA.

 

הרבעה עם גזעים אחרים:

מותרת עם נבלונג (ע"י TICA)

מותרת עם רוסי לבן או שחור (ע"י LOOF)

שגיאות פוסלות: ראש רבוע, מעוגל או בעל אופי סיאמי. עינים עגולות או צהובות. סנטר חלש. גוף מסיבי מדי. זנב עבה. פרווה צמודה לגוף, נימור או כיתום, נקודות לבנות. התקן של הנבלונג (נפוץ יותר בארה"ב) זהה לזה של הרוסי הכחול, למעט הפרווה, שהיא ארוכה יותר ובהירה יותר.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf